I liga paragwajska w piłce nożnej (2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Primera División 2002
92 edycja pierwszej ligi paragwajskiej
68 edycja zawodowej pierwszej ligi paragwajskiej
2001 2003
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Paragwaj
Termin 8 lutego - 17 listopada
Liczba meczów 151
Bramki 418 (2,77 na mecz)
Mistrz Paragwaju Libertad Asunción

Mistrzem Paragwaju został klub Libertad Asunción, natomiast wicemistrzem Paragwaju - 12 de Octubre Itaugua. Sezon podzielony został na dwa turnieje - Apertura i Clausura. Zwycięzcy obu turniejów zmierzyli się o mistrzostwo kraju, a zwycięzca zdobył tytuł mistrza, natomiast przegrany tytuł wicemistrza Paragwaju.

Do turniejów międzynarodowych zakwalifikowały się następujące kluby:

Do drugiej ligi spadł klub Recoleta Asunción, a na jego miejsce awansował Tacuary Asunción.

Torneo Apertura 2002[edytuj | edytuj kod]

Apertura 1[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
8 lutego 2002 Libertad Asunción - Sportivo Luqueño Luque 2:1
Juan Samudio 36, Gustavo Morínigo 62 - Alfredo Amarilla 35
10 lutego 2002 Recoleta Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:9
Raúl Benítez 6 - Juan Matto 17, 34, Lidio Benítez 18, Alfredo Benítez 35, Alcides Sosa 41k, Carlos Leite 65, Mario Valenzuela 72, 81, José Leguizamón 86
10 lutego 2002 Sportivo San Lorenzo - Cerro Porteño 1:2
Gustavo Florentín 87 - César Ramírez 54k, Santiago Salcedo 80
10 lutego 2002 Sol de América Asunción - Guaraní Asunción 3:2
Jacinto Zorrilla 1, Arístides Rojas 6, Christian Esquivel 83 - Valentín Filippini 42, David Gómez 80
27 marca 2002 12 de Octubre Itaugua - Olimpia Asunción 1:0
Walter Avalos 19

Apertura 2[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
15 lutego 2002 Sportivo Luqueño Luque - Cerro Porteño 2:1
Victor Hugo Ortíz 27, Richard Martínez 53 - Juan Daniel Cáceres 51
17 lutego 2002 Olimpia Asunción - Libertad Asunción 2:1
Julio Cesar Caceres 57, Mauro Caballero 81 - Juan Samudio 21
17 lutego 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Sol de América Asunción 2:0
Juan Carlos Villamayor 19, Prisciliano Gonzales 90
17 lutego 2002 Guaraní Asunción - 12 de Octubre Itaugua 0:2
Luis Monzón 13, Raul Arviniagaldez 64
17 lutego 2002 Recoleta Asunción - Sportivo San Lorenzo 0:0

Apertura 3[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
22 lutego 2002 Guaraní Asunción - Libertad Asunción 2:5
Pablo Giménez 47k, Alcides Rodas 67 - Sergio Fernández 4, Jorge Brítez 7, Juan Samudio 11, 27, Gustavo Morínigo 38k
24 lutego 2002 Cerro Porteño - Olimpia Asunción 0:1
Julio César Enciso 23
24 lutego 2002 Sportivo San Lorenzo - Sportivo Luqueño Luque 1:1
Mariano Britez 82 - Juan Carlos Benítez 9
24 lutego 2002 12 de Octubre Itaugua - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:0
Walter Avalos 41k
24 lutego 2002 Sol de América Asunción - Recoleta Asunción 0:0

Apertura 4[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
27 lutego 2002 Guaraní Asunción - Cerro Porteño 2:3
Carlos González 24, Pablo Giménez 41k - Walter Fretes 43, 67, César Ramírez 49
27 lutego 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Libertad Asunción 2:3
Alfredo Benítez 15, Javier Espínola 74k - Sergio Fernández 13, 28, Arnaldo Vera 35
28 lutego 2002 Recoleta Asunción - 12 de Octubre Itaugua 1:2
? - Luis Monzón 36, 87
28 lutego 2002 Sol de América Asunción - Sportivo San Lorenzo 4:3
Nicolás Tintel 18, Domingo Arévalos 37, Christian Esquivel 49, Edgar Báez 85 - Emilio Ibarra 6, 52, Diego Caneza 47
13 marca 2002 Olimpia Asunción - Sportivo Luqueño Luque 1:2
Mauro Caballero 60 - Alfredo Amarilla 20, Carlos Goroso 61

Apertura 5[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
1 marca 2002 Cerro Porteño - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:4
Santiago Salcedo 52 - Carlos Espínola 8, Alfredo Benítez 44, Juan Carlos Villamayor 47, 85
3 marca 2002 Olimpia Asunción - Sportivo San Lorenzo 2:1
Nestor Espínoza 8, Gaston Córdoba 32 - Milciades Barrios 26
3 marca 2002 Libertad Asunción - Recoleta Asunción 3:1
Juan Samudio, Sergio Fernández, Derlis Soto - Aldo Echeverría
4 marca 2002 Sportivo Sportivo Luqueño Luque - Guaraní Asunción 2:1
Juan Carlos Benítez 69, Miguel Cuéllar 80 - Alcides Rodas 85
4 marca 2002 12 de Octubre Itaugua - Sol de América Asunción 1:0
José Mendieta 89

Apertura 6[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
8 marca 2002 Sol de América Asunción - Libertad Asunción 2:0
Julio Freyre 54, ?
8 marca 2002 12 de Octubre Itaugua - Sportivo San Lorenzo 1:1
Fredy Bareiro 42 - Diego Caneza 22
9 marca 2002 Recoleta Asunción - Cerro Porteño 2:4
Rubén Aguilera 20, José María Rolón 50 - Francisco Ferreira 12, 48, 81, Santiago Salcedo 75
10 marca 2002 Guaraní Asunción - Olimpia Asunción 2:1
Carlos Alberto González 40, Víctor Hugo Cabrera 63 - Mauro Caballero 69
10 marca 2002 Sportivo Sportivo Luqueño Luque - Sport Colombia Fernando de la Mora 3:1
Juan Carlos Benítez 7, Víctor Ortiz 42, Juan Yegros 50 - Juan Matto 36

Apertura 7[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
15 marca 2002 Libertad Asunción - 12 de Octubre Itaugua 1:0
Juan Samudio 43
16 marca 2002 Olimpia Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 3:3
Diego Figueredo 5, 42, Carlos Estigarribia 44 - Juan Matto 48, 62, José Ńamandú 61
17 marca 2002 Sportivo Sportivo Luqueño Luque - Recoleta Asunción 2:0
Juan Carlos Benítez 60, Gustavo Sotelo 90
17 marca 2002 Sportivo San Lorenzo - Guaraní Asunción 0:1
David Gómez 73
17 marca 2002 Cerro Porteño - Sol de América Asunción 3:1
Santiago Salcedo 49, Jorge Achucarro 63, Darío Caballero 72 - Edgar Báez 57

Apertura 8[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
22 marca 2002 Libertad Asunción - Sportivo San Lorenzo 3:0
Sergio Fernández 12, Juan Samudio 50, Derlis Soto 72
22 marca 2002 Olimpia Asunción - Recoleta Asunción 2:2
Miguel Angel Benítez 11, Richart Báez 22 - Orlando Barreiro 31, 45
23 marca 2002 12 de Octubre Itaugua - Cerro Porteño 1:0
César Cáceres 27
24 marca 2002 Sportivo Luqueño Luque - Sol de América Asunción 1:0
Richard Martínez 14
24 marca 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Guaraní Asunción 2:1
Juan Matto 61, 75 - Pablo Giménez 31

Apertura 9[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
30 marca 2002 Olimpia Asunción - Sol de América Asunción 1:3
Julio Cáceres 3 - Edgar Báez 28k, 44, Dante López 61
30 marca 2002 Sportivo Luqueño Luque - 12 de Octubre Itaugua 1:0
Richard Martínez 67
31 marca 2002 Cerro Porteño - Libertad Asunción 3:1
Santiago Salcedo 5, César Ramírez 33, José Devaca 87 - Jorge Britez 13
31 marca 2002 Guaraní Asunción - Recoleta Asunción 3:1
Pablo Giménez 45, 69, Celso González 53 - Julio Ortellado 75
31 marca 2002 Sportivo San Lorenzo - Sport Colombia Fernando de la Mora 0:0

Tabela fazy ligowej Apertura 2002[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Sportivo Luqueño Luque 9 7 1 1 22 15 7
2 12 de Octubre Itaugua 9 6 1 2 19 9 4
3 Libertad Asunción 9 6 0 3 18 19 13
4 Cerro Porteño 9 5 0 4 15 17 15
5 Sport Colombia Fernando de la Mora 9 4 2 3 14 23 13
6 Sol de América Asunción 9 4 1 4 13 13 13
7 Olimpia Asunción 9 3 2 4 11 13 15
8 Guaraní Asunción 9 3 0 6 9 14 19
9 Sportivo San Lorenzo 9 0 4 5 4 7 14
10 Recoleta Asunción 9 0 3 6 3 8 25
Legenda:
awans do fazy pucharowej

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
5 kwietnia 2002 Guaraní Asunción - Sportivo Luqueño Luque 2:1
David Gómez 47, Carlos A. González 60 - José Zarza Sotelo 64
6 kwietnia 2002 Olimpia Asunción - 12 de Octubre Itaugua 3:1
Ignacio Rolón 9og, Mauro Caballero 29, 34 - Richard Estigarribia 87
7 kwietnia 2002 Sol de América Asunción - Libertad Asunción 3:3
Dante López 11, Edgar Báez 58, 73 - Gustavo Morínigo 12, 56, Sergio Fernández 46
7 kwietnia 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Cerro Porteño 0:2
Santiago Salcedo 67, Jorge Achucarro 87
12 kwietnia 2002 Libertad Asunción - Sol de América Asunción 5:1
Sergio Fernández 23, 63, Gustavo Morínigo 28, 31, Juan Samudio 85 - Edgar Báez 89
Awans: Libertad Asunción
13 kwietnia 2002 12 de Octubre Itaugua - Olimpia Asunción 1:1
Richart Báez 53og - Mauro Caballero 40
Awans: Olimpia Asunción
14 kwietnia 2002 Sportivo Luqueño Luque - Guaraní Asunción 0:2
Alcides Rodas 16, David Gómez 74
Awans: Guaraní Asunción
14 kwietnia 2002 Cerro Porteño - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:1
Virgilio Ferreira 79 - Alcides Sosa 5
Awans: Cerro Porteño

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
20 kwietnia 2002 Cerro Porteño - Olimpia Asunción 0:0
21 kwietnia 2002 Guaraní Asunción - Libertad Asunción 1:1
Nery Ortíz 33 - Gustavo Morínigo 81
27 kwietnia 2002 Olimpia Asunción - Cerro Porteño 0:0, karne 3:5
Awans: Cerro Porteño
28 kwietnia 2002 Libertad Asunción - Guaraní Asunción 4:1
Gustavo Morínigo 25, 46, Estanislao Struway 74, Edgar Robles 80 - Carlos González 48
Awans: Libertad Asunción

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
28 kwietnia 2002 Cerro Porteño - Libertad Asunción 0:3
Juan E. Samudio 17, 19, Paulo da Silva 60
mecz rozegrany został w Ciudad del Este
11 maja 2002 Libertad Asunción - Cerro Porteño 0:1
Sergio Aquino 2

Zwycięzcą turnieju Apertura w roku 2002 został klub Libertad Asunción.

Mistrz i wicemistrz tutnieju Apertura, czyli Libertad Asunción i Cerro Porteño, zakwalifikowały się do Copa Sudamericana 2002.

Torneo Clausura 2002[edytuj | edytuj kod]

Clausura 1[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
5 lipca 2002 Olimpia Asunción - Sportivo San Lorenzo 3:0
Miguel Benítez 23, Julio Enciso 85k, Francisco Esteche 89]
7 lipca 2002 Cerro Porteño - Sportivo Luqueño Luque 0:0
7 lipca 2002 Guaraní Asunción - Sol de América Asunción 3:1
Diego Centurión 1, Osvaldo Díaz 44, Pablo Giménez 80 - Benigno Estigarribia 76
7 lipca 2002 Dep. Recoleta Asunción - Libertad Asunción 0:2
Jorge Brítez 38, Virgilio Ferreira 70
7 lipca 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - 12 de Octubre Itaugua 2:1
Héctor Núńez 52, 62 - José Ńamandú 50s

Clausura 2[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
12 lipca 2002 Libertad Asunción - Sol de América Asunción 0:0
13 lipca 2002 12 de Octubre Itaugua - Olimpia Asunción 3:1
Virginio Cáceres 27s, Raúl Arviniagaldez 41, 69 - Pedro Benítez 85
14 lipca 2002 Guaraní Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:1
Diego Centurión 72 - Héctor Núńez 25
14 lipca 2002 Sportivo Sportivo Luqueño Luque - Deportivo Recoleta Asunción 1:3
Richard Martínez 91 - Julio Ortellado 34, 86, Pablo Garay 46
14 lipca 2002 Sportivo San Lorenzo - Cerro Porteño 2:1
Oscar Sanabria 68k, Emilio Ibarra - Salcedo 42

Clausura 3[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
19 lipca 2002 Cerro Porteño - 12 de Octubre Itaugua 1:1
José Mendieta 19 - Valdinei 75
20 lipca 2002 Olimpia Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 0:1
Héctor Núńez 78
21 lipca 2002 Dep. Recoleta Asunción - Sportivo San Lorenzo 0:1
Juan Ojeda 66
21 lipca 2002 Sol de América Asunción - Sportivo Luqueño Luque 0:1
Osvaldo Cohener 50
21 lipca 2002 Guaraní Asunción - Libertad Asunción 0:1
Derlis Soto 22

Clausura 4[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
27 lipca 2002 Olimpia Asunción - Guaraní Asunción 1:2
Francisco Esteche 39 - Julio Manzur 13, Alcides Rodas 88
28 lipca 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Cerro Porteño 1:3
Juan Matto 41 - Arnaldo Guerrero 8, 58, 65
28 lipca 2002 12 de Octubre Itaugua - Deportivo Recoleta Asunción 1:2
Freddy Bareiro 89 - Pablo Garay 18, Julio Ortellado 72
28 lipca 2002 Sportivo San Lorenzo - Sol de América Asunción 1:0
Gustavo Funes 90
28 lipca 2002 Sportivo Luqueño Luque - Libertad Asunción 1:0
Francisco Ferreira 49

Clausura 5[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
3 sierpnia 2002 Guaraní Asunción - Sportivo Luqueño Luque 0:2
Richard Martínez 13, Arnaldo Medina 76
4 sierpnia 2002 Cerro Porteño - Olimpia Asunción 2:3
Santiago Salcedo 11, Jorge Núńez 86 - Mauro Caballero 43, Francisco Esteche 59, Rodrigo López 69
4 sierpnia 2002 Recoleta Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 2:1
Juan Ortiz 57, Aldo Echeverría - Héctor Núńez 7
4 sierpnia 2002 Sol de América Asunción - 12 de Octubre Itaugua 1:0
Edgar Báez 2k
4 sierpnia 2002 Libertad Asunción - Sportivo San Lorenzo 4:0
Juan Samudio 16, 46, Sergio Fernández 31, Paulo da Silva 69

Clausura 6[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
9 sierpnia 2002 Olimpia Asunción - Recoleta Asunción 3:1
Gilberto Palacios 12, Sergio Orteman 65, Carlos Estigarribia 91 - Aldo Echeverría 19
10 sierpnia 2002 Cerro Porteño - Guaraní Asunción 0:1
Roberto Bogado 38
11 sierpnia 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Sol de América Asunción 3:3
Juan Matto 17, Alcides Sosa 37, Javier Espínola 58 - Raúl Román 5, 27, Edgar Báez 71
11 sierpnia 2002 Sportivo San Lorenzo - Sportivo Luqueño Luque 0:0
11 sierpnia 2002 12 de Octubre Itaugua - Libertad Asunción 1:1
Mario Valenzuela 42 - Carlos Bonet 33

Clausura 7[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
16 sierpnia 2002 Libertad Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:2
Sergio Fernández 83 - Alfredo Benítez 5, Pedro Irala 88
17 sierpnia 2002 Sol de América Asunción - Olimpia Asunción 1:1
José Pedrozo 5 - Mauro Caballero 91
18 sierpnia 2002 Guaraní Asunción - Sportivo San Lorenzo 4:1
David Gómez 30, 84, Alcídes Rodas 68, Pablo Giménez 73 - Mauro Monges 41
18 sierpnia 2002 Sportivo Luqueño Luque - 12 de Octubre Itaugua 0:1
Fredy Bareiro 79
18 sierpnia 2002 Recoleta Asunción - Cerro Porteño 0:1
Mauricio Pérez 26

Clausura 8[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
23 sierpnia 2002 Cerro Porteño - Sol de América Asunción 2:0
Ezio 12, 76
25 sierpnia 2002 12 de Octubre Itaugua - Sportivo San Lorenzo 3:1
Walter Avalos 16k, Luis Monzón 64, Raúl Arviniagaldez 83 - Elio Mora 46
25 sierpnia 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Sportivo Luqueño Luque 0:3
Osvaldo Cohener 10, 43, Juan Carlos Benítez 78
25 sierpnia 2002 Recoleta Asunción - Guaraní Asunción 1:1
Juan Ramón Ortiz 29 - Julio Manzur 66
25 sierpnia 2002 Olimpia Asunción - Libertad Asunción 0:3
Virgilio Ferreira 21, Pedrinho 34, Juan Samudio 47

Clausura 9[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
30 sierpnia 2002 Libertad Asunción - Cerro Porteño 1:1
Derlis Soto 34 - Estanislao Struway 47s
1 września 2002 Guaraní Asunción - 12 de Octubre Itaugua 0:1
Walter Avalos 44
1 września 2002 Sportivo San Lorenzo - Sport Colombia Fernando de la Mora 3:1
Oscar Sanabria 35k, Nelson Duarte 64, Emilio Ibarra 71 - Héctor Núńez 89
1 września 2002 Sportivo Luqueño Luque - Olimpia Asunción 1:1
Christian Cardozo 86 - Gastón Córdoba 44
1 września 2002 Sol de América Asunción - Recoleta Asunción 0:1
Julio Ortellado 66k

Clausura 10[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
6 września 2002 Sportivo Luqueño Luque - Cerro Porteño 2:2
Arístides Masi 17, 55k - Santiago Salcedo 28, Jorge Achucarro 31
7 września 2002 Sol de América Asunción - Guaraní Asunción 1:1
Raúl Román 31 - David Gómez 8
7 września 2002 Libertad Asunción - Recoleta Asunción 1:1
Juan Samudio 54 - Gustavo Sotelo 89
7 września 2002 Sportivo San Lorenzo - Olimpia Asunción 1:2
Braulio Armoa 74 - Mauro Caballero 57, 68
7 września 2002 12 de Octubre Itaugua - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:0
Jorge Valdez 33

Clausura 11[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
12 września 2002 Guaraní Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 2:1
Alcides Rodas 43, David Gómez 54 - Prisciliano González 3
12 września 2002 Recoleta Asunción - Sportivo Luqueño Luque 0:0
12 września 2002 Olimpia Asunción - 12 de Octubre Itaugua 4:2
Carlos Estigarribia 46, Rodrigo López 57, 72, Tomás González 88 - Fredy Barreiro 63, Luis Monzón 79
14 września 2002 Cerro Porteño - Sportivo San Lorenzo 0:1
Nelson Duarte 71
14 września 2002 Sol de América Asunción - Libertad Asunción 3:2
[Edgar Báez 15, Raúl Román 40, Roberto Bonet 84 - Derlis Soto 50, Juan Samudio 91k

Clausura 12[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
27 września 2002 Sportivo Luqueño Luque - Sol de América Asunción 1:0
Osvaldo Cohener 53
29 września 2002 Sportivo San Lorenzo - Recoleta Asunción 1:1
Oscar Sanabria 48 - Aldo Echeverría 74
29 września 2002 12 de Octubre Itaugua - Cerro Porteño 1:2
Mario Valenzuela 63 - Jorge Achucarro 25, Juan Cáceres 54
29 września 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Olimpia Asunción 1:4
Edgar Acosta 37; Rodrigo López 18, Lidio Benítez 59s, Miguel Benítez 61, Gilberto Palacios 89
29 września 2002 Libertad Asunción - Guaraní Asunción 4:2
Juan Samudio 45, 63, Edgar Robles 48, Sergio Fernández 78; Osvaldo Díaz 68, Roberto Bogado 89

Clausura 13[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
4 października 2002 Libertad Asunción - Sportivo Luqueño Luque 1:2
Sergio Fernández 88 - Juan Carlos Benítez 46, Christian Andersen 78
5 października 2002 Recoleta Asunción - 12 de Octubre Itaugua 0:3
Fredy Bareiro 41, Walter Avalos 53, 59k
6 października 2002 Cerro Porteño - Sport Colombia Fernando de la Mora 0:1
Daniel Ferreira 65
6 października 2002 Sol de América Asunción - Sportivo San Lorenzo 2:1
Raúl Román 22, Edgar Báez 63k - Braulio Armoa 54
6 października 2002 Guaraní Asunción - Olimpia Asunción 2:2
David Gómez 23, Víctor Cabrera 38 - Carlos Estigarribia 54, Gilberto Palacios 76

Clausura 14[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
6 października 2002 Olimpia Asunción - Cerro Porteño 0:0
6 października 2002 Sportivo San Lorenzo - Libertad Asunción 0:1
Gustavo Morinigo 58
6 października 2002 12 de Octubre Itaugua - Sol de América Asunción 1:0
Marcos Morínigo 80
6 października 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Recoleta Asunción 2:0
Carlos Mereles 53, Carlos Leite 80
6 października 2002 Sportivo Luqueño Luque - Guaraní Asunción 0:3
Pablo Giménez 62, 70, Osvaldo Díaz 84

Clausura 15[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
11 października 2002 Recoleta Asunción - Olimpia Asunción 1:2
Lorenzo Cabańas 1 - Sergio Orteman 17, Hernán López 46
11 października 2002 Libertad Asunción - 12 de Octubre Itaugua 6:4
Héctor Benítez 45, Virgilio Ferreira 58, Derlis Soto 73, 86, Juan Samudio 78, Gustavo Morínigo 93 - Marcos Morínigo 43, Raúl Arviniagaldez 69, Luis Monzón 81, Walter Avalos 90
11 października 2002 Sportivo Luqueño Luque - Sportivo San Lorenzo 1:0
Osvaldo Cohener 75
13 października 2002 Sol de América Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 0:2
Héctor Núńez 46, 48k
13 października 2002 Guaraní Asunción - Cerro Porteño 0:3
Juan Cáceres 2, Jorge Achucarro 6, Santiago Salcedo 35k

Clausura 16[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
19 października 2002 Olimpia Asunción - Sol de América Asunción 1:1
Miguel Benítez 55 - Julio Enciso 57s
19 października 2002 Cerro Porteño - Recoleta Asunción 1:1
Erwin Avalos 71 - Edgar González 92
20 października 2002 Sportivo San Lorenzo - Guaraní Asunción 2:4
Oscar Sanabria 52k, Fabio Escobar 86 - Luciano Ojeda 11s, Pablo Giménez 35, Cristian Ferreira 46, 61
20 października 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Libertad Asunción 1:2
Daniel Ferreira 5 - Juan Matto 30s, Juan Samudio 42
20 października 2002 12 de Octubre Itaugua - Sportivo Luqueño Luque 2:1
Fredy Bareiro 8, 41 - Osvaldo Cohener 23

Clausura 17[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
26 października 2002 Sol de América Asunción - Cerro Porteño 2:0
Cristian Esquivel 8, Michel Valenzuela 48
27 października 2002 Guaraní Asunción - Deportivo Recoleta Asunción 1:1
Pablo Giménez 90 - Lorenzo Cabańas 54
27 października 2002 Sp. Sportivo San Lorenzo - 12 de Octubre Itaugua 0:1
Marcos Morínigo 56
27 października 2002 Sportivo Sportivo Luqueño Luque - Sport Colombia Fernando de la Mora 1:2
Osvaldo Cohener 39 - Prisciliano González 68, Carlos Espínola 78
27 października 2002 Libertad Asunción - Olimpia Asunción 1:3
Juan Samudio 90k - Francisco Esteche 67, Julio Cáceres 71, Carlos Estigarribia 88

Clausura 18[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
1 listopada 2002 Recoleta Asunción - Sol de América Asunción 2:0
Julio Ortellado 60, Milciades Barrios 88
2 listopada 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Sportivo San Lorenzo 1:0
Daniel Ferreira 41
3 listopada 2002 Olimpia Asunción - Sportivo Luqueño Luque 2:2
Miguel Benítez 41, Julio Enciso 51k - Víctor Hugo Ortiz 33, Osvaldo Cohener 64
3 listopada 2002 Cerro Porteño - Libertad Asunción 1:2
Ezio 23 - Gustavo Morínigo 15, Derlis Soto 34
3 listopada 2002 12 de Octubre Itaugua - Guaraní Asunción 3:2
Raúl Arviniagaldez 54, Walter Avalos 63k, Darío Verón 86 - Christian Ferreira 49, Pablo Giménez 55

Tabela końcowa Clausura 2002[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 12 de Octubre Itaugua 18 10 2 6 32 30 24
2 Libertad Asunción 18 9 4 5 31 33 22
3 Olimpia Asunción 18 8 6 4 30 33 25
4 Sportivo Luqueño Luque 18 7 6 5 27 19 17
5 Guaraní Asunción 18 7 5 6 26 29 26
6 Sport Colombia Fernando de la Mora 18 8 2 8 26 23 27
7 Cerro Porteño 18 5 6 7 21 20 19
8 Recoleta Asunción 18 5 6 7 21 17 22
9 Sol de América Asunción 18 4 5 9 17 15 23
10 Sportivo San Lorenzo 18 5 2 11 17 15 29
Legenda:
mistrz
wicemistrz
trzeci

Campeonato Paraguay 2002[edytuj | edytuj kod]

O tytuł mistrza Paragwaju zmierzyli się mistrzowie turniejów Apertura (Libertad Asunción) i Clausura (12 de Octubre Itaugua).

Data Mecz
10 listopada 2002 12 de Octubre Itaugua - Libertad Asunción 1:2
Raúl Arviniagaldez 16 - Gustavo Morínigo 6, Juan Samudio 42
17 listopada 2002 Libertad Asunción - 12 de Octubre Itaugua 4:1
Juan Samudio 51k, 73, Pedrinho 71, Carlos Bonet 87 - Marcos Morínigo 4

Mistrzem Paragwaju w roku 2002 został klub Libertad Asunción, natomiast wicemistrzem Paragwaju - 12 de Octubre Itaugua.

Do Copa Libertadores 2003 zakwalifikowali się mistrzowie turniejów Apertura (Libertad Asunción), Clausura (12 de Octubre Itaugua) oraz jako obrońca tytułu Olimpia Asunción. Czwarty klub paragwajski w Copa Libertadores miał zostać wyłoniony w turnieju Pre-Libertadores.

Sumaryczna tabela sezonu 2002[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 12 de Octubre Itaugua 27 16 3 8 51 39 28
2 Libertad Asunción 27 15 4 8 49 52 35
3 Sportivo Luqueño Luque 27 14 7 6 49 34 24
4 Olimpia Asunción 27 11 8 8 41 46 40
5 Sport Colombia Fernando de la Mora 27 12 4 11 40 46 40
6 Cerro Porteño 27 10 6 11 36 37 34
7 Guaraní Asunción 27 10 5 12 35 43 45
8 Sol de América Asunción 27 8 6 13 30 28 36
9 Recoleta Asunción 27 5 9 13 24 25 47
10 Sportivo San Lorenzo 27 5 6 16 21 22 43
Legenda:
Copa Sudamericana 2002, Copa Libertadores 2003
Copa Libertadores 2003
Baraż o utrzymanie się w lidze
Spadek do drugiej ligi

Baraż o utrzymanie się w pierwszej lidze[edytuj | edytuj kod]

Mecze barażowe
Sportivo San Lorenzo - Presidente Hayes Asunción 2:2
Mauro Monges 24, Gustavo Funes 58 - Osvaldo Meza 56, Víctor Avalos 80k
Presidente Hayes Asunción - Sportivo San Lorenzo 1:2
Carlos Bogarín 65 - Emilio Ibarra 31, Fabio Escobar 71
mecz rozegrany został 23 listopada 2002 roku

Klub Sportivo San Lorenzo utrzymał się w pierwszej lidze.

Liguilla Pre-Libertadores 2002[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 1[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
15 listopada 2002 Cerro Porteño - Sportivo Luqueño Luque 5:1
Juan Cáceres 23, Erwin Ávalos 31, Ezio 43, 71, Jorge Achucarro 74 - Adolfo Esteche 36
15 listopada 2002 Guaraní Asunción - Sport Colombia Fernando de la Mora 2:1
Cristian Ferreira 9, Pablo Giménez 60 - Héctor Núńez 67k

Kolejka 2[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
22 listopada 2002 Sportivo Luqueño Luque - Guaraní Asunción 1:2
Francisco Ferreira 19 - Pablo Giménez 37k, Víctor Cabrera 84
24 listopada 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Cerro Porteño 2:2
Javier González 34, Héctor Núńez 68k - Jorge Achucarro 72, Ezio 84

Kolejka 3[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
29 listopada 2002 Sport Colombia Fernando de la Mora - Sportivo Luqueño Luque 2:2
Derlis Pérez 40, 44 - Justo Rolando Meza 32, Miguel Cuéllar 42
1 grudnia 2002 Cerro Porteño - Guaraní Asunción 2:1
Jorge Núńez 36, Sergio Aquino 66 - Pablo Giménez 70

Końcowa tabela Liguilla Pre-Libertadores 2002[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Cerro Porteño 3 2 1 0 7 9 4
2 Guaraní Asunción 3 2 0 1 6 5 4
3 Sport Colombia Fernando de la Mora 3 0 2 1 2 5 6
4 Sportivo Luqueño Luque 3 0 1 2 1 4 9

Zwycięzca turnieju klub Cerro Porteño jako czwarty zespół z Paragwaju uzyskał prawo gry w Copa Libertadores 2003.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]