I liga polska w koszykówce mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska w koszykówce mężczyzn
Ilustracja
Puchar dla Spójni Stargard za I miejsce w I lidze (2018).
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo Polska
Dyscyplina Koszykówka
Organizator rozgrywek PZKosz
Rozgrywki
Liczba drużyn 15
Wyższy poziom ligowy Energa Basket Liga
Niższy poziom ligowy II liga
Zwycięzcy
Obecny zwycięzca Górnik Wałbrzych

I liga polska w koszykówce mężczyzn – druga w hierarchii – po Polskiej Lidze Koszykówki (PLK) – klasa męskich ligowych rozgrywek koszykarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo "zapleczem ekstraklasy", stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między PLK a II ligą polską, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zreorganizowana w 1995 w momencie powołania ligi zawodowej i od samego początku zarządzana przez Polski Związek Koszykówki. Wcześniej ten szczebel rozgrywkowy nosił nazwę II liga (do 2001). W sezonie 2018/2019 występowało w niej 16 zespołów. Nowe drużyny to, AZS AGH Kraków, Górnik Wałbrzych, Księżak Syntex Łowicz. Dziką kartę otrzymały Czarni Słupsk i WKK Wrocław. W sezonie 2019/2020 z powodu zakończonych przedwcześnie rozgrywek mistrzem został Górnik Trans.eu Wałbrzych.

Drużyny I ligi w sezonie 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Puchar za 3 miejsce w I lidze (maj 2017).
Puchar i medale za mistrzostwo I ligi (17.05.2018).
Medal za mistrzostwo I ligi w sezonie 2017/2018.


Zestawienie sezonów[edytuj | edytuj kod]

Sezon Liczba drużyn Awans do PLK/I ligi Spadek do III ligi
II liga koszykówki męskiej (do 2001)
1971/1972 b.d. Górnik Wałbrzych
Pogoń Szczecin
b.d.
1972/1973 b.d. Spójnia Gdańsk
Legia Warszawa
b.d.
1973/1974 b.d. Górnik Wałbrzych
Start Lublin
b.d.
1974/1975 b.d. ŁKS Łódź
AZS Warszawa
b.d.
1975/1976 b.d. Gwardia Wrocław
Górnik Wałbrzych
b.d.
1976/1977 b.d. Baildon Katowice b.d.
1977/1978 b.d. Legia Warszawa
Turów Zgorzelec
b.d.
1978/1979 b.d. Polonia Warszawa
Zagłębie Sosnowiec
b.d.
1979/1980 b.d. ŁKS Łódź
Gwardia Wrocław
b.d.
1980/1981 b.d. Polonia Bytom
Lech Poznań
b.d.
1981/1982 b.d. Polonia Warszawa
Pogoń Szczecin
b.d.
1982/1983 b.d. Resovia Rzeszów
Unia Tarnów
b.d.
1983/1984 b.d. Resovia Rzeszów
Unia Tarnów
b.d.
1984/1985 b.d. Baildon Katowice
Społem Łódź
b.d.
1985/1986 b.d. Polonia Warszawa
Pogoń Szczecin
AZS Koszalin
b.d.
1986/1987 b.d. Resovia Rzeszów
Legia Warszawa
Stal Stalowa Wola
b.d.
1987/1988 b.d. Wybrzeże Gdańsk
Hutnik Kraków
b.d.
1988/1989 b.d. Stal Stalowa Wola
Astoria Bydgoszcz
Spartakus Jelenia Góra
b.d.
1989/1990 b.d. Hutnik Kraków
Resovia Rzeszów
b.d.
1990/1991 b.d. AZS Lublin
Polonia Warszawa
Astoria Bydgoszcz
b.d.
1991/1992 b.d. Pogoń Szczecin
Spartakus Jelenia Góra
Provide Włocławek[a]
B – Obra Kościan, Stal Ostrów Wielkopolski
1992/1993 24
(dwie grupy)
Mazowszanka Pruszków
AgroFar AZS Lublin
A – Skra Częstochowa, Baildon Katowice
B – Obra Kościan, Warta Gorzów
1993/1994 24
(dwie grupy)
Polonia Przemyśl
Spójnia Stargard Szczeciński
B – OSiR Łowicz[a]
1994/1995 24
(dwie grupy)
AZS Elana Toruń
Pogoń Ruda Śląska
Browary Dojlidy Instal Białystok
OKSiW Pleszew
1995/1996 23 (dwie grupy) Pogoń Sosnowiec
PKK Warta Szczecin
Noteć Inowrocław
A – Start Lublin
B – Obra Kościan, OKSiW Pleszew
1996/1997 24
(dwie grupy)
ZKS Unia Tarnów
STK Trefl Sopot
A – Korona Kraków, Pogoń Prudnik
B – Polmos Józefów, Dojlidy Białystok
1997/1998 24
(dwie grupy)
AZS Ekoklinkier Lublin
Zastal Zielona Góra[a]
Stal Ostrów Wielkopolski
b.d.
1998/1999 32
(dwie grupy)
Czarni Brok Alkopol Słupsk
Cersanit Nomi Kielce
Stal II Bobrek
AZS Radom
OSiR Pleszew
ŁKS Łódź
SMS Warka
1999/2000 32
(dwie grupy)
Legia Warszawa
Polonia Warszawa
b.d.
2000/2001 16 ITK Noteć Inowrocław b.d.
Sezon Liczba drużyn Awans do PLK Spadek do II ligi
I liga koszykówki męskiej (od 2001)
2001/2002 15 Start Lublin b.d.
2002/2003 12 AZS Zagaz Koszalin
Astoria Bydgoszcz[b]
SKK Szczecin
SMS Warka
2003/2004 14 Turów Zgorzelec
Polpharma Starogard Gdański
Pogoń Ruda Śląska
SMS Kozienice
2004/2005 16 Kotwica Kołobrzeg
Polpak Świecie
ŁKS Łódź
Alba-Elcho Chorzów (wycofana)
2005/2006 16 Sokołów Znicz Jarosław
Kager Gdynia
Team Polska
AZS Radom
2006/2007 14 Górnik Wałbrzych
Bank BPS Basket Kwidzyn
Sportowiec Częstochowa
2007/2008 16 Sportino Inowrocław
Znicz Jarosław
Tarnovia Tarnowo Podgórne
AZS Start Lublin
2008/2009 16 Polonia 2011 Warszawa
Stal Stalowa Wola
Resovia Rzeszów
Asseco II Prokom Sopot
2009/2010 16 ASK KS Siarka Tarnobrzeg
Zastal Zielona Góra
Żubry Białystok
KS Sudety Jelenia Góra
KKK MOSiR Krosno
AZS AWF Katowice
2010/2011 16 AZS Politechnika Warszawska
ŁKS Sphinx Łódź
Astoria Bydgoszcz
GKS Tychy
Polonia 2011 Warszawa
Victoria Górnik Wałbrzych
2011/2012 16 Start Gdynia
Rosa Radom
b.d.
2012/2013 16 Śląsk Wrocław Astoria Bydgoszcz
UMKS Kielce
2013/2014 16 Polfarmex Kutno MCKiS Jaworzno
2014/2015 14 BM SLAM Stal Ostrów Wielkopolski AZS Politechnika Poznańska
2015/2016 16 Miasto Szkła Krosno Exact Systems Śląsk Wrocław
AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice
2016/2017 16 Legia Warszawa AZS AGH Kraków
KSK Noteć Inowrocław
2017/2018 17 Spójnia Stargard Siarka Tarnobrzeg
Zetkama Doral Nysa Kłodzko
KK Warszawa
KSK Noteć Inowrocław
2018/2019 16 Astoria Bydgoszcz

Śląsk Wrocław (za AZS Koszalin)[c]

SKK Siedlce
AZS AGH Kraków
Księżak Syntex Łowicz
2019/2020 15

Final Four I ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
2015/2016 Miasto Szkła Krosno 3–2[1] Legia Warszawa - - -
2016/2017 Legia Warszawa 3–0[2] GTK Gliwice Spójnia Stargard 1–1[d][2] Rawlplug Sokół Łańcut
2017/2018 Spójnia Stargard 3–0[3] Rawlplug Sokół Łańcut Jamalex Polonia 1912 Leszno 1–1[d][4] GKS Tychy
2018/2019 Enea Astoria Bydgoszcz 3–0[5] FutureNet Śląsk Wrocław STK Czarni Słupsk 2–0[6] Rawlplug Sokół Łańcut

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Poprzez baraże.
  2. Awans przez wykup dzikiej karty na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej.
  3. Zespół Śląska Wrocław został wicemistrzem I ligi, do EBL dostał się, gdyż AZS Koszalin został rozwiązany z powodu problemów finansowych i pojawiło się wolne miejsce w lidze.
  4. a b W przypadku remisu w rywalizacji dwumeczowej o brązowy medal, o zwycięstwie decyduje różnica punktów w poszczególnych spotkaniach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miasto Szkła najlepszą drużyną I ligi! (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].
  2. a b Legia najlepszym zespołem pierwszej ligi (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].
  3. Spójnia Stargard najlepszym zespołem 1LM (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].
  4. Jamalex Polonia 1912 trzecim zespołem 1LM (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].
  5. Enea Astoria Bydgoszcz wygrywa pierwszą ligę! (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].
  6. STK Czarni trzecim zespołem pierwszej ligi (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 21 lipca 2019].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Łaszkiewicz: Polska koszykówka męska 1928-2004. Inowrocław: Zakład Poligraficzno-Wydawniczy „Pozkal”, 2004. ISBN 83-89390-20-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]