I liga polska w koszykówce mężczyzn (2017/2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska w koszykówce mężczyzn 2017/2018
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg I liga 2016/2017 I liga 2018/2019 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator PZKosz.
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Otwarcie 23 września 2017, Kłodzko
Zamknięcie (finał) 19 maja 2018, Leszno
Liczba drużyn 17
I miejsce Spójnia Stargard
II miejsce Sokół Łańcut
III miejsce Jamalax Polonia 1912 Leszno
Statystyki turnieju
Liczba meczów 312
Liczba punktów 48716 (156,14 na mecz)
Najlepszy punktujący Marek Zywert (Sokół Łańcut) – 752 pkt.
Najlepszy zawodnik (MVP) Hubert Pabian (Spójnia Stargard)
Strona internetowa

I liga polska w koszykówce mężczyzn 2017/2018 – rozgrywki drugiej w hierarchii – po Polskiej Lidze Koszykówki (PLK) – klasy męskich ligowych rozgrywek koszykarskich w Polsce.

Zmagania toczą się systemem kołowym, z fazą play-off oraz fazą play-out na zakończenie sezonu, a bierze w nich udział 17 drużyny. Ich triumfator uzyskuje prawo gry w PLK, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do II ligi.

Zwycięzcą rozgrywek została drużyna Spójni Stargard, która pokonała w finale play-off Sokół Łańcut 3:0.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Prawo gry[edytuj | edytuj kod]

Spośród zespołów występujących w I lidze w sezonie 2016/2017 do PLK awansowali zwycięzca rozgrywek Legia Warszawa[1], oraz GTK Gliwice które wykupiło dziką kartę[2]. Ponadto zgodnie z regulaminem rozgrywek prawo do gry utracili ACK UTH Rosa Radom, AZS AGH Kraków oraz Noteć Inowrocław, które odpadły w fazie play-out. Drużyna z Inowrocławia zachowała jednak prawo do gry dzięki wykupieniu za 40 tysięcy złotych dzikiej karty[3], natomiast drużyny z Radomia i Krakowa w sezonie 2017/18 zagrają w rozgrywkach II ligi[4][5].

Zespoły, które spadły z Polskiej Ligi Koszykówki w sezonie 2016/2017 i w sezonie 2017/2018 będą występować w I lidze to:

Zespoły, które występowały w I lidze w sezonie 2016/2017 i zachowały prawo do gry w tych rozgrywkach w sezonie 2017/2018 to:

Ponadto prawo gry w I lidze w sezonie 2017/2018 uzyskały trzy drużyny z II ligi:

  • R8 Basket AZS Politechnika Kraków (zwycięzca rozgrywek II ligi w sezonie 2016/2017)[6],
  • WKS Śląsk Wrocław (finalista II ligi w sezonie 2016/17)[7],
  • KK Warszawa (brązowy medalista II ligi w sezonie 2016/17)[8].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki I ligi rozpoczęły się 23 września, kiedy to został rozegrany pierwszy mecz pierwszej kolejki.

Sezon 2017/2018 będzie składał się z dwóch etapów: sezonu zasadniczego oraz fazy play-off lub play-out.

W sezonie zasadniczym wszystkie zespoły będą rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”, w którym każdy z klubów rozegra z każdym z pozostałych po 2 mecze ligowe. Po zakończeniu tej części rozgrywek 8 najwyżej sklasyfikowanych klubów przystąpi do fazy play-off. W ćwierćfinałach zmierzą się ze sobą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca 1. i 8. (1. para), 2. i 7. (2. para), 3. i 6. (3. para) oraz 4. i 5. (4. para). Awans do półfinałów wywalczy w każdej z par zwycięzca 3 meczów, z kolei przegrani odpadną z dalszej rywalizacji i zostaną sklasyfikowani na miejscach 5–8 na podstawie miejsca zajętego w sezonie zasadniczym. W półfinałach rywalizować ze sobą będą zwycięzcy 1. i 4. pary ćwierćfinałowej oraz pary 2. i 3. Podobnie jak w ćwierćfinałach, również w półfinałach zwycięży klub, który wygra 3 spotkania. Drużyny, które tego dokonały zmierzą się ze sobą w finale, który toczył się będzie do wygrania przez któregoś z jego uczestników 3 meczów, a przegrani par półfinałowych zagrają ze sobą w meczu o trzecie miejsce, który rozegrany będzie do 2 zwycięstw.

Zespoły które zajmą miejsca 9-10 zakończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.

W fazie play-out zmierzą się ze sobą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca 11. i 16. (1 para), 12. i 15. (2 para) oraz 13. i 14. (3 para). Zwycięzcy 3 spotkań w każdej z par zajmą miejsca 11-13 na podstawie miejsca zajętego w sezonie zasadniczym, natomiast przegrani stracą prawo do gry w I lidze w sezonie 2018/19.

Zespół który zajmie 17. miejsce kończy rywalizację po sezonie zasadniczym oraz traci prawo do gry w I lidze w sezonie 2018/19.

Sezon zasadniczy[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     awans do play-off,      udział w play-out,      spadek z ligi

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Spójnia Stargard 32 28 4 2800 2426 +374 1,1542 60
2. Jamalex Polonia 1912 Leszno 32 25 7 2674 2292 +382 1,1667 57
3. Sokół Łańcut 32 24 8 2566 2404 +162 1,0674 56
4. R8 Basket AZS Politechnika Kraków 32 22 10 2637 2398 +239 1,0997 54
5. GKS Tychy 32 21 11 2838 2688 +150 1,0558 53
6. Polfarmex Kutno 32 21 11 2374 2175 +199 1,0915 53
7. Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 32 17 15 2515 2440 +75 1,0307 49
8. Biofarm Basket Poznań 32 17 15 2531 2459 +72 1,0293 49
9. WKS Śląsk Wrocław 32 15 17 2511 2521 -10 0,9960 47
10. Enea Astoria Bydgoszcz 32 15 17 2617 2497 +120 1,0481 47
11. Energa Kotwica Kołobrzeg 32 13 19 2391 2553 -162 0,9365 45
12. Siarka Tarnobrzeg 32 12 20 2440 2572 -132 0,9487 44
13. Pogoń Prudnik 32 11 21 2409 2624 -215 0,9181 43
14. Zetkama Doral Nysa Kłodzko 32 10 22 2277 2491 -214 0,9141 42
15. SKK Siedlce 32 8 24 2403 2570 -167 0,9350 40
16. KK Warszawa 32 7 25 2222 2597 -375 0,8556 39
17. KSK Noteć Inowrocław 32 6 26 2188 2686 -498 0,8146 38

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość POZ PRU BYD KOŁ TYC LES WAR INO PRU KUT KRA TAR SIE ŁAŃ STA WRO KŁO
Biofarm Basket Poznań 72:82 83:62 85:81 87:93 71:68 86:82 57:61 88:89 72:64 77:83 84:71 86:72 86:75 72:74 77:82 73:43
Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 88:90 85:69 88:81 92:71 76:68 80:46 89:52 71:72 55:86 62:64 84:75 80:71 83:73 79:103 81:82 63:61
Enea Astoria Bydgoszcz 69:68 75:82 96:80 99:75 89:79 96:55 118:61 101:69 62:73 81:86 87:74 87:75 80:75 76:88 73:71 89:90
Energa Kotwica Kołobrzeg 49:69 67:80 83:80 89:81 72:87 72:70 76:56 88:67 58:77 83:82 85:76 81:68 77:85 82:89 77:82 60:63
GKS Tychy 95:91 104:97 103:94 99:75 85:108 83:73 104:62 103:76 80:93 91:96 91:70 96:76 104:83 100:91 96:88 102:79
Jamalex Polonia 1912 Leszno 82:63 99:80 82:67 92:75 90:83 96:65 84:67 81:65 73:62 79:68 97:61 94:87 79:49 76:67 61:79 79:57
KK Warszawa 74:102 63:75 76:86 71:76 78:100 65:78 73:85 94:76 66:80 72:103 72:91 69:79 78:71 83:95 56:72 79:67
KSK Noteć Inowrocław 84:88 65:91 61:98 73:89 72:78 58:102 65:63 68:90 56:70 71:94 60:78 69:56 72:91 68:81 74:66 74:69
Pogoń Prudnik 93:97 67:83 83:90 92:65 86:91 63:75 77:63 81:74 55:85 67:84 81:70 76:64 75:88 77:80 69:74 94:87
Polfarmex Kutno 72:76 95:88 65:63 100:84 64:79 73:69 62:25 76:61 74:59 59:57 82:76 65:67 58:78 75:79 86:74 57:43
R8 Basket AZS Politechnika Kraków 90:89 83:58 75:59 87:62 81:83 79:66 84:58 96:73 84:59 86:74 72:88 76:62 66:86 71:88 93:75 103:86
Siarka Tarnobrzeg 79:76 85:78 77:68 75:86 72:81 74:94 66:80 77:70 84:78 61:86 77:87 81:95 63:82 80:86 73:71 75:70
SKK Siedlce 75:77 71:72 85:79 63:69 90:97 77:97 75:80 86:68 97:67 57:75 79:84 86:77 78:91 93:96 78:83 71:58
Sokół Łańcut 83:70 87:81 81:71 76:62 81:74 81:77 85:71 92:77 79:71 78:57 84:66 85:81 85:83 78:101 66:59 86:72
Spójnia Stargard 89:61 85:65 89:84 92:76 102:74 78:85 75:79 94:71 82:65 98:75 81:78 74:73 87:65 92:67 72:69 91:61
WKS Śląsk Wrocław 92:87 82:81 89:71 73:74 94:86 86:96 89:53 89:76 98:100 57:79 77:89 73:100 84:63 65:85 94:100 70:56
Zetkama Doral Nysa Kłodzko 63:71 76:66 79:98 79:57 59:56 70:81 70:90 90:84 62:70 83:75 92:90 71:80 84:59 75:80 74:96 88:72

Statystyki po sezonie zasadniczym[edytuj | edytuj kod]

Liderzy statystyk indywidualnych według średniej[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Gracz Drużyna Wynik
Punkty Michael Hicks R8 Basket AZS Politechnika Kraków 19,66
Zbiórki Damian Cechniak Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 8,97
Asysty Kamil Zywert Sokół Łańcut 6,7
Przechwyty Paweł Dzierżak Energa Kotwica Kołobrzeg 2,34
Bloki Adam Metelski Biofarm Basket Poznań 1,65
Straty Marcin Dymała Spójnia Stargard 3,52
Faule Mateusz Szwed Polfarmex Kutno 3,83
Czas gry Jakub Stanios Siarka Tarnobrzeg 38:30
Skuteczność z gry Szymon Milczyński Jamalex Polonia 1912 Leszno 67,5%
Skuteczność rzutów wolnych Marcin Kowalewski GKS Tychy 92,7%
Skuteczność za 3 Bartłomiej Ornoch Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 48,3%
Eval Maciej Klima Sokół Łańcut 19,9

Liderzy statystyk drużynowych według średniej[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Drużyna Wynik
Punkty GKS Tychy 88,7
Zbiórki WKS Śląsk Wrocław 41,8
Asysty R8 Basket AZS Politechnika Kraków 19,8
Przechwyty Polfarmex Kutno 10,4
Bloki Sokół Łańcut 3,2
Straty SKK Siedlce 17,3
Skuteczność z gry Spójnia Stargard 49,8%
Skuteczność z rzutów wolnych GKS Tychy 80,1%
Skuteczność za 3 GKS Tychy 36,8%

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody przyznane zostały po głosowaniu trenerów wszystkich klubów występujących w lidze[9].

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinał Półfinał Finał
                           
  1  Spójnia Stargard 3  
8  Biofarm Basket Poznań 1  
  1  Spójnia Stargard 3  
  5  GKS Tychy 0  
4  R8 Basket AZS Politechnika Kraków 1
  5  GKS Tychy 3  
    1  Spójnia Stargard 3
  3  Sokół Łańcut 0
  2  Jamalex Polonia 1912 Leszno 3  
7  Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 1  
  2  Jamalex Polonia 1912 Leszno 1
  3  Sokół Łańcut 3  
3  Sokół Łańcut 3
  6  Polfarmex Kutno 1  

o 3. miejsce

  O 3. miejsce
       
5  GKS Tychy 1 (172)
2  Jamalax 1912 Polonia Leszno 1 (179)


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

14 kwietnia 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 86 – 73 Biofarm Basket Poznań   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Tomasz Langowski, Michał Pietrakiewicz
Rezultaty w kwartach: 17-24, 20-14, 26-9, 23-26
Pkt: Pabian 23
Zb: Pabian 8
As: Bręk 7
Pkt: Fiszer, Kurpisz po 14 każdy
Zb: Struski 15
As: Smorawiński 5
15 kwietnia 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 77 – 70 Biofarm Basket Poznań   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Jacek Litawa, Błażej Rymarczyk, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 21-18, 14-16, 22-13, 20-23
Pkt: Bręk 24
Zb: Fraś, Pabian po 10 każdy
As: Bręk 5
Pkt: Struski 21
Zb: Struski 17
As: Fiszer 3
21 kwietnia 2018
17:00
Raport Biofarm Basket Poznań 87 – 76 Spójnia Stargard   CityZen, Poznań
Widownia: 400
Sędziowie: Mateusz Skorek, Michał Pogon, Filip Marek
Rezultaty w kwartach: 19-20, 21-15, 22-16, 25-25
Pkt: Struski 29
Zb: Struski 11
As: Tomaszewski, Wieloch po 3 każdy
Pkt: Dymała 27
Zb: Wilczek 11
As: Bręk 5
22 kwietnia 2018
17:00
Raport Biofarm Basket Poznań 79 – 92 Spójnia Stargard   CityZen, Poznań
Widownia: 250
Sędziowie: Marek Czernek, Arkadiusz Wojna, Rafał Zuchowicz
Rezultaty w kwartach: 25-18, 19-16, 15-33, 20-25
Pkt: Wieloch 14
Zb: Struski 6
As: Wieloch 5
Pkt: Pabian 26
Zb: Fraś 10
As: Fraś 7
Spójnia Stargard wygrywa serię 3-1.


14 kwietnia 2018
17:00
Raport R8 Basket AZS Politechnika Kraków 91 – 85 GKS Tychy   Hala AWF, Kraków
Widownia: 400
Sędziowie: Damian Myszka, Mirosław Wysocki, Rafał Zuchowicz
Rezultaty w kwartach: 30-13, 15-29, 30-18, 16-25
Pkt: Dłuski 19
Zb: Pełka 10
As: Nowakowski 8
Pkt: Małgorzaciak 25
Zb: Kulon, Słupiński po 9 każdy
As: Kulon 7
15 kwietnia 2018
17:00
Raport R8 Basket AZS Politechnika Kraków 90 – 94 GKS Tychy   Hala AWF, Kraków
Widownia: 300
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 28-27, 13-24, 22-16, 27-27
Pkt: Hicks 22
Zb: Pełka 12
As: Nowakowski 9
Pkt: Kowalewski 23
Zb: Kowalewski 6
As: Kulon 8
21 kwietnia 2018
18:00
Raport GKS Tychy 103 – 93 R8 Basket AZS Politechnika Kraków   Hala widowiskowo-sportowa, Tychy
Widownia: 200
Sędziowie: Radosław Szagun, Błażej Rymarczyk, Marcin Olejnik
Rezultaty w kwartach: 26-23, 24-25, 21-24, 32-21
Pkt: Jankowski 22
Zb: Słupiński 9
As: Szymczak 7
Pkt: Dłuski 24
Zb: Dłuski 7
As: Baran, Nowakowski po 4 każdy
22 kwietnia 2018
18:00
Raport GKS Tychy 113 – 105 R8 Basket AZS Politechnika Kraków   Hala widowiskowo-sportowa, Tychy
Widownia: 400
Sędziowie: Dariusz Nejman, Jacek Litawa, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 29-24, 27-30, 25-27, 32-24
Pkt: Szymczak 35
Zb: Słupiński 8
As: Kowalewski 5
Pkt: Hicks 32
Zb: Hajrić 6
As: Nowakowski 6
GKS Tychy wygrywa serię 3-1.


14 kwietnia 2018
18:30
Raport Jamalex Polonia 1912 Leszno 81 – 65 Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków   Trapez, Leszno
Sędziowie: Marek Januszonek, Jacek Dolski, Cezary Kurowski
Rezultaty w kwartach: 21-24, 15-18, 25-12, 20-11
Pkt: Kaczmarzyk 20
Zb: Milczyński 6
As: Kobel 11
Pkt: Jarmakowicz 15
Zb: Jarmakowicz 8
As: Kordalski 9
15 kwietnia 2018
16:00
Raport Jamalex Polonia 1912 Leszno 60 – 71 Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków OT  Trapez, Leszno
Sędziowie: Dariusz Nejman, Michał Trypuć, Grzegorz Szeremeta
Rezultaty w kwartach: 8-12, 8-17, 24-12, 16-15 OT: 4-15
Pkt: Chanas 19
Zb: Kaczmarzyk 8
As: Kobel 13
Pkt: Cechniak 22
Zb: Cechniak 21
As: Stopierzyński 4
21 kwietnia 2018
18:00
Raport Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 65 – 73 Jamalex Polonia 1912 Leszno   Hala Znicz, Pruszków
Widownia: 500
Sędziowie: Marcin Gawron, Robert Klukowski, Tomasz Sawicki
Rezultaty w kwartach: 17-12, 24-18, 10-30, 14-13
Pkt: Cetnar 13
Zb: Cechniak 8
As: Kordalski 4
Pkt: Kobel 17
Zb: Milczyński 8
As: Kobel, Sirijatowicz po 3 każdy
22 kwietnia 2018
17:00
Raport Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 60 – 66 Jamalex Polonia 1912 Leszno   Hala Znicz, Pruszków
Widownia: 350
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Jacek Dolski, Cezary Kurowski
Rezultaty w kwartach: 16-21, 18-16, 16-18, 10-11
Pkt: Kordalski 15
Zb: Kordalski 10
As: Kordalski 4
Pkt: Chanas 14
Zb: Wrona 10
As: Kobel, Sirijatowicz po 4 każdy
Jamalex Polonia 1912 Leszno wygrywa serię 3-1.


14 kwietnia 2018
17:30
Raport Sokół Łańcut 73 – 66 Polfarmex Kutno   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 500
Sędziowie: Marek Czernek, Arkadiusz Wojna, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 19-14, 12-8, 22-18, 20-26
Pkt: Kulikowski 17
Zb: Klima, Kulikowski po 8 każdy
As: K. Zywert 9
Pkt: Sobczak 13
Zb: Szwed 9
As: Janiak 5
15 kwietnia 2018
17:30
Raport Sokół Łańcut 71 – 65 Polfarmex Kutno   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 420
Sędziowie: Adam Krasuski, Paweł Baran, Mateusz Skorek
Rezultaty w kwartach: 20-18, 18-21, 15-9, 18-17
Pkt: M. Zywert 22
Zb: K. Zywert 7
As: Karolak 4
Pkt: Sobczak 16
Zb: Zębski 12
As: Janiak 4
21 kwietnia 2018
17:30
Raport Polfarmex Kutno 73 – 66 Sokół Łańcut   Hala Sportowa SP nr 9, Kutno
Widownia: 440
Sędziowie: Tomasz Langowski, Michał Pietrakiewicz, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 18-12, 22-18, 14-15, 19-21
Pkt: Majewski 15
Zb: Szwed 11
As: Janiak, Sobczak po 4 każdy
Pkt: Karolak 17
Zb: Klima, Kulikowski po 7 każdy
As: K. Zywert 6
22 kwietnia 2018
17:30
Raport Polfarmex Kutno 76 – 82 Sokół Łańcut   Hala Sportowa SP nr 9, Kutno
Widownia: 645
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Michał Trypuć, Grzegorz Łata
Rezultaty w kwartach: 18-21, 22-27, 10-15, 26-19
Pkt: Sobczak 16
Zb: Zębski 11
As: Sobczak 5
Pkt: M. Zywert 22
Zb: Kulikowski 14
As: K. Zywert 11
Sokół Łańcut wygrywa serię 3-1.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

28 kwietnia 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 85 – 61 GKS Tychy   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Jacek Litawa, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 15-22, 23-15, 29-19, 18-5
Pkt: Pabian 24
Zb: Pabian 17
As: Bręk, Dymała po 7 każdy
Pkt: Kulon 13
Zb: Słupiński, Szymczak po 6 każdy
As: Kulon 4
29 kwietnia 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 93 – 77 GKS Tychy   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Dariusz Nejman, Tomasz Langowski, Marcin Gawron
Rezultaty w kwartach: 27-25, 22-13, 19-17, 25-22
Pkt: Dymała 19
Zb: Wilczek 6
As: Czujkowski 9
Pkt: Słupiński 18
Zb: Kowalewski 5
As: Jankowski 4
5 maja 2018
18:00
Raport GKS Tychy 122 – 126 Spójnia Stargard 2OT  Hala widowiskowo-sportowa, Tychy
Widownia: 450
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 21-21, 31-25, 20-30, 23-19 OT: 16-16, 11-15
Pkt: Kulon 24
Zb: Jankowski 7
As: Kulon 11
Pkt: Dymała 30
Zb: Wilczek 7
As: Bręk, Dymała po 8 każdy
Spójnia Stargard wygrywa serię 3-0.


28 kwietnia 2018
19:00
Raport Jamalex Polonia 1912 Leszno 66 – 73 Sokół Łańcut   Trapez, Leszno
Sędziowie: Marek Czernek, Jacek Dolski, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 21-19, 21-25, 5-13, 19-16
Pkt: Chanas 32
Zb: Milczyński 9
As: Kobel 10
Pkt: Klima 21
Zb: Kulikowski 12
As: K. Zywert 5
29 kwietnia 2018
17:00
Raport Jamalex Polonia 1912 Leszno 63 – 83 Sokół Łańcut   Trapez, Leszno
Sędziowie: Marek Januszonek, Michał Trypuć, Robert Klukowski
Rezultaty w kwartach: 14-19, 16-19, 17-21, 16-24
Pkt: Kobel 16
Zb: Rostalski 9
As: Sirijatowicz 6
Pkt: M. Zywert 21
Zb: Klima, Kulikowski po 8 każdy
As: Włodarczyk 5
5 maja 2018
17:30
Raport Sokół Łańcut 75 – 82 Jamalex Polonia 1912 Leszno   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 800
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Mateusz Skorek, Michał Pietrakiewicz
Rezultaty w kwartach: 18-28, 24-18, 16-19, 17-17
Pkt: Klima 18
Zb: Klima 13
As: K. Zywert 8
Pkt: Kobel 16
Zb: trzech zawodników po 7 każdy
As: Kobel 10
6 maja 2018
17:30
Raport Sokół Łańcut 87 – 83 Jamalex Polonia 1912 Leszno   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 800
Sędziowie: Marek Czernek, Mirosław Wysocki, Michał Pogon
Rezultaty w kwartach: 22-20, 23-17, 18-22, 24-24
Pkt: Klima 21
Zb: Kulikowski 9
As: Zywert 9
Pkt: Chanas, Kaczmarzyk po 19 każdy
Zb: Milczyński 9
As: Kobel 12
Sokół Łańcut wygrywa serię 3-1.

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

12 maja 2018
18:00
Raport GKS Tychy 105 – 94 Jamalx Polonia 1912 Leszno   Hala widowiskowo-sportowa, Tychy
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Damian Kuziora, Michał Pogon
Rezultaty w kwartach: 25-22, 27-22, 20-24, 33-26
Pkt: Słupiński 26
Zb: Jankowski 8
As: Kulon 13
Pkt: Chanas 22
Zb: Wrona 7
As: Sirijatowicz 5
19 maja 2018
16:00
Raport Jamalax Polonia 1912 Leszno 85 – 67 GKS Tychy   Trapez, Leszno
Sędziowie: Jacek Dolski, Michał Trypuć, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 23-25, 29-12, 14-15, 19-15
Pkt: Chanas 20
Zb: Milczyński 9
As: Kobel 7
Pkt: Słupiński 24
Zb: Słupiński 10
As: Kulon 4
Jamalax Polonia 1912 Leszno wygrywa serię 179:172

Finał[edytuj | edytuj kod]

12 maja 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 76 – 73 Sokół Łańcut   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Dariusz Nejman, Marek Januszonek, Tomasz Langowski
Rezultaty w kwartach: 19-20, 11-15, 18-16, 28-22
Pkt: Pabian 18
Zb: trzech zawodników po 8 każdy
As: Bręk 8
Pkt: M. Zywert 19
Zb: Kulikowski 10
As: K. Zywert 4
13 maja 2018
18:00
Raport Spójnia Stargard 105 – 83 Sokół Łańcut   Hala OSiR, Stargard
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Robert Klukowski, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 29-24, 24-22, 25-18, 27-19
Pkt: Pabian 20
Zb: Pabian 10
As: Czujkowski 7
Pkt: Klima 19
Zb: Kulikowski 9
As: K. Zywert 8
17 maja 2018
18:00
Raport Sokół Łańcut 89 – 94 Spójnia Stargard   Hala MOSiR, Łańcut
Sędziowie: Marek Czernek, Jacek Litawa, Mateusz Skorek
Rezultaty w kwartach: 29-22, 13-21, 16-23, 31-28
Pkt: Włodarczyk, M. Zywert po 21 każdy
Zb: Klima 13
As: K. Zywert, M. Zywert po 8 każdy
Pkt: Pabian 20
Zb: Czujkowski 8
As: Bręk 12
Spójnia Stargard wygrywa serię 3-0.

Faza play-out[edytuj | edytuj kod]

13 kwietnia 2018
18:00
Raport Energa Kotwica Kołobrzeg 76 – 64 KK Warszawa   Hala Milenium, Kołobrzeg
Widownia: 150
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Michał Pietrakiewicz, Tomasz Langowski
Rezultaty w kwartach: 21-17, 13-20, 20-19, 22-8
Pkt: Grujić 18
Zb: Bodych 8
As: Dzierżak 6
Pkt: Wojtyński 26
Zb: Koźluk 9
As: czterech zawodników po 2 każdy
14 kwietnia 2018
20:00
Raport Energa Kotwica Kołobrzeg 66 – 72 KK Warszawa   Hala Milenium, Kołobrzeg
Widownia: 100
Sędziowie: Radosław Szagun, Marcin Gawron, Robert Klukowski
Rezultaty w kwartach: 19-19, 20-17, 10-21, 17-15
Pkt: Bodych, Grujić po 16 każdy
Zb: Bodych, Grujić po 7 każdy
As: Neumann 8
Pkt: Hybiak 24
Zb: Koźluk 11
As: Hybiak 3
21 kwietnia 2018
14:30
Raport KK Warszawa 68 – 80 Energa Kotwica Kołobrzeg   Zespół Obiektów Sportowych Hawajska, Warszawa
Widownia: 80
Sędziowie: Marek Januszonek, Grzegorz Łata, Łukasz Łaziński
Rezultaty w kwartach: 13-21, 22-26, 21-16, 12-17
Pkt: Wojtyński 23
Zb: Koźluk 10
As: Wojtyński 4
Pkt: Dzierżak 17
Zb: Grujić, Rduch po 6 każdy
As: Dzierżak 5
22 kwietnia 2018
18:00
Raport KK Warszawa 90 – 92 Energa Kotwica Kołobrzeg OT  Zespół Obiektów Sportowych Hawajska, Warszawa
Widownia: 80
Sędziowie: Damian Kuziora, Michał Szybisty, Robert Rydz
Rezultaty w kwartach: 26-20, 21-24, 20-15, 15-23 OT: 8-10
Pkt: Wojtyński 22
Zb: Koźluk 14
As: Wojtyński 4
Pkt: Dzierżak 17
Zb: czterech zawodników po 6 każdy
As: Dzierżak 7
Energa Kotwica Kołobrzeg wygrywa serię 3-1. KK Warszawa spadło do drugiej ligi.


14 kwietnia 2018
16:30
Raport Siarka Tarnobrzeg 85 – 64 SKK Siedlce   Hala MOSiR Wisła, Tarnobrzeg
Sędziowie: Adam Krasuski, Paweł Baran, Mateusz Skorek
Rezultaty w kwartach: 21-21, 23-22, 15-14, 26-7
Pkt: Sewioł 22
Zb: Sewioł 16
As: trzech zawodników po 4 każdy
Pkt: Sobiło 16
Zb: Rajewicz 11
As: Lewandowski 4
15 kwietnia 2018
19:30
Raport Siarka Tarnobrzeg 65 – 88 SKK Siedlce   Hala MOSiR Wisła, Tarnobrzeg
Sędziowie: Marek Czernek, Arkadiusz Wojna, Filip Marek
Rezultaty w kwartach: 19-29, 10-26, 12-18, 24-15
Pkt: Nowicki 19
Zb: Nowicki 6
As: Stanios 3
Pkt: Król, Nędzi po 19 każdy
Zb: Nędzi 18
As: Król 5
21 kwietnia 2018
19:00
Raport SKK Siedlce 100 – 64 Siarka Tarnobrzeg   Hala OSiR, Siedlce
Widownia: 200
Sędziowie: Jacek Dolski, Cezary Kurowski, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 37-17, 15-10, 23-20, 25-17
Pkt: Wróbel 21
Zb: Nędzi 10
As: Czosnowski, Lewandowski po 7 każdy
Pkt: Pabianek 24
Zb: Czyżnielewski 7
As: Stanios 6
22 kwietnia 2018
16:00
Raport SKK Siedlce 85 – 68 Siarka Tarnobrzeg   Hala OSiR, Siedlce
Widownia: 150
Sędziowie: Marek Januszonek, Robert Klukowski, Marcin Gawron
Rezultaty w kwartach: 21-14, 29-20, 22-16, 13-18
Pkt: Król 20
Zb: Obarek 8
As: Lewandowski 4
Pkt: Czyżnielewski 17
Zb: Pabianek 7
As: Sewioł, Stanios po 4 każdy
SKK Siedlce wygrywa serię 3-1. Siarka Tarnobrzeg spadła do drugiej ligi.


14 kwietnia 2018
17:30
Raport Pogoń Prudnik 56 – 58 Zetkama Doral Nysa Kłodzko   Obuwnik, Prudnik
Widownia: 400
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 18-18, 9-13, 15-14, 14-13
Pkt: Bogdanowicz, Prostak po 14 każdy
Zb: Bogdanowicz, Mordzak po 4 każdy
As: Prostak 4
Pkt: Stępień 15
Zb: Jodłowski 6
As: Sanny 2
15 kwietnia 2018
17:30
Raport Pogoń Prudnik 77 – 54 Zetkama Doral Nysa Kłodzko   Obuwnik, Prudnik
Widownia: 450
Sędziowie: Damian Myszka, Marcin Olejnik, Krzysztof Krajewski
Rezultaty w kwartach: 27-10, 17-18, 18-13, 15-13
Pkt: trzech zawodników po 11 każdy
Zb: Nowerski 6
As: Krawczyk, Prostak po 5 każdy
Pkt: Jodłowski 13
Zb: Sanny 6
As: Sanny 6
21 kwietnia 2018
19:00
Raport Zetkama Doral Nysa Kłodzko 63 – 65 Pogoń Prudnik 2OT  Hala KCKSiR, Kłodzko
Widownia: 480
Sędziowie: Dariusz Nejman, Paweł Baran, Mirosław Wysocki
Rezultaty w kwartach: 16-14, 15-13, 12-15, 12-13 OT: 3-3, 5-7
Pkt: Stępień 20
Zb: Sanny 11
As: Sanny 4
Pkt: Mordzak 22
Zb: Bogdanowicz 8
As: Krawczyk 4
22 kwietnia 2018
17:00
Raport Zetkama Doral Nysa Kłodzko 68 – 81 Pogoń Prudnik   Hala KCKSiR, Kłodzko
Sędziowie: Adam Krasuski, Damian Myszka, Krzysztof Krajewski
Rezultaty w kwartach: 18-21, 17-18, 15-20, 18-22
Pkt: Wojciechowski 26
Zb: trzech zawodników po 5 każdy
As: Sanny 4
Pkt: Strzelecki 18
Zb: Nowakowski, Strzelecki po 8 każdy
As: Prostak 9
Pogoń Prudnik wygrała serię 3-1. Zetkama Doral Nysa Kłodzko spadła do drugiej ligi.

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1.
Spójnia Stargard
2.
Sokół Łańcut
3.
Jamalax Polonia 1912 Leszno
4.
GKS Tychy
5.
R8 Basket AZS Politechnika Kraków
6.
Polfarmex Kutno
7.
Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków
8.
Biofarm Basket Poznań
9.
WKS Śląsk Wrocław
10.
Enea Astoria Bydgoszcz
11.
Energa Kotwica Kołobrzeg
12.
Pogoń Prudnik
13.
SKK Siedlce
14.
Siarka Tarnobrzeg
15.
Zetkama Doral Nysa Kłodzko
16.
KK Warszawa
17.
KSK Noteć Inowrocław

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Legia Warszawa awansowała do PLK (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2017-09-24].
  2. Zielone światło dla Gliwic – dzika karta za 400 tysięcy (pol.). polskikosz.pl. [dostęp 2017-09-24].
  3. Noteć jednak zagra w I lidze (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2017-08-11. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-30)].
  4. Enea Astoria Bydgoszcz zostaje w I lidze (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2017-04-23. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-30)].
  5. SKK Siedlce utrzymało się w I lidze. AGH Kraków spada (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2017-04-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-30)].
  6. R8 Basket Kraków zwyciężył całą ligę. Symboliczny krok do nowych celów (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2017-09-30].
  7. Śląsk Wrocław awansował do I ligi (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2017-09-30].
  8. Wiemy, kto zagra w I lidze! (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2017-09-30].
  9. Nagrody 1LM: Pierwsza piątka sezonu zasadniczego (pol.). rozgrywski.pzkosz.pl. [dostęp 2018-04-14].