I liga polska w koszykówce mężczyzn (2018/2019)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska w koszykówce mężczyzn 2018/2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg I liga 2017/2018 I liga 2019/2020 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator PZKosz.
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Otwarcie 29 września 2018, Kraków
Zamknięcie (finał) 19 maja 2019, Bydgoszcz
Liczba drużyn 16
I miejsce Enea Astoria Bydgoszcz
II miejsce FutureNet Śląsk Wrocław
III miejsce STK Czarni Słupsk
Statystyki turnieju
Liczba meczów 282
Liczba punktów 55554 (197 na mecz)
Najlepszy punktujący Filip Małgorzaciak (Sokół Łańcut) – 752 pkt.
Najlepszy zawodnik (MVP) Aleksander Dziewa (FutureNet Śląsk Wrocław)
Strona internetowa

I liga polska w koszykówce mężczyzn 2018/2019 – rozgrywki drugiej w hierarchii – po Polskiej Lidze Koszykówki (PLK) – klasy męskich ligowych rozgrywek koszykarskich w Polsce.

Zmagania toczyły się systemem kołowym, z fazą play-off oraz fazą play-out na zakończenie sezonu, a brało w nich udział 16 drużyn. Ich triumfator uzyskuje prawo gry w PLK, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do II ligi.

Zwycięzcą rozgrywek została drużyna Enea Astoria Bydgoszcz, która pokonała w finale play-off FutureNet Śląsk Wrocław 3:0.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Prawo gry[edytuj | edytuj kod]

Spośród zespołów występujących w I lidze w sezonie 2017/2018 do PLK awansował zwycięzca rozgrywek Spójnia Stargard[1]. Ponadto zgodnie z regulaminem rozgrywek prawo do gry utracili: KSK Noteć Inowrocław, która zajęła ostatnie miejsce oraz KK Warszawa, Zetkama Doral Nysa Kłodzko i Siarka Tarnobrzeg, które odpadły w fazie play-out.[2][3].

W sezonie 2017/2018 ostatnie miejsce w PLK zajeła drużyna Czarnych Słupsk, która została rozwiązana w trakcie rozgrywek. W związku z tym żaden zespół z ekstraklasy nie uzyskał prawa do gry w I lidze.

Zespoły, które występowały w I lidze w sezonie 2017/2018 i zachowały prawo do gry w tych rozgrywkach w sezonie 2018/2019 to:

Drużyna R8 Basket AZS Politechnika Kraków mimo zachowania prawa do gry w rozgrywkach nie przystąpiła do procesu licencyjnego i nie będzie występować w sezonie 2018/2019 w I lidze[4].

Prawo gry w I lidze w sezonie 2018/2019 uzyskały trzy drużyny z II ligi:

Ponadto PZKosz przyznał dwie dzikie karty na udział w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 które otzrymały drużyny:

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki I ligi rozpoczęły się 29 września, kiedy to został rozegrany pierwszy mecz pierwszej kolejki.

Sezon 2018/2019 będzie składał się z dwóch etapów: sezonu zasadniczego oraz fazy play-off lub play-out.

W sezonie zasadniczym wszystkie zespoły będą rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”, w którym każdy z klubów rozegra z każdym z pozostałych po 2 mecze ligowe. Po zakończeniu tej części rozgrywek 8 najwyżej sklasyfikowanych klubów przystąpi do fazy play-off. W ćwierćfinałach zmierzą się ze sobą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca 1. i 8. (1. para), 2. i 7. (2. para), 3. i 6. (3. para) oraz 4. i 5. (4. para). Awans do półfinałów wywalczy w każdej z par zwycięzca 3 meczów, z kolei przegrani odpadną z dalszej rywalizacji i zostaną sklasyfikowani na miejscach 5–8 na podstawie miejsca zajętego w sezonie zasadniczym. W półfinałach rywalizować ze sobą będą zwycięzcy 1. i 4. pary ćwierćfinałowej oraz pary 2. i 3. Podobnie jak w ćwierćfinałach, również w półfinałach zwycięży klub, który wygra 3 spotkania. Drużyny, które tego dokonały zmierzą się ze sobą w finale, który toczył się będzie do wygrania przez któregoś z jego uczestników 3 meczów, a przegrani par półfinałowych zagrają ze sobą w meczu o trzecie miejsce, który rozegrany będzie do 2 zwycięstw.

Zespoły które zajmą miejsca 9-10 zakończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.

W fazie play-out zmierzą się ze sobą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca 11. i 16. (1 para), 12. i 15. (2 para) oraz 13. i 14. (3 para). Zwycięzcy 3 spotkań w każdej z par zajmą miejsca 11-13 na podstawie miejsca zajętego w sezonie zasadniczym, natomiast przegrani stracą prawo do gry w I lidze w sezonie 2019/20[9].

Sezon zasadniczy[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     awans do play-off,      udział w play-out,

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. FutureNet Śląsk Wrocław 30 23 7 2732 2356 +376 1,1596 53
2. Enea Astoria Bydgoszcz 30 21 9 2580 2362 +218 1,0923 51
3. Rawlplug Sokół Łańcut 30 21 9 2572 2425 +147 1,0606 51
4. STK Czarni Słupsk 30 18 12 2440 2346 +94 1,0401 48
5. WKK Wrocław 30 16 14 2321 2393 -72 0,9699 46
6. GKS Tychy 30 16 14 2561 2467 +94 1,0381 46
7. Biofarm Basket Poznań 30 16 14 2330 2339 -9 0,9962 46
8. Górnik Trans.eu Wałbrzych 30 16 14 2253 2232 +21 1,0094 46
9. Jamalex Polonia 1912 Leszno 30 15 15 2406 2354 +52 1,0221 45
10. Pogoń Prudnik 30 15 15 2512 2509 +3 1,0012 45
11. Energa Kotwica Kołobrzeg 30 13 17 2434 2469 -35 0,9858 43
12. Polfarmex Kutno 30 12 18 2313 2430 -117 0,9519 42
13. Elektrobud-Investment ZB Pruszków 30 12 18 2125 2209 -84 0,9620 42
14. Księżak Syntex Łowicz 30 10 20 2383 2617 -234 0,9106 40
15. AZS AGH Kraków 30 10 20 2292 2451 -159 0,9351 40
16. SKK Siedlce 30 6 24 2426 2721 -295 0,8916 36

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość KRA POZ PRU BYD KOŁ WRO TYC WAŁ LES ŁOW PRD KUT ŁAŃ SIE SŁU WKK
AZS AGH Kraków 83:73 64:75 64:84 79:70 97:88 76:90 68:73 95:75 84:81 76:65 75:86 78:82 94:72 66:87 93:74
Biofarm Basket Poznań 77:67 45:79 91:84 83:82 70:79 82:75 79:55 78:65 81:74 93:86 70:73 84:78 87:80 76:71 62:72
Elektrobud-Investment ZB Pruszków 73:71 67:61 87:88 80:74 56:81 67:65 73:68 65:73 64:58 75:88 58:80 69:52 75:57 60:75 78:84
Enea Astoria Bydgoszcz 76:85 93:62 82:78 95:66 86:91 92:82 95:77 94:84 100:73 89:78 88:69 87:96 106:92 86:59 62:76
Energa Kotwica Kołobrzeg 88:71 71:86 79:61 73:77 80:76 99:84 95:80 56:76 98:66 87:81 102:80 68:90 98:93 64:84 79:68
FutureNet Śląsk Wrocław 72:52 86:70 90:76 101:92 101:80 94:61 91:78 86:82 123:88 98:75 87:77 105:71 121:79 96:83 91:72
GKS Tychy 112:102 94:83 86:70 76:78 94:85 97:84 88:87 80:83 95:77 91:68 115:74 85:90 91:74 102:103 80:58
Górnik Trans.eu Wałbrzych 91:56 70:72 62:51 76:66 70:68 75:72 73:65 62:78 68:72 82:76 82:63 62:82 80:70 64:74 82:51
Jamalex Polonia 1912 Leszno 94:55 86:96 70:63 72:58 88:77 88:102 101:97 76:88 88:76 103:64 86:84 85:74 81:86 79:66 72:64
Księżak Syntex Łowicz 94:89 85:82 70:56 73:84 76:86 77:100 75:82 90:88 97:80 89:80 91:79 85:109 103:84 76:91 96:84
Pogoń Prudnik 102:81 92:80 85:83 103:89 82:79 87:80 107:88 87:88 78:72 89:84 89:66 95:88 98:85 83:93 87:79
Polfarmex Kutno 80:66 63:64 82:87 64:94 87:85 63:90 61:75 73:77 73:71 76:59 82:76 84:88 100:80 79:81 82:69
Rawlplug Sokół Łańcut 75:66 89:88 88:84 73:95 104:93 82:79 89:97 68:74 86:82 86:68 98:89 84:77 89:63 92:71 94:60
SKK Siedlce 73:85 83:90 80:87 81:82 81:86 102:104 89:71 81:95 85:78 104:81 74:96 72:86 73:91 94:88 98:84
STK Czarni Słupsk 85:73 87:71 80:60 90:92 84:88 80:71 72:76 77:66 88:67 96:73 67:59 84:82 86:94 91:84 71:73
WKK Wrocław 84:81 93:85 71:68 70:86 92:78 80:93 74:67 75:60 81:71 91:76 70:67 85:88 93:90 94:80 100:76

Statystyki po sezonie zasadniczym[edytuj | edytuj kod]

Liderzy statystyk indywidualnych według średniej[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Gracz Drużyna Wynik
Punkty Aleksander Dziewa FutureNet Śląsk Wrocław 21,04
Zbiórki Mateusz Szwed Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 10,58
Asysty Adrian Kordalski STK Czarni Słupsk 8,3
Przechwyty Mateusz Szwed Energa Kotwica Kołobrzeg 2,67
Bloki Piotr Niedźwiedzki Górnik Trans.eu Wałbrzych 2,29
Straty Tomasz Zych AZS AGH Kraków 3,45
Faule Paweł Zmarlak GKS Tychy 3,90
Czas gry Jakub Patoka WKK Wrocław 35:20
Skuteczność z gry Damian Cechniak STK Czarni Słupsk 70,5%
Skuteczność rzutów wolnych Damian Pieloch WKK Wrocław 93,9%
Skuteczność za 3 Andrzej Paszkiewicz Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 45,3%
Eval Aleksander Dziewa FutureNet Śląsk Wrocław 24,8

Liderzy statystyk drużynowych według średniej[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Drużyna Wynik
Punkty FutureNet Śląsk Wrocław 91,1
Zbiórki FutureNet Śląsk Wrocław 45,7
Asysty STK Czarni Słupsk 20,6
Przechwyty Elektrobud-Investment Znicz Basket Pruszków 8,7
Bloki Biofarm Basket Poznań 3,7
Straty AZS AGH Kraków 16,1
Skuteczność z gry Enea Astoria Bydgoszcz 49,0%
Skuteczność z rzutów wolnych Pogoń Prudnik 79,9%
Skuteczność za 3 GKS Tychy 37,3%

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody przyznane zostały po głosowaniu trenerów wszystkich klubów występujących w lidze[10].

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinał Półfinał Finał
                           
  1  FutureNet Śląsk Wrocław 3  
8  Górnik Trans.eu Wałbrzych 1  
  1  FutureNet Śląsk Wrocław 3  
  4  STK Czarni Słupsk 2  
4  STK Czarni Słupsk 3
  5  WKK Wrocław 1  
    1  FutureNet Śląsk Wrocław 0
  2  Enea Astoria Bydgoszcz 3
  2  Enea Astoria Bydgoszcz 3  
7  Biofarm Basket Poznań 0  
  2  Enea Astoria Bydgoszcz 3
  3  Rawlplug Sokół Łańcut 2  
3  Rawlplug Sokół Łańcut 3
  6  GKS Tychy 1  

o 3. miejsce

  O 3. miejsce
       
4  STK Czarni Słupsk 2
3  Rawlplug Sokół Łańcut 0


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

6 kwietnia 2019
15:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 94 – 72 Górnik Trans.eu Wałbrzych   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 976
Sędziowie: Adam Krasuski, Krzysztof Krajewski, Wojciech Majcherowicz
Rezultaty w kwartach: 28-14, 18-10, 23-26, 25-22
Pkt: Jakóbczyk 24
Zb: Sasik 7
As: Kulon 4
Pkt: Niedźwiedzki 25
Zb: Niedźwiedzki 17
As: Małecki 2
7 kwietnia 2019
15:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 94 – 85 Górnik Trans.eu Wałbrzych   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 976
Sędziowie: Marek Czernek, Arkadiusz Wojna, Michał Pogon
Rezultaty w kwartach: 27-17, 22-26, 27-24, 18-18
Pkt: Jakóbczyk 22
Zb: Jakóbczyk, Michałek po 7 każdy
As: trzech zawodników po 3 każdy
Pkt: Niedźwiedzki 22
Zb: Niedźwiedzki 9
As: Kruszczyński, Małecki po 5 każdy
13 kwietnia 2019
17:00
Raport Górnik Trans.eu Wałbrzych 100 – 91 FutureNet Śląsk Wrocław   Hala Widowiskowo - Sportowa Aqua Zdrój, Wałbrzych
Widownia: 800
Sędziowie: Dariusz Nejman, Jacek Litawa, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 21-27, 21-18, 31-15, 27-31
Pkt: Niedźwiedzki 23
Zb: Niedźwiedzki 14
As: Glapiński 6
Pkt: Jakóbczyk, Musiał po 15 każdy
Zb: Dziewa 9
As: Kulon 5
14 kwietnia 2019
17:00
Raport Górnik Trans.eu Wałbrzych 65 – 86 FutureNet Śląsk Wrocław   Hala Widowiskowo - Sportowa Aqua Zdrój, Wałbrzych
Widownia: 800
Sędziowie: Marek Januszonek, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 18-20, 19-21, 14-23, 14-22
Pkt: Niedźwiedzki, Wróbel po 13 każdy
Zb: Spała 7
As: Glapiński 5
Pkt: trzech zawodników po 19 każdy
Zb: Michałek 11
As: Skibniewski 5
FutureNet Śląsk Wrocław wygrywa serię 3-1.


6 kwietnia 2019 Raport STK Czarni Słupsk 90 – 92 WKK Wrocław   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 1380
Sędziowie: Robert Klukowski, Marcin Gawron, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 2926, 23-24, 21-24, 17-18
Pkt: Pełka 26
Zb: Pełka 10
As: Kordalski 9
Pkt: Patoka 24
Zb: Patoka 14
As: Jędrzejewski 13
7 kwietnia 2019
18:00
Raport STK Czarni Słupsk 77 – 71 WKK Wrocław   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 1150
Sędziowie: Jacek Dolski, Michał Trypuć, Cezary Kurowski
Rezultaty w kwartach: 22-18, 16-11, 20-18, 19-24
Pkt: Jakubiak 18
Zb: Pełka 11
As: Kordalski 9
Pkt: Jędrzejewski 20
Zb: Patoka 8
As: Jędrzejewski 6
13 kwietnia 2019
18:00
Raport WKK Wrocław 73 – 99 STK Czarni Słupsk   WKK Sport Center, Wrocław
Widownia: 200
Sędziowie: Marek Januszonek, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 22-31, 15-21, 20-27, 16-20
Pkt: Jędrzejewski 17
Zb: Ciechociński 6
As: Jędrzejewski 6
Pkt: Wyszkowski 21
Zb: Cechniak 9
As: Kordalski 9
14 kwietnia 2019
18:00
Raport WKK Wrocław 83 – 87 STK Czarni Słupsk   WKK Sport Center, Wrocław
Widownia: 150
Sędziowie: Dariusz Nejman, Jacek Litawa, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 23-15, 19-32, 17-20, 24-20
Pkt: Pieloch 20
Zb: Ciechociński 7
As: Jędrzejewski 8
Pkt: Seweryn 18
Zb: Pełka 12
As: Kordalski 9
STK Czarni Słupsk wygrywają serię 3-1.


6 kwietnia 2019
17:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 89 – 80 Biofarm Basket Poznań   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1100
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Filip Marek, Bogna Podkowińska
Rezultaty w kwartach: 21-29, 21-18, 27-17, 20-16
Pkt: Frąckiewicz 21
Zb: Frąckiewicz 7
As: Kukiełka 7
Pkt: Flieger 20
Zb: Bręk, Metelski po 8 każdy
As: Flieger, Jankowski po 4 każdy
7 kwietnia 2019
17:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 87 – 75 Biofarm Basket Poznań   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1100
Sędziowie: Marek Januszonek, Michał Pietrakiewicz, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 25-17, 20-25, 19-20, 23-13
Pkt: Kukiełka 18
Zb: Frąckiewicz, Nowakowski 9
As: Kukiełka, Nowakowski po 6 każdy
Pkt: Flieger 14
Zb: Metelski 7
As: Flieger 6
13 kwietnia 2019 Raport Biofarm Basket Poznań 71 – 80 Enea Astoria Bydgoszcz   CityZen, Poznań
Widownia: 700
Sędziowie: Paweł Baran, Tomasz Konopacki, Krzysztof Krajewski
Rezultaty w kwartach: 17-20, 17-15, 22-24, 15-21
Pkt: Flieger 21
Zb: Metelski 8
As: Flieger 7
Pkt: Grod 19
Zb: Frąckiewicz 9
As: Aleksandrowicz 4
Enea Astoria Bydgoszcz wygrywa serię 3-0.


6 kwietnia 2019
17:30
Raport Rawlplug Sokół Łańcut 90 – 81 GKS Tychy   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 350
Sędziowie: Paweł Baran, Mirosław Wysocki, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 19-20, 28-20, 23-22, 20-19
Pkt: Małgorzaciak 24
Zb: Szymański 12
As: Zywert 7
Pkt: Wieloch 19
Zb: trzech zawodników po 6 każdy
As: Zmarlak 4
7 kwietnia 2019
17:30
Raport Rawlplug Sokół Łańcut 83 – 79 GKS Tychy   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 400
Sędziowie: Paweł Baran, Mirosław Wysocki, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 14-21, 29-23, 15-14, 25-21
Pkt: Klima 22
Zb: Kulikowski 10
As: Zywert 6
Pkt: Jankowski 25
Zb: Zmarlak 6
As: Wieloch 11
13 kwietnia 2019
18:00
Raport GKS Tychy 95 – 91 Rawlplug Sokół Łańcut   Hala Sportowa, Tychy
Widownia: 300
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Rafał Zuchowicz, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 19-23, 25-23, 27-19, 24-26
Pkt: Jankowski 30
Zb: Zmarlak 11
As: Wieloch 5
Pkt: Klima, Małgorzaciak po 19 każdy
Zb: Zywert 8
As: Zywert 8
14 kwietnia 2019
18:00
Raport GKS Tychy 89 – 103 Rawlplug Sokół Łańcut   Hala Sportowa, Tychy
Widownia: 383
Sędziowie: Radosław Szagun, Michał Pietrakiewicz, Marcin Olejnik
Rezultaty w kwartach: 24-16, 26-29, 24-24, 15-34
Pkt: Jankowski 24
Zb: Jankowski, Krakowczyk po 5 każdy
As: Zmarlak 7
Pkt: Sewioł 24
Zb: Kulikowski, Sewioł po 7 każdy
As: Zywert 8
Rawlplug Sokół Łańcut wygrywa serię 3-1.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

27 kwietnia 2019
18:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 85 – 80 STK Czarni Słupsk   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 959
Sędziowie: Dariusz Nejman, Marek Czernek, Damian Kuziora
Rezultaty w kwartach: 19-23, 19-17, 21-21, 26-19
Pkt: Skibniewski 20
Zb: Kulon, Tomczak po 7 każdy
As: czterech zawodników po 3 każdy
Pkt: Pełka 21
Zb: Pełka 7
As: Kordalski 7
28 kwietnia 2019
18:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 72 – 86 STK Czarni Słupsk   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 965
Sędziowie: Marek Januszonek, Michał Pietrakiewicz, Bogna Podkowińska
Rezultaty w kwartach: 12-14, 17-25, 21-27, 22-20
Pkt: Kulon 20
Zb: Dziewa 9
As: Kulon, Skibniewski po 3 każdy
Pkt: Kordalski 22
Zb: Cechniak, Kordalski po 8 każdy
As: Kordalski 5
4 maja 2019
19:00
Raport STK Czarni Słupsk 76 – 85 FutureNet Śląsk Wrocław   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 1985
Sędziowie: Robert Klukowski, Marcin Gawron, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 18-15, 22-29, 16-20, 20-21
Pkt: Kordalski 20
Zb: Cechniak 10
As: Kordalski 7
Pkt: Dziewa 20
Zb: Dziewa 13
As: Kulon 8
5 maja 2019
19:00
Raport STK Czarni Słupsk 103 – 101 FutureNet Śląsk Wrocław   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 1730
Sędziowie: Dariusz Nejman, Jacek Dolski, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 17-24, 22-24, 27-28, 37-25
Pkt: Kordalski 37
Zb: Pełka 9
As: Kordalski 9
Pkt: Jakóbczyk, Jarmakowicz po 21 każdy
Zb: Dziewa 7
As: Skibniewski 8
8 maja 2019
18:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 82 – 81 STK Czarni Słupsk   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 976
Sędziowie: Marek Januszonek, Marek Czernek, Damian Kuziora
Rezultaty w kwartach: 16-22, 29-34, 23-19, 14-6
Pkt: Jarmakowicz 18
Zb: Dziewa, Jakóbczyk po 6 każdy
As: Skibniewski 5
Pkt: Jakubiak, Pełka po 16 każdy
Zb: Kordalski 10
As: Wieczorek 4
FutureNet Śląsk Wrocław wygrywa serię 3-2.


27 kwietnia 2019
17:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 95 – 70 Rawlplug Sokół Łańcut   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1300
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Filip Marek, Marcin Gawron
Rezultaty w kwartach: 21-13, 27-21, 22-13, 25-23
Pkt: Frąckiewicz 22
Zb: Dłuski 11
As: Nowakowski 11
Pkt: Karolak 21
Zb: Kulikowski 6
As: Zywert 9
28 kwietnia 2019
17:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 83 – 87 Rawlplug Sokół Łańcut   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1300
Sędziowie: Robert Klukowski, Tomasz Konopacki, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 20-28, 23-24, 20-13, 20-22
Pkt: Kukiełka 22
Zb: Dłuski 11
As: Nowakowski 9
Pkt: Małgorzaciak 24
Zb: Sewioł, Szymański po 7 każdy
As: Zywert 15
4 maja 2019
17:30
Raport Rawlplug Sokół Łańcut 99 – 79 Enea Astoria Bydgoszcz   Hala MOSiR, Łańcut
Widownia: 450
Sędziowie: Marek Czernek, Jacek Litawa, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 29-21, 25-26, 20-15, 25-17
Pkt: Sewioł 23
Zb: Sewioł 9
As: Zywert 10
Pkt: Aleksandrowicz 14
Zb: Dłuski 10
As: Nowakowski 5
5 maja 2019
17:30
Raport Rawlplug Sokół Łańcut 68 – 74 Enea Astoria Bydgoszcz   Hala MOSiR, Łańcut
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Filip Marek, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 14-23, 13-15, 27-13, 14-23
Pkt: Małgorzaciak 15
Zb: Sewioł 12
As: Zywert 7
Pkt: Nowakowski 21
Zb: Frąckiewicz 11
As: Nowakowski 5
8 maja 2019
19:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 89 – 66 Rawlplug Sokół Łańcut   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1450
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Jacek Litawa, Jacek Dolski
Rezultaty w kwartach: 24-14, 29-15, 22-16, 14-21
Pkt: Kukiełka, Nowakowski po 16 każdy
Zb: Frąckiewicz 12
As: Nowakowski, Śpica po 6 każdy
Pkt: Małgorzaciak 19
Zb: Kulikowski 6
As: Zywert 7
Enea Astoria Bydgoszcz wygrywa serię 3-2.

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

11 maja 2019
19:00
Raport STK Czarni Słupsk 79 – 75 Rawlplug Sokół Łańcut   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 1144
Sędziowie: Dariusz Nejman, Marek Januszonek, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 20-25, 18-19, 21-18, 20-13
Pkt: Kordalski 19
Zb: Pełka 11
As: Kordalski 16
Pkt: Małgorzaciak 30
Zb: Małgorzaciak 8
As: Zywert 8
18 maja 2019
17:30
Raport Rawlplug Sokół Łańcut 65 – 82 STK Czarni Słupsk   Hala Gryfia, Słupsk
Widownia: 450
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Filip Marek, Bogna Podkowińska
Rezultaty w kwartach: 18-25, 13-16, 18-22, 16-19
Pkt: Klima 14
Zb: Klima 9
As: Zywert 7
Pkt: Pełka 21
Zb: Pełka 9
As: Jakubiak 6
STK Czarni Słupsk wygrywa serię 2-0.

Finał[edytuj | edytuj kod]

11 maja 2019
19:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 79 – 97 Enea Astoria Bydgoszcz   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 976
Sędziowie: Marek Czernek, Jacek Litawa, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 31-30, 20-22, 10-22, 18-23
Pkt: Dziewa 18
Zb: Dziewa 11
As: Skibniewski 7
Pkt: Dłuski, Nowakowski po 15 każdy
Zb: Frąckiewicz 9
As: Nowakowski 7
12 maja 2019
19:00
Raport FutureNet Śląsk Wrocław 85 – 86 Enea Astoria Bydgoszcz   Wielofunkcyjna hala sportowa AWF, Wrocław
Widownia: 976
Sędziowie: Jacek Dolski, Robert Klukowski, Marcin Gawron
Rezultaty w kwartach: 19-22, 25-22, 19-21, 22-21
Pkt: Musiał 32
Zb: Dziewa 8
As: Skibniewski 5
Pkt: Frąckiewicz 20
Zb: Frąckiewicz 10
As: Nowakowski 8
19 maja 2019
17:00
Raport Enea Astoria Bydgoszcz 86 – 77 FutureNet Śląsk Wrocław   Artego Arena, Bydgoszcz
Widownia: 1490
Sędziowie: Marek Czernek, Tomasz Konopacki, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 25-24, 24-15, 18-19, 19-19
Pkt: Nowakowski 19
Zb: Dłuski 14
As: Nowakowski 7
Pkt: Dziewa 20
Zb: Dziewa, Skibniewski po 7 każdy
As: Musiał 5
Enea Astoria Bydgoszcz wygrywa serię 3-0.

Faza play-out[edytuj | edytuj kod]

6 kwietnia 2019
18:00
Raport Energa Kotwica Kołobrzeg 72 – 79 SKK Siedlce   Hala Milenium, Kołobrzeg
Widownia: 150
Sędziowie: Jacek Dolski, Michał Trypuć, Cezary Kurowski
Rezultaty w kwartach: 8-18, 19-21, 19-19, 26-21
Pkt: Bodych 14
Zb: czterech zawodników po 5 każdy
As: Stanios 4
Pkt: Sobiło, Wróbel po 14 każdy
Zb: Król 9
As: Król, Pławucki po 5 każdy
7 kwietnia 2019
17:00
Raport Energa Kotwica Kołobrzeg 82 – 71 SKK Siedlce   Hala Milenium, Kołobrzeg
Widownia: 120
Sędziowie: Robert Klukowski, Marcin Gawron, Tomasz Konopacki
Rezultaty w kwartach: 28-20, 17-14, 22-9, 15-28
Pkt: Grujić 21
Zb: Grujić, Wrona po 11 każdy
As: Stanios 5
Pkt: Wróbel 23
Zb: Król 6
As: Pławucki 6
13 kwietnia 2019
13:00
Raport SKK Siedlce 72 – 80 Energa Kotwica Kołobrzeg   Hala OSiR, Siedlce
Widownia: 150
Sędziowie: Marek Czernek, Michał Pogon, Bartłomiej Chodorowski
Rezultaty w kwartach: 8-20, 26-25, 25-20, 13-15
Pkt: Sobiło 17
Zb: Król, Wróbel po 6 każdy
As: Wróbel 5
Pkt: Przyborowski 17
Zb: Bodych, Wrona po 8 każdy
As: trzech zawodników po 2 każdy
14 kwietnia 2019
13:00
Raport SKK Siedlce 81 – 83 Energa Kotwica Kołobrzeg   Hala OSiR, Siedlce
Widownia: 150
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Błażej Rymarczyk, Grzegorz Łata
Rezultaty w kwartach: 20-9, 19-29, 19-20, 23-25
Pkt: Król 18
Zb: Król, Sobiło po 6 każdy
As: Wróbel 6
Pkt: Stanios 16
Zb: Bodych 10
As: Suliński 8
Energa Kotwica Kołobrzeg wygrywa serię 3-1. SKK Siedlce spadło do drugiej ligi.


6 kwietnia 2019
17:30
Raport Polfarmex Kutno 86 – 74 AZS AGH Kraków   Hala Sportowa SP nr 9, Kutno
Widownia: 430
Sędziowie: Radosław Szagun, Marcin Olejnik, Rafał Zuchowicz
Rezultaty w kwartach: 22-20, 22-10, 19-25, 23-19
Pkt: Majewski 17
Zb: Marek 6
As: Majewski 4
Pkt: Mamcarczyk, Włodarczyk po 15 każdy
Zb: Mamcarczyk 7
As: Zych 4
7 kwietnia 2019
17:30
Raport Polfarmex Kutno 105 – 69 AZS AGH Kraków   Hala Sportowa SP nr 9, Kutno
Widownia: 520
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Filip Marek, Maciej Krupiński
Rezultaty w kwartach: 28-21, 34-17, 19-21, 24-10
Pkt: Gospodarek 23
Zb: Marek 10
As: Czyżnielewski, Gospodarek po 6 każdy
Pkt: Deja 15
Zb: Podworski 6
As: Zych 7
13 kwietnia 2019
18:00
Raport AZS AGH Kraków 86 – 82 Polfarmex Kutno   Hala Sportowa AGH, Kraków
Widownia: 250
Sędziowie: Damian Myszka, Mirosław Wysocki, Jakub Adameczek
Rezultaty w kwartach: 22-26, 20-18, 23-17, 21-21
Pkt: Czerwonka 20
Zb: Czerwonka 7
As: Zych 4
Pkt: Pawlak 18
Zb: Czyżnielewski 7
As: Sobczak 4
14 kwietnia 2019
18:00
Raport AZS AGH Kraków 68 – 75 Polfarmex Kutno   Hala Sportowa AGH, Kraków
Widownia: 250
Sędziowie: Janusz Kiełbiński, Rafał Zuchowicz, Paweł Pacek
Rezultaty w kwartach: 21-23, 20-10, 17-24, 10-18
Pkt: Mamcarczyk 13
Zb: Deja 8
As: Zych 5
Pkt: Sobczak 19
Zb: Marek 8
As: Majewski 4
Polfarmex Kutno wygrywa serię 3-1. AZS AGH Kraków spadło do drugiej ligi.


6 kwietnia 2019
18:00
Raport Elektrobud-Investment ZB Pruszków 83 – 75 Księżak Syntex Łowicz   Centrum Widowiskowo Sportowe, Ożarów Mazowiecki
Widownia: 450
Sędziowie: Dariusz Nejman, Grzegorz Szeremeta, Bartłomiej Chodorowski
Rezultaty w kwartach: 27-19, 18-20, 14-14, 24-22
Pkt: Paszkiewicz 20
Zb: Szwed 10
As: Kamiński, Szwed po 4 każdy
Pkt: Kobus 18
Zb: Salamonik 11
As: Grzeliński 4
7 kwietnia 2019
18:00
Raport Elektrobud-Investment ZB Pruszków 77 – 67 Księżak Syntex Łowicz   Centrum Widowiskowo Sportowe, Ożarów Mazowiecki
Widownia: 450
Sędziowie: Grzegorz Dziopak, Damian Kuziora, Michał Szybisty
Rezultaty w kwartach: 20-24, 15-11, 24-17, 18-15
Pkt: Kamiński, Szwed po 16 każdy
Zb: Szwed 11
As: Tradecki 5
Pkt: Ratajczak 24
Zb: Ratajczak 7
As: Grzeliński 6
13 kwietnia 2019
18:00
Raport Księżak Syntex Łowicz 83 – 77 Elektrobud-Investment ZB Pruszków   Hala OSiR nr 1, Łowicz
Widownia: 250
Sędziowie: Adam Krasuski, Wojciech Majcherowicz, Bogna Podkowińska
Rezultaty w kwartach: 23-23, 16-17, 20-12, 24-25
Pkt: Salamonik 21
Zb: Kobus 12
As: Grzeliński 9
Pkt: Kamiński 24
Zb: Olszewski, Szwed po 8 każdy
As: Tradecki, Wieluński
14 kwietnia 2019
18:00
Raport Księżak Syntex Łowicz 54 – 71 Elektrobud-Investment ZB Pruszków   Hala OSiR nr 1, Łowicz
Widownia: 280
Sędziowie: Marek Czernek, Cezary Kurowski, Michał Pogon
Rezultaty w kwartach: 18-21, 12-15, 12-18, 12-17
Pkt: Kobus, Ratajczak po 17 każdy
Zb: Kobus 12
As: Grzeliński 4
Pkt: Kamiński 17
Zb: Szwed 13
As: Tradecki 4
Elektrobud-Investment ZB Pruszków wygrywa serię 3-1. Księżak Syntex Łowicz spadł do drugiej ligi.

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1.
Enea Astoria Bydgoszcz
2.
FutureNet Śląsk Wrocław
3.
STK Czarni Słupsk
4.
Sokół Łańcut
5.
WKK Wrocław
6.
GKS Tychy
7.
Biofarm Basket Poznań
8.
Górnik Trans.eu Wałbrzych
9.
Jamalex Polonia 1912 Leszno
10.
Pogoń Prudnik
11.
Energa Kotwica Kołobrzeg
12.
Polfarmex Kutno
13.
Elektrobud-Investment ZB Pruszków
14.
Księżak Syntex Łowicz
15.
AZS AGH Kraków
16.
SKK Siedlce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spójnia Stargard awansowała do ekstraklasy! (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-05-17. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-05)].
  2. Noteć drugi sezon z rzędu spada z rozgrywek! Znamy pary gier o utrzymanie (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-04-09. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  3. Przebudzenie Spójni, spadek Siarki i kosmiczny mecz w Tychach (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-04-22. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  4. Koszykówka. R8 Basket Kraków już nie zagra. Ambitny plan wylądował w koszu. (pol.). gazetakrakowska.pl, 2018-06-01. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  5. AZS AGH Kraków najlepszym zespołem drugiej ligi (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl, 2018-05-26. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  6. AGH wraca po roku na zaplecze ekstraklasy, Górnik po latach (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-05-17. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  7. Syntex Księżak Łowicz w pierwszej lidze! (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl, 2018-05-26. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  8. Znamy liczbę drużyn w rozgrywkach. WKK i STK Czarni z "dzikimi kartami" (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-08-03. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  9. Skarb kibiców pierwszej ligi 2018/2019 (pol.). rozgrywki.pzkosz.pl, 2018-09-29. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)].
  10. Pierwsza piątka sezonu zasadniczego, największa niespodzianka in plus (pol.). pzkosz.pl. [dostęp 2019-04-06].