I liga polska w piłce nożnej (2020/2021)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga 2020/2021
Fortuna I liga 2020/2021
2019/2020 2021/2022
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin 28 sierpnia 2020 – 13 czerwca 2021
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 2
Bramki (4 na mecz)
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 28.08.2020

I liga polska 2020/2021 – 73. edycja rozgrywek ogólnokrajowych drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Ich sponsorem tytularnym są zakłady bukmacherskie Fortuna, w związku z czym obowiązuje nazwa marketingowa Fortuna I liga[1]. Weźmie w nich udział 18 drużyn, grających systemem kołowym. Zmagania sezonu zasadniczego rozpoczęły się 28 sierpnia 2020, a ich zakończenie planowane jest na 13 czerwca 2021; ponadto w dniach 16–19 czerwca 2021 rozegrane zostaną mecze barażowe o awans do Ekstraklasy[2].

Pierwszą bramkę strzelił w 26. minucie meczu GKS 1962 Jastrzębie – Arka Gdynia zawodnik gości Juliusz Letniowski (spotkanie zakończyło się wynikiem 0:4).

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2020/2021
Uczestnicy poprzedniej edycji
RAD Radomiak Radom 4
MIE Miedź Legnica 5
BBT Bruk-Bet Termalica Nieciecza 6
CHG Chrobry Głogów 7
PNI Puszcza Niepołomice 8
TYC GKS Tychy 9
STO Stomil Olsztyn 10
ZSO Zagłębie Sosnowiec 11
SNS Sandecja Nowy Sącz 12
ODO Odra Opole 13
JAS GKS 1962 Jastrzębie 14
BEŁ GKS Bełchatów 15
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z Ekstraklasy 2019/2020
ARK Arka Gdynia 14
KOR Korona Kielce 15
ŁKS ŁKS Łódź 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi 2019/2020
GKŁ Górnik Łęczna 1
WID Widzew Łódź 2
po barażach
RES Resovia 4

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2020/2021 drużyny rozegrają 34 kolejki ligowe po dziewięć meczów każda (razem 306 spotkań) w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej.

Do Ekstraklasy awansują trzy zespoły – dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane będą awansem bezpośrednim, zaś ostatniego awansującego wyłonią baraże między drużynami z miejsc 3–6. W związku z powiększeniem Ekstraklasy z 16 do 18 drużyn jedynie ostatni zespół I ligi spadnie do II ligi.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 ŁKS Łódź 6 6 0 0 18 3 +15 18 Awans do Ekstraklasy
2 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 6 5 0 1 9 1 +8 15
3 Odra Opole 6 5 0 1 6 5 +1 15 Baraże o Ekstraklasę
4 Górnik Łęczna 5 4 1 0 10 2 +8 13
5 Arka Gdynia 5 4 0 1 12 4 +8 12
6 GKS Tychy 6 3 2 1 7 5 +2 11
7 Miedź Legnica 6 3 1 2 10 7 +3 10
8 Radomiak Radom 5 3 0 2 8 6 +2 9
9 Chrobry Głogów 6 2 2 2 7 6 +1 8
10 Puszcza Niepołomice 5 2 1 2 6 7 −1 7
11 Stomil Olsztyn 6 2 1 3 5 7 −2 7
12 Widzew Łódź 6 2 1 3 5 10 −5 7
13 Korona Kielce 6 1 3 2 5 9 −4 6
14 Zagłębie Sosnowiec 6 1 1 4 5 6 −1 4
15 Resovia 6 1 0 5 4 11 −7 3
16 GKS Bełchatów1 6 1 1 4 3 10 −7 2
17 GKS 1962 Jastrzębie 6 0 0 6 3 12 −9 0
18 Sandecja Nowy Sącz 6 0 0 6 4 16 −12 0 Spadek do II ligi
Aktualne na 1 października 2020. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek, 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich, 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich, 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie, 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek, 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek, 7. liczba zwycięstw w całym cyklu rozgrywek, 8. liczba zwycięstw na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek. W przypadku, gdy drużyny o równej liczbie punktów nie rozegrały jeszcze wszystkich meczów bezpośrednich, punkty od 2 do 4 są pomijane..
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1GKS Bełchatów został ukarany dwoma punktami ujemnymi za naruszenie przepisów licencyjnych[3].

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Bruk-Bet Termalica NiecieczaŁKS Łódź (piłka nożna)Arka Gdynia (piłka nożna)

ARK – Arka Gdynia, ŁKS – ŁKS Łódź, BBT – Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Arka Gdynia 1 1 3 3 2 5 4
Bruk-Bet Termalica Nieciecza 7 3 1 2 4 2 2
Chrobry Głogów 8 10 8 7 9 9 10
GKS 1962 Jastrzębie 16 18 17 18 17 17 17
GKS Bełchatów 18 12 15 14 16 16 15
GKS Tychy 10 13 9 10 7 6 7
Górnik Łęczna 5 2 5 4 3 4 5
Korona Kielce 8 4 7 9 10 13 11
ŁKS Łódź 1 5 2 1 1 1 1
Miedź Legnica 6 9 4 8 8 7 6
Odra Opole 16 17 12 6 5 3 3
Puszcza Niepołomice 15 16 14 15 12 10 8
Radomiak Radom 3 6 6 5 6 8 9
Resovia Rzeszów 4 8 11 12 15 15 16
Sandecja Nowy Sącz 13 14 16 17 18 18 18
Stomil Olsztyn 10 11 13 16 13 11 12
Widzew Łódź 14 14 18 13 11 12 14
Zagłębie Sosnowiec 12 7 10 11 14 14 13

Uwaga: Linia pionowa oznacza zimową przerwę w rozgrywkach.
Zestawienie nie uwzględnia meczów przełożonych na późniejsze terminy[a]. Podkreśleniem wyróżniono miejsce zajmowane przez drużynę, która rozegrała mniej meczów niż przeciwnicy.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość ARK BBT CHG JAS BEŁ TYC GKŁ KOR ŁKS MIE ODO PNI RAD RES SNS STO WID ZSO
Arka Gdynia 0:2 4:0 3:2
Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:1 2:0 3:2 2:0 1:0
Chrobry Głogów 1:0 1:1 1:1 1:2 3:0
GKS 1962 Jastrzębie 0:4 0:1 0:1
GKS Bełchatów 1:1 1:3 1:0
GKS Tychy 0:1 2:1 2:0 0:0
Górnik Łęczna 3:0 2:1 2:0
Korona Kielce 0:3 3:2 0:2
ŁKS Łódź 2:1 4:1 3:0
Miedź Legnica 2:2 1:1 4:0 3:1
Odra Opole 0:0 1:0 0:4 1:0 1:0
Puszcza Niepołomice 2:0 2:1 0:0 0:3 1:0
Radomiak Radom 0:2 4:1
Resovia
Sandecja Nowy Sącz 0:1 1:2 1:4
Stomil Olsztyn 0:0 0:1 1:0
Widzew Łódź 0:2 2:0 1:1
Zagłębie Sosnowiec 3:0 1:2 3:0

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Poz.
Arka Gdynia W W W W P R .
Bruk-Bet Termalica Nieciecza W W W W P W W .
Chrobry Głogów R W P W P R R .
GKS 1962 Jastrzębie P P P P P P .
GKS Bełchatów P W P R P P R .
GKS Tychy R P W R W W P .
Górnik Łęczna W W W W R .
Korona Kielce R W R P R P W .
ŁKS Łódź W W W W W W W .
Miedź Legnica W P W P R W R .
Odra Opole P W W W W W R .
Puszcza Niepołomice P P R W W W .
Radomiak Radom W W W P P P .
Resovia Rzeszów W P P P P P P .
Sandecja Nowy Sącz P P P P P P P .
Stomil Olsztyn R P P P W W R .
Widzew Łódź P P P W W R P .
Zagłębie Sosnowiec P W P P P R W .

Uwaga: Linia pionowa oznacza zimową przerwę w rozgrywkach.
Zastosowano kolejność chronologiczną (np. jeśli dana drużyna rozegrała mecz 2. kolejki jako swój piąty w kolejności, jego rezultat podano w kolumnie oznaczonej numerem „5”).

Baraże o Ekstraklasę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrany zostanie turniej barażowy o miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2021/2022 pomiędzy zespołami, które zajmą w I lidze pozycje 3–6 i uzyskały stosowną licencję. W półfinałach baraży pary zostały ułożone według klucza 3–6 i 4–5, zaś w finale zmierzą się zwycięzcy półfinałów[b]. We wszystkich meczach gospodarzami będą drużyny, które zajęły w lidze wyższą pozycję.

  Półfinał Finał
                 
3  3. drużyna I ligi  
6  6. drużyna I ligi  
     
   
4  4. drużyna I ligi
5  5. drużyna I ligi  

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Źródło: 90minut.pl

Klub Trener
Kraj Imię i nazwisko Data objęcia funkcji
Arka Gdynia Polska Mamrot, IreneuszIreneusz Mamrot 2020-05-1010 maja 2020
Bruk-Bet Termalica Nieciecza Polska Lewandowski, MariuszMariusz Lewandowski 2020-01-088 stycznia 2020
Chrobry Głogów Serbia Đurđević, IvanIvan Đurđević 2019-05-2020 maja 2019
GKS 1962 Jastrzębie Polska Ściebura, PawełPaweł Ściebura 2020-07-099 lipca 2020
GKS Bełchatów Polska Węglewski, MarcinMarcin Węglewski 2020-06-011 czerwca 2020
GKS Tychy Polska Derbin, ArturArtur Derbin 2020-07-2626 lipca 2020
Górnik Łęczna Polska Kiereś, KamilKamil Kiereś 2019-05-2323 maja 2019
Korona Kielce Polska Bartoszek, MaciejMaciej Bartoszek 2020-03-066 marca 2020
ŁKS Łódź Polska Stawowy, WojciechWojciech Stawowy 2020-05-044 maja 2020
Miedź Legnica Polska Skrobacz, JarosławJarosław Skrobacz 2020-07-3030 lipca 2020
Odra Opole Polska Brehmer, DietmarDietmar Brehmer 2019-12-2323 grudnia 2019
Puszcza Niepołomice Polska Tułacz, TomaszTomasz Tułacz 2015-08-1313 sierpnia 2015
Radomiak Radom Polska Banasik, DariuszDariusz Banasik 2018-06-2525 czerwca 2018
Resovia Polska Grabowski, SzymonSzymon Grabowski 2017-06-2020 czerwca 2017
Sandecja Nowy Sącz Polska Mandrysz, PiotrPiotr Mandrysz 2020-08-055 sierpnia 2020
Stomil Olsztyn Polska Majewski, AdamAdam Majewski 2020-06-1010 czerwca 2020
Widzew Łódź Albania Dobi, EnkeleidEnkeleid Dobi 2020-07-3030 lipca 2020
Zagłębie Sosnowiec Polska Dębek, KrzysztofKrzysztof Dębek 2020-05-011 maja 2020

Zmiany trenerów[edytuj | edytuj kod]

Klub Były trener Data odejścia Powód Nowy trener Data zatrudnienia Źródła
Przed sezonem
GKS Tychy Polska Tomasz Horwat i Jarosław Zadylak (p.o.) 26.07.2020 Zatrudnienie nowego trenera Polska Artur Derbin 26.07.2020 [4][5]
Widzew Łódź Polska Marcin Kaczmarek 27.07.2020 Koniec kontraktu Albania Enkeleid Dobi 30.07.2020 [6][7]
Miedź Legnica Polska Ireneusz Kościelniak 29.07.2020 Koniec kontraktu Polska Jarosław Skrobacz 30.07.2020 [8][9]
Sandecja Nowy Sącz Polska Marcin Jałocha i Piotr Świerczewski (p.o.) 05.08.2020 Zatrudnienie nowego trenera Polska Piotr Mandrysz 05.08.2020 [10]

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Dane o pojemności stadionów za Stadiony.net.

Miejscowość Stadion Klub Pojemność Zdjęcie
Łódź Stadion Widzewa Widzew Łódź 18 018 Stadion Widzewa 29-07-2017.jpg
Olsztyn Stadion OSiR Stomil Olsztyn 16 800 Trybuna Stadion OSiR Olsztyn.jpg
Kielce Suzuki Arena Korona Kielce 15 700 Stadion MOSiR Kielce Staszek 20060401.jpg
Tychy Stadion Miejski GKS Tychy 15 150 Tychy stadion wewn.jpg
Gdynia Stadion Miejski w Gdyni Arka Gdynia 14 113 Stadion miejski w Gdyni.jpg
Sosnowiec Stadion Ludowy Zagłębie Sosnowiec 7500 Stadion Ludowy - Mecz z Aluminium Konin (21 VIII 1999r.).jpg
Wodzisław Śląski Stadion MOSiR GKS 1962 Jastrzębie[c] 7400 Odra Wodzisław maj2008.JPG
Łęczna Stadion Górnika Łęczna Górnik Łęczna 7226 Stadion Łęcznej.jpg
Radom Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Radomiak Radom[d] 4066 Stadion Miejski Radom 2012.png
Legnica Stadion Miejski Miedź Legnica 6194 Stadium legnica.JPG
Łódź Stadion Miejski w Łodzi ŁKS Łódź 5700 Stadion Miejski w Łodzi - Stadion ŁKS Łódź i Budowlani Łódź S.A.jpg
Jastrzębie-Zdrój Stadion Miejski GKS 1962 Jastrzębie[e] 5650 Jastrzębie Zdrój stadion.jpg
Bełchatów GIEKSA Arena GKS Bełchatów 5264 Stadion GKS Bełchatów (Poland).JPG
Nieciecza Stadion Nieciecza KS Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4666
Opole Stadion Miejski „Odra” Odra Opole 4560 Stadion Odry Opole.JPG
Rzeszów Stadion Resovii Resovia 3420
Nowy Sącz Stadion im. Ojca Władysława Augustynka Sandecja Nowy Sącz 2998 Nowy Sacz Sandecja stadion.jpg
Głogów Stadion Chrobrego Chrobry Głogów 2817 Stadion GOS.jpg
Niepołomice Stadion Miejski Puszcza Niepołomice 2118 Stadion Miejski Niepołomice May 2017.jpg

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista spotkań przełożonych:
    • Chrobry Głogów – Radomiak Radom (2. kolejka, rozegrane 16 września 2020).
    • Widzew Łódź – ŁKS Łódź (2. kolejka, rozegrane 16 września 2020).
    • Stomil Olsztyn – Odra Opole (2. kolejka, rozegrane 16 września 2020).
    • Górnik Łęczna – Arka Gdynia (3. kolejka, rozegrane ... 2020).
    • Radomiak Radom – Puszcza Niepołomice (4. kolejka, rozegrane ... 2020).
    • Górnik Łęczna – GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) (7. kolejka, rozegrane ... 2020).
  2. Układ par barażowych może zmienić się w razie braku licencji na grę w Ekstraklasie dla jednej lub więcej drużyn:
    a) przy trzech zespołach z licencją drużyna najwyżej sklasyfikowana otrzyma miejsce w finale baraży bez gry, a pozostałe dwa zespoły zagrają o miejsce w finale baraży,
    b) przy dwóch zespołach z licencją półfinały baraży zostaną odwołane i rozgrywany będzie od razu finał,
    c) przy jednym zespole z licencją otrzyma on awans bezpośredni bez gry.
  3. Stadion zastępczy GKS Jastrzębie na czas dostosowywania stadionu w Jastrzębiu do wymogów licencyjnych.
  4. Stadion zastępczy Radomiaka na sezon 2019/2020 z powodu przebudowy Stadionu im. Braci Czachorów.
  5. Drużyna rozgrywa mecze także na stadionie w Wodzisławiu Śląskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fortuna I liga nową nazwą rozgrywek (pol.). 90minut.pl, 2018-07-17. [dostęp 2020-07-24].
  2. Ramowy terminarz Fortuna I ligi, II ligi oraz Pucharu Polski 2020/2021 (pol.). 90minut.pl, 2020-08-04. [dostęp 2020-08-28].
  3. GKS Bełchatów ukarany odjęciem dwóch punktów w sezonie 2020/21 (pol.). 90minut.pl, 2020-07-22. [dostęp 2020-07-25].
  4. Ryszard Komornicki zrezygnował z funkcji trenera GKS-u Tychy (pol.). 90minut.pl, 2020-06-15. [dostęp 2020-06-15].
  5. Artur Derbin trenerem GKS-u Tychy (pol.). 90minut.pl, 2020-07-26. [dostęp 2020-07-27].
  6. Marcin Kaczmarek odchodzi z Widzewa (pol.). 90minut.pl, 2020-07-27. [dostęp 2020-07-27].
  7. Enkeleid Dobi trenerem Widzewa (pol.). [dostęp 2020-07-30].
  8. Ireneusz Kościelniak odchodzi z Miedzi (pol.). 90minut.pl, 2020-07-29. [dostęp 2020-07-29].
  9. Jarosław Skrobacz trenerem Miedzi (pol.). 90minut.pl, 2020-07-30. [dostęp 2020-07-30].
  10. Piotr Mandrysz trenerem Sandecji (pol.). 90minut.pl, 2020-08-05. [dostęp 2020-08-05].