I liga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga w piłce ręcznej mężczyzn 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin 13 września 2014 - 2 maja 2015
Liczba meczów 364
Hale 28 (w 28 miastach)
Bramki 20319 (55,82 na mecz)
Król strzelców Grupa A:
Łukasz Cieślak - 167
(Polski Cukier-Pomezania Malbork)
Grupa B:
Tomasz Pomiankiewicz - 187
(KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 15 maja 2015

I liga polska w piłce ręcznej mężczyzn sezonu 2014/2015 – 59. edycja drugiej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie drużyn, które uzyskują awans do Superligi polskiej sezonu 2015/2016 oraz zespołów, które zostaną relegowane do II ligi polskiej sezonu 2015/2016. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z meczami barażowymi, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach wzięły udział drużyny 28 klubów sportowych, podzielone na dwie grupy (Grupę A i Grupę B).

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna M Z R P Bramki +/- Punkty
1. KPR Borodino Legionowo 26 25 1 0 835:601 +234 51
2. Polski Cukier Pomezania Malbork 26 18 2 6 764:672 +92 38
3. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 26 18 2 6 806:681 +125 38
4. Meble Wójcik Elbląg 26 14 3 9 693:673 +20 31
5. Warszawianka Warszawa 26 14 1 11 689:727 -38 29
6. Warmia Traveland Olsztyn 26 13 1 12 803:761 +42 27
7. Kar-Do Spójnia Gdynia 26 12 2 12 682:702 -20 26
8. Wolsztyniak Wolsztyn 26 12 1 13 664:711 -47 25
9. Vetrex Sokół Kościerzyna 26 11 2 13 675:701 -26 24
10. MKS Poznań 26 11 1 14 693:693 0 23
11. Real Astromal Leszno 26 9 1 16 703:734 -31 19
12. SMS ZPRP Gdańsk 26 8 1 17 685:757 -72 17
13. MKS Brodnica 26 4 1 21 676:819 -143 9
14. AZW AWF Biała Podlaska 26 3 1 22 663:799 -136 7

Legenda do tabeli

  • M – mecze
  • Z – zwycięstwa
  • R – remisy
  • P – porażki
  • +/- – różnica bramek

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
AZS AWF Biała Podlaska x 20-29 23-28 22-22 36-25 23-24 24-30 22-29 28-26 26-29 23-25 23-30 30-37 28-30
KPR Borodino Legionowo 31-22 x 38-23 39-28 38-21 34-25 34-28 27-25 32-25 35-14 36-26 33-15 29-22 29-20
Wolsztyniak Wolsztyn 33-27 18-26 x 23-26 31-30 20-28 22-27 28-25 18-24 26-21 30-30 28-24 29-26 31-26
Meble Wójcik Elbląg 29-20 22-29 32-23 x 32-32 24-23 28-31 25-30 26-21 26-25 28-24 24-17 31-30 25-28
MKS Brodnica 35-36 25-36 25-27 26-20 x 23-28 27-26 20-33 30-29 30-31 25-31 26-37 28-37 23-21
MKS Poznań 27-23 27-29 31-25 27-29 29-27 x 18-21 23-33 33-22 24-29 25-20 28-32 26-28 25-24
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 37-22 29-29 37-22 32-27 37-26 33-28 x 32-34 28-28 31-24 26-23 33-23 30-26 42-28
Polski Cukier Pomezania Malbork 34-27 28-32 31-26 31-24 31-25 27-23 30-28 x 27-26 29-19 35-29 31-25 28-27 28-29
Real Astromal Leszno 35-25 23-38 30-23 20-31 30-21 30-27 27-32 25-33 x 29-28 29-30 23-20 34-39 36-24
SMS ZPRP Gdańsk 34-28 24-29 30-31 25-28 31-28 24-32 30-40 26-26 19-25 x 23-26 33-22 35-30 26-27
Kar-Do Spójnia Gdynia 28-26 20-26 22-28 24-24 26-21 24-23 22-34 27-26 23-22 25-26 x 30-21 37-34 27-28
Vetrex Sokół Kościerzyna 41-27 25-30 22-20 20-23 33-24 31-28 20-25 26-26 33-30 25-24 30-28 x 27-32 25-19
Warmia Traveland Olsztyn 41-28 26-32 29-28 28-27 38-25 29-32 29-28 23-27 35-27 43-35 27-31 27-27 x 33-21
Warszawianka Warszawa 30-24 20-35 21-23 23-32 35-28 29-29 30-29 28-27 31-27 36-20 26-24 26-24 29-27 x

Legenda do tabeli z wynikami

  • Numery 1-14 oznaczają gospodarza meczu, wpisanego z lewej strony tabeli z wynikami

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bramki Strzelec Drużyna
1. 167 Handball.svg Polska Łukasz Cieślak Polski Cukier Pomezania Malbork
2. 164 Handball.svg Polska Piotr Swat Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
3. 156 Handball.svg Polska Maciej Tokaj MKS Poznań
4. 154 Handball.svg Polska Bartosz Kowalczyk SMS ZPRP Gdańsk
5, 142 Handball.svg Polska Mateusz Wróbel Kar-Do Spójnia Gdynia
6. 141 Handball.svg Polska Karol Królik Warmia Traveland Olsztyn
= 141 Handball.svg Polska Maciej Reichel Vetrex Sokół Kościerzyna
8. 140 Handball.svg Polska Rafał Rychlewski Kar-Do Spójnia Gdynia
9. 138 Handball.svg Polska Kamil Ciok KPR Borodino Legionowo
10. 134 Handball.svg Polska Paweł Gawęcki KPR Borodino Legionowo

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg KPR Borodino Legionowo awans do Superligi 2015/2016
Silver medal icon.svg Polski Cukier-Pomezania Malbork baraże o awans do Superligi 2015/2016
Bronze medal icon.svg Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
4. Wójcik Meble-Techtrans Elbląg
5. Warszawianka Warszawa
6. Warmia Anders Group Społem Olsztyn
7. Kar-Do Spójnia Gdynia
8. Wolsztyniak Wolsztyn
9. Vetrex Sokół Kościerzyna
10. MKS Poznań
11. Real Astromal Leszno baraże o utrzymanie
12. SMS ZPRP Gdańsk -
13. MKS Brodnica spadek do II ligi 2015/2016
14. AZW AWF Biała Podlaska spadek do II ligi 2015/2016

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Obiekty drużyn I ligi Grupy B sezonu 2014/2015
POL Chrzanów COA.svg Chrzanów POL Grodków COA.svg Grodków POL Kalisz COA 1.svg Kalisz
MTS Chrzanów Olimp Grodków Szczypiorno Kalisz
Pojemność: 589 Pojemność: 600 Pojemność: 3 164
Hala Widowiskowo-Sportowa w Chrzanowie Hala Sportowa w Grodkowie Hala Sportowo-Widowiskowa Arena Kalisz
ul. Kusocińskiego 2, 32-500 Chrzanów ul. H. Sienkiewicza 29, 49-200 Grodków ul. Hanki Sawickiej 22-24, 62-800 Kalisz
POL Konskie COA PioM.svg Końskie Legnica herb.svg Legnica POL Opole COA.svg Opole
KSSPR Końskie Siódemka Miedź Legnica Gwardia Opole
Pojemność: 300 Pojemność: 1 000 Pojemność: 1 500
Hala Sportowa w Końskich Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków Hala Gwardii im. Jerzego Klempela w Opolu
ul. Kpt. Stoińskiego 3, 26-200 Końskie ul. Lotnicza 52, 59-220 Legnica ul. Kowalskiej 2, 45-001 Opole
POL Ostrowiec Świętokrzyski COA.svg Ostrowiec Świętokrzyski POL Ostrów Wielkopolski COA.svg Ostrów Wielkopolski POL Piekary Śląskie COA.svg Piekary Śląskie
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Ostrovia Ostrów Wielkopolski Olimpia Piekary Śląskie
Pojemność: 2 526 Pojemność: 410 Pojemność: 300
Hala Sportowo-Widowiskowa w Ostrowcu Hala Sportowa Gimnazjum nr 4 Hala Sportowa "Olimpia"
ul. Świętokrzyska 11, 27-400 Ostrowiec Św. ul. Krotoszyńska 171, 63-400 Ostrów Wlkp. ul. gen. Jerzego Ziętka 60, 41-940 Piekary Śląskie
POL Przemyśl COA.svg Przemyśl POL Świdnica COA.svg Świdnica POL Tarnów COA.svg Tarnów
Czuwaj Przemyśl ŚKPR Świdnica SPR Tarnów
Pojemność: 622 Pojemność: 560 Pojemność: 3 500
Hala Sportowa POSIR Hala Zawiszów Hala Sportowo-Widowiskowa "Jaskółka"
ul. Mickiewicza 30, 37-700 Przemyśl ul. Galla Anonima 1a, 58-100 Świdnica ul. Traugutta 3a, 33-101 Tarnów
POL Zawiercie COA.svg Zawiercie POL Zielona Góra COA.svg Zielona Góra
Viret Zawiercie AZS UZ Zielona Góra
Pojemność: 1 002 Pojemność: 1 500
Hala OSiR II w Zawierciu Hala Uniwersytetu Zielonogórskiego
ul. Blanowska 40, 42-400 Zawiercie ul. Prof. Szafrana 6, 65-516 Zielona Góra
Geographylogo.svg
Lokalizacje siedzib klubów I ligi Grupy B sezonu 2014/2015

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna M Z R P Bramki +/- Punkty
1. Gwardia Opole 26 26 0 0 885:625 +260 52
2. Siódemka Miedź Legnica 26 17 1 8 753:708 +45 35
3. KSSPR Końskie 26 17 1 8 773:702 +71 35
4. Olimp Grodków 26 14 3 9 698:649 +49 31
5. Olimpia Piekary Śląskie 26 14 0 12 728:729 -1 28
6. Czuwaj Przemyśl 26 12 3 11 761:759 +2 27
7. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 26 12 1 13 745:764 -19 25
8. SPR Tarnów 26 11 1 14 729:790 -61 23
9. Viret Zawiercie 26 10 2 14 766:777 -11 22
10. Ostrovia Ostrów Wielkopolski 26 9 4 13 767:793 -26 22
11. Szczypiorno Kalisz 26 10 1 15 749:787 -38 21
12. MTS Chrzanów 26 8 2 16 681:786 -105 18
13. ŚKPR Świdnica 26 7 1 18 593:693 -100 15
14. AZS UZ Zielona Góra 26 4 2 20 660:726 -66 10

Legenda do tabeli

  • M – mecze
  • Z – zwycięstwa
  • R – remisy
  • P – porażki
  • +/- – różnica bramek

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
AZS UZ Zielona Góra x 29-26 20-25 31-25 26-25 22-25 24-25 34-23 18-20 25-28 28-28 24-25 16-19 26-31
Czuwaj Przemyśl 33-27 x 22-31 39-36 26-32 34-32 27-24 40-26 31-21 35-24 28-27 30-21 22-27 33-33
Gwardia Opole 30-24 43-21 x 44-28 30-27 36-26 35-16 35-21 40-28 42-30 40-25 31-16 29-24 40-26
Ostrovia Ostrów Wielkopolski 31-31 39-34 24-25 x 30-30 34-28 25-24 30-30 28-29 34-30 29-27 31-21 28-29 30-27
KSSPR Końskie 28-23 28-27 26-31 37-28 x 31-23 22-29 38-28 33-22 33-27 33-25 28-21 25-22 31-29
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 40-30 20-33 24-30 37-38 34-26 x 29-29 33-32 28-21 25-22 35-29 30-22 17-28 30-27
Siódemka Miedź Legnica 31-27 30-29 19-33 27-26 30-32 25-28 x 37-33 38-22 28-24 34-25 26-18 34-24 29-30
Szczypiorno Kalisz 32-24 36-24 31-39 26-23 30-25 39-31 23-28 x 35-29 28-24 34-23 29-31 30-27 29-31
MTS Chrzanów 31-25 29-29 28-34 31-30 30-36 31-30 26-30 36-31 x 24-34 27-32 24-24 21-16 26-39
Olimpia Piekary Śląskie 30-24 32-27 30-37 35-28 25-24 31-23 24-30 29-21 29-25 x 31-28 26-18 23-33 30-29
SPR Tarnów 32-29 31-26 21-34 34-30 25-33 26-31 34-32 31-27 31-28 32-26 x 20-18 27-29 35-29
ŚKPR Świdnica 23-22 20-21 20-29 27-28 20-30 29-27 31-36 21-20 24-21 24-34 26-27 x 25-19 26-27
Olimp Grodków 26-19 29-29 27-33 27-27 30-31 28-24 25-29 36-25 33-22 27-21 34-24 27-19 x 29-29
Viret Zawiercie 34-32 32-35 21-29 33-27 31-29 30-35 32-33 28-30 28-29 25-28 39-30 26-23 20-23 x

Legenda do tabeli z wynikami

  • Numery 1-14 oznaczają gospodarza meczu, wpisanego z lewej strony tabeli z wynikami

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bramki Strzelec Drużyna
1. 187 Handball.svg Polska Tomasz Pomiankiewicz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
2. 159 Handball.svg Polska Mateusz Kroczek Czuwaj Przemyśl
3. 152 Handball.svg Polska Paweł Stołowski Czuwaj Przemyśl
4. 153 Handball.svg Polska Jakub Tomczak Ostrovia Ostrów Wielkopolski
5. 150 Handball.svg Polska Sergiusz Zagała Viret Zawiercie
6. 148 Handball.svg Polska Arkadiusz Galewski Ostrovia Ostrów Wielkopolski
7. 147 Handball.svg Polska Przemysław Matyjasik KSSPR Końskie
8. 143 Handball.svg Polska Michał Nieradko AZS Zielona Góra
9. 137 Handball.svg Polska Tomasz Kozłowski Siódemka Miedź Legnica
10. 135 Handball.svg Polska Łukasz Nowak SPR Tarnów

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Gwardia Opole awans do Superligi 2015/2016
Silver medal icon.svg Siódemka Miedź Legnica baraże o awans do Superligi 2015/2016
Bronze medal icon.svg KSSPR Końskie
4. Olimp Grodków
5. Olimpia Piekary Śląskie
6. Czuwaj Przemyśl
7. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
8. SPR Tarnów
9. Viret Zawiercie
10. Ostrovia Ostrów Wielkopolski
11. Szczypiorno Kalisz
12. MTS Chrzanów baraże o utrzymanie
13. ŚKPR Świdnica spadek do II ligi 2015/2016
14. AZS UZ Zielona Góra spadek do II ligi 2015/2016

Mecze barażowe[edytuj | edytuj kod]

Baraż I[edytuj | edytuj kod]

W barażu I o awans do Superligi Superligi 2015/2016 zmierzyli się wicemistrzowie obydwu grup. Gospodarz pierwszego spotkania został ustalony w drodze losowania.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Polski Cukier-Pomezania Malbork 50:58 Siódemka Miedź Legnica 29:24 21:34
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

9 maja 2015
18:00
Polski Cukier-Pomezania Malbork 29:24 Siódemka Miedź Legnica
Łukasz Cieślak Gol 6 Raport
8 Gol Robert Szuszkiewicz Sędziowie: Cezary Figarski, Dariusz Żak
(Radom)
Kara    Kara    Widzów: 250
16 maja 2015
18:00
Siódemka Miedź Legnica 34:21 Polski Cukier-Pomezania Malbork Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków, Legnica
Kozłowski Gol 9 Raport
8 Gol Łukasz Cieślak
Kara    Kara    Widzów: (b.d.)

Baraż II[edytuj | edytuj kod]

W barażu II o awans do Superligi 2015/2016 zwycięzca barażu I Miedź Legnica zmierzył się ze Śląskiem Wrocław - 10. zespołem PGNiG Superligi 2014/2015.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Siódemka Miedź Legnica 44:55 Śląsk Wrocław 26:28 18:27
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Siódemka Miedź Legnica nie wywalczyła awansu do PGNiG Superligi i pozostała w I lidze Grupa B na sezon 2015/2016.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

23 maja 2015
18:00
Siódemka Miedź Legnica 26:28
(15:12)
Śląsk Wrocław Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków, Legnica
Robert Szuszkiewicz Gol 5
Paweł Piwko Gol 5
Raport
8 Gol Arkadiusz Miszka Sędziowie: Igor Dębski, Artur Rodacki
(Kielce)
Kara    Kara    Widzów: (b.d.)
27 maja 2015
16:30
Śląsk Wrocław 27:18
(14:8)
Siódemka Miedź Legnica Hala Orbita, Wrocław
Maciej Ścigaj Gol 7 Raport
4 Gol Jacek Będzikowski jr.
4 Gol Tomasz Kozłowski
Sędziowie: Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski
(Zielona Góra)
Kara    Kara    Widzów: (b.d.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]