I liga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2015/2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga w piłce ręcznej mężczyzn 2015/2016
2014/2015 2016/2017
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin 12 września 2015 – 14 maja 2016
Liczba meczów 364
Hale 28 (w 27 miastach)
Bramki 20192 (55,47 na mecz)
Król strzelców Grupa A:
Marcin Malewski182
(Traveland Olsztyn)
Grupa B:
Krzysztof Łyżwa202
(Ostrovia Ostrów Wielkopolski
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 15 maja 2016

I liga polska w piłce ręcznej mężczyzn sezonu 2015/2016 – 60. edycja drugiej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie drużyn, które uzyskują awans do Superligi polskiej sezonu 2016/2017 oraz zespołów, które zostaną relegowane do II ligi polskiej sezonu 2016/2017. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z meczami barażowymi, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach wzięły udział drużyny 28 klubów sportowych, podzielone na dwie grupy (Grupę A i Grupę B).

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna M Z R P Bramki +/- Punkty
1. Meble Wójcik Elbląg 26 22 0 4 775:623 +152 44
2. Traveland Olsztyn 26 21 1 4 759:589 +170 43
3. Wybrzeże Gdańsk 26 21 1 4 751:602 +149 43
4. Real Astromal Leszno 26 15 2 9 721:676 +45 32
5. Szczypiorno Kalisz 26 15 2 9 706:690 +16 32
6. Kar-Do Spójnia Gdynia 26 13 3 10 675:639 +36 29
7. Polski Cukier Pomezania Malbork 26 11 4 11 723:720 +3 26
8. Orlen Wisła II Płock 26 12 1 13 723:738 -15 25
9. Sokół Kościerzyna 26 10 3 13 688:721 -33 23
10. MKS Poznań 26 9 1 16 666:683 -17 19
11. Wolsztyniak Wolsztyn 26 9 1 16 602:687 -85 19
12. SMS ZPRP Gdańsk 26 8 1 17 715:778 -63 17
13. ŚKPR Świdnica 26 3 1 22 602:788 -186 7
14. Mueller MKS Grudziądz 26 2 1 23 658:830 -172 5

Legenda do tabeli

  • M – mecze
  • Z – zwycięstwa
  • R – remisy
  • P – porażki
  • +/- – różnica bramek

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Meble Wójcik Elbląg x 30-26 38-20 26-23 27-24 23-20 35-27 30-22 30-22 39-19 37-21 21-27 26-25 34-17
MKS Poznań 21-29 x 35-22 26-28 33-24 22-31 26-25 19-21 27-21 24-25 30-18 27-22 24-28 32-22
Muller MKS Grudziądz 23-29 35-28 x 28-33 30-34 23-30 23-35 27-36 27-27 22-27 30-29 21-32 26-29 28-33
Orlen Wisła II Płock 28-35 29-26 29-28 x 27-28 28-26 28-34 21-22 34-28 30-29 28-23 22-24 21-30 27-27
Polski Cukier Pomezania Malbork 26-33 23-23 30-23 33-34 x 26-31 31-20 24-24 25-25 27-34 26-20 23-30 27-27 24-28
Real Astromal Leszno 21-26 27-28 34-32 37-33 30-27 x 28-28 22-22 28-27 29-17 30-19 30-32 29-27 27-22
SMS ZPRP Gdańsk 26-38 32-26 33-26 28-25 34-32 32-30 x 29-26 32-37 27-30 30-31 24-34 26-27 25-34
Kar-Do Spójnia Gdynia 25-32 27-24 36-20 21-28 29-33 19-22 34-24 x 25-25 29-18 35-27 26-25 25-26 26-17
Vetrex Browar Kościerzyna 30-31 28-25 29-23 29-25 24-32 34-32 30-27 24-25 x 30-31 33-28 21-26 25-23 27-24
Szczypiorno Kalisz 25-23 25-17 38-28 35-29 25-27 30-34 33-23 28-25 29-22 x 31-31 26-26 23-28 24-17
ŚKPR Świdnica 25-31 22-32 28-23 25-33 27-32 23-28 27-25 17-24 22-25 26-35 x 20-40 21-35 21-22
Traveland Olsztyn 29-25 36-21 32-26 31-29 29-30 26-20 34-25 30-21 30-19 29-19 30-16 x 27-17 28-19
Wybrzeże Gdańsk 26-21 30-25 38-21 36-24 35-24 29-18 31-23 29-19 32-23 23-22 34-20 22-21 x 32-21
Wolsztyniak Wolsztyn 25-26 23-19 28-23 23-27 18-31 21-27 22-21 18-31 28-23 25-28 29-15 19-29 20-32 x

Legenda do tabeli z wynikami

  • Numery 1-14 oznaczają gospodarza meczu, wpisanego z lewej strony tabeli z wynikami

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 182 Handball.svg 25 Polska Marcin Malewski Traveland Olsztyn
2. 180 Handball.svg 26 Polska Szymon Sićko SMS ZPRP Gdańsk
3. 154 Handball.svg 26 Polska Maciej Tokaj MKS Poznań
4. 143 Handball.svg 20 Polska Arkadiusz Moryto SMS ZPRP Gdańsk
5. 122 Handball.svg 26 Polska Rafał Rychlewski Spójnia Gdynia
6. 118 Handball.svg 22 Polska Maciej Reichel Sokół Browar Kościerzyna
7. 118 Handball.svg 26 Polska Mateusz Wróbel Spójnia Gdynia
8. 114 Handball.svg 26 Polska Adrian Kondratiuk Wybrzeże Gdańsk
9. 111 Handball.svg 24 Polska Adam Lisiewicz Sokół Browar Kościerzyna
10. 111 Handball.svg 26 Polska Marcin Giernas Real-Astromal Leszno

Źródło: I Liga Mężczyzn gr. A – klasyfikacja strzelców (pol.). zprp.pl. [dostęp 2016-02-19].

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Meble Wójcik Elbląg awans do Superligi 2016/2017
Silver medal icon.svg Traveland Olsztyn baraże o awans do Superligi 2016/2017
Bronze medal icon.svg Wybrzeże Gdańsk
4. Real Astromal Leszno
5. Szczypiorno Kalisz
6. Kar-Do Spójnia Gdynia
7. Polski Cukier Pomezania Malbork
8. Orlen Wisła II Płock
9. Sokół Kościerzyna
10. MKS Poznań
11. Wolsztyniak Wolsztyn[1] baraże o utrzymanie
12. SMS ZPRP Gdańsk
13. ŚKPR Świdnica spadek do II ligi 2016/2017
14. Mueller MKS Grudziądz spadek do II ligi 2016/2017

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna M Z R P Bramki +/- Punkty
1. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 26 22 2 2 881:688 +193 44
2. Ostrovia Ostrów Wielkopolski 26 20 1 5 806:732 +74 41
3. Olimpia Piekary Śląskie 26 17 2 7 825:719 +106 36
4. Miedź Legnica 26 15 0 11 738:712 +26 30
5. Moto-Jelcz Oława 26 13 4 9 746:691 +55 30
6. KSSPR Końskie 26 13 0 13 766:758 +8 26
7. Czuwaj Przemyśl 26 12 2 12 801:812 -11 26
8. Nielba Wągrowiec 26 12 1 13 759:761 -2 25
9. SPR Tarnów 26 11 2 13 715:762 -47 24
10. MTS Chrzanów 26 9 4 13 689:737 -48 22
11. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 26 8 4 14 734:747 -13 20
12. Olimp Grodków 26 8 2 16 653:745 -92 18
13. Viret Zawiercie 26 7 2 17 676:755 -79 16
14. MOSiR Bochnia 26 1 2 23 639:809 -170 4

Legenda do tabeli

  • M – mecze
  • Z – zwycięstwa
  • R – remisy
  • P – porażki
  • +/- – różnica bramek

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz/Gość 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Czuwaj Przemyśl x 28-34 32-31 29-28 24-30 32-38 33-23 35-34 32-29 31-25 29-26 31-26 34-31 31-28
Ostrovia Ostrów Wielkopolski 34-33 x 34-30 26-30 36-31 28-23 38-20 34-25 30-22 34-39 31-26 38-23 34-29 32-29
KSSPR Końskie 39-33 29-32 x 37-25 28-24 18-30 30-27 32-28 36-26 28-27 27-33 32-26 34-26 23-17
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 34-34 35-30 28-29 x 29-29 29-23 39-27 25-29 26-28 29-23 24-30 32-33 28-24 23-21
Moto-Jelcz Oława 30-29 34-18 32-23 26-26 x 25-21 37-20 31-24 32-32 27-25 29-32 35-31 32-17 35-27
Miedź Legnica 36-27 21-29 32-34 34-32 26-19 x 33-21 26-25 26-23 35-31 29-31 24-29 30-28 37-24
MOSiR Bochnia 28-34 23-30 26-31 29-27 20-27 25-27 x 17-21 24-30 29-33 27-42 27-27 20-22 32-33
MTS Chrzanów 30-30 22-25 30-29 23-20 24-24 32-25 26-26 x 31-30 31-31 26-30 26-27 32-24 26-25
Nielba Wągrowiec 33-31 30-32 37-35 35-27 25-21 31-38 36-30 40-25 x 31-35 22-32 28-24 24-19 26-23
Olimpia Piekary Śląskie 32-26 31-34 33-29 31-28 29-20 30-28 35-21 43-21 33-31 x 27-27 38-23 34-24 29-22
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 36-27 36-36 41-26 39-29 43-33 32-20 31-18 34-25 31-22 34-32 x 35-26 43-20 36-28
SPR Tarnów 32-27 27-28 28-27 30-26 33-32 25-26 27-25 25-29 32-28 26-28 26-30 x 29-24 31-30
Olimp Grodków 33-28 22-23 23-22 27-27 24-29 23-28 29-28 22-20 29-28 27-31 28-37 31-24 x 24-23
Viret Zawiercie 32-41 34-26 28-27 21-28 25-22 29-22 31-26 27-24 27-32 23-40 21-34 25-25 23-23 x

Legenda do tabeli z wynikami

  • Numery 1-14 oznaczają gospodarza meczu, wpisanego z lewej strony tabeli z wynikami

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 202 Handball.svg 26 Polska Krzysztof Łyżwa Ostrovia Ostrów Wielkopolski
2. 192 Handball.svg 26 Polska Tomasz Fugiel Viret Zawiercie
3. 186 Handball.svg 26 Polska Mateusz Kroczek Czuwaj Przemyśl
4. 155 Handball.svg 25 Polska Arkadiusz Kowalski Olimpia Piekary Śląskie
5. 153 Handball.svg 26 Polska Michał Piech Olimp Grodków
6. 149 Handball.svg 24 Polska Kamil Kirsz MTS Chrzanów
7. 149 Handball.svg 26 Polska Marcin Skoczylas MTS Chrzanów
8. 145 Handball.svg 26 Polska Rafał Jamioł KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
9. 143 Handball.svg 26 Polska Mariusz Kempys Olimpia Piekary Śląskie
10. 140 Handball.svg 26 Polska Stanisław Makowiejew Czuwaj Przemyśl

Źródło: I Liga Mężczyzn gr. B – klasyfikacja strzelców (pol.). zprp.pl. [dostęp 2016-05-19].

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Piotrkowianin Piotrków Trybunalski awans do Superligi 2016/2017
Silver medal icon.svg Ostrovia Ostrów Wielkopolski baraże o awans do Superligi 2016/2017
Bronze medal icon.svg Olimpia Piekary Śląskie
4. Miedź Legnica
5. Moto-Jelcz Oława
6. KSSPR Końskie
7. Czuwaj Przemyśl
8. Nielba Wągrowiec
9. SPR Tarnów
10. MTS Chrzanów
11. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
12. Olimp Grodków baraże o utrzymanie
13. Viret Zawiercie spadek do II ligi 2016/2017
14. MOSiR Bochnia spadek do II ligi 2016/2017

Mecze barażowe[edytuj | edytuj kod]

Baraż I[edytuj | edytuj kod]

W barażu I o awans do Superligi 2016/2017 zmierzyli się wicemistrzowie obydwu grup[2]. Gospodarz pierwszego spotkania został ustalony w drodze losowania.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Traveland Olsztyn 66:61 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 38:27 28:34
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

22 maja 2016
17:00
Traveland Olsztyn 38:27
(19:12)
Ostrovia Ostrów Wielkopolski Hala Urania, Olsztyn
Karol Królik Gol 12
Marcin Malewski Gol 12
10 Gol Mariusz Kuśmierczyk Sędziowie: Włodzimierz Chmielecki, Krzysztof Sulej
(Kwidzyn)
Kara    Kara    Widzów: 290
25 maja 2016
19:30
Ostrovia Ostrów Wielkopolski 34:28
(14:12)
Traveland Olsztyn Hala Gimnazjum nr 4, Ostrów Wielkopolski
Krzysztof Łyżwa Gol 10 9 Gol Marcin Malewski Sędziowie: Filip Fahner, Łukasz Kubis
(Głogów)
Kara   1×Czerwona kartka  Kara  3ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Widzów: 250

Baraż II[edytuj | edytuj kod]

W barażu II o awans/utrzymanie się w Superlidze 2016/2017 zwycięzca barażu I zmierzył się z Pogonią Szczecin – 10. zespołem PGNiG Superligi 2015/2016. Gospodarzem pierwszego spotkania była drużyna z I Ligi.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Traveland Olsztyn 53:61 Pogoń Szczecin 30:29 23:32
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Awansu do PGNiG Superligi w sezonie 2016/2017 nie wywalczył zespół Traveland Olsztyn i pozostaje na sezon 2016/2017 w I Lidze.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

29 maja 2016
18:00
Traveland Olsztyn 30:29
(14:17)
Pogoń Szczecin Hala Urania, Olsztyn
Marcin Malewski Gol 8 8 Gol Mateusz Zaremba Sędziowie: Paweł Kaszubski, Piotr Wojdyr
(Gdańsk)
Kara    Kara    Widzów: 450
1 czerwca 2016
18:00
Pogoń Szczecin 32:23
(17:12)
Traveland Olsztyn Arena Szczecin, Szczecin
Łukasz Gierak Gol 8 7 Gol Karol Królik Sędziowie: Damian Godzina (Tczew)
Łukasz Kamrowski (Cedry Wielkie)
10×Kara  3ׯółta kartka   Kara  3ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Widzów: 400

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SMS ZPRP Gdańsk (Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce) ma gwarantowany występ w rozgrywkach I Ligi i w barażach o utrzymanie występował Wolsztyniak Wolsztyn.
  2. KOMUNIKAT NR 1/2015/2016 Kolegium Ligi ZPRP z dn. 09.07.2015 r., zprp.pl, 9 lipca 2015 [dostęp 2016-05-12] (pol.).