I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2011/2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska 2011/2012
2010/2011 2012/2013
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 01.10.2011 – 02.05.2012
Sezon VII
Liczba drużyn 12
Liczba hal 12 (w 12 miastach)
Beniaminki Siatkarz Wieluń (spadkowicz)
Wanda Instal Kraków
Cuprum Mundo Lubin
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi Wanda Instal Kraków
Joker Piła
Mistrz Stal AZS PWSZ Nysa
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 168
Strona internetowa

Do rozgrywek I ligi polskiej w piłce siatkowej mężczyzn sezonu 2011/2012 przez władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej dopuszczonych zostało ostatecznie 12 drużyn. Zmagania toczą się dwuetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym – mecz i rewanż"), rozpoczęta w 2011 meczami 1 kolejki, a zakończona w 2012 roku spotkaniami 22 kolejki. Miała na celu wyłonienie dwóch grup: walczącej o awans do PlusLigi (PLS) i walczącej o utrzymanie się w I lidze polskiej.
  2. Etap II (faza play-off) – przeprowadzona w systemem pucharowym, rozpoczęta w 2012 pierwszymi meczami I rundy, a zakończona w 2012 ostatnimi spotkaniami finałowym. Przystąpi do niej 8 drużyn.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Polski
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2011/2012
  Uczestnicy poprzedniej edycji  
SIE KPS Jadar Siedlce 2[3]
GOR Rajbud GTPS Gorzów Wielkopolski 3
SUW Ślepsk Suwałki 4
OST Pekpol Ostrołęka 5
JOK Joker Rodło Piła 6
BIE BBTS Bielsko-Biała 7
NYS Stal AZS PWSZ Nysa 8
BED MKS MOS Interpromex Będzin 9
ENE MCKiS PKE Energetyk Jaworzno 10
Aiga downarrow inv.svg Spadek z PlusLigi
WIE Siatkarz Wieluń 10[4]
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi (grupa II)
LUB Cuprum Mundo Lubin 1[5]
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi (grupa IV)
KRA Wanda Instal Kraków 1[6]

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Miasto Liczba miejsc
Cuprum Mundo Lubin Hala SP nr 14 Lubin 800
KPS Jadar Siedlce Hala OSiR Siedlce 600
Rajbud GTPS Gorzów Wielkopolski Hala ZSTiO Gorzów Wielkopolski 1100
BBTS Bielsko-Biała Hala BBOSiR Bielsko-Biała 500
Siatkarz Wieluń Hala WOSiR Wieluń 1300
Stal AZS PWSZ Nysa Hala sportowa AZS Nysa 1100
Ślepsk Suwałki Hala OSiR Suwałki Suwałki 460
MCKiS PKE Energetyk Jaworzno Hala Sportowo-widowiskowa MCKiS Jaworzno 1350
MKS MOS Interpromex Będzin Hala Sportowa "Łagisza" Będzin 500
Pekpol Ostrołęka Hala Sportowa im. Arkadiusza Gołasia Ostrołęka 1000
Joker Rodło Piła Hala widowiskowo-sportowa MUKS Piła 2000
Wanda Instal Kraków Hala Sportowa "Hutnik" Kraków 1000

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 NYS OST ENE BED BIE WIE LUB SIE SUW GOR JOK KRA
Stal AZS PWSZ Nysa 2:3 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 3:1
Pekpol Ostrołęka 1:3 3:2 3:0 3:0 3:0 3:1 3:1 3:1 3:1 3:0 3:1
Energetyk Jaworzno 0:3 2:3 3:1 0:3 0:3 3:1 3:0 3:2 3:0 0:3 3:0
MKS MOS Będzin 3:2 3:0 2:3 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 3:2 1:3 3:1
BBTS Bielsko-Biała 2:3 1:3 1:3 3:1 2:3 3:0 3:1 3:2 3:0 3:1 3:0
Siatkarz Wieluń 0:3 2:3 3:1 3:2 3:2 3:2 2:3 3:1 2:3 3:1 3:0
Cuprum Mundo Lubin 3:2 2:3 0:3 3:1 3:0 3:2 3:2 1:3 3:1 3:1 2:3
KPS Siedlce 3:2 2:3 3:2 0:3 3:1 3:1 3:2 2:3 3:2 3:0 3:1
Ślepsk Suwałki 3:2 3:0 3:2 3:2 1:3 0:3 0:3 2:3 3:1 0:3 3:1
GTPS Gorzów Wielkopolski 3:0 2:3 1:3 2:3 2:3 3:1 3:2 3:1 0:3 3:0 3:1
Joker Piła 0:3 2:3 1:3 3:1 3:0 3:1 0:3 0:3 1:3 3:0 3:1
Wanda Instal Kraków 1:3 3:2 2:3 3:2 1:3 1:3 0:3 3:1 3:2 3:2 3:1

Źródło: inf. własna
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Stal AZS PWSZ Nysa 52 22 16 6 7 8 1 5 0 1 58 28 2.07 2001 1799 1.11
2 Pekpol Ostrołęka 47 22 18 4 4 6 8 1 1 2 57 34 1.68 2082 1931 1.08
3 MCKiS PKE Energetyk Jaworzno 37 22 12 10 4 5 3 4 2 4 46 41 1.12 1932 1925 1
4 MKS MOS Interpromex Będzin 34 22 11 11 4 4 3 4 5 2 46 43 1.07 2009 1919 1.05
5 BBTS Bielsko-Biała 34 22 11 11 4 5 2 3 4 4 43 42 1.02 1913 1881 1.02
6 Siatkarz Wieluń 33 22 11 11 3 4 4 4 4 3 45 45 1 2003 1983 1.01
7 Cuprum Mundo Lubin 32 22 10 12 4 3 3 5 4 3 44 45 0.98 1960 1972 0.99
8 KPS Jadar Siedlce 30 22 11 11 2 3 6 3 5 3 44 48 0.92 1993 2025 0.98
9 Ślepsk Suwałki 30 22 10 12 2 4 4 4 4 4 42 48 0.88 1966 2030 0.97
10 Rajbud GTPS Gorzów Wielkopolski 25 22 7 15 2 3 2 6 5 4 38 52 0.73 1958 2047 0.96
11 Joker Rodło Piła 25 22 8 14 4 4 0 1 7 6 33 46 0.72 1665 1830 0.91
12 Wanda Instal Kraków 17 22 7 15 0 2 5 1 10 4 33 57 0.58 1951 2091 0.93

Źródło: http://wyniki.siatka.org/ligi-polskie/2011-2012/i-liga-m/runda-zasadnicza/all
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finały
                                                   
  1  AZS Stal Nysa 3 3 3      
8  KPS Siedlce 0 0 0      
  1  AZS Stal Nysa 3 3 2 3  
  4  MKS MOS Będzin 0 1 3 0  
4  MKS MOS Będzin 3 3 3    
  5  BBTS Bielsko-Biała 1 0 1      
    1  AZS Stal Nysa 1 3 3 0 3
  7  Cuprum Lubin 3 1 0 3 0
  2  Pekpol Ostrołęka 1 2 2      
7  Cuprum Lubin 3 3 3      
6  Siatkarz Wieluń 3 2 3 3
  7  Cuprum Lubin 1 3 1 2     Mecze o 3. miejsce
3  Energetyk Jaworzno 3 2 2 0  
  6  Siatkarz Wieluń 0 3 3 3       4  MKS MOS Będzin 3 3 3    
  6  Siatkarz Wieluń 0 0 1    

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
17.03.2011 AZS Stal Nysa 3:0 KPS Siedlce 25:8, 25:11, 25:21
18.03.2011 AZS Stal Nysa 3:0 KPS Siedlce 25:19, 25:16, 25:20
24.03.2011 KPS Siedlce 0:3 AZS Stal Nysa 24:26, 23:25, 20:25
17.03.2011 Pekpol Ostrołęka 1:3 Cuprum Lubin 15:25, 30:32, 25:22, 20:25
18.03.2011 Pekpol Ostrołęka 2:3 Cuprum Lubin 25:21, 23:25, 21:25, 25:21, 11:15
24.03.2011 Cuprum Lubin 3:2 Pekpol Ostrołęka 20:25, 17:25, 25:19, 25:22, 15:9
17.03.2011 Energetyk Jaworzno 3:0 Siatkarz Wieluń 25:13, 25:15, 25:16
18.03.2011 Energetyk Jaworzno 2:3 Siatkarz Wieluń 25:19, 17:25, 22:25, 26:24, 12:15
24.03.2011 Siatkarz Wieluń 3:2 Energetyk Jaworzno 26:24, 17:25, 17:25, 25:20, 15:13
25.03.2011 Siatkarz Wieluń 3:0 Energetyk Jaworzno 25:14, 25:21, 25:20
17.03.2011 MKS MOS Będzin 3:1 BBTS Bielsko-Biała 25:20, 25:22, 18:25, 25:14
18.03.2011 MKS MOS Będzin 3:0 BBTS Bielsko-Biała 25:18, 25:17, 25:17
22.03.2011 BBTS Bielsko-Biała 1:3 MKS MOS Będzin 17:25, 23:25, 25:20, 22:25

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
31.03.2011 AZS Stal Nysa 3:0 MKS MOS Będzin 25:18, 25:22, 25:22
01.04.2011 AZS Stal Nysa 3:1 MKS MOS Będzin 25:23, 25:22, 22:25, 25:23
14.04.2011 MKS MOS Będzin 3:2 AZS Stal Nysa 23:25, 22:25, 26:24, 25:18, 16:14
15.04.2011 MKS MOS Będzin 0:3 AZS Stal Nysa 17:25, 19:25, 21:25
31.03.2011 Siatkarz Wieluń 3:1 Cuprum Lubin 20:25, 25:21, 25:23, 25:18
01.04.2011 Siatkarz Wieluń 2:3 Cuprum Lubin 19:25, 25:20, 25:20, 15:25, 13:15
14.04.2011 Cuprum Lubin 3:1 Siatkarz Wieluń 25:20, 19:25, 26:24, 25:14
15.04.2011 Cuprum Lubin 3:2 Siatkarz Wieluń 22:25, 25:15, 24:26, 25:22, 15:13

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
21.04.2011 MKS MOS Będzin 3:0 Siatkarz Wieluń 25:20, 25:20, 25:12
22.04.2011 MKS MOS Będzin 3:0 Siatkarz Wieluń 25:17, 25:23, 25:18
28.04.2011 Siatkarz Wieluń 1:3 MKS MOS Będzin 22:25, 25:23, 21:25, 17:25

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
21.04.2011 AZS Stal Nysa 1:3 Cuprum Lubin 22:25, 25:22, 23:25, 23:25
22.04.2011 AZS Stal Nysa 3:1 Cuprum Lubin 29:27, 20:25, 25:17, 25:16
28.04.2011 Cuprum Lubin 0:3 AZS Stal Nysa 25:27, 22:25, 21:25
29.04.2011 Cuprum Lubin 3:0 AZS Stal Nysa 25:22, 25:21, 25:20
02.05.2011 AZS Stal Nysa 3:0 Cuprum Lubin 25:22, 25:16, 25:19

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Stal AZS PWSZ Nysa
2 Cuprum Mundo Lubin
3 MKS MOS Interpromex Będzin
4 Siatkarz Wieluń
5 Pekpol Ostrołęka
6 MCKiS PKE Energetyk Jaworzno
7 BBTS Bielsko-Biała
8 KPS Jadar Siedlce
9 Ślepsk Suwałki
10 GTPS Gorzów Wielkopolski
11 Joker Rodło Piła
12 Wanda Instal Kraków

     mistrz I ligi

     spadek do II ligi

Składy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]