I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2015/2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volleyball (indoor) pictogram.svg I liga polska 2015/2016
2014/2015 2016/2017
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 03.11.2015 – 18.05.2016
Sezon 11.
Liczba drużyn 14
Beniaminki Czarni Katowice
Hutnik Dobry Wynik Kraków
Awans Awans do wyższej ligi GKS Katowice
Espadon Szczecin
Red Arrow Down.svg Spadek Hutnik Dobry Wynik Kraków
Energa Pekpol Ostrołęka
Mistrz GKS Katowice
Strona internetowa

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2015/2016 – 11. sezon rozgrywek siatkarskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej na drugim poziomie ligowym.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania toczą się dwuetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym – mecz i rewanż")
  2. Etap II (faza play-off/out) – przeprowadzona w systemem pucharowym. Przystąpi do niej 8 najlepszych drużyn po fazie zasadniczej. Pozostałe 4 drużyny zagrają o utrzymanie w lidze.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Polski
WYS
WYS
SIE
SIE
SUW
SUW
NYS
NYS
WRZ
WRZ
OST
OST
KAT
KAT
KRA
KRA
KĘT
KĘT
SMS
SMS
ZAW
ZAW
WAŁ
WAŁ
KRA
KRA
SZC
SZC
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2015/2016
  Uczestnicy poprzedniej edycji  
WAŁ Victoria Wałbrzych 1
NYS AZS PWSZ Stal Nysa 2
SUW Ślepsk Suwałki 3
WYS Camper Wyszków 4
SMS SMS PZPS Spała 5
WRZ Krispol Września 6
OST Energa Omis Ostrołęka 7
SZC Espadon Szczecin 8
SIE KPS Siedlce Banki Spółdzielcze z Grupy BPS 9
ZAW Aluron Virtu Warta Zawiercie 10
KĘT KPS Kęty 11
KRA AGH AZS Kraków 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi
KAT GKS Katowice 1
KRA Hutnik Dobry Wynik Kraków 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 KAT SUW SMS SZC WRZ ZAW KRA SIE NYS WAŁ WYS KĘT OST KRA
GKS Katowice - 3:1 2:3 3:1 3:1 3:2 3:0 1:3 3:2 3:1 3:0 3:0 3:0 3:0
Ślepsk Suwałki 1:3 - 3:1 2:3 3:2 2:3 3:1 3:0 3:1 3:2 3:0 3:0 3:1 3:0
SMS PZPS Spała 2:3 3:2 - 3:1 1:3 3:1 3:0 3:1 3:0 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
Espadon Szczecin 3:0 1:3 3:1 - 3:0 3:0 3:1 0:3 3:0 3:1 3:0 2:3 3:2 3:0
Krispol Września 1:3 2:3 0:3 3:0 - 3:0 2:3 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0
Warta Zawiercie 3:1 3:1 3:2 0:3 3:0 - 1:3 1:3 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 3:0
AGH Kraków 2:3 1:3 1:3 1:3 1:3 3:0 - 3:1 3:0 3:0 1:3 3:0 3:0 3:0
KPS Siedlce 0:3 0:3 2:3 2:3 1:3 3:2 1:3 - 1:3 2:3 3:0 2:3 3:0 3:0
AZS Stal Nysa 1:3 2:3 3:1 3:2 0:3 1:3 3:0 3:1 - 3:1 2:3 3:0 3:1 3:2
Victoria Wałbrzych 0:3 3:2 0:3 2:3 3:2 2:3 3:2 2:3 3:2 - 0:3 3:1 3:1 3:0
Camper Wyszków 2:3 1:3 1:3 3:1 3:1 1:3 1:3 2:3 2:3 3:2 - 3:2 3:0 1:3
KPS Kęty 3:1 0:3 3:2 1:3 2:3 0:3 0:3 0:3 2:3 2:3 3:2 - 3:1 0:3
Energa Omis Ostrołęka 1:3 0:3 3:2 2:3 0:3 1:3 0:3 0:3 3:0 1:3 3:2 2:3 - 3:0
Hutnik Kraków 0:3 0:3 0:3 0:3 2:3 0:3 3:0 0:3 0:3 2:3 0:3 0:3 0:3 -

Źródło: wyniki.siatka.org
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 GKS Katowice 59 26 21 5 8 8 5 1 3 1 101 68 33 2.06 2400 2043 1.17
2 Ślepsk Suwałki 57 26 19 7 8 7 4 4 3 0 104 68 36 1.89 2396 2119 1.13
3 SMS PZPS Spała 54 26 18 8 9 5 4 4 4 0 103 66 37 1.78 2378 2152 1.11
4 Espadon Szczecin 51 26 18 8 8 5 5 2 4 2 101 62 39 1.59 2287 2127 1.08
5 Krispol Września 50 26 16 10 11 3 2 4 3 3 96 59 37 1.59 2185 2015 1.08
6 Aluron Virtu Warta Zawiercie 50 26 17 9 7 7 3 2 3 4 98 58 40 1.45 2276 2102 1.08
7 AGH AZS Kraków 40 26 13 13 8 4 1 2 7 4 95 50 45 1.11 2206 2141 1.03
8 KPS Siedlce 37 26 12 14 7 2 3 4 6 4 100 50 50 1 2238 2159 1.04
9 AZS PWSZ Stal Nysa 36 26 12 14 3 5 4 4 4 6 103 48 55 0.87 2264 2223 1.02
10 Victoria Wałbrzych 32 26 11 15 1 3 7 6 3 6 110 48 62 0.77 2401 2385 1.01
11 Camper Wyszków 29 26 9 17 3 3 3 5 6 6 103 43 60 0.72 2229 2282 0.98
12 KPS Kęty 23 26 8 18 1 2 5 4 2 12 100 34 66 0.52 2066 2209 0.94
13 Energa Omis Ostrołęka 16 26 5 21 3 0 2 3 7 11 95 28 67 0.42 1977 2186 0.9
14 Hutnik Dobry Wynik Kraków 12 26 3 23 2 1 0 3 0 20 85 15 70 0.21 862 2022 0.43

Źródło: wyniki.siatka.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
02.04.2016 KPS Siedlce 0:3 GKS Katowice 16:25, 19:25, 18:25
09.04.2016 GKS Katowice 3:0 KPS Siedlce 25:15, 25:12, 25:21
02.04.2016 AGH AZS Kraków 3:0 Ślepsk Suwałki 25:22, 25:20, 25:19
09.04.2016 Ślepsk Suwałki 3:0 AGH AZS Kraków 28:26, 25:19, 25:17
10.04.2016 Ślepsk Suwałki 3:0 AGH AZS Kraków 25:23, 25:17, 25:23
06.04.2016 Aluron Virtu Warta Zawiercie 0:3 SMS PZPS Spała 19:25, 27:29, 18:25
09.04.2016 SMS PZPS Spała 3:2 Aluron Virtu Warta Zawiercie 18:25, 20:25, 25:10, 25:18, 17:15
02.04.2016 Krispol Września 2:3 Espadon Szczecin 31:33, 25:21, 25:22, 18:25, 12:15
10.04.2016 Espadon Szczecin 3:2 Krispol Września 25:20, 28:30, 23:25, 25:23, 15:12

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
16.04.2016 GKS Katowice 3:1 Espadon Szczecin 25:16, 25:20, 20:25, 25:17
17.04.2016 GKS Katowice 3:1 Espadon Szczecin 25:18, 25:20, 21:25, 25:19
24.04.2016 Espadon Szczecin 2:3 GKS Katowice 25:23, 22:25, 25:19, 22:25, 11:15
23.04.2016 Ślepsk Suwałki 2:3 SMS PZPS Spała 18:25, 25:16, 26:28, 25:23, 13:15
24.04.2016 Ślepsk Suwałki 0:3 SMS PZPS Spała 23:25, 19:25, 23:25
29.04.2016 SMS PZPS Spała 1:3 Ślepsk Suwałki 18:25, 17:25, 28:26, 20:25
30.04.2016 SMS PZPS Spała 2:3 Ślepsk Suwałki 25:11, 24:26, 25:16, 23:25, 11:15
03.05.2016 Ślepsk Suwałki 1:3 SMS PZPS Spała 25:22, 19:25, 26:28, 15:25

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.05.2016 Espadon Szczecin 2:3 Ślepsk Suwałki 25:21, 22:25, 25:23, 19:25, 12:15
15.05.2016 Ślepsk Suwałki 1:3 Espadon Szczecin 25:18, 20:25, 19:25, 19:25

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.05.2016 GKS Katowice 0:3 SMS PZPS Spała 21:25, 21:25, 16:25
08.05.2016 GKS Katowice 3:1 SMS PZPS Spała 25:17, 21:25, 25:9, 28:26
14.05.2016 SMS PZPS Spała 2:3 GKS Katowice 23:25, 25:19, 25:23, 23:25, 11:15
15.05.2016 SMS PZPS Spała 3:0 GKS Katowice 25:16, 27:25, 25:19
18.05.2016 GKS Katowice 3:1 SMS PZPS Spała 24:26, 25:14, 25:16, 32:30

Play-out[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
16.04.2016 KPS Kęty 3:1 Energa Omis Ostrołęka 25:20, 26:28, 25:14, 25:14
17.04.2016 KPS Kęty 3:0 Energa Omis Ostrołęka 25:23, 25:22, 25:16
23.04.2016 Energa Omis Ostrołęka 0:3 KPS Kęty 14:25, 25:27, 22:25

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 GKS Katowice
2 SMS PZPS Spała
3 Espadon Szczecin
4 Ślepsk Suwałki
5 Krispol Września
6 Aluron Virtu Warta Zawiercie
7 AGH AZS Kraków
8 KPS Siedlce
9 AZS PWSZ Stal Nysa
10 Victoria Wałbrzych
11 Camper Wyszków
12 KPS Kęty
13 Energa Pekpol Ostrołęka
14 Hutnik Dobry Wynik Kraków

     Awans do PlusLigi

     spadek do II ligi

Składy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radosław Nowicki: Pierwszoligowe szeregi kurczą się, zaplecze PlusLigi bez Hutnika Kraków. 2015-12-20. [dostęp 2015-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]