I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2017/2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 30.09.2017 – 18.03.2018
Sezon 13.
Liczba drużyn 12
Beniaminki STS Olimpia Sulęcin
Lechia Tomaszów Mazowiecki
Red Arrow Down.svg Spadek STS Olimpia Sulęcin
SMS PZPS Spała
Mistrz AZS Częstochowa
Strona internetowa

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2017/2018 – 13. sezon rozgrywek siatkarskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej na drugim poziomie ligowym.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania toczą się dwuetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym – mecz i rewanż")
  2. Etap II (faza play-off/out) – przeprowadzona w systemem pucharowym. Przystąpi do niej 8 najlepszych drużyn po fazie zasadniczej, nie wliczając drużyny SMS PZPS Spała Pozostałe 2 drużyny walczą o utrzymanie.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Polski
WAŁ
WAŁ
SIE
SIE
SUW
SUW
NYS
NYS
WRZ
WRZ
CZE
CZE
SAN
SAN
KRA
KRA
SUL
SUL
SMS
SMS
TMA
TMA
CZE
CZE
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2017/2018
  Uczestnicy poprzedniej edycji  
SUW Ślepsk Suwałki 2
SIE KPS Siedlce 3
NYS AZS PWSZ Stal Nysa 4
SAN TSV Sanok 5
KRA AZS AGH Kraków 7
WRZ Krispol Września 8
WAŁ Chełmiec Wałbrzych 9
CZE Exact Systems Norwid Częstochowa 10
SMS SMS PZPS Spała 11
Aiga downarrow inv.svg Spadek z Plusligi
CZE AZS Częstochowa 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi
SUL STS Olimpia Sulęcin 1
TMA Lechia Tomaszów Mazowiecki 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 CZE TMA SUW WRZ NYS KRA CZE SAN SIE WAŁ SUL SMS
AZS Częstochowa - 3:1 3:2 3:0 1:3 3:0 3:0 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1
Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 - 3:0 3:2 3:1 3:0 3:2 2:3 3:1 3:1 3:0 3:0
Ślepsk Suwałki 3:0 3:0 - 3:2 3:0 3:0 3:2 3:1 3:1 1:3 3:1 3:1
Krispol Września 2:3 2:3 3:1 - 2:3 1:3 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 3:0
AZS PWSZ Stal Nysa 1:3 0:3 3:2 3:1 - 3:0 1:3 3:1 3:1 3:1 3:0 3:0
AZS AGH Kraków 2:3 3:2 3:1 2:3 3:0 - 3:0 3:2 1:3 1:3 3:0 3:1
Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 0:3 2:3 3:1 0:3 1:3 - 3:1 3:0 3:2 3:0 3:0
TSV Sanok 3:1 2:3 2:3 0:3 3:1 3:0 3:2 - 3:1 3:1 3:0 3:2
KPS Siedlce 1:3 3:0 1:3 3:2 3:2 0:3 3:0 3:0 - 3:1 3:0 3:0
Chełmiec Wałbrzych 0:3 0:3 2:3 2:3 1:3 3:2 1:3 3:0 3:0 - 3:0 3:0
STS Olimpia Sulęcin 0:3 0:3 0:3 0:3 3:1 1:3 1:3 0:3 0:3 3:0 - 2:3
SMS PZPS Spała 2:3 0:3 0:3 1:3 0:3 0:3 0:3 2:3 1:3 3:1 2:3 -

Źródło: wyniki.siatka.org
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 AZS Częstochowa 51 22 18 4 7 7 4 1 2 1 85 58 27 2.15 1989 1808 1.1
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 46 22 16 6 9 3 4 2 2 2 83 54 29 1.86 1943 1764 1.1
3 Ślepsk Suwałki 45 22 16 6 6 5 5 2 3 1 88 55 33 1.67 1989 1882 1.06
4 Krispol Września 40 22 12 10 5 5 2 6 3 1 90 51 39 1.31 2013 1968 1.02
5 AZS PWSZ Stal Nysa 38 22 13 9 5 6 2 1 5 3 83 46 37 1.24 1924 1799 1.07
6 AZS AGH Kraków 37 22 12 10 5 5 2 3 2 5 83 44 39 1.13 1891 1843 1.03
7 Exact Systems Norwid Częstochowa 35 22 11 11 4 5 2 4 2 5 85 43 42 1.02 1884 1873 1.01
8 TSV Sanok 32 22 11 11 3 4 4 3 4 4 88 43 45 0.96 1941 1975 0.98
9 KPS Siedlce 31 22 11 11 6 3 2 0 7 4 80 40 40 1 1833 1797 1.02
10 Chełmiec Wałbrzych 23 22 7 15 4 2 1 3 8 4 84 35 49 0.71 1809 1938 0.93
11 STS Olimpia Sulęcin 9 22 3 19 1 1 1 1 4 14 75 15 60 0.25 1523 1793 0.85
12 SMS PZPS Spała 9 22 2 20 0 1 1 4 5 11 82 19 63 0.3 1639 1938 0.85

Źródło: wyniki.siatka.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     baraż o utrzymanie

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
22.02.2018 AZS Częstochowa 3:0 TSV Sanok 25:20, 26:24, 25:15
23.02.2018 AZS Częstochowa 3:1 TSV Sanok 25:19, 23:25, 25:19, 25:21
03.03.2018 TSV Sanok 1:3 AZS Częstochowa 22:25, 25:19, 22:25, 18:25
24.02.2018 Lechia Tomaszów Maz. 3:1 Norwid Częstochowa 33:31, 25:23, 20:25, 25:21
25.02.2018 Lechia Tomaszów Maz. 3:2 Norwid Częstochowa 25:20, 24:26, 21:25, 25:22, 15:7
03.03.2018 Norwid Częstochowa 0:3 Lechia Tomaszów Maz. 21:25, 22:25, 19:25
24.02.2018 Ślepsk Suwałki 0:3 AZS AGH Kraków 20:25, 21:25, 21:25
25.02.2018 Ślepsk Suwałki 3:0 AZS AGH Kraków 25:16, 25:16, 25:21
03.03.2018 AZS AGH Kraków 0:3 Ślepsk Suwałki 24:26, 17:25, 22:25
04.03.2018 AZS AGH Kraków 3:0 Ślepsk Suwałki 25:21, 27:25, 25:17
07.03.2018 Ślepsk Suwałki 0:3 AZS AGH Kraków 18:25, 24:26, 18:25
24.02.2018 Krispol Września 3:0 Stal Nysa 25:18, 25:21, 25:18
25.02.2018 Krispol Września 0:3 Stal Nysa 25:27, 17:25, 22:25
03.03.2018 Stal Nysa 0:3 Krispol Września 18:25, 24:26, 15:25
04.03.2018 Stal Nysa 1:3 Krispol Września 25:27, 37:35, 24:26, 22:25

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
10.03.2018 AZS Częstochowa 3:0 Krispol Września 26:24, 25:15, 25:17
17.03.2018 Krispol Września 0:3 AZS Częstochowa 25:27, 23:25, 21:25
10.03.2018 Lechia Tomaszów Maz. 3:1 AZS AGH Kraków 22:25, 25:16, 25:21, 28:26
17.03.2018 AZS AGH Kraków 2:3 Lechia Tomaszów Maz. 18:25, 26:24, 19:25, 25:22, 25:27

Mecze o miejsca 5-8.[edytuj | edytuj kod]

(dwumecz)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
10.03.2018 TSV Sanok 3:2 Stal Nysa 25:18, 25:20, 23:25, 19:25, 15:13
17.03.2018 Stal Nysa 3:1 TSV Sanok 24:26, 25:22, 25:13, 25:17
10.03.2018 Norwid Częstochowa 1:3 Ślepsk Suwałki 25:16, 21:25, 19:25, 30:32
17.03.2018 Ślepsk Suwałki 3:2 Norwid Częstochowa 25:15, 23:25, 25:13, 21:25, 15:13

Mecze o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(dwumecz)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.03.2018 Stal Nysa 3:1 Ślepsk Suwałki 27:25, 25:20, 24:26, 25:23
28.03.2018 Ślepsk Suwałki 3:1 Stal Nysa 17:25, 25:17, 25:22, 25:18, 14:16

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.03.2018 Krispol Września 3:0 AZS AGH Kraków 28:26, 25:23, 29:27
25.03.2018 Krispol Września 1:3 AZS AGH Kraków 23:25, 17:25, 28:26, 16:25
04.04.2018 AZS AGH Kraków 3:1 Krispol Września 18:25, 25:16, 25:19, 25:19
15.04.2018 AZS AGH Kraków 1:3 Krispol Września 25:19, 18:25, 23:25, 23:25
18.04.2018 Krispol Września 3:1 AZS AGH Kraków 20:25, 25:21, 25:12, 26:24

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
26.03.2018 AZS Częstochowa 2:3 Lechia Tomaszów Maz. 25:13, 20:25, 23:25, 25:17, 13:15
27.03.2018 AZS Częstochowa 1:3 Lechia Tomaszów Maz. 19:25, 25:22, 20:25, 16:25
07.04.2018 Lechia Tomaszów Maz. 0:3 AZS Częstochowa 21:25, 21:25, 20:25
08.04.2018 Lechia Tomaszów Maz. 1:3 AZS Częstochowa 21:25, 25:16, 30:32, 19:25
11.04.2018 AZS Częstochowa 3:1 Lechia Tomaszów Maz. 25:21, 16:25, 26:24, 25:22

Play-out[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.02.2018 KPS Siedlce 3:0 SMS PZPS Spała 25:23, 27:25, 25:23
25.02.2018 KPS Siedlce 3:1 SMS PZPS Spała 22:25, 25:20, 25:17, 25:16
03.03.2018 SMS PZPS Spała 0:3 KPS Siedlce 13:25, 21:25, 18:25
10.03.2018 Aqua Zdrój Wałbrzych 3:1 Olimpia Sulęcin 17:25, 25:14, 25:14, 25:18
11.03.2018 Aqua Zdrój Wałbrzych 0:3 Olimpia Sulęcin 18:25, 16:25, 15:25
17.03.2018 Olimpia Sulęcin 3:1 Aqua Zdrój Wałbrzych 25:20, 19:25, 25:22, 25:20
18.03.2018 Olimpia Sulęcin 3:0 Aqua Zdrój Wałbrzych 28:26, 25:21, 25:21

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 AZS Częstochowa
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki
3 Krispol Września
4 AZS AGH Kraków
5 AZS PWSZ Stal Nysa
6 Ślepsk Suwałki
7 Exact Systems Norwid Częstochowa
8 TSV Sanok
9 KPS Siedlce
10 STS Olimpia Sulęcin
11 Chełmiec Wałbrzych
11 SMS PZPS Spała

     baraż z ostatnią drużyną Plusligi

     spadek do II ligi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]