I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2018/2019)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2018/2019
2017/2019 2019/2020
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 27.09.2018 – 18.04.2019
Sezon 14.
Partner TV Polsat Sport
Liczba drużyn 14
Liczba hal 14 (w 14 miastach)
Beniaminki UKS Mickiewicz Kluczbork
Gwardia Wrocław
MCKiS Jaworzno
Awans Awans do wyższej ligi Ślepsk Suwałki
Red Arrow Down.svg Spadek STS Olimpia Sulęcin
Mistrz Ślepsk Suwałki
Strona internetowa

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2018/2019 – 14. sezon rozgrywek siatkarskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej na drugim poziomie ligowym.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania toczą się dwuetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym – mecz i rewanż")
  2. Etap II (faza play-off/out) – przeprowadzona w systemem pucharowym. Do fazy play off przystąpiło 8 najlepszych drużyn po fazie zasadniczej, natomiast do fazy play out wzięły udział 4 ostatnie drużyny po fazie zasadniczej.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Polski
KLU
KLU
SIE
SIE
SUW
SUW
NYS
NYS
WRZ
WRZ
CZE
CZE
WRO
WRO
KRA
KRA
SUL
SUL
BIE
BIE
TMA
TMA
CZE
CZE
KIE
KIE
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2018/2019
  Uczestnicy poprzedniej edycji  
CZE AZS Częstochowa 1
TMA Lechia Tomaszów Mazowiecki 2
WRZ Krispol Września 3
KRA AZS AGH Kraków 4
NYS AZS PWSZ Stal Nysa 5
SUW Ślepsk Suwałki 6
CZE Exact Systems Norwid Częstochowa 7
SIE KPS Siedlce 9
SUL STS Olimpia Sulęcin 10
Aiga downarrow inv.svg Spadek z Plusligi
BIE BBTS Bielsko-Biała 15
KIE Buskowianka Kielce 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z II ligi
MJA MCKiS Jaworzno 1
KLU UKS Mickiewicz Kluczbork 2
WRO Gwardia Wrocław 3

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 CZE TMA SUW WRZ NYS KRA CZE KLU SIE MJA SUL WRO BIE KIE
AZS Częstochowa - 0:3 0:3 1:3 0:3 3:0 0:3 3:2 1:3 3:2 3:1 1:3 3:0 2:3
Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:1 - 1:3 1:3 0:3 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 1:3 3:0
Ślepsk Suwałki 3:0 3:0 - 1:3 3:1 1:3 3:1 3:0 3:2 3:2 3:0 1:3 1:3 3:0
Krispol Września 3:1 1:3 0:3 - 1:3 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0 2:3 3:2 3:1 3:1
AZS PWSZ Stal Nysa 3:0 0:3 3:0 3:2 - 3:0 2:3 3:0 3:0 3:0 3:1 3:1 3:1 3:1
AZS AGH Kraków 3:1 1:3 0:3 3:2 1:3 - 3:0 1:3 1:3 3:1 0:3 3:1 3:1 2:3
Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 1:3 0:3 3:1 3:2 3:1 - 3:1 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1 3:0
UKS Mickiewicz Kluczbork 2:3 2:3 0:3 0:3 3:2 1:3 0:3 - 2:3 3:1 3:1 1:3 3:1 3:2
KPS Siedlce 3:0 1:3 3:1 1:3 2:3 3:0 2:3 0:3 - 0:3 3:1 3:0 1:3 3:0
MCKiS Jaworzno 3:1 0:3 3:0 3:0 2:3 3:0 1:3 2:3 2:3 - 3:0 3:2 0:3 2:3
STS Olimpia Sulęcin 3:0 1:3 1:3 1:3 2:3 3:1 2:3 3:0 3:0 3:2 - 2:3 0:3 1:3
Gwardia Wrocław 3:0 1:3 1:3 3:2 3:0 3:2 3:1 3:0 3:0 1:3 3:0 - 3:2 3:0
BBTS Bielsko-Biała 3:1 1:3 3:2 2:3 3:1 3:0 3:0 3:1 3:0 3:1 3:0 1:3 - 3:0
Buskowianka Kielce 3:0 0:3 2:3 0:3 3:2 3:1 2:3 1:3 3:2 3:1 3:0 2:3 1:3 -

Źródło: wyniki.siatka.org
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Wpisana 23 kolejka
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela po rundzie zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Lechia Tomaszów Mazowiecki 62 26 21 5 9 11 1 0 3 2 94 66 28 2.36 2259 2036 1.11
2 AZS PWSZ Stal Nysa 54 26 18 8 8 6 4 4 2 2 102 64 38 1.68 2343 2116 1.11
3 Krispol Września 53 26 17 9 6 9 2 4 3 2 102 62 40 1.55 2342 2203 1.06
4 Ślepsk Suwałki 52 26 18 8 10 5 3 1 5 2 96 61 35 1.74 2237 2108 1.06
5 BBTS Bielsko-Biała 49 26 16 10 7 8 1 2 7 1 99 59 40 1.48 2225 2191 1.02
6 Exact Systems Norwid Częstochowa 48 26 18 8 5 7 6 0 3 5 100 57 43 1.33 2251 2171 1.04
7 Gwardia Wrocław 45 26 16 10 6 5 5 2 6 2 103 58 45 1.29 2354 2289 1.03
8 KPS Siedlce 32 26 10 16 4 4 2 4 4 8 98 42 56 0.75 2150 2273 0.95
9 MCKiS Jaworzno 30 26 8 18 5 2 1 7 6 5 102 44 58 0.76 2236 2314 0.97
10 Buskowianka Kielce 29 26 10 16 2 3 5 4 4 8 103 42 61 0.69 2215 2335 0.95
11 UKS Mickiewicz Kluczbork 28 26 9 17 1 5 3 4 6 7 103 41 62 0.66 2220 2325 0.95
12 AZS AGH Kraków 25 26 8 18 1 6 1 2 7 9 97 35 62 0.56 2133 2267 0.94
13 STS Olimpia Sulęcin 22 26 7 19 4 1 2 3 9 7 98 36 62 0.58 2153 2288 0.94
14 AZS Częstochowa 17 26 6 20 2 1 3 2 8 10 97 30 67 0.45 2100 2302 0.91

Źródło: wyniki.siatka.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.2019 KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:1 KPS Siedlce 21:25, 25:20, 25:21, 25:13
10.03.2019 KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0 KPS Siedlce 25:21, 25:19, 25:21
15.03.2019 KPS Siedlce 0:3 KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 22:25, 14:25, 20:25
11.03.2019 Stal Nysa 3:2 Gwardia Wrocław 19:25, 23:25, 25:13, 25:20, 15:8
12.03.2019 Stal Nysa 3:1 Gwardia Wrocław 21:25, 25:21, 25:20, 25:19
16.03.2019 Gwardia Wrocław 1:3 Stal Nysa 25:22, 16:25, 22:25, 10:25
09.03.2019 APP Krispol Września 3:1 Exact Systems Norwid Częstochowa 25:15, 20:25, 25:23, 25:22
10.03.2019 APP Krispol Września 3:2 Exact Systems Norwid Częstochowa 25:13, 20:25, 25:18, 18:25, 15:7
14.03.2019 Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 APP Krispol Września 25:18, 25:21, 27:25
15.03.2019 Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3 APP Krispol Września 20:25, 25:21, 19:25, 21:25
08.03.2019 Ślepsk Suwałki 3:1 BBTS Bielsko-Biała 26:24, 25:22, 21:25, 25:23
09.03.2019 Ślepsk Suwałki 3:0 BBTS Bielsko-Biała 26:24, 25:22, 25:23
20.03.2019 BBTS Bielsko-Biała 0:3 Ślepsk Suwałki 21:25, 22:25, 21:25

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.03.2019 Stal Nysa 3:0 Krispol Września 25:20, 25:22, 25:17
25.03.2019 Stal Nysa 3:0 Krispol Września 25:16, 25:23, 25:20
04.04.2019 Krispol Września 2:3 Stal Nysa 25:23, 19:25, 19:25, 25:23, 7:15
26.03.2019 Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0 Ślepsk Suwałki 25:19, 25:18, 25:17
27.03.2019 Lechia Tomaszów Mazowiecki 0:3 Ślepsk Suwałki 23:25, 26:28, 16:25
04.04.2019 Ślepsk Suwałki 3:1 Lechia Tomaszów Mazowiecki 25:20, 24:26, 26:24, 25:18
05.04.2019 Ślepsk Suwałki 3:2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 23:25, 25:21, 21:25, 25:21, 15:10

Mecze o miejsca 9-10

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.2019 Buskowianka Kielce 1:3 MCKiS Jaworzno 18:25, 22:25, 25:20, 21:25
16.03.2019 MCKiS Jaworzno 3:1 Buskowianka Kielce 25:16, 29:31, 25:22, 25:20

Mecze o miejsca 5-8

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
23.03.2019 Gwardia Wrocław 2:3 Norwid Częstochowa 25:20, 19:25, 22:25, 25:18, 12:15
28.03.2019 Norwid Częstochowa 3:2 Gwardia Wrocław 19:25, 25:23, 25:22, 14:25, 19:17
24.03.2019 KPS Siedlce 1:3 BBTS Bielsko-Biała 31:29, 15:25, 21:25, 23:25
30.03.2019 BBTS Bielsko-Biała 3:0 KPS Siedlce 25:14, 25:14, 25:21

Mecze o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.04.2019 KPS Siedlce 3:0 Gwardia Wrocław 25:23, 25:20, 33:31
07.04.2019 KPS Siedlce 3:0 Gwardia Wrocław 25:22, 25:23, 25:18

Mecze o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.04.2019 Norwid Częstochowa 1:3 BBTS Bielsko-Biała 26:24, 20:25, 21:25, 24:26
11.04.2019 BBTS Bielsko-Biała 3:2 Norwid Częstochowa 25:22, 29:27, 21:25, 22:25, 15:13

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.04.2019 Lechia Tomaszów Mazowiecki 0:3 APP Krispol Września 23:25, 30:32, 21:25
12.04.2019 Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 APP Krispol Września 21:25, 23:25, 25:16, 19:25
16.04.2019 APP Krispol Września 3:2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 25:14, 21:25, 32:30, 20:25, 15:10

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.04.2019 Stal Nysa 0:3 MKS Ślepsk Suwałki 23:25, 23:25, 17:25
12.04.2019 Stal Nysa 1:3 MKS Ślepsk Suwałki 22:25, 25:17, 21:25, 15:25
18.04.2019 MKS Ślepsk Suwałki 3:1 Stal Nysa 25:18, 29:31, 25:19, 25:19

Play out[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.03.2019 UKS Mickiewicz Kluczbork 0:3 AZS Częstochowa 21:25, 22:25, 17:25
09.03.2019 UKS Mickiewicz Kluczbork 2:3 AZS Częstochowa 20:25, 15:25, 25:13, 25:18, 13:15
15.03.2019 AZS Częstochowa 0:3 UKS Mickiewicz Kluczbork 18:25, 19:25, 18:25
16.03.2019 AZS Częstochowa 3:1 UKS Mickiewicz Kluczbork 25:21, 25:15, 21:25, 25:17
09.03.2019 AZS AGH Kraków 3:1 Olimpia Sulęcin 25:23, 26:24, 24:26, 25:20
10.03.2019 AZS AGH Kraków 2:3 Olimpia Sulęcin 23:25, 25:23, 22:25, 25:21, 14:16
16.03.2019 Olimpia Sulęcin 0:3 AZS AGH Kraków 20:25, 23:25, 15:25
17.03.2019 Olimpia Sulęcin 0:3 AZS AGH Kraków 24:26, 27:29, 19:25

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 MKS Ślepsk Suwałki
2 Stal Nysa
3 APP Krispol Września
4 Lechia Tomaszów Mazowiecki
5 BBTS Bielsko-Biała
6 Norwid Częstochowa
7 KPS Siedlce
8 Gwardia Wrocław
9 MCKiS Jaworzno
10 Buskowianka Kielce
11 TAURON AZS Częstochowa
12 AZS AGH Kraków
13 UKS Mickiewicz Kluczbork
14 Olimpia Sulęcin

     awans do Plusligi

     spadek do II ligi

W sezonie 2018/2019, w rozgrywkach play-out o utrzymanie się w I lidze, UKS Mickiewicz Kluczbork przegrał rywalizację z AZS-em Częstochowa zajmując 13 miejsce. Jednak w związku z wycofaniem się z rozgrywek Plus Ligii Stoczni Szczecin i decyzją Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS-u) drużyna pozostała w rozgrywkach I ligi w nowym sezonie 2019/2020.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]