I liga polska w rugby (2008/2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I liga 2008/2009
2007/2008 2009/2010
Szczegóły turnieju
Termin 24 sierpnia 2008 – 21 czerwca 2009
Liczba drużyn 10
Gold medal blank.svg I miejsce Budowlani Łódź (4. tytuł)
Silver medal blank.svg II miejsce Arka Gdynia
Bronze medal blank.svg III miejsce Lechia Gdańsk, Juvenia Kraków
Decrease2.svg II liga WMPD-PUDiZ Olsztyn, Pogoń Siedlce, Czarni Pruszcz Gdański
Strona internetowa

I liga polska w rugby (2008/2009) – pięćdziesiąty trzeci sezon najwyższej klasy rozgrywek klubowych rugby union drużyn piętnastoosobowych mężczyzn w Polsce. Tytuł mistrza Polski zdobyli Budowlani Łódź, którzy w finale pokonali Arkę Gdynia. Trzecie miejsce zajęły Lechia Gdańsk i Juvenia Krakow.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009 rozegrano w dwóch fazach. W pierwszej wszystkie dziesięć drużyn rozgrywało spotkania systemem ligowym, każdy z każdym, mecz i rewanż. W drugiej fazie cztery najlepsze zespoły rozegrały mecze półfinałowe, których zwycięzcy spotkali się w finale. Trzy najsłabsze drużyny ligi (z uwagi na ograniczenie liczby zespołów w kolejnym sezonie do ośmiu) spadały do I ligi. Sezon trwał od 24 sierpnia 2008 do 21 czerwca 2009[1].

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Do rozgrywek w sezonie 2008/2009 przystąpiło 10 drużyn:

Sezon zasadniczy[edytuj | edytuj kod]

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Wyniki spotkań sezonu zasadniczego[1]:

I kolejka[edytuj | edytuj kod]

24 sierpnia 2008
sędzia: Tomasz Jarowicz, Karol Czyż, Mirosław Janeczko
Folc AZS Warszawa 27 - 10 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Gabunia 15 (3P), Janeczko 7 (P pd), Szeląg 25 (5P)

(17 - 5)
Punkty: Pawłowski 5 (P), Fijałkowski 5 (P)

24 sierpnia 2008
sędzia: Marcin Zeszutek, Janusz Wilk, Kacper Michałkiewicz
Budowlani Łódź 40 - 5 Ogniwo Sopot

Punkty: Milczak 15 (3P), Dułka 10 (2P), Grodecki 10 (5pd), Szyburski 5 (P)

(14 - 0)
Punkty: Plich 5 (P)

24 sierpnia 2008
sędzia: Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Szostek, Leszek Kościelniak
RC Arka Gdynia 20 - 12 Posnania Poznań

Punkty: Jeliński 10 (2P), Ruszkiewicz 5 (P), Wójcik 5 (pd dg)
Yellow card.svg Kamil Simionkowski, Konrad Chromiński

(17 - 3)
Punkty: Buchało 12 (4K)
Yellow card.svg Dariusz Działek

24 sierpnia 2008
sędzia: Leszek Kościelniak, Grzegorz Szostek, Wiesław Piotrowicz
RC Lechia Gdańsk 44 - 9 Juvenia Kraków

Punkty: Zwiadadze 14 (4pd 2K), Michalak 10 (2P), Płonka 5 (P), Jurkowski 5 (P), Sienkiewicz 5 (P)
Yellow card.svg Łukasz Doroszkiewicz

(15 - 6)
Punkty: Tomčík 9 (3K)
Yellow card.svg Konrad Jarosz

24 sierpnia 2008
sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Mirosław Szczepański
MACH Czarni Pruszcz Gdański 23 - 8 Pogoń Siedlce

Punkty: Narwojsz 13 (2pd 3K), Krakowski 10 (2P)
Yellow card.svg Robert Krakowski

(6 - 8)
Punkty: Cibadze 5 (P), Plichta 3 (K)


II kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 30 i 31 sierpnia 2008 roku.

sędzia: Leszek Kościelniak, Wiesław Piotrowicz, Andrzej Pantoł Ogniwo Sopot 7 - 28 Folc AZS Warszawa

Punkty: Bekov 5 (P), Kurdelski 2 (pd)
Yellow card.svg Michał Plich

(0 - 11)
Punkty: Janeczko 13 (2pd 3K), Bartoszewicz 5 (P), Gabunia 5 (P), Kwernadze 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Gołąb

sędzia: Tomasz Jarowicz, Grzegorz Michalik, Dariusz Reks Posnania Poznań 25 - 17 Budowlani Łódź

Punkty: Buchało 20 (pd dg 5K), Dudkowski 5 (P)

(9 - 12)
Punkty: Pabiańczyk 5 (P), Kozakiewicz 5 (P), Niedźwiecki 5 (P), Grodecki 2 (pd)

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Mirosław Szczepański Juvenia Kraków 29 - 12 RC Arka Gdynia

Punkty: Tomčík 14 (pd 4K), Odoliński 5 (P), Falk 5 (P), Jarosz 5 (P)
Yellow card.svg Marek Odoliński, Maciej Mączka

(15 - 0)
Punkty: Wojaczek 5 (P), Motyl 5 (P), Korbolewski 4 (2pd)

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Leszek Kościelniak, Andrzej Pantoł RC Lechia Gdańsk 82 - 5 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Michalak 15 (3P), Rokicki 15 (3P), Hedesz 10 (2P), Płonka 10 (2P), Kuźmiński 10 (2P), Zwiadadze 10 (5pd), Więciorek 5 (P), Czubinidze 5 (P), Piszczek 4 (2pd)

(36 - 0)
Punkty: Dębski 5 (P)

sędzia: Grzegorz Szostek, Janusz Wilk, Jarosła Malara WMPD Rugby Olsztyn 43 - 3 Pogoń Siedlce

Punkty: Buczek 23 (2P 5pd K), Strechis 5 (P), Kwiatkowski 5 (P), Petronius 5 (P), Bieliauskas 5 (P)

(10 - 3)
Punkty: Plichta 9 (3K)

III kolejka[edytuj | edytuj kod]

sędzia: Marcin Zeszutek, Grzegorz Szostek, Karol Czyż Folc AZS Warszawa 17 - 28 Posnania Poznań

Punkty: Janeczko 7 (2pd K), Kwernadze 5 (P), Miśkiewicz 5 (P)
Yellow card.svg Maciej Miśkiewicz, Marcin Danieluk

(17 - 15)
Punkty: Buchało 13 (2pd 3K), Zając 10 (2P), Kujawski 5 (P)
Yellow card.svg Bartosz Szumiński, Krzysztof Zając, Paweł Najdek

sędzia: Leszek Kościelniak, Hubert Bedyński, Andrzej Pantoł Budowlani Łódź 18 - 22 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Grodecki 18 (2P pd 2K)
Yellow card.svg Michał Królikowski

(11 - 15)
Punkty: Tomčík 7 (2pd K), Jarosz 5 (P), Sokołowski 5 (P), Maciej Sokołowski 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Świadek, Tomasz Nowak

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Kacper Michałkiewicz RC Arka Gdynia 13 - 22 RC Lechia Gdańsk

Punkty: Simionkowski 5 (P), Rogowski 5 (P), Wójcik 3 (K)

(8 - 12)
Punkty: Zwiadadze 7 (P pd), Czubinidze 5 (P), Jurkowski 5 (P), Kuźmiński 5 (P)
Yellow card.svg Zurabi Zwiadadze

sędzia: Tomasz Jarowicz, Grzegorz Szostek, Marcin Zeszutek MACH Czarni Pruszcz Gdański 18 - 17 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Narwojsz 8 (pd 2K), Latopolski 5 (P), Lechmyc 5 (P)

(10 - 12)
Punkty: Streckis 10 (2P), Silwanowicz 5 (P), Buczek 2 (pd)

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Mirosław Janeczko, Jarosław Malara MKS Pogoń Siedlce 26 - 25 Ogniwo Sopot

Punkty: Żelazowski 10 (2P), Pliszka 5 (P), Ilczuk 5 (P), Plichta 2 (pd), Rzewuski 2 (pd), Mirosz 2 (pd)
Red card.svg Paweł Rzewuski

(12 - 13)
Punkty: Rogowski 10 (2pd 2dg), Malochwy 5 (P), Podolski 5 (P), Pietryk 5 (P)
Red card.svg Paweł Noelle-Schulte

IV kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 13 i 14 września 2008 roku.

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Mirosław Szczepański, Andrzej Pantoł Salwator Juvenia Kraków 30 - 22 KS Folc AZS-AWF Warszawa

Punkty: Tomčík 10 (2pd 2K), Falk 5 (P), Mączka 5 (P), Jasiński 5 (P), Nowak 5 (P)
Yellow card.svg Grzegorz Falk

(13 - 17)
Punkty: Dobrowolski 5 (P), Kwernadze 5 (P), Pisarek 5 (P), Janeczko 4 (2pd), Pałyska 3 (dg)

sędzia: Tomasz Jarowicz, Grzegorz Michalik, Dariusz Reks RC Lechia Gdańsk 3 - 23 Budowlani Łódź

Punkty: Czubinidze 3 (K)
Yellow card.svg Rafał Witoszyński
Red card.svg Krzysztof Zieliński

(3 - 15)
Punkty: Gomulak 10 (2P), Stępień 8 (pd 2K), Kozakiewicz 5 (P)
Red card.svg Maciej Pabjańczyk

sędzia: Leszek Kościelniak, Grzegorz Michałkiewicz, Marcin Zeszutek RC Arka Gdynia 53 - 9 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Nowak 10 (2P), Macoń 8 (4pd), Ruszkiewicz 5 (P), Wojaczek 5 (P), Jeliński 5 (P), Raszpunda 5 (P), Motyl 5 (P), Skindel 5 (P), Korbolewski 5 (P)

(31 - 3)
Punkty: Narwojsz 9 (3K)

sędzia: Grzegorz Szostek, Karol Czyż, Jarosław Malara Posnania Posnania 71 - 0 MKS Pogoń Siedlce

Punkty: Buchało 21 (P 8pd), Najdek 15 (3P), Gruszczyński 10 (2P), Pauc 5 (P), Dudkowski 5 (P), Machlik 5 (P), Stręk 5 (P), Sieńczak 5 (P)

(31 - 0)

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Tomasz Jarowicz Ogniwo Sopot 11 - 5 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Malochwy 5 (P), Rogowski 3 (K), Pogorzelski 3 (dg)
Yellow card.svg Marcin Malochwy

(11 - 0)
Punkty: Streckis 5 (P)
Yellow card.svg Łukasz Chlebowski, Jakub Czaprowski, Marcin Pawłowski, Tomasz Silwanowicz
Red card.svg Donatas Streckis

V kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 28 września 2008 roku.

sędzia: Leszek Kościelniak, Kacper Michałkiewicz, Janusz Wilk KS Folc AZS-AWF Warszawa 17 - 13 RC Lechia Gdańsk
(6 - 6)
Yellow card.svg Tomasz Rokicki
Red card.svg Maciej Brażuk

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Jarosław Malara Budowlani Łódź 14 - 34 RC Arka Gdynia

Punkty: Milczak 5 (P), Grodecki 5 (P), Stępień 4 (2pd)

(0 - 19)
Punkty: Nowak 10 (2P), Macoń 9 (3pd K), Raszpunda 5 (P), Szostek 5 (P), Chromiński 5 (P)

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Hubert Bedyński MKS Pogoń Siedlce 5 - 30 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Olek 5 (P)

(0 - 23)
Punkty: Tomčík 10 (2pd 2K), Kiraga 5 (P), Jasiński 5 (P), Sokołowski 5 (P), Sokołowski 5 (P)

sędzia: Grzegorz Szostek, Karol Czyż, Andrzej Pantoł WMPD-PUDiZ Olsztyn 29 - 26 Posnania Poznań

Punkty: Silwanowicz 15 (3P), Buczek 9 (3pd K), Karłowicz 5 (P)
Yellow card.svg Tomas Bielauskas

(15 - 14)
Punkty: Buchało 21 (P 2pd 4K), Zając 5 (P)
Yellow card.svg Jurij Buchało, Tomasz Gruszczyński

sędzia: Janeczko, Jarowicz, Zeszutek MACH Czarni Pruszcz Gdański 8 - 12 Ogniwo Sopot

Punkty: Krakowski 5 (P), Narwojsz 3 (K)
Yellow card.svg Wojciech Dębski

Punkty: Plich 5 (P), Rogowski 5 (P), Kurdelski 4 (2pd)
Yellow card.svg Robert Rogowski, Filip Karaś, Marcin Malochwy

VI kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozegrano 11 i 12 listopada 2008 roku.

sędzia: Grzegorz Szostek, Karol Czyż, Jarosław Malara KS Folc AZS-AWF Warszawa 67 - 23 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Grygułło 12 (6pd), Jędral 10 (2P), Miśkiewicz 10 (2P), Bartoszewicz 5 (P), Jędral 5 (P), Dobrowolski 5 (P), Gabunia 5 (P), Pisarek 5 (P), Praszek 5 (P), Osiadacz 5 (P)

(42 - 9)
Punkty: Narwojsz 13 (2pd 3K), Krakowski 5 (P), Bałachowski 5 (P)

sędzia: Marcin Zeszutek, Janusz Wilk, Hubert Bedyński Budowlani Łódź 59 - 0 MKS Pogoń Siedlce

Punkty: Grodecki 19 (P 7pd), Milczak 15 (3P), Maciejewski 10 (2P), Andrzejczak 5 (P), Gomulak 5 (P), O’Connor 5 (P)

(31 - 0)

sędzia: Leszek Kościelniak, Tomasz Jarowicz, Andrzej Pantoł RC Arka Gdynia 34 - 0 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Wojaczek 5 (P), Nowak 5 (P), Raszpunda 5 (P), Chromiński 5 (P), Motyl 5 (P), Zembroń 5 (P), Macoń 4 (2pd)

(29 - 0)
Yellow card.svg Błażej Jermak

11 listopada 2008
sędzia: Tomasz Jarowicz, Grzegorz Szostek, Andrzej Pantoł
RC Lechia Gdańsk 32 - 5 Ogniwo Sopot

Punkty: Michalak 20 (4P), Kowalewski 5 (P), Rokicki 5 (P), Zwiadadze 2 (pd)

(5 - 5)
Punkty: Mikołajczak 5 (P)

sędzia: Grzegorz Michalik, Wiesław Piotrowicz, Dariusz Reks Salwator Juvenia Kraków 14 - 13 Posnania Poznań

Punkty: Tomčík 7 (P pd), Jasiński 5 (P), Smoleń 2 (pd)
Yellow card.svg Maciej Sokołowski, Rafał Budka, Jaroslav Tomčík

(7 - 6)
Punkty: Buchało 8 (pd 2K), Najdek 5 (P)
Yellow card.svg Paweł Najdek, Krzysztof Zając


VII kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze siódmej kolejki zostały zaplanowane na 18 i 19 października 2008 roku.

sędzia: Mirosław Szczepański, Hubert Bedyński, Jarosław Malara Salwator Juvenia Kraków 36 - 6 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Jasiński 10 (2P), Jarosz 6 (3pd), Falk 5 (P), Budka 5 (P), Zagórowski 5 (P), Nowak 5 (P)

(24 - 0)
Punkty: Narwojsz 6 (2K)

sędzia: Tomasz Jarowicz, Grzegorz Szostek, Leszek Kościelniak WMPD-PUDiZ Olsztyn 0 - 25 Budowlani Łódź
(0 - 12)
Punkty: Grodecki 10 (2pd dg K), Pabjańczyk 10 (2P), Ławski 5 (P)
Yellow card.svg Piotr Gomulak

31 października 2008
sędzia: Leszek Kościelniak, Grzegorz Szostek, Marcin Zeszutek
Ogniwo Sopot 0 - 27 RC Arka Gdynia
(0 - 12)
Punkty: Motyl 10 (2P), Macoń 7 (2pd dg), Denisiuk 5 (P), Korbolewski 5 (P)

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Hubert Bedyński Posnania Poznań 16:13 RC Lechia Gdańsk

Punkty: Buchało 6 (dg K), Adamczyk 5 (P), Najdek 5 (P)
Yellow card.svg Michalczyk

(8:0)
Punkty: Zviadadze 8 (pd dg K), Kwiatkowski 5 (P)
Yellow card.svg Zviadadze

sędzia: Marcin Zeszutek, Karol Cżyż, Andrzej Pantoł MKS Pogoń Siedlce 14 - 38 KS Folc AZS-AWF Warszawa

Punkty: Dądolewski 5 (P), Żelazowski 5 (P), Nasiłowski 4 (2pd)

(14 - 22)
Punkty: Gabunia 15 (3P), Pisarek 10 (2P), Grygułło 8 (4pd), Kisiel 5 (P)


VIII kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze odbyły się 25 i 26 października 2008 roku.

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Mirosław Janeczko, Dariusz Reks RC Arka Gdynia 24 - 5 KS Folc AZS-AWF Warszawa

Punkty: Macoń 9 (3pd K), Motyl 5 (P), Szostek 5 (P), Zembroń 0 ()
Yellow card.svg Sławomir Jeliński

(10 - 0)
Punkty: Jędral 5 (P)
Yellow card.svg Jarosław Jędral

sędzia: Janusz Wilk, Hubert Bedyński, Jarosław Malara Budowlani Łódź 92 - 0 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Grodecki 22 (11pd), Maros 15 (3P), Pabjańczyk 10 (2P), Dułka 10 (2P), Maciejewski 10 (2P), Ławski 5 (P), Gomulak 5 (P), Szyburski 5 (P), Skwarciak 5 (P), Kaniowski 5 (P)
Yellow card.svg Artur Maros

(38 - 0)
Yellow card.svg Patryk Narwojsz

sędzia: Mirosław Janeczko, Wiesław Piotrowicz, Dariusz Reks RC Lechia Gdańsk 62 - 12 Pogoń Siedlce

Punkty: Rokicki 15 (3P), Zwiadadze 12 (6pd), Piszczek 10 (2P), Kuźmiński 5 (P), Śliwiński 5 (P), Michalak 5 (P), Kowalewski 5 (P), Lenartowicz 5 (P)

(43 - 5)
Punkty: Rosołek 5 (P), Szczepaniak 5 (P), Nasiłowski 2 (pd)

sędzia: Tomasz Jarowicz, Marcin Zeszutek, Andrzej Pantoł Salwator Juvenia Kraków 32 - 7 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Jarosz 9 (P 2pd), Mączka 5 (P), Jasiński 5 (P), Bielawski 5 (P), Sokołowski 5 (P), Tomčík 3 (K)
Yellow card.svg Grzegorz Falk

(20 - 0)
Punkty: Bekier 5 (P), Nowacki 2 (pd)

sędzia: Leszek Kościelniak, Mirosław Szczepański, Grzegorz Szostek Posnania Poznań 36 - 5 Ogniwo Sopot

Punkty: Buchało 6 (3pd), Nowak 5 (P), Dudkowski 5 (P), Najdek 5 (P), Gruszczyński 5 (P), Zając 5 (P), Bosiacki 5 (P)

(24 - 0)
Punkty: Podolski 5 (P)


IX kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 8 i 9 listopada 2009 roku.

sędzia: Grzegorz Szostek, Janusz Wilk, Wiesław Piotrowicz KS Folc AZS-AWF Warszawa 5 - 15 Budowlani Łódź

Punkty: Jędral 5 (P)
Yellow card.svg Sergo Kwernadze

(5 - 5)
Punkty: Milczak 5 (P), Kaniowski 5 (P), Grodecki 3 (K), Żórawski 2 (pd)

sędzia: Kacper Michałkiewicz, Jarosław Malara MKS Pogoń Siedlce 0 - 63 RC Arka Gdynia
(0 - 30)
Punkty: Motyl 15 (3P), Wojaczek 10 (2P), Szostek 10 (2P), Cygan 7 (P pd), Ruszkiewicz 5 (P), Skindel 5 (P), Rogowski 5 (P), Chromiński 4 (2pd), Denisiuk 2 (pd)

sędzia: Tomasz Jarowicz, Dariusz Reks, Hubert Bedyński WMPD-PUDiZ Olsztyn 13 - 41 Lechia Gdańsk

Punkty: Nowacki 8 (pd 2K), Andrzejewski 5 (P)

(10 - 26)
Punkty: Jurkowski 5 (P), Kaszuba 5 (P), Jastrząb 5 (P), Więciorek 5 (P), Lenartowicz 5 (P), Rokicki 5 (P), Czubinidze 4 (2pd), Zwiadadze 2 (pd)

sędzia: Grzegorz Michalik, Leszek Kościelniak Ogniwo Sopot 13 - 26 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Elend 5 (P), Podolski 5 (pd dg), Nazwisko 5 (P)
Yellow card.svg Kamil Węgierski

(6 - 5)
Punkty: Wojciechowski 14 (2P 2pd), Budka 10 (2P), Tomčík 2 (pd)

sędzia: Mirosław Szczepański, Andrzej Pantoł MACH Czarni Pruszcz Gdański 6 - 32 Posnania Poznań

Punkty: Narwojsz 6 (2K)
Yellow card.svg Mariusz Kiereński, Arkadiusz Bistram

(6 - 13)
Punkty: Buchało 17 (P 3pd 2K), Zając 5 (P), Adamczyk 5 (P), Borowczak 5 (P)
Yellow card.svg Maciej Michalczyk

X kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze dziesiątej kolejki odbyły się 22 i 23 listopada 2008 roku.

sędzia: Karol Czyż, Grzegorz Szostek, Tomasz Jarowicz MACH Czarni Pruszcz Gdański 0 - 24 KS Folc AZS-AWF Warszawa
(0 - 10)
Punkty: Łukasiewicz 10 (2P), Kwernadze 5 (P), Cal 5 (P), Janeczko 4 (2pd)

sędzia: Andrzej Pantoł, Wiesław Piotrowicz, Mirosław Janeczko MKS Pogoń Siedlce 0 - 84 Budowlani Łódź

Yellow card.svg Daniel Paczóski

(0 - 46)
Punkty: Dułka 15 (3P), Stępień 14 (7pd), Niedźwiecki 10 (2P), Pabjańczyk 10 (2P), Gomulak 10 (2P), Szyburski 5 (P), Żórawski 5 (P), Maciejewski 5 (P), Skwarciak 5 (P), Łuczak 5 (P)

sędzia: Marcin Zeszutek, Janusz Wilk, Jarosław Malara WMPD-PUDiZ Olsztyn 14 - 45 RC Arka Gdynia

Punkty: Petronius 5 (P), Fijałkowski 5 (P), Nowacki 4 (2pd)
Yellow card.svg Przemysław Bekier

(7 - 19)
Punkty: Raszpunda 10 (2P), Głuszek 10 (2P), Macoń 6 (3pd), Wojaczek 5 (P), Madejewski 5 (P), Moroz 5 (P), Korbolewski 4 (2pd)
Yellow card.svg Łukasz Szostek

23 listopada 2008
13:30
sędzia: Reks, Michalik, Bedyński
Ogniwo Sopot 10 - 17 Lechia Gdańsk

Punkty: Nazwisko 5 (P), Nazwisko 5 (P)
Yellow card.svg Marcin Pogorzelski, Daniel Kowalski

(3 - 10)
Punkty: Urbanowicz 5 (P), Michalak 5 (P), Jurkowski 5 (P), Zwiadadze 2 (pd)
Yellow card.svg Janusz Urbanowicz
Red card.svg Janusz Urbanowicz

sędzia: Leszek Kościelniak, Kacper Michałkiewicz, Mirosław Szczepański Posnania Poznań 21 - 14 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Buchało 11 (pd 3K), Nowak 5 (P), Dudkowski 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Gruszczyński, Tomasz Nowak, Patryk Borowczak

(12 - 0)
Punkty: Wojciechowski 9 (P 2pd), Jarosz 5 (P)
Yellow card.svg Dariusz Smoleń, Grzegorz Zawojski, Rafał Budka

XI kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozegrano 21 i 22 marca 2009 roku.

sędzia: Kacper Michałkiewicz, Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Szostek MACH Czarni Pruszcz Gdański 0 - 26 Salwator Juvenia Kraków
(0 - 7)
Punkty: Tomčík 11 (P 3pd), Jarosz 10 (2P), Świadek 5 (P)

sędzia: Tomasz Jarowicz, Jarosław Malara, Dariusz Reks Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 57 - 0 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Gabunia 15 (3P), Stępień 12 (6pd), Królikowski 5 (P), Fortuna 5 (P), Niedźwiedzki 5 (P), Maciejewski 5 (P), Zych 5 (P), Kaniowski 5 (P)
Yellow card.svg Łukasz Wieczorek

(31 - 0)
Yellow card.svg Egidijus Petronis

sędzia: Grzegorz Michalik, Leszek Kościelniak, Hubert Bedyński Arka Gdynia 44 - 3 Ogniwo Sopot

Punkty: Banaszek 29 (2P 5pd dg 2K), Ruszkiewicz 5 (P), Dąbrowski 5 (P), Głuszek 5 (P)

(20 - 3)
Punkty: Podolski 3 (K)

sędzia: Mirosław Janeczko, Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Szostek Lechia Gdańsk 36 - 18 Posnania Poznań

Punkty: Zwiadadze 16 (2pd 4K), Kaszuba 5 (P), Wojcieszak 5 (P) Rokicki 5 (P), Kwiatkowski 5 (P)

(19 - 0)
Punkty: Buchało 8 (pd 2K), Nowak 5 (P), Korek 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Nowak

sędzia: Marcin Zeszutek, Janusz Wilk, Mirosław Szczepański AZS AWF Warszawa 39 - 15 Pogoń Siedlce

Punkty: Kwernadze 10 (2P), Janeczko 9 (P 2pd), Jędral 5 (P), Psuj 5 (P), Łukasiewicz 5 (P), Nowakowski 5 (pd dg)
Yellow card.svg Maciej Miśkiewicz, Łukasz Miśkiewicz

(12 - 15)
Punkty: Maisuradze 5 (P), Wierzejski 5 (P), Cercwadze 5 (P)


XII kolejka[edytuj | edytuj kod]

sędzia: Grzegorz Szostek, Marcin Zeszutek, Karol Czyż WMPD-PUDiZ Olsztyn 3 - 17 AZS AWF Warszawa

Punkty: Janeczko 7 (2pd K), Liedel 5 (P), Gołąb 5 (P)

(3 - 7)
Punkty: Buczek 8 (P K)
Yellow card.svg Piotr Psuj

sędzia: Leszek Kościelniak, Tomasz Jarowicz, Andrzej Pantoł Ogniwo Sopot 3 - 64 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź

Punkty: Wieczorek 20 (4P), Stępień 14 (7pd), Szulc 5 (P), Gabunia 5 (P), Pabjańczyk 5 (P) Gomulak 5 (P), Milczak 5 (P), Łuczak 5 (P)

(3 - 19)
Punkty: Podolski 3 (K)
Yellow card.svg Dariusz Wantoch-Rekowski

sędzia: Grzegorz Michalik, Dariusz Reks, Kacper Michałkiewicz Posnania Poznań 22 - 27 Arka Gdynia

Punkty: Buchało 17 (pd 2dg 3K), Suchich 5 (P)

(12 - 6)
Punkty: Ciklauri 22 (2P 3pd 2K), Korbolewski 5 (P)
Yellow card.svg Marcin Malochwy

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Dariusz Reks, Hubert Bedyński Salwator Juvenia Kraków 3 - 6 Lechia Gdańsk

Punkty: Tomčík 3 (K)
Yellow card.svg Jarosz, Piwnicki, Odoliński

(0 - 0)
Punkty: Zwiadadze 6 (2K)
Yellow card.svg Piszczek, Sienkiewicz, Czubinidze
Yellow card.svgYellow card.svg Red card.svg Marek Odoliński

sędzia: Mirosław Szczepański, Janusz Wilk, Jarosław Malara Pogoń Siedlce 10 - 5 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Mirosz 5 (P), Ilczuk 5 (P)
Yellow card.svg Daniel Paczóski

(5 - 5)
Punkty: Zajkowski 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Gendek
Red card.svg Tomasz Gendek


XIII kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozegrano 4 i 5 kwietnia 2009 roku. Mecz Arki Gdynia z Salwatorem Juvenia Kraków zakończył się wynikiem 30:10, jednak rezultat zwerifikowano jako walkower, ze względu na występ w barwach Arki Marcina Malochwego - zawodnika nieuprawnionego do gry.

sędzia: Janusz Wilk, Mirosław Szczepański, Jarosław Malara AZS AWF Warszawa 14 - 17 Ogniwo Sopot

Punkty: Jędral 5 (P), Łukasiewicz 5 (P), Janeczko 4 (2pd)

(7 - 7)
Punkty: Janiec 5 (P), Wilczuk 5 (P), Pogorzelski 5 (P), Podolski 2 (pd)
Yellow card.svg Dariusz Wantoch-Rekowski

sędzia: Marcin Zeszutek, Grzegorz Szostek, Tomasz Jarowicz Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 26 - 26 Posnania Poznań

Punkty: Stępień 11 (P 3pd), Sachrajda 5 (P), Pabjańczyk 5 (P), Wieczorek 5 (P)
Yellow card.svg Przemysław Kata

(19 - 16)
Punkty: Buchało 16 (2pd 4K), Gruszczyński 5 (P), Najdek 5 (P)

Arka Gdynia 0 - 25 Salwator Juvenia Kraków uwagi: w. o.

sędzia: Tomasz Jarowicz, Marcin Zeszutek, Grzegorz Szostek MACH Czarni Pruszcz Gdański 9 - 38 Lechia Gdańsk

Punkty: Narwojsz 6 (2K), Zajkowski 3 (dg)
Yellow card.svg Mariusz Kiereński

(3 - 24)
Punkty: Zwiadadze 13 (P 4pd), Rokicki 10 (2P), Jurkowski 5 (P), Witoszyński 5 (P), Kwiatkowski 5 (P)

sędzia: Mirosław Janeczko, Wiesław Piotrowicz, Andrzej Pantoł Pogoń Siedlce 18 - 3 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Kotasa 7 (2pd K), Kargol 5 (P), Cercwadze 5 (P)
Yellow card.svg Przemysław Ilczuk

(3 - 0)
Punkty: Buczek 3 (dg)


XIV kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 11 kwietnia 2009 roku.

sędzia: Grzegorz Szostek, Tomasz Jarowicz, Andrzej Pantoł Posnania Poznań 52 - 0 AZS AWF Warszawa

Punkty: Buchało 17 (P 6pd), Korek 10 (2P), Suchich 5 (P) Najdek 5 (P) Szumiński 5 (P) Gruszczyński 5 (P) Zając 5 (P)

(12 - 0)

sędzia: Grzegorz Michalik, Hubert Bedyński, Dariusz Reks Salwator Juvenia Kraków 0 - 36 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź
(0 - 10)
Punkty: Maciejewski 10 (2P), Stępień 6 (3pd), Niedźwiecki 5 (P), Gomulak 5 (P), Milczak 5 (P), Gabunia 5 (P)
Yellow card.svg Dominik Fortuna

sędzia: Leszek Kościelniak, Wiesław Piotrowicz, Kacper Michałkiewicz Lechia Gdańsk 10 - 11 Arka Gdynia

Punkty: Rokicki 5 (P), Popławski 5 (pd K)
Yellow card.svg Piotr Piszczek

(3 - 8)
Punkty: Ciklauri 5 (P), Kavtidze 3 (dg), Banaszek 3 (K)
Yellow card.svg Dawid Kałduński

sędzia: Marcin Zeszutek, Janusz Wilk, Jarosław Malara WMPD-PUDiZ Olsztyn 15 - 10 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Buczek 10 (P pd K), Silwanowicz 5 (P) (karne przyłożenie)
Yellow card.svg Marcin Pawłowski

(5 - 5)
Punkty: Luboszczyk 10 (2P)
Yellow card.svg Arkadiusz Wenta

sędzia: Piotrowicz, Kościelniak, Michałkiewicz Ogniwo Sopot 22 - 3 Pogoń Siedlce

Punkty: Podolski 12 (P 2pd K), Wilczuk 5 (P), Pogorzelski 5 (P)

(10 - 3)
Punkty: Kotasa 3 (K)
Yellow card.svg Siergej Reguła


XV kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze odbyły się 18 i 19 kwietnia 2009 roku.

sędzia: Tomasz Jarowicz, Andrzej Pantoł, Miroslaw Janeczko AZS AWF Warszawa 27 - 9 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Łukasiewicz 10 (2P), Janeczko 7 (2pd K), Miśkiewicz 5 (P), Psuj 5 (P)

(13 - 6)
Punkty: Tomčík 9 (3K)

sędzia: Grzegorz Michalik, Karol Czyż, Dariusz Reks Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 24 - 27 Lechia Gdańsk

Punkty: Królikowski 5 (P), Pabjańczyk 5 (P), Milczak 5 (P) Serafin 5 (P), Stępień 4 (2pd)

(7 - 17)
Punkty: Popławski 17 (P 3pd 2K), Kaszuba 5 (P), Michalak 5 (P)
Yellow card.svg Rafał Witoszyński, Sławomir Kaszuba

sędzia: Marcin Zeszutek, Grzegorz Szostek, Leszek Kościelniak MACH Czarni Pruszcz Gdański 8 - 47 Arka Gdynia

Punkty: Zajkowski 8 (P dg)

(3 - 19)
Punkty: Ciklauri 12 (6pd), Szostek 10 (2P), Wojaczek 5 (P), Raszpunda 5 (P), Głuszek 5 (P), Denisiuk 5 (P), Kavtidze 5 (P)

sędzia: Mirosław Szczepański, Janusz Wilk, Jarosław Malara Pogoń Siedlce 9 - 48 Posnania Posnania

Punkty: Kotasa 9 (3K)

(3 - 19)
Punkty: Buchało 13 (5pd K), Gruszczyński 10 (2P), Krzesiński 10 (2P), Korek 5 (P), Suchich 5 (P), Bosiacki 5 (P)
Yellow card.svg Patryk Borowczak

sędzia: Mirosław Janeczko, Grzegorz Michalik, Andrzej Pantoł WMPD-PUDiZ Olsztyn 23 - 5 Ogniwo Sopot

Punkty: Buczek 8 (pd 2K), Silwanowicz 5 (P), Matjaszek 5 (P), Kukulskis 5 (P)
Yellow card.svg Tomasz Siwanowicz

(0 - 0)
Punkty: Bekow 5 (P)
Yellow card.svg Daniel Podolski, Marcin Pogorzelski


XVI kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozegrano 25 i 26 kwietnia 2009 roku.

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Michalik, Leszek Kościelniak Lechia Gdańsk 39 - 14 AZS AWF Warszawa

Punkty: Zwiadadze 12 (3pd dg K), Wojcieszak 10 (2P), Czubinidze 7 (P pd), Kaszuba 5 (P), Pisarek 5 (P)

(22 - 0)
Punkty: Gołąb 5 (P), Kwernadze 5 (P), Janeczko 4 (2pd)

sędzia: Grzegorz Michalik, Wiesław Piotrowicz, Leszek Kościelniak Arka Gdynia 16 - 15 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź

Punkty: Banaszek 16 (P pd 3K)

(3 - 9)
Punkty: Stępień 12 (4K), Żórawski 3 (dg)
Yellow card.svg Dominik Fortuna

sędzia: Tomasz Jarowicz, Dariusz Reks, Andrzej Pantoł Salwator Juvenia Kraków 67 - 7 Pogoń Siedlce

Punkty: Tomčík 12 (6pd), Jarosz 10 (2P), Madry 10 (2P), Zawojski 5 (P), Wojciechowski 5 (P), Smoleń 5 (P), Nowak 5 (P), Nawrot 5 (P), Leroch 5 (P), Bielawski 5 (P)

(24 - 0)
Punkty: Olek 5 (P), Lorentowicz 2 (pd)

sędzia: Grzegorz Szostek, Karol Czyż, Mirosław Szczepański Posnania Poznań 47 - 0 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Buchało 12 (6pd), Suchich 5 (P), Krasilnik 5 (P), Dudkowski 5 (P), J. Gruszczyński 5 (P), T. Gruszczyński 5 (P), Działek 5 (P), Bosiacki 5 (P)

(28 - 0)

sędzia: Leszek Kościelniak, Grzegorz Michalik, Wiesław Piotrowicz Ogniwo Sopot 31 - 0 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Podolski 16 (2P 3pd), Rycewicz 10 (2P), Baraniak 5 (P)

(17 - 0)


XVII kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze zostały rozegrane 9 maja 2009 roku.

sędzia: Wiesław Piotrowicz, Marcin Zeszutek AZS AWF Warszawa 11 - 30 Arka Gdynia

Punkty: Janeczko 6 (2K), Kwernadze 5 (P)

(5 - 12)
Punkty: Banaszek 20 (2P 2pd 2K), Raszpunda 5 (P), Ciklauri 5 (P)

sędzia: Kacper Michałkiewicz, Leszek Kościelniak, Dariusz Reks MACH Czarni Pruszcz Gdański 3 - 87 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź

Punkty: Narwojsz 3 (K)

(3 - 46)
Punkty: Maciejewski 20 (4P), Grodecki 17 (P 6pd), Szulc 5 (P), Królikowski 5 (P), Zych 5 (P), Szyburski 5 (P), Hotowski 5 (P), Kozakiewicz 5 (P), Kata 5 (P), Andrzejczak 5 (P), Kaniowski 5 (P), Fortuna 5 (P)

sędzia: Janusz Wilk, Grzegorz Michalik, Jarosław Malara Pogoń Siedlce 5 - 123 Lechia Gdańsk

Yellow card.svg Chróściel 5 (P)

(5 - 57)
Punkty: Zwidadze 26 (13pd), Śliwiński 17 (3P pd), Piszczek 10 (2P), Jasiński 10 (2P), Kwiatkowski 10 (2P), Jurkowski 10 (2P), Rokicki 10 (2P), Michalak 10 (2P), Wojtkuński 5 (P), Lenkiewicz 5 (P), Korkotadze 5 (P), Czubnidze 5 (P)

sędzia: Karol Czyż, Grzegorz Szostek, Andrzej Pantoł WMPD-PUDiZ Olsztyn 5 - 34 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Kukulskis 5 (P)

(5 - 10)
Punkty: Tomčík 14 (4pd 2K), Madry 5 (P), Leroch 5 (P), Sokołowski 5 (P), Jarosz 5 (P) (karne przyłożenie)

sędzia: Mirosław Szczepański, Leszek Kościelniak, Dariusz Reks Ogniwo Sopot 20 - 12 Posnania Poznań

Punkty: Podolski 10 (P pd K) (karne przyłożenie), Janiec 5 (P), Krużycki 5 (P)
Red card.svg Marcin Baraniak

(10 - 9)
Punkty: Buchało 12 (4K)
Yellow card.svg Łukasz Tietz, Tomasz Nowak, Bartosz Szumiński


XVIII kolejka[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozegrane 23 i 24 maja 2009 roku.

sędzia: Grzegorz Szostek, Karol Czyż, Wiesław Piotrowicz Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 35 - 0 AZS AWF Warszawa

Punkty: Stępień 10 (5pd), Królikowski 5 (P), Szyburski 5 (P), Hotowski 5 (P), Maros 5 (P), Maciejewski 5 (P)

(14 - 0)

Arka Gdynia 25 - 0 Pogoń Siedlce uwagi: w. o.

sędzia: Leszek Kościelniak, Grzegorz Szostek, Karol Czyż Lechia Gdańsk 76 - 0 WMPD-PUDiZ Olsztyn

Punkty: Śliwiński 21 (P 8pd), Jurkowski 20 (4P), Rokicki 10 (2P), Czubinidze 10 (2P), Jasiński 5 (P), Doroszkiewicz 5 (P), Hałasiewicz 5 (P)

(54 - 0)

Salwator Juvenia Kraków 25 - 0 Ogniwo Sopot uwagi: w. o.

sędzia: Janusz Wilk, Jarosław Malara Posnania Poznań 46-0 MACH Czarni Pruszcz Gdański

Punkty: Bosiacki 15 (3P), Tietz 10 (2P), Buchało 6 (3pd), Kirsanow 5 (P), Zdun 5 (P), Korek 5 (P)

(7-0)

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Tabela ligi po zakończeniu sezonu zasadniczego (w kolorze zielonym wiersze z drużynami, które awansowały do półfinałów)[1]:

Pozycja Drużyna Punkty razem Mecze Bilans punktów Punkty bonusowe
1. Lechia Gdańsk 70 18 684:206 14
2. Arka Gdynia 69 18 525:199 10
3. Juvenia Kraków 64 18 431:242 12
4. Budowlani Łódź 63 18 731:169 13
5. Posnania Poznań 56 18 551:253 9
6. Folc AZS AWF Warszawa 43 18 372:364 7
7. Ogniwo Sopot 26 18 194:430 3
8. WMPD-PUDiZ Olsztyn 20 18 187:526 4
9. Pogoń Siedlce 12 18 135:830 1
10. Czarni Pruszcz Gdański 11 18 133:723 3

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

Wynik półfinałów[1]:

13 czerwca 2009
20:00
sędzia: Marcin Zeszutek, Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Michalik
Arka Gdynia 15-6 Salwator Juvenia Kraków

Punkty: Banaszek 15 (dg 4K)
Yellow card.svg Sławomir Jeliński

(12-6)
Punkty: Tomčík 6 (2K)
Yellow card.svg Marek Odoliński, Maciej Sokołowski, Marcin Sokołowski, Konrad Jarosz

14 czerwca 2009
13:00
sędzia: Grzegorz Michalik, Wiesław Piotrowicz, Leszek Kościelniak
R.C. Lechia Gdańsk 7-20 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź

Punkty: Korkotadze 5 (P), Popławski 2 (pd)

(7-3)
Punkty: Stępień 10 (P pd K), Kaniowski 5 (P), Gabunia 5 (P)


Wynik finału[1]:

21 czerwca 2009
sędzia: Salem Attalah, Wiesław Piotrowicz, Grzegorz Michalik
Arka Gdynia 23-28 Blachy Pruszyński Budowlani Łódź widzów: 3000

Punkty: Banaszek 13 (2pd 3K), Raszpunda 5 (P), Szostek 5 (P)

(13-16)
Punkty: Stępień 13 (P pd 2K), Gabunia 5 (P), Milczak 5 (P), Serafin 5 (P)


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja końcowa ligi (na czerwono wiersze z drużynami, która spadły do II ligi)[1]:

Pozycja Drużyna
1. KS Budowlani Łódź
2. Arka Gdynia
3. Lechia Gdańsk
Juvenia Kraków
5. Posnania Poznań
6. Folc AZS AWF Warszawa
7. Ogniwo Sopot
8. WMPD-PUDiZ Olsztyn
9. Pogoń Siedlce
10. Czarni Pruszcz Gdański

II liga[edytuj | edytuj kod]

Równolegle z rozgrywkami Ekstraligi rywalizowały drużyny w II lidze.

Końcowa klasyfikacja II ligi (na zielono wiersz z drużyną, która awansowała do Ekstraligi)[2]:

Poz. Drużyna
1 Orkan Sochaczew
2 Budowlani Lublin
3 Skra Warszawa
4 Kosmaz Koszalin

Ponadto rozgrywano zawody w ramach lig regionalnych[3].

Inne rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

W finale rozgrywanego w tym sezonie Pucharu Polski Budowlani Łódź pokonali Lechię Gdańsk 43:24[4]. W zakończonych w 2009 rozgrywkach w kategoriach młodzieżowych mistrzostwo Polski zarówno juniorów, jak i kadetów zdobyły drużyny Orkana Sochaczew[5][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Ekstraliga - Rugby 15: 2011-2002. Polski Związek Rugby. s. 45–73. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].
  2. I Liga - Rugby 15: 2011-2003. Polski Związek Rugby. s. 19–27. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-17)].
  3. II LIGA Regionalna - Rugby 15: 2011-2002. Polski Związek Rugby. s. 22–30. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-29)].
  4. Puchar Polski - Rugby 15: 2011-2002. Polski Związek Rugby. s. 17–21. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-18)].
  5. Mistrzostwa Polski Juniorów: 2002-2011. Polski Związek Rugby. s. 10–13. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-18)].
  6. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: 2003-2011. Polski Związek Rugby. s. 12–19. [dostęp 2019-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-18)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]