Ignacy (Golinczenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ignacy
Игнатий
Fiodor Władimirowicz Golinczenko
Федор Владимирович Голинченко
Biskup jenisejski i lesosibirski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1989
stanica Kryłowska, Kraj Krasnodarski
Biskup jenisejski i lesosibirski
Okres sprawowania od 2019
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia jenisejska
Śluby zakonne 22 grudnia 2017
Diakonat 23 października 2011
Prezbiterat 10 listopada 2011
Nominacja biskupia 9 lipca 2019
Chirotonia biskupia 1 września 2019
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 września 2019
Miejscowość Moskwa
Miejsce Wielki Sobór w Monastyrze Dońskim
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Sawa (Michiejew), Pantelejmon (Kutowoj), Teognost (Guzikow), Korneliusz (Siniajew), Nikanor (Anfiłatow), Agatangel (Dajnieko), Mateusz (Andriejew), Tomasz (Mosołow), Tomasz (Demczuk), Aleksy (Polikarpow)

Ignacy, imię świeckie Fiodor Władimirowicz Golinczenko (ur. 21 czerwca 1989 w stanicy Kryłowskiej w Kraju Krasnodarskim) – rosyjski biskup prawosławny[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. W 2006 r. wstąpił do seminarium duchownego w Krasnodarze; w tym okresie był hipodiakonem arcybiskupa majkopskiego i adygejskiego Pantelejmona. Od 2008 r. kontynuował naukę w seminarium duchownym przy monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie, które ukończył w 2013 r.[1]

W 2011 r. z rąk metropolity krasnojarskiego i aczyńskiego Pantelejmona otrzymał święcenia diakońskie (23 października) i kapłańskie (10 listopada). Następnie pełnił posługę w świątyniach Krasnojarska (w budowanym soborze Narodzenia Matki Bożej, w soborze Opieki Matki Bożej, w cerkwi Cudu św. Michała Archanioła). 22 grudnia 2017 r. złożył przed metropolitą Pantelejmonem wieczyste śluby mnisze z imieniem Ignacy, ku czci św. Ignacego Kaukaskiego[1].

9 lipca 2019 r. postanowieniem Świętego Synodu wybrany biskupem jenisejskim i lesosibirskim, w związku z czym 5 dni później otrzymał godność archimandryty. Chirotonia biskupia miała miejsce 1 września 2019 r. w Monasterze Dońskim w Moskwie, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Nikanor (Anfiłatow)
Biskup jenisejski
od 2019
Następca
Nadal sprawuje urząd