Ignacy IV (patriarcha Antiochii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ignacy IV
Habib Hazim
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu
Ilustracja
Kraj działania  Syria
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1921
Maharda
Data i miejsce śmierci 5 grudnia 2012
Bejrut
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu
Okres sprawowania 1979–2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Antiocheński
Chirotonia biskupia 1961
Wybór patriarchy 2 czerwca 1979
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1961
Miejscowość Damaszek
Miejsce Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Eliasz IV

Ignacy IV, imię świeckie Habib Hazim[1] (ur. 28 sierpnia 1921 w Mahardzie w pobliżu Hamy, zm. 5 grudnia 2012 w Bejrucie) – syryjski duchowny prawosławny, w latach 1979–2012 prawosławny patriarcha Antiochii i całego Wschodu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w głęboko religijnej rodzinie arabskiej wyznania prawosławnego. Jego ojciec był nauczycielem wiejskim, a przyszły patriarcha urodził się jako najstarszy syn w wielodzietnej rodzinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej był zmuszony na cztery lata przerwać naukę[1]. Święcenia diakońskie przyjął w czasie studiów w Bejrucie (studiował filozofię). W 1945 ukończył studia z wyróżnieniem, jednak z powodu złej sytuacji materialnej nie mógł podjąć studiów teologicznych, lecz pracował jako nauczyciel w szkołach średnich i jako sekretarz firmy handlowej[1]. Dopiero w 1949 mógł wyjechać do Paryża, gdzie uczył się w Instytucie św. Sergiusza prowadzonym przez Patriarchat Konstantynopolitański. Równocześnie był lektorem języka arabskiego na Sorbonie. Pracę końcową obronił w 1953[1]. Po powrocie na Bliski Wschód zamieszkał w monasterze w Balamand, przy którym zorganizował seminarium duchowne. Przez wiele lat pełnił obowiązki jego dziekana.

Biskup[edytuj | edytuj kod]

W 1953 współtworzył międzynarodową prawosławną organizację młodzieżową Syndesmos. W 1961 miała miejsce jego chirotonia na biskupa Palmyry. W 1970 został podniesiony do godności metropolity i objął urząd metropolity Latakii. 2 czerwca 1979 wybrany na patriarchę Antiochii po śmierci patriarchy Eliasza IV[1].

Patriarcha Antiochii[edytuj | edytuj kod]

Wprowadził w zarządzanym przez siebie Kościele istotne reformy wewnętrzne, doprowadzając do ożywienia życia monastycznego i prac Świętego Synodu, uczynił wyższe wykształcenie obowiązkowym wymogiem dla kandydatów na biskupów. W 1988 otworzył pierwszym na Bliskim Wschodzie prawosławny uniwersytet w Balamand. Opowiadał się za ekumenizmem i porozumieniem wszystkich wyznań chrześcijańskich, które postrzegał jako drogę do pojednania z islamem. Brał udział w dialogu prawosławno-katolickim oraz w dialogu z Kościołami orientalnymi. Współorganizował misję prawosławną na Haiti w latach 80. XX wieku[1]. Władał biegle językami francuskim, angielskim, rosyjskim i greckim[1].

Zmarł wskutek udaru mózgu w szpitalu w Bejrucie 5 grudnia 2012[2]. Premier Libanu ogłosił w związku z tym żałobę narodową w dniu 10 grudnia. Nabożeństwo żałobne odbyło się w cerkwi św. Mikołaja w Bejrucie, zaś sam pogrzeb – w Damaszku, w krypcie patriarchów Antiochii przy katedrze patriarchalnej[1].

Jego następcą w dniu 17 grudnia 2012 wybrany został metropolita Europy Zachodniej i Środkowej Jan, który objął urząd jako Jan X.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h A. J. Jaber, Odszedł patriarcha Ignacy IV, Przegląd Prawosławny, nr 1 (331), styczeń 2013, ISSN 1230-1078
  2. Скончался Предстоятель Антиохийской Православной Церкви

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Eliasz IV
Patriarcha Antiochii
1979 – 2012
Następca
Jan X