Ignacy Kim Che-jun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Kim.
Święty
Ignacy Kim Che-jun

김제준 이냐시오
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1796
Myeoncheon, Korea
Data i miejsce śmierci 26 września 1839
Seul
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 5 lipca 1925
przez Piusa XI
Kanonizacja 6 maja 1984
Seul
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)

Św. Ignacy Kim Che-jun (kor. 김제준 이냐시오) (ur. w 1796 r. w Myeoncheon w Korei – zm. 26 września 1839 r. w Seulu) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ignacy Kim Che-jun był wnukiem Piusa Kim Chin-hu, męczennika z 1814 r. i ojcem Andrzeja Kim Tae-gŏn pierwszego księdza katolickiego pochodzenia koreańskiego. Jeden z jego zięciów doniósł władzom, że Ignacy Kim Che-jun jest katolikiem, w efekcie czego został aresztowany. Traktowano go jako przestępcę nie tylko dlatego, że był chrześcijaninem, ale zwłaszcza z powodu, że pozwolił swojemu synowi udać się do seminarium do Makau. Pod wpływem tortur Ignacy Kim Che-jun wyrzekł się wiary. Mimo to nie został uwolniony, ponieważ nie wybaczono mu, że jego syn był seminarzystą. Uwięzieni z nim katolicy, tłumaczyli, że nie odzyska wolności i namawiali go, by odwołał swoją apostazję. W efekcie zwrócił się do wyższego sędziego i odwołał wyrzeczenie wiary. Ponownie poddano go torturom, tym razem nie przyniosły jednak spodziewanych efektów. Został ścięty 26 września 1839 r. w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z ośmioma innymi katolikami (Magdaleną Hŏ Kye-im, Sebastianem Nam I-gwan, Julią Kim, Agatą Chŏn Kyŏng-hyŏb, Karolem Cho Shin-ch'ŏl, Magdaleną Pak Pong-son, Perpetuą Hong Kŭm-ju i Kolumbą Kim Hyo-im).

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowany 5 lipca 1925 r. przez Piusa XI, kanonizowany 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]