Igor Jaszczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Igor Jaszczuk
Data i miejsce urodzenia 19 kwietnia 1969
Ostrów Lubelski
Instrumenty gitara
Zawód kompozytor, wokalista, autor tekstów

Igor Jaszczuk (ur. 19 kwietnia 1969 w Ostrowie Lubelskim) – polski wokalista, kompozytor i autor tekstów.

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie (profil humanistyczny) i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Wydział Filozofii) w Lublinie.

Dorobek artystyczny[edytuj | edytuj kod]

Laureat nagród i wyróżnień min. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (w latach 1991 i 1992, Zamkowych Spotkaniach z Poezją w Olsztynie (1992), Grand Prix TALENT’91 w Kielcach, nagrody Ministra Kultury za teksty piosenek dla Bazi Szot na Spotkaniach Młodych Autorów i Kompozytorów „SMAK” w Myśliborzu (1998), dwukrotny finalista Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie z zespołem BBK (1992 - Mała Scena, 1994 Duża Scena). Solowo i z zespołami zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą.

Na początku lat 90. założyciel i lider lubelskiego zespołu BBK i BBK Acoustic Sound. Aktor i współkompozytor w przedstawieniu Album Rodzinny Teatru „Grupa Chwilowa”. Współzałożyciel zespołu Lubelska Federacja Bardów (obecnie Federacja). Pomysłodawca i organizator koncertów i imprez min. Festiwalowe Varietes przy Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Wydał albumy: Underground z zespołem Igor & BBK Acoustic Sound (’94) , solowo Bard Rock Cafe[1], (’99), oraz „Na Żywo w Hadesie”, „Miłość Mi Wszystko Wyjaśniła” i „Kazimierzowi Grześkowiakowi” z Lubelską Federacją Bardów[2].

Na początku XXI wieku zamieszkał w Warszawie, obecnie mieszka w Berlinie. Zrezygnował z aktywności scenicznej. Przez wiele lat dyrektor artystyczny w wytwórni fonograficznej. Obecnie zajmuje się pisaniem piosenek dla siebie i innych wykonawców.

Jego piosenki śpiewali min.: Justyna Steczkowska, Staszek Soyka, Marek Torzewski, Violetta Villas, Michał Wiśniewski, Ivan Komarenko, Jagoda Naja, Dawid Koczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bard Rock Cafe. Strefa Piosenki.
  2. Dyskografia LFB. Oficjalna Strona Zespołu FEDERACJA.