Imrich Gablech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imrich Gablech
plukovník pilot
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1915
Hrachovište, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 16 grudnia 2016
Havlíčkův Brod
Przebieg służby
Siły zbrojne Roundel of the Czech Republic.svg Československé letectvo
Roundel of Slovak Insurgent (1939).svg Slovenské vzdušné zbraně
Roundel of Poland (1921–1993).svg Polskie Lotnictwo Wojskowe
RAF roundel.svg Royal Air Force
Jednostki 64 eskadra 3 pułku lotniczego w Pieszczanach, 15 eskadra w Żylinie, Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa nr 1 w Dęblinie, RAF Voluntary Reserve, RAF Czechoslovak Depot w Wilmslow
Stanowiska pilot, kontroler lotów
Główne wojny i bitwy II wojna światowa:
Późniejsza praca księgowy, pracownik techniczny
Odznaczenia
Order Lwa Białego III Klasy (wojskowy) Order Czerwonej Gwiazdy (CSRS) Krzyż Zasługi Ministra Obrony Republiki Czeskiej II Stopnia Krzyż Zasługi Ministra Obrony Republiki Czeskiej III Stopnia Pamiątkowa Odznaka Honorowa 60. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej (Czechy) Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 Czechosłowacki Medal za Męstwo w Obliczu Wroga Czechosłowacki Medal Wojskowy "Za zasługi" II Stopnia Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy Medal Pamiątkowy 40. Rocznicy Wyzwolenia Czechosłowacji przez Armię Radziecką Medal "Za Zasługi dla CzAL" II Stopnia Order Podwójnego Białego Krzyża II Klasy (Słowacja) Medal Pamiątkowy 50. Rocznicy Wyzwolenia Słowacji i Zakończenia II Wojny Światowej (Słowacja) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP Krzyż Walecznych (Polska) Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (Polska) 1939-1945 Star (Wielka Brytania) War Medal 1939-1945 (Wielka Brytania) Defence Medal (Wielka Brytania)

Imrich Gablech (ur. 4 listopada 1915 w Hrachovište pod Trenczynem16 grudnia 2016) – czechosłowacki pilot, uczestnik kampanii wrześniowej po stronie Polski. Kawaler Orderu Lwa Białego, Orderu Podwójnego Białego Krzyża i Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Daniela i Anny Gablech. Jego ojciec był rolnikiem, miał sześcioro rodzeństwa. Ukończył gimnazjum w Nowym Mieście nad Wagiem i w 1936 zaciągnął się do wojska. Uczył się w szkole pilotów w Chebie a następnie w Prościejowie[1]. Po ukończeniu szkoły służył w 3. pułku lotniczym w Pieszczanach.

Siódmego czerwca 1939 wraz z 7 innymi żołnierzami uprowadzili 4 samoloty (3 Letov Š-328 i Aero Ab-101[2]) i uciekli do Polski, pozostałymi pilotami byli Jozef Káňa, Ján Lazar i Jozef Hrala[1]. 1 sierpnia 1939 został wcielony do polskiego lotnictwa wojskowego.

18 września dostał się do niewoli sowieckiej i został uwięziony w łagrach. Zdołał zbiec z obozu[1] i przedostał się do Wielkiej Brytanii w 1941. Próbował powrócić do kariery pilota, ale ze względu na zły stan zdrowia musiał podjąć pracę jako kontroler lotów.

Po wojnie powrócił do kraju, lecz był szykanowany przez nowe władze. W 1948 zwolniony z wojska. W 1970 przeszedł na emeryturę, mieszka w Havlíčkův Brodzie[3]. W 2005 wydał książkę Hallo, airfield – control, go-ahed[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]