Ina Bauer (łyżwiarstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ina Bauer – to jeden z elementów łyżwiarskich zaliczanych do ruchów w przestrzeni w którym jedna noga łyżwiarza ustawiona jest w kierunku jazdy zaś druga jest równolegle odwrócona i używa do jazdy innej krawędzi łyżwy[1]. Przednia noga jest lekko zgięta, a tylna noga jest prosta. Prekursorką elementu była niemiecka łyżwiarka figurowa Ina Bauer[2].

Jeśli noga prowadząca (ustawiona w kierunku jazdy) znajduje się na wewnętrznej krawędzi łyżwy to ruch jest znany jako wewnętrzna Ina Bauer (ang. inside Ina Bauer)[1]. Zaś w przypadku używania przez nogę prowadzącą krawędzi zewnętrznej element nosi nazwę zewnętrzna Ina Bauer (ang. outside Ina Bauer)[1].

Wielu zawodników wykonując ten element łyżwiarski wygina się w tył, chociaż nie jest to wymagane. Najbardziej elastyczni łyżwiarze potrafią wygiąć górną część ciała niemalże do pozycji leżącej, dlatego tak wykonany element nosi nazwę odchylana Ina Bauer (ang. layback Ina Bauer) w nawiązaniu do nazwy piruetu odchylanego. Odchylana Ina Bauer była specjalnością mistrzyni olimpijskiej Shizuki Arakawy, która wykonała ją podczas igrzysk olimpijskich 2006[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Amy Brolsma: Ina Bauer – Figure Skating Move Ina Bauer (ang.). icoachskating. [dostęp 2018-07-29].
  2. a b Jack Gallagher: Ina Bauer gone, but move lives on (ang.). The Japan Times, 2014-12-23. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)].