Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1954

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1954
1954 Individual Speedway World Championship
1953 1955
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 16 września 1954
Wielka Brytania Londyn
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ronnie Moore
 Nowa Zelandia
II miejsce II miejsce Brian Crutcher
 Wielka Brytania
III miejsce III miejsce Olle Nygren
 Szwecja

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1954 - cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Ronnie Moore z Nowej Zelandii.

Eliminacje skandynawsko-kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Szwecja[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Norrköping (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Rune Sörmander  Szwecja 15
2 Ove Fundin  Szwecja 12
3 Bertil Carlsson II  Szwecja 10
4 Curt Fredlund  Szwecja 9
5 Georg Duneborn  Szwecja 9
6 Rune Stenström  Szwecja 9
7 Per Olof Söderman  Szwecja 8
8 Dan Forsberg  Szwecja 8
9 Lars Pettersson  Szwecja 7
10 Bert Lindarw  Szwecja 6
11 Olle Heyman  Szwecja 6
12 Bernt Nilsson  Szwecja 6
13 Gunnar Johansson  Szwecja 5
14 Gunnar Karlsson  Szwecja 4
15 Ove Bodin  Szwecja 3
16 Ulf Ericsson  Szwecja 2

Awans: 8 do Finału Szwedzkiego

Mariestad (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 11
2 Olle Segerström  Szwecja 11
3 Allan Nilsson  Szwecja 11
4 Thorsten Carlsson  Szwecja 10
5 Sune Karlsson  Szwecja 10
6 Joel Jansson  Szwecja 10
7 Harry Lindgren  Szwecja 10
8 Evert Hägg  Szwecja 8+3
9 Göte Olsson  Szwecja 8+2
10 Sven Fahlén  Szwecja 7
11 Stig Pramberg  Szwecja 7
12 Birger Forsberg  Szwecja 5
13 Gunnar Hellqvist  Szwecja 4
14 Per Tage Svensson  Szwecja 2
15 Göran Norlén  Szwecja 2
16 Jan Johnsson  Szwecja 2

Awans: 8 do Finału Szwedzkiego

Finał[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 14
2 Göte Olsson  Szwecja 12
3 Ove Fundin  Szwecja 12
4 Rune Sörmander  Szwecja 11
5 Dan Forsberg  Szwecja 10
6 Joel Jansson  Szwecja 10
7 Sune Karlsson  Szwecja 10
8 Georg Duneborn  Szwecja 9
9 Per Olof Söderman  Szwecja 8
10 Olle Segerström  Szwecja 7
11 Rune Stenström  Szwecja 6
12 Thorsten Carlsson  Szwecja 4
13 Allan Nilsson  Szwecja 2
14 Bertil Carlsson II  Szwecja 2
15 Evert Hägg  Szwecja 2
16 Harry Lindgren  Szwecja 1
Curt Fredlund  Szwecja

Awans: 8 do kwalifikacji skandynawskiej (I - VIII)
Awans: 2 do kwalifikacji kontynentalnej (IX - X)
Uwaga! Dwunasty Thorsten Carlsson w Finale Kontynentalnym jako rezerwowy
Uwaga! Kjell Carlsson i Sven Skoglund dostali od federacji SVEMO dziką kartę dla kwalifikacji kontynentalnych.
Uwaga! Göte Olsson zastąpił Curta Fredlunda

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 15
2 Rune Sörmander  Szwecja 14
3 Georg Duneborn  Szwecja 12
4 Sune Karlsson  Szwecja 10
5 Dan Forsberg  Szwecja 10
6 Ove Fundin  Szwecja 9
7 Göte Olsson  Szwecja 9
8 Joel Jansson  Szwecja 9
9 Reidar Kristoffersen  Norwegia 7
10 Kiehn Berthelsen  Dania 6
11 Leif Bech  Dania 6
12 Aage Hansen  Norwegia 5
13 Werner Lorentzen  Norwegia 4
14 Simo Ylänen  Finlandia 2
15 Kaukko Jousanen  Finlandia 1
16 Erling Simonsen  Norwegia 1

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Kwalifikacja kontynentalna[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Kjell Carlsson  Szwecja 14+3
2 Josef Kamper  Austria 14+2
3 Josef Hofmeister  RFN 14+1
4 Fritz Dirtl  Austria 11
5 Albin Siegl  RFN 10
6 Thei Bisschops  Holandia 9
7 Karl Killmeyer  Austria 9
8 Sven Skoglund  Szwecja 8

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela miejscowa 9-16 → brak danych

Półfinał kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Kjell Carlsson  Szwecja 14
2 Albin Siegl  RFN 12
3 Bill Kitchen  Wielka Brytania 11
4 Sven Skoglund  Szwecja 11
5 Josef Hofmeister  RFN 10
6 Olle Segerström  Szwecja 8
7 Jack Parker  Wielka Brytania 8
8 Josef Seidl  RFN 8
9 Karl Killmeyer  Austria 7
10 P. J. M. Kesselmans  Holandia 7
11 Per Olof Söderman  Szwecja 5
12 Hans van der Sluis  Holandia 5
13 Tonny Kroeze  Holandia 4
14 Thei Bisschops  Holandia 4
15 Gerrit Kops  Holandia 2
16 H. van Rijswijk  Holandia 1

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14
2 Rune Sörmander  Szwecja 14
3 Sune Karlsson  Szwecja 12
4 Olle Nygren  Szwecja 10
5 Kjell Carlsson  Szwecja 9
6 Fritz Dirtl  Austria 9
7 Joel Jansson  Szwecja 9
8 Olle Segerström  Szwecja 9
9 Bill Kitchen  Wielka Brytania 8
10 Dan Forsberg  Szwecja 7
11 Göte Olsson  Szwecja 5
12 Fred Lang  Wielka Brytania 4
13 Georg Duneborn  Szwecja 3
14 Sven Skoglund  Szwecja 3
15 Josef Kamper  Austria 1
16 Per Olof Söderman  Szwecja 1
rez. Thorsten Carlsson  Szwecja 2
Albin Siegl  RFN
Josef Hofmeister  RFN

Awans: 8 do rundy mistrzowskiej
Uwaga! Fred Lang i Per Olof Söderman zastąpili Albina Siegla i Josefa Hofmeistera

Runda mistrzowska[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywano 8 eliminacji na torach brytyjskich.

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Jack Young  Australia 29
2 Peter Craven  Wielka Brytania 28
3 Eddie Rigg  Wielka Brytania 28
4 Ove Fundin  Szwecja 26
5 Brian Crutcher  Wielka Brytania 26
6 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 26
7 Geoff Mardon  Nowa Zelandia 26
8 Aub Lawson  Australia 26
9 Arthur Forrest  Wielka Brytania 25
10 Jack Biggs  Australia 24
11 Fred Brand  Wielka Brytania 24
12 Split Waterman  Wielka Brytania 23
13 Barry Briggs  Nowa Zelandia 23
14 Tommy Price  Wielka Brytania 23
15 Olle Nygren  Szwecja 22
16 Trevor Redmond  Nowa Zelandia 22
17 Alan Hunt  Wielka Brytania 22
18 Freddie Williams  Walia 21
19 Gerry Hussey  Wielka Brytania 21
20 Eric Williams  Wielka Brytania 19
21 Ron Johnston  Nowa Zelandia 18
22 Arthur Wright  Wielka Brytania 17
23 Dick Campbell  Australia 17
24 Dick Bradley  Wielka Brytania 17
25 Rune Sörmander  Szwecja 16
26 Cyril Roger  Wielka Brytania 16
27 Derek Close  Wielka Brytania 16
28 Sune Karlsson  Szwecja 15
29 Harry Edwards  Wielka Brytania 15
30 Bert Roger  Wielka Brytania 14
31 Tommy Miller  Wielka Brytania 14
32 Alan Smith  Wielka Brytania 14
33 Cyril Brine  Wielka Brytania 14
34 John Fitzpatrick  Wielka Brytania 13
35 Don Perry  Irlandia 13
36 Ken Sharples  Wielka Brytania 13
37 Ken McKinlay  Szkocja 12
38 Alan Quinn  Australia 12
39 Fred Rogers  Wielka Brytania 12
40 Ian Williams  Wielka Brytania 12
41 Bob Roger  Wielka Brytania 11
42 Peter Robinson  Wielka Brytania 11
43 Ken Middleditch  Wielka Brytania 11
44 Jack Geran  Australia 10
45 Kjell Carlsson  Szwecja 9
46 Ron Mountford  Wielka Brytania 9
47 Dent Oliver  Wielka Brytania 9
48 Joel Jansson  Szwecja 8
49 Eric Boothroyd  Wielka Brytania 8
50 Charlie May  Wielka Brytania 8
51 Brian McKeown  Nowa Zelandia 8
52 Jim Lightfoot  Wielka Brytania 8
53 Pete Lansdale  Wielka Brytania 8
54 Olle Segerström  Szwecja 7
55 Fritz Dirtl  Austria 7
56 Bob Oakley  Wielka Brytania 7
57 Junior Bainbridge  Australia 7
58 Wally Green  Wielka Brytania 6
59 Phil Clarke  Wielka Brytania 6
60 Billy Bales  Wielka Brytania 5
61 Les McGillivray  Szkocja 4
62 Jimmy Squibb  Wielka Brytania 4
63 Dick Seers  Wielka Brytania 4
64 Ernie Brecknell  Australia 2
65 Don Lawson  Australia 1
66 Pat Clark  Wielka Brytania 0
67 Terry Courtnell  Wielka Brytania 0
68 Goog Hoskins  Wielka Brytania 0

Awans: 16+2 do Finału Światowego

Finał Światowy[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 15 (3,3,3,3,3)
2 Brian Crutcher  Wielka Brytania 13+3 (3,2,2,3,3) +3
3 Olle Nygren  Szwecja 13+2 (2,3,3,3,2) +2
4 Jack Young  Australia 11 (3,1,3,3,1)
5 Split Waterman  Wielka Brytania 9 (2,1,3,1,2)
6 Barry Briggs  Nowa Zelandia 9 (1,2,2,2,2)
7 Eddie Rigg  Wielka Brytania 7 (0,3,2,2,0)
8 Fred Brand  Wielka Brytania 7 (3,1,0,2,1)
9 Jack Biggs  Australia 7 (1,3,1,1,1)
10 Arthur Forrest  Wielka Brytania 5 (0,1,0,1,3)
11 Tommy Price  Wielka Brytania 5 (1,0,2,0,2)
12 Geoff Mardon  Nowa Zelandia 5 (2,2,1,0,0)
13 Trevor Redmond  Nowa Zelandia 5 (0,2,1,1,1)
14 Aub Lawson  Australia 4 (2,0,0,2,0)
15 Peter Craven  Wielka Brytania 3 (u,0,0,0,3)
16 Ove Fundin  Szwecja 2 (1,0,1,0,u)
rez. Alan Hunt  Wielka Brytania ns
rez. Freddie Williams  Walia ns