Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1959

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1959
1959 Individual Speedway World Championship
1958 1960
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 19 września 1959
Wielka Brytania Londyn
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ronnie Moore
 Nowa Zelandia
II miejsce II miejsce Ove Fundin
 Szwecja
III miejsce III miejsce Barry Briggs
 Nowa Zelandia

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1959 (IMŚ) – cykl turniejów żużlowych rozgrywanych w 1959 mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Po raz drugi mistrzem świata został Ronnie Moore z Nowej Zelandii (poprzednio w roku 1954).

W Finale Światowym po raz pierwszy wystąpił Polak Mieczysław Połukard z Polonii Bydgoszcz.

W IMŚ zadebiutowali zawodnicy z Jugosławii: najlepszy z nich, J. Klemenčič, awansował do półfinału kontynentalnego.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Zasady rozgrywania turnieju były takie jak w 1958. Zawodnicy rozgrywali eliminacje „strefowo”. Zawodnicy z Finału Brytyjskiego (Anglia, Szkocja i Australia) otrzymali 9 miejsc w Finale Światowym (plus rezerwowy). Finał Europejski otrzymał 7 miejsc (plus rezerwowy). Eliminacje europejskie były ponadto podzielone na skandynawskie i kontynentalne (gdzie startowali Polacy).

Eliminacje europejskie[edytuj | edytuj kod]

Skandynawia[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja szwedzka[edytuj | edytuj kod]

Vetlanda (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Arne Carlsson  Szwecja 15
2 Björn Knutsson  Szwecja 13
3 Joel Jansson  Szwecja 12
4 Rune Sörmander  Szwecja 11
5 Ake Andersson  Szwecja 9
6 Alf Jonsson  Szwecja 9
7 Thorvald Karlsson  Szwecja 9
8 Allan Nilsson  Szwecja 9
9 Göran Carlsson  Szwecja 8
10 Bengt Brannefors  Szwecja 7
11 Evert Andersson  Szwecja 5
12 Per Tage Svensson  Szwecja 5
13 Bengt Fransson  Szwecja 3
14 Olle Segerström  Szwecja 3
15 Olle Andersson  Szwecja 0
16 Gösta Edvardsson  Szwecja 0
rez. Inge Gustavsson  Szwecja 2

Awans: 6 do kwalifikacji skandynawskiej
Awans: 3+1 do ćwierćfinałów kontynentalnych

Sztokholm (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ulf Ericsson  Szwecja 12
2 Birger Forsberg  Szwecja 12
3 Göran Norlén  Szwecja 12
4 Bernt Nilsson  Szwecja 12
5 Bengt Eriksson  Szwecja 10
6 Stig Pramberg  Szwecja 10
7 Olle Nygren  Szwecja 9
8 Göte Nordin  Szwecja 9
9 Kjell Warenius  Szwecja 8
10 Curt Nyqvist  Szwecja 6
11 Kjell Lutteman  Szwecja 4
12 Bert Lindarw  Szwecja 4
13 Bertil Stridh  Szwecja 3
14 Hans Hallberg  Szwecja 3
15 Curt Eldh  Szwecja 3
16 Sune Karlsson  Szwecja 1
rez. Sven Gunnar Karlstén  Szwecja 1

Awans: 8 do kwalifikacji skandynawskiej
Uwaga! Ove Fundin w Finale Europejskim bez potrzeby kwalifikacji

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Helsinki (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bernt Nilsson  Szwecja 15
2 Ulf Ericsson  Szwecja 14
3 Olle Nygren  Szwecja 13
4 Göran Norlén  Szwecja 11
5 Birger Forsberg  Szwecja 11
6 Kjell Lutteman  Szwecja 9
7 Kalevi Lahtinen  Finlandia 8
8 Aulis Tuominen  Finlandia 8
9 Kauko Jousanen  Finlandia 8
10 Timo Laine  Finlandia 7
11 Curt Nyqvist  Szwecja 5
12 Nils Paulsen  Norwegia 4
13 Bert Lindarw  Szwecja 4
14 Esko Koponen  Finlandia 2
15 Antero Salasto  Finlandia 1
16 Pertti Mikkola  Finlandia 0
rez. Torbjörn Nygaard  Norwegia 0

Awans: 8 do finału skandynawskiego oraz Antti Pajari z Finlandii

Selskov (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Rune Sörmander  Szwecja 14
2 Arne Carlsson  Szwecja 12
3 Aage Hansen  Norwegia 11
4 Ake Andersson  Szwecja 11
5 Allan Nilsson  Szwecja 10
6 Alf Jonsson  Szwecja 10
7 Arne Pander  Dania 9
8 Thorvald Karlsson  Szwecja 9
9 Poul Hansen  Dania 8
10 Kurt W. Petersen  Dania 6
11 Rolf Westerberg  Norwegia 5
12 Erik Kastebo  Dania 4
13 Roger Steen  Norwegia 4
14 Sverre Harrfeldt  Norwegia 3
15 Roger Hansen  Norwegia 2
16 Arne Kristiansen  Norwegia 1

Awans: 7 do finału skandynawskiego

Finał skandynawski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Rune Sörmander  Szwecja 14
2 Aage Hansen  Norwegia 14
3 Arne Carlsson  Szwecja 12
4 Ake Andersson  Szwecja 11
5 Olle Nygren  Szwecja 9
6 Alf Jonsson  Szwecja 9
7 Kalevi Lahtinen  Finlandia 9
8 Ulf Ericsson  Szwecja 8
9 Thorvald Karlsson  Szwecja 7
10 Timo Laine  Finlandia 6
11 Göran Norlén  Szwecja 6
12 Birger Forsberg  Szwecja 4
13 Bernt Nilsson  Szwecja 4
14 Aulis Lehtonen  Finlandia 3
15 Antti Pajari  Finlandia 2
16 Kjell Lutteman  Szwecja 0
rez. Turka Silvari  Finlandia 1
Aulis Tuominen  Finlandia
Allan Nilsson  Szwecja
Arne Pander  Dania

Awans: 7 do Finału Europejskiego
Uwaga! Timo Laine zastąpił swojego rodaka Aulisa Tuominena, Thorvald Karlsson - Allana Nilssona, Aulis Lehtonen - Arne’a Pandera

Eliminacje kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Liberec (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Stefan Kwoczała  Polska 13
2 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 12,5
3 Richard Janíček  Czechosłowacja 11,5
4 František Irmiš  Czechosłowacja 11
5 Jaroslav Machač  Czechosłowacja 11
6 Bohumil Rendek  Czechosłowacja 11
7 Stanisław Tkocz  Polska 9
8 Henryk Żyto  Polska 9
9 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 7
10 Libor Dušánek  Czechosłowacja 6
11 Eugeniusz Wróżynski  Polska 6
12 Antonín Kasper  Czechosłowacja 5
13 Stanisław Rurarz  Polska 5
14 Hans Sidlo  Austria 1
15 Erich Sidlo  Austria 1
16 Stanislav Zovko  Jugosławia 1
František Richter  Czechosłowacja
Włodzimierz Sumiński  Polska
Czesław Odrzywolski  Polska

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Ostrów Wielkopolski (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Joachim Maj  Polska 13
2 Janusz Kościelak  Polska 12
3 Mieczysław Połukard  Polska 12
4 Stefan Kępa  Polska 11
5 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 11
6 Jan Malinowski  Polska 11
7 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 10
8 Bronisław Rogal  Polska 9
9 Bernard Kacperak  Polska 7
10 Andrzej Pogorzelski  Polska 6
11 Kazimierz Bentke  Polska 6
12 Valentin Unterköfler  Austria 5
13 Zdeněk Rott  Czechosłowacja 3
14 Rudi Bauman  Jugosławia 2
15 Alois Durhamer  Austria 1
16 Bogdan Berliński  Polska 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Kranj (3)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Miloslav Špinka  Czechosłowacja
2 Marian Philipp  Polska
3 Karel Průša  Czechosłowacja
4 Zdeněk Dominik  Czechosłowacja
5 Franz Schenk  Austria
6 Jan Kolber  Polska
7 Josef Bössner  Austria
8 J. Klemenčič  Jugosławia
9 Bolesław Bonin  Polska

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela 10-16 i punktacja → brak danych

Oberhausen (4)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 15
2 Florian Kapała  Polska 14
3 Konstanty Pociejkowicz  Polska 12
4 Josef Hofmeister  RFN 11
5 Alfred Aberl  RFN 9
6 Göran Carlsson  Szwecja 9
7 Joel Jansson  Szwecja 9
8 Paweł Mirowski  Polska 9
9 Hans van der Sluis  Holandia 7
10 Marian Kaiser  Polska 5
11 Alois Frach  RFN 5
12 J. Geiderer ??? 3
13 Nico van Gorcum  Holandia 3
14 Ferdinand Troener  Austria 2
15 Kurt Schwingenschloegl  Austria 2
16 Josef Kamper  Austria 0
Bengt Brannefors  Szwecja 5

Awans: 8+1 do półfinału kontynentalnego

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Slany (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 13
2 Mieczysław Połukard  Polska 13
3 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 10
4 Richard Janíček  Czechosłowacja 10
5 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 10
6 Stefan Kwoczała  Polska 10
7 Jaroslav Machač  Czechosłowacja 9
8 František Irmiš  Czechosłowacja 9
9 Joachim Maj  Polska 7
10 Stefan Kępa  Polska 7
11 Stanisław Tkocz  Polska 7
12 Jan Malinowski  Polska 6
13 Henryk Żyto  Polska 5
14 Bohumil Rendek  Czechosłowacja 2
15 Jan Kościelak  Polska 1
16 Bronisław Rogal  Polska 1

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Wiedeń (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Konstanty Pociejkowicz  Polska 13
2 Florian Kapała  Polska 13
3 Björn Knutsson  Szwecja 11
4 Paweł Mirowski  Polska 11
5 Josef Hofmeister  RFN 10
6 Josef Bössner  Austria 9
7 Miloslav Špinka  Czechosłowacja 9
8 Zdeněk Dominik  Czechosłowacja 7
9 Karel Průša  Czechosłowacja 5
10 Joel Jansson  Szwecja 5
11 Alfred Aberl  RFN 4
12 Jan Kolber  Polska 4
13 Göran Carlsson  Szwecja 4
14 Marian Philipp  Polska 3
15 J. Klemenčič  Jugosławia 2
16 Franz Schenk  Austria 0
rez. Josef Kamper  Austria 4
rez. Otto Holoubek  Austria 0

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister  RFN 15
2 Björn Knutsson  Szwecja 14
3 Mieczysław Połukard  Polska 12
4 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 11
5 Konstanty Pociejkowicz  Polska
6 Florian Kapała  Polska
7 Miloslav Špinka  Czechosłowacja
8 Luboš Tomíček  Czechosłowacja
9 Richard Janíček  Czechosłowacja 7
10 Joachim Maj  Polska 6
11 Josef Bössner  Austria 5
12 Zdeněk Dominik  Czechosłowacja 5
13 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 4
14 František Irmiš  Czechosłowacja 3
15 Paweł Mirowski  Polska 2
16 Jaroslav Machač  Czechosłowacja 1
Stefan Kwoczała  Polska

Awans: 8 do Finału Europejskiego
Punktacja 5-8 msc. → brak danych

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14
2 Josef Hofmeister  RFN 13
3 Mieczysław Połukard  Polska 12
4 Rune Sörmander  Szwecja 11
5 Olle Nygren  Szwecja 10
6 Arne Carlsson  Szwecja 9
7 Florian Kapała  Polska 9
8 Björn Knutsson  Szwecja 7
9 Aage Hansen  Norwegia 7
10 Konstanty Pociejkowicz  Polska 6
11 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 6
12 Alf Jonsson  Szwecja 5
13 Kalevi Lahtinen  Finlandia 4
14 Miloslav Špinka  Czechosłowacja 3
15 Ake Andersson  Szwecja 2
16 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 1

Awans: 6+1 do finału światowego

Eliminacje brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywano 4 eliminacje na torach brytyjskich

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Peter Moore  Australia 27
2 Peter Craven  Wielka Brytania 26
3 Brian Crutcher  Wielka Brytania 26
4 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 25
5 Geoff Mardon  Nowa Zelandia 24
6 George White  Wielka Brytania 23
7 Ron How  Wielka Brytania 23
8 Cyril Roger  Wielka Brytania 21
9 Aub Lawson  Australia 20
10 Ken McKinlay  Szkocja 20
11 Nigel Boocock  Wielka Brytania 20
12 Neil Street  Australia 18
13 Arthur Wright  Wielka Brytania 16
14 Gerald Jackson  Wielka Brytania 16
15 Jack Geran  Australia 15
16 Ron Johnston  Nowa Zelandia 15
17 Bob Duckworth  Nowa Zelandia 14
18 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 13
19 Ian Williams  Wielka Brytania 12
20 Ron Mountford  Wielka Brytania 12
21 Jack Unstead  Wielka Brytania 11
22 Chum Taylor  Australia 11
23 Ray Cresp  Australia 8
24 Gordon McGregor  Szkocja 8
25 Bob Andrews  Wielka Brytania 7
26 Charlie Barsby  Wielka Brytania 7
27 Les McGillivary  Szkocja 6
28 Ronnie Genz  Wielka Brytania 6
29 Les Owen  Wielka Brytania 6
30 Alf Hagon  Wielka Brytania 5
31 Dick Bradley  Wielka Brytania 4
32 Cyril Maidment  Wielka Brytania 1

Awans: 9+1 do finału światowego oraz Barry Briggs jako zeszłoroczny mistrz świata

Finał światowy[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 15 (3,3,3,3,3)
2 Ove Fundin  Szwecja 13 (2,2,3,3,3)
3 Barry Briggs  Nowa Zelandia 11+3 (3,1,1,3,3) +3
4 Olle Nygren  Szwecja 11+2 (1,2,3,2,3) +2
5 Aub Lawson  Australia 11+1 (3,3,2,2,1) +1
6 Brian Crutcher  Wielka Brytania 10 (3,2,2,1,2)
7 Arne Carlsson  Szwecja 8 (2,3,1,1,1)
8 George White  Wielka Brytania 7 (1,0,3,2,1)
9 Peter Craven  Wielka Brytania 7 (0,1,2,2,2)
10 Geoff Mardon  Nowa Zelandia 6 (2,3,0,1,0)
11 Rune Sörmander  Szwecja 6 (2,1,1,0,2)
12 Mieczysław Połukard  Polska 5 (0,2,0,1,2)
13 Josef Hofmeister  RFN 4 (0,0,1,3,0)
14 Peter Moore  Australia 3 (1,0,2,0,0)
15 Ron How  Wielka Brytania 3 (1,1,0,0,1)
16 Cyril Roger  Wielka Brytania 0 (0,0,0,0,0)
rez. Ken McKinlay  Szkocja ns
rez. Florian Kapała  Polska ns