Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961
1961 Individual Speedway World Championship
1960 1962
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 15 września 1961
Szwecja Malmö
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ove Fundin
 Szwecja
II miejsce II miejsce Björn Knutsson
 Szwecja
III miejsce III miejsce Göte Nordin
 Szwecja

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Po raz trzeci został mistrzem świata Szwed Ove Fundin - poprzednio 1956 i 1960.

W Finale Światowym wystąpili nasi rodacy Florian Kapała - VII miejsce i Stanisław Tkocz - XV miejsce.

Po raz pierwszy finał odbywał się poza Wembley - w szwedzkim Malmö.

Eliminacje europejskie[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Liberec (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bronisław Idzikowski  Polska 13
2 Farit Szajnurow  ZSRR 12
3 Igor Plechanow  ZSRR 12
4 Florian Kapała  Polska 12
5 Mieczysław Połukard  Polska 11
6 Stefan Kępa  Polska 10
7 Miloslav Špinka  Czechosłowacja 9
8 Libor Dusanek  Czechosłowacja 9
9 Boris Samorodow  ZSRR 8
10 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 6
11 František Richter  Czechosłowacja 6
12 Jaroslav Machač  Czechosłowacja 5
13 Alfred Aberl  RFN 3
14 Helmut Happer  Austria 2
15 Erhard Koffler  Austria 1
16 K. Jassen  RFN 0
rez. Fred Hamberger  Austria 0

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Poznań (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 15
2 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 14
3 Stanisław Tkocz  Polska 10
4 Joachim Maj  Polska 10
5 Adolf Słaboń  Polska 10
6 Jan Kusiak  Polska 9
7 Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 9
8 Miloslav Ralis  Czechosłowacja 9
9 Janusz Suchecki  Polska 8
10 Norbert Świtała  Polska 5
11 Jaroslav Hejl  Czechosłowacja 5
12 Alois Frach  RFN 5
13 Evald Babic  Jugosławia 4
14 Alfred Sitzwohl  Austria 3
15 Kurt Pieper  RFN 1
16 Christopher Happel  Austria 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Krsko (3)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Konstanty Pociejkowicz  Polska 15
2 Bohumil Rendek  Czechosłowacja 13
3 Henryk Żyto  Polska 12
4 Jan Malinowski  Polska 12
5 Bernard Kacperak  Polska 11
6 Zdenek Dominik  Czechosłowacja 10
7 Valent Medved  Jugosławia 10
8 Johan Hartl  Austria 8
9 Drago Perko  Jugosławia 7
10 Miloslav Cerny  Czechosłowacja 7
11 Manfred Poschenrieder  RFN 5
12 František Moulis  Czechosłowacja 4
13 Dragutin Regvart  Jugosławia 4
14 Siegfried Gleichwith  Austria 3
15 Mateuz Rozman  Jugosławia 1
16 Damijan Klasnetic  Jugosławia 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Abensberg (4)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister  RFN 15
2 Marian Kaiser  Polska 12
3 Antonín Kasper  Czechosłowacja 11
4 Jaroslav Volf jr.  Czechosłowacja 11
5 Jaroslav Volf sr.  Czechosłowacja 9
6 Kazimierz Bentke  Polska 9
7 Stanisław Rurarz  Polska 8
8 Paweł Waloszek  Polska 8
9 Josef Seidl  RFN 8
10 Jože Visočnik  Jugosławia 7
11 Valentin Unterköffler  Austria 7
12 Josef Bössner  Austria 7
13 Willfried Vaccano  Austria 2
14 Antonín Vilde  Czechosłowacja 2
15 H. Lautenberger  Austria 2
16 Karel Průša  Czechosłowacja 0
rez. Anton Kroeze  Holandia 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Linz (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister  RFN 15
2 Antonín Kasper  Czechosłowacja 13
3 Marian Kaiser  Polska 12
4 Konstanty Pociejkowicz  Polska 11
5 Stanisław Rurarz  Polska 10
6 Bernard Kacperak  Polska 10
7 Henryk Żyto  Polska 8
8 Kazimierz Bentke  Polska 8
9 Valent Medved  Jugosławia 7
10 Paweł Waloszek  Polska 6
11 Jan Malinowski  Polska 6
12 Bohumil Rendek  Czechosłowacja 5
13 Zdenek Dominik  Czechosłowacja 4
14 Jaroslav Volf jr.  Czechosłowacja 4
15 Johan Hartl  Austria 1
16 Jaroslav Volf sr.  Czechosłowacja 0

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Warszawa (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Stanisław Tkocz  Polska 14
2 Mieczysław Połukard  Polska 13
3 Florian Kapała  Polska 13
4 Joachim Maj  Polska 12
5 Bronisław Idzikowski  Polska 11
6 Igor Plechanow  ZSRR 11
7 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 10
8 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 8
9 Stefan Kępa  Polska 7
10 Adolf Słaboń  Polska 4
11 Miloslav Špinka  Czechosłowacja 4
12 Libor Dusanek  Czechosłowacja 4
13 Jan Kusiak  Polska 2
14 Miloslav Ralis  Czechosłowacja 2
15 Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 2
16 Farit Szajnurow  ZSRR 2

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Florian Kapała  Polska 14
2 Igor Plechanow  ZSRR 14
3 Stanisław Tkocz  Polska 12
4 Henryk Żyto  Polska 10
5 Josef Hofmeister  RFN 9
6 Konstanty Pociejkowicz  Polska 9
7 Kazimierz Bentke  Polska 8
8 Marian Kaiser  Polska 7
9 Mieczysław Połukard  Polska 7
10 Joachim Maj  Polska 7
11 Antonín Kasper  Czechosłowacja 7
12 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 6
13 Stanisław Rurarz  Polska 5
14 Bronislaw Idzikowski  Polska 3
15 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 1
16 Bernard Kacperak  Polska 1

Awans: 7 oraz Austriak Josef Bössner.

Skandynawia[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja szwedzka[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 30
2 Rune Sörmander  Szwecja 26
3 Björn Knutsson  Szwecja 22
4 Evert Andersson  Szwecja 21
5 Arne Carlsson  Szwecja 21
6 Göran Norlén  Szwecja 19
7 Per Tage Svensson  Szwecja 19
8 Sören Sjösten  Szwecja 19
9 Bert Lindarw  Szwecja 19
10 Joel Jansson  Szwecja 18
11 Leif Larsson  Szwecja 18
12 Göte Nordin  Szwecja 17
13 Bernt Nilsson  Szwecja 16
14 Åke Andersson  Szwecja 15
15 Curt Eldh  Szwecja 15
16 Olle Segerström  Szwecja 13
17 Inge Gustafsson  Szwecja 9
18 Göran Carlsson  Szwecja 7
19 Kjell Lutteman  Szwecja 7
20 Thore Kindstrand  Szwecja 6
21 Thorvald Karlsson  Szwecja 5
22 Curt Nyqvist  Szwecja 4
23 Kjell Svensson  Szwecja 3
24 Bo Magnusson  Szwecja 1
25 Per Åke Lundgren  Szwecja 1
26 Hans Hallberg  Szwecja 0
27 Bengt Brannefors  Szwecja 0
28 Olle Andersson IV  Szwecja 0

Awans: 15 do kwalifikacji skandynawskiej

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Oslo (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 15
2 Björn Knutsson  Szwecja 14
3 Aage Hansen  Norwegia 13
4 Arne Carlsson  Szwecja 12
5 Bernt Nilsson  Szwecja 11
6 Göran Norlén  Szwecja 11
7 Leif Larsson  Szwecja 8
8 Joel Jansson  Szwecja 7
9 Reidar Kristoffersen  Norwegia 6
10 Kurt W. Petersen  Dania 6
11 Sverre Harrfeldt  Norwegia 5
12 Torbjörn Nygaard  Norwegia 5
13 Paul Wissing  Dania 2
14 Nils Paulsen  Norwegia 2
15 Gunnar Skjetne  Norwegia 2
16 Jon Ödegaard  Norwegia 1

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Helsinki (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Per Tage Svensson  Szwecja 14
2 Rune Sörmander  Szwecja 13
3 Arne Pander  Dania 12
4 Evert Andersson  Szwecja 11
5 Göte Nordin  Szwecja 11
6 Kalevi Lahtinen  Finlandia 10
7 Sören Sjösten  Szwecja 9
8 Rolf Westerberg  Norwegia 8
9 Timo Laine  Finlandia 7
10 Yrjö Vuorio  Finlandia 7
11 Antti Pajari  Finlandia 6
12 Ake Andersson  Szwecja 3
13 Curt Eldh  Szwecja 3
14 Bert Lindarw  Szwecja 3
15 Olavi Turunen  Finlandia 2
16 Esko Koponen  Finlandia 1

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Finał Skandynawski[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14
2 Arne Pander  Dania 13
3 Björn Knutsson  Szwecja 13
4 Per Tage Svensson  Szwecja 12
5 Evert Andersson  Szwecja 10
6 Göte Nordin  Szwecja 10
7 Leif Larsson  Szwecja 8
8 Rune Sörmander  Szwecja 8
9 Göran Norlén  Szwecja 7
10 Arne Carlsson  Szwecja 7
11 Sören Sjösten  Szwecja 6
12 Joel Jansson  Szwecja 5
13 Bernt Nilsson  Szwecja 3
14 Timo Laine  Finlandia 2
15 Rolf Westerberg  Norwegia 1
16 Curt Eldh  Szwecja 1
Aage Hansen  Norwegia
Kalevi Lahtinen  Finlandia

Awans: 8 do Finału Europejskiego
Uwaga! Timo Laine zastąpił Kaleviego Lahtinena, Curt Eldh - Aage'a Hansena

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 15
2 Björn Knutsson  Szwecja 14
3 Igor Plechanow  ZSRR 11
4 Rune Sörmander  Szwecja 10
5 Florian Kapała  Polska 10
6 Stanisław Tkocz  Polska 10
7 Göte Nordin  Szwecja 9
8 Leif Larsson  Szwecja 8
9 Josef Hofmeister  RFN 8
10 Henryk Żyto  Polska 7
11 Evert Andersson  Szwecja 6
12 Per Tage Svensson  Szwecja 6
13 Josef Bössner  Austria 3
14 Göran Norlén  Szwecja 2
15 Mieczysław Połukard  Polska 1
16 Marian Kaiser  Polska 1
Konstanty Pociejkowicz  Polska
Kazimierz Bentke  Polska
Arne Pander  Dania

Awans: 7+1 do Finału Światowego
Uwaga! Göran Norlén zastąpił Arne’a Pandera, Mieczysław Połukard i Marian Kaiser zastąpili Kazimierza Bentke i Konstantego Pociejkowicza

Eliminacje brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 29
2 Barry Briggs  Nowa Zelandia 29
3 Peter Craven  Wielka Brytania 28
4 Cyril Maidment  Wielka Brytania 24
5 Peter Moore  Australia 22
6 Bob Andrews  Wielka Brytania 21
7 Ken McKinlay  Szkocja 21
8 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 21
9 Ron How  Wielka Brytania 20
10 Jack Scott  Australia 19
11 Nigel Boocock  Wielka Brytania 19
12 Ronnie Genz  Wielka Brytania 18
13 Doug Davies  Południowa Afryka 18
14 Neil Street  Australia 18
15 Jack Young  Australia 18
16 Ray Cresp  Australia 17
17 Johnny Chamberlain  Australia 16
18 Chum Taylor  Australia 16
19 Split Waterman  Wielka Brytania 15
20 Billy Bales  Wielka Brytania 15
21 Jimmy Squibb  Wielka Brytania 9
22 Polska Tadeusz Teodorowicz  Wielka Brytania 8
23 Dick Fisher  Wielka Brytania 8
24 Jack Biggs  Australia 7
25 Jack Geran  Australia 7
26 Eric Williams  Wielka Brytania 7
27 Jim Tebby  Wielka Brytania 5
28 Alby Golden  Wielka Brytania 5
29 Tony Lewis  Wielka Brytania 4
30 Nick Nicholls  Wielka Brytania 4
31 Ian Williams  Wielka Brytania 4
32 Bob Duckworth  Nowa Zelandia 0

Awans: 16 do Finału Brytyjskiego
Uwaga! Tadeusz Teodorowicz z Polski jako brytyjski zawodnik

Finał Brytyjski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 15
2 Peter Craven  Wielka Brytania 14
3 Ronnie Moore  Nowa Zelandia 12
4 Ken McKinlay  Szkocja 9
5 Ron How  Wielka Brytania 9
6 Bob Andrews  Wielka Brytania 9
7 Ray Cresp  Australia 8
8 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 7
9 Cyril Maidment  Wielka Brytania 7
10 Jack Young  Australia 7
11 Ronnie Genz  Wielka Brytania 7
12 Doug Davies  Związek Południowej Afryki 5
13 Neil Street  Australia 5
14 Peter Moore  Australia 3
15 Jack Scott  Australia 2
16 Nigel Boocock  Wielka Brytania 1

Awans: 9+1 do Finału Światowego

Finał Światowy[edytuj | edytuj kod]

Medaliści IMŚ 1961

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 (6) Ove Fundin  Szwecja 14 (3,3,3,3,2)
2 (4) Björn Knutsson  Szwecja 12+3 (3,3,3,u,3) +3
3 (13) Göte Nordin  Szwecja 12+2 (2,2,2,3,3) +2
4 (15) Barry Briggs  Nowa Zelandia 12+1 (1,3,3,2,3) +1
5 (2) Bob Andrews  Wielka Brytania 10 (2,2,2,1,3)
6 (16) Ronnie Moore  Nowa Zelandia 10 (3,1,2,2,2)
7 (3) Florian Kapała  Polska 8 (0,2,2,3,1)
8 (7) Rune Sörmander  Szwecja 7 (2,1,0,3,1)
9 (9) Ron How  Wielka Brytania 7 (2,3,1,1,0)
10 (8) Peter Craven  Wielka Brytania 6 (u,2,3,0,1)
11 (10) Ken McKinlay  Szkocja 5 (3,u,1,1,d)
12 (12) Cyril Maidment  Wielka Brytania 4 (1,0,1,2,0)
13 (1) Igor Plechanow  ZSRR 4 (1,0,1,0,2)
14 (5) Ray Cresp  Australia 3 (u,1,0,u,2)
15 (11) Stanisław Tkocz  Polska 3 (0,0,0,2,1)
16 (14) Mike Broadbanks  Wielka Brytania 2 (0,1,0,1,0)
rez. Jack Young  Australia ns
rez. Leif Larsson  Szwecja ns

Bieg po biegu

  1. (77.5) Knutsson, Andrews, Plechanow, Kapała
  2. (79.1) Fundin, Sörmander, Cresp (u), Craven (u)
  3. (79.3) McKinlay, How, Maidment, Tkocz
  4. (78.7) Moore, Nordin, Briggs, Broadbanks
  5. (80.0) How, Nordin, Cresp, Plechanow
  6. (79.2) Fundin, Andrews, Broadbanks, McKinlay (u)
  7. (79.8) Briggs, Kapała, Sörmander, Tkocz
  8. (78.1) Knutsson, Craven, Moore, Maidment
  9. (78.9) Fundin, Moore, Plechanow, Tkocz
  10. (78.7) Briggs, Andrews, Maidment, Cresp
  11. (79.0) Craven, Kapała, How, Broadbanks
  12. (78.2) Knutsson, Nordin, McKinlay, Sörmander
  13. (80.0) Sörmander, Maidment, Broadbanks, Plechanow
  14. (79.8) Nordin, Tkocz, Andrews, Craven
  15. (79.0) Kapała, Moore , McKinlay, Cresp (u)
  16. (79.4) Fundin, Briggs, How, Knutsson (u)
  17. (79.7) Briggs, Plechanow, Craven, McKinlay (d)
  18. (79.7) Andrews, Moore, Sörmander, How
  19. (79.6) Nordin, Fundin, Kapała, Maidment
  20. (79.7) Knutsson, Cresp, Tkocz, Broadbanks

Wyścig o 2. miejsce

21. (78,7) Knutsson, Nordin, Briggs