Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1972

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1972
1971 1973
Dyscyplina żużel
Organizator PZMot
Szczegóły turnieju
Otwarcie 1972-06-2525 czerwca 1972
Leszno, Zielona Góra
Zamknięcie 1972-10-011 października 1972
Bydgoszcz
I miejsce Gold medal blank.svg Zenon Plech
II miejsce Silver medal blank.svg Paweł Waloszek
III miejsce Bronze medal blank.svg Henryk Glücklich
Indywidualny mistrz Polski na żużlu 1972, Zenon Plech

Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1972 – zawody żużlowe zorganizowane przez Polski Związek Motorowy w celu wyłonienia medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1972. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Zenon Plech.

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Leszno (1)[edytuj | edytuj kod]

  • Leszno, 1972-06-2525 czerwca 1972
  • Sędzia: ?
Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Leszek Marsz Wybrzeże Gdańsk 12 (1,3,3,2,3)
2 Andrzej Tkocz ROW Rybnik 12 (3,3,1,3,2)
3 Ryszard Dziatkowiak Stal Gorzów Wlkp. 11 (2,3,3,3,d)
4 Henryk Żyto Wybrzeże Gdańsk 11 (2,2,1,3,3)
5 Antoni Heliński Unia Leszno 11 (3,3,2,1,2)
6 Andrzej Wyglenda ROW Rybnik 9 (u,2,1,3,3)
7 Andrzej Pogorzelski Stal Gorzów Wlkp. 9 (3,2,2,2,0)
8 Bernard Jąder Unia Leszno 9 (1,1,3,2,2)
9 Stanisław Skowron Kolejarz Opole 9 (3,1,2,2,1)
10 Hubert Polok Kolejarz Opole 7 (0,2,2,1,2)
11 Mieczysław Mendyka Zgrzeblarki Z. Góra 5 (2,0,0,0,3)
12 Paweł Protasiewicz Zgrzeblarki Z. Góra 4 (1,0,3,0,0)
13 Alojzy Norek Unia Leszno 4 (2,1,0,0,1)
14 Konrad Libor Kolejarz Opole 4 (1,0,1,1,1)
15 Zygmunt Gołębiowski Włókniarz Częstochowa 3 (0,1,0,1,1)
Jan Chudzikowski Sparta Wrocław (–)

Zielona Góra (2)[edytuj | edytuj kod]

  • Zielona Góra, 1972-06-2525 czerwca 1972
  • Sędzia: Stefan Wiśniewski
Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Zbigniew Podlecki Wybrzeże Gdańsk 13 (2,2,3,3,3)
2 Antoni Woryna ROW Rybnik 11 (3,0,3,3,2)
3 Romuald Łoś Zgrzeblarki Z. Góra 11 (3,3,2,2,1)
4 Piotr Bruzda Sparta Wrocław 11 (3,3,2,1,2)
5 Ryszard Fabiszewski Stal Gorzów Wlkp. 10 (3,3,1,0,3)
6 Antoni Fojcik ROW Rybnik 10 (1,2,3,1,3)
7 Bogusław Nowak Stal Gorzów Wlkp. 10 (2,1,2,2,3)
8 Zbigniew Filipiak Zgrzeblarki Z. Góra 8 (0,2,3,3,0)
9 Zygmunt Słowiński Sparta Wrocław 8 (2,2,u,3,1)
10 Roman Kościecha Stal Toruń 7 (0,1,3,1,2)
11 Benedykt Kosek Polonia Bydgoszcz 5 (w,1,1,2,1)
12 Andrzej Koselski Polonia Bydgoszcz 4 (2,w,0,0,2)
13 Stanisław Nowak Sparta Wrocław 4 (0,1,2,1,0)
14 Bogdan Krzyżaniak Stal Toruń 3 (1,0,0,2,0)
15 Jan Gągolewicz Wybrzeże Gdańsk 2 (0,0,0,1,1)
16 Jan Grabowski Zgrzeblarki Z. Góra 1 (1,u)

Ponadto do półfinału zakwalifikował się decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Marek Cieślak.

Toruń (3)[edytuj | edytuj kod]

  • Toruń, 1972-07-022 lipca 1972
  • Sędzia: ?
Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Stanisław Tkocz Kolejarz Opole 12 (u,3,3,3,3)
2 Jerzy Padewski Start Gniezno 12 (3,2,3,2,2)
3 Zdzisław Dobrucki Unia Leszno 11 (0,3,3,2,3)
4 Joachim Hyla Kolejarz Opole 11 (3,3,1,1,3)
5 Bogdan Szuluk Stal Toruń 11 (3,1,3,2,2)
6 Zbigniew Marcinkowski Zgrzeblarki Z. Góra 10+3 (3,2,0,3,2)
7 Franciszek Stach Kolejarz Opole 10+2 (2,u,2,3,3)
8 Marek Czerny Włókniarz Częstochowa 9 (2,2,2,1,2)
9 Erwin Brabański Śląsk Świętochłowice 7 (1,1,2,3)
10 Stanisław Chorabik Unia Tarnów 6 (1,2,2,1,d)
11 Wiktor Jastrzębski Włókniarz Częstochowa 5 (1,3,1)
12 Jerzy Owoc Stal Rzeszów 5 (2,0,0,2,1)
13 Jan Ząbik Stal Toruń 4 (1,1,0,1,1)
14 Andrzej Szostek Start Gniezno 3 (0,1,1,0,1)
15 Grzegorz Kuźniar Stal Rzeszów 2 (2,w)
16 Jerzy Kniaź Start Gniezno 2 (0,0,1,w,1)

Ponadto do półfinału zakwalifikował się decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Henryk Glücklich.

Częstochowa (4)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Stanisław Kasa Polonia Bydgoszcz 13 (3,2,3,2,3)
2 Jerzy Kowalski Unia Leszno 12 (2,3,2,3,2)
3 Jerzy Gryt ROW Rybnik 11 (1,2,2,3,3)
4 Zygmunt Pytko Unia Tarnów 11 (1,3,3,2,2)
5 Józef Jarmuła Śląsk Świętochłowice 11 (3,d,2,3,3)
6 Jan Mucha Śląsk Świętochłowice 10+3 (3,1,3,1,2)
7 Andrzej Jurczyński Włókniarz Częstochowa 10+2 (1,3,1,2,3)
8 Antoni Masłowski ROW Rybnik 10+1 (3,2,1,3,1)
9 Marian Zaranek Polonia Bydgoszcz 8 (2,u,2,2,2)
10 Zenon Urbaniec Włókniarz Częstochowa 6 (2,3,0,1,d)
11 Marian Wardzała Unia Tarnów 4 (0,0,3,0,1)
12 Jerzy Wilim ROW Rybnik 4 (2,2,d,d,d)
13 Stanisław Gołofit Gwardia Łódź 3 (0,1,1,1,0)
14 Kazimierz Bury Śląsk Świętochłowice 3 (1,1,0,0,1)
15 Czesław Goszczyński Włókniarz Częstochowa 2 (0,0,1,0,1)
16 Andrzej Mazur Motor Lublin 1 (0,0,d,1,d)

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Chorzów (1)[edytuj | edytuj kod]

  • Chorzów, 1972-09-1717 września 1972
  • Sędzia: Stanisław Napierała
Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Zbigniew Marcinkowski Zgrzeblarki Z. Góra 14 (3,3,3,3,2)
2 Henryk Glücklich Polonia Bydgoszcz 14 (3,3,2,3,3)
3 Henryk Żyto Wybrzeże Gdańsk 11 (1,2,3,2,3)
4 Bogdan Szuluk Stal Toruń 10 (2,3,2,d,3)
5 Andrzej Tkocz ROW Rybnik 10 (3,2,3,2,1)
6 Stanisław Skowron Kolejarz Opole 10 (2,2,1,3,2)
7 Zdzisław Dobrucki Unia Leszno 9 (3,3,1,1,1)
8 Antoni Masłowski ROW Rybnik 9 (1,0,3,2,3)
9 Andrzej Pogorzelski Stal Gorzów Wlkp. 8 (2,1,1,2,2)
10 Joachim Hyla Kolejarz Opole 7 (2,1,2,1,1)
11 Bernard Jąder Unia Leszno 6 (1,d,2,3,0)
12 Jerzy Padewski Start Gniezno 5 (u,2,d,1,2)
13 Franciszek Stach Kolejarz Opole 3 (0,d,1,1,1)
14 Leszek Marsz Wybrzeże Gdańsk 2 (d,2,0,0,d)
15 Stanisław Tkocz Kolejarz Opole 2 (1,1,0,d)
16 Antoni Heliński Unia Leszno 0 (0,0,0,0,0)
Ryszard Dziatkowiak Stal Gorzów Wlkp. (qns)
Andrzej Wyglenda ROW Rybnik (qns)

Ponadto do finału zakwalifikował się decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Paweł Waloszek.

Gorzów Wielkopolski (2)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Klub Pkt
1 Marek Cieślak Włókniarz Częstochowa 12 (1,3,3,3,2)
2 Jan Mucha Śląsk Świętochłowice 12 (2,3,3,2,2)
3 Jerzy Kowalski Unia Leszno 11 (1,2,3,2,3)
4 Stanisław Kasa Polonia Bydgoszcz 10 (3,3,2,d,2)
5 Józef Jarmuła Śląsk Świętochłowice 9 (3,w,d,3,3)
6 Jerzy Gryt ROW Rybnik 9 (2,1,3,w,3)
7 Andrzej Jurczyński Włókniarz Częstochowa 9 (d,2,1,3,3)
8 Piotr Bruzda Sparta Wrocław 9 (3,1,2,2,1)
9 Jerzy Szczakiel Kolejarz Opole 8 (1,3,1,2,1)
10 Ryszard Fabiszewski Stal Gorzów Wlkp. 7 (3,2,2,0,0)
11 Marian Zaranek Polonia Bydgoszcz 6 (1,3,2)
12 Bogusław Nowak Stal Gorzów Wlkp. 6 (2,1,2,1,0)
13 Romuald Łoś Zgrzeblarki Z. Góra 3 (0,2,0,1,0,)
14 Antoni Fojcik ROW Rybnik 3 (w,1,0,1,1,)
15 Antoni Woryna ROW Rybnik 3 (1,w,0,1,1)
16 Zygmunt Słowiński Sparta Wrocław 2 (2,w)
17 Zygmunt Pytko Unia Tarnów 0 (0,w,0)
Zbigniew Podlecki Wybrzeże Gdańsk (qns)
Antoni Masłowski ROW Rybnik (qns)
Zbigniew Filipiak Zgrzeblarki Z. Góra (qns)

Ponadto do finału zakwalifikował się decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Zenon Plech.

Finał[edytuj | edytuj kod]

  • Bydgoszcz, 1972-10-011 października 1972
  • Sędzia: Robert Nawrocki
Msc. Zawodnik Klub Pkt
Gold medal icon.svg Zenon Plech Stal Gorzów Wlkp. 14 (3,2,3,3,3)
Silver medal icon.svg Paweł Waloszek Śląsk Świętochłowice 13 (3,1,3,3,3)
Bronze medal icon.svg Henryk Glücklich Polonia Bydgoszcz 12 (3,3,3,3,d)
4 Henryk Żyto Wybrzeże Gdańsk 11 (1,2,2,3,3)
5 Bogdan Szuluk Stal Toruń 9 (2,–,3,1,3)
6 Marek Cieślak Włókniarz Częstochowa 9 (2,3,u,2,2)
7 Jerzy Gryt Rybnik 9 (3,2,1,1,2)
8 Stanisław Skowron Kolejarz Opole 7 (0,3,1,1,2)
9 Stanisław Kasa Polonia Bydgoszcz 7 (2,u,2,2,1)
10 Józef Jarmuła Śląsk Świętochłowice 6 (1,3,2,d,d)
11 Andrzej Tkocz ROW Rybnik 6 (u,2,2,0,2)
12 Piotr Bruzda Sparta Wrocław 6 (2,0,1,2,1)
13 Zbigniew Marcinkowski Zgrzeblarki Z. Góra 6 (1,1,1,2,1)
14 Andrzej Jurczyński Włókniarz Częstochowa 1 (w,1,–,–,–)
15 Zdzisław Dobrucki Unia Leszno 0 (u,–,–,–,–)
16 Jerzy Kowalski Unia Leszno 0 (u,–,–,–,–)
Jan Mucha Śląsk Świętochłowice (qns)
Bieg Czas (s) 1. 2. 3. 4.
1 74,0 Gryt Szuluk Jarmuła Tkocz (u)
2 75,4 Plech Bruzda Dobrucki (u), Jurczyński (w)
3 73,4 Waloszek Cieślak Żyto Skowron
4 73,4 Glücklich Kasa Marcinkowski Kowalski (u)
5 72,6 Glücklich Plech Waloszek
6 74,8 Skowron Gryt Marcinkowski Bruzda
7 78,0 Cieślak Tkocz
8 75,0 Jarmuła Żyto Jurczyński Kasa (u)
9 75,4 Szuluk Kasa Bruzda Cieślak (u)
10 75,0 Plech Żyto Gryt
11 76,0 Waloszek Tkocz Marcinkowski
12 74,2 Glücklich Jarmuła Skowron
13 75,6 Żyto Marcinkowski Szuluk
14 75,8 Glücklich Cieślak Gryt
15 75,2 Plech Kasa Skowron Tkocz
16 75,6 Waloszek Bruzda Jarmuła (d)
17 77,8 Szuluk Skowron
18 76,4 Waloszek Gryt Kasa
19 76,2 Żyto Tkocz Bruzda Glücklich (d)
20 75,4 Plech Cieślak Marcinkowski Jarmuła (d)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]