Indywidualne mistrzostwa Australii na żużlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indywidualne Mistrzostwa Australii w sporcie żużlowym to rozgrywany corocznie cykl turniejów wyłaniających mistrza Australii.

Dotychczasowi medaliści[edytuj | edytuj kod]

1926-1954[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg
1926
wyniki
Newcastle Stany Zjednoczone Cecil Brown Mick Brennan Roy Hindle
1927
wyniki
Newcastle Ted Rees klasa 2 Mile
Paddy Dean klasa 3 Mile
Billy Lamont klasa 2 Mile
Ted Rees klasa 3 Mile
Stany Zjednoczone Sprouts Elder klasa 2 Mile
Harold Murdoch klasa 3 Mile
1928
wyniki
Perth (3 laps)
Adelaide (6 laps)
Sig Schlam (3 laps)
Alby Taylor (6 laps)
Alby Taylor (3 laps)
Vic Huxley (6 laps)
1929
wyniki
Adelaide (3 laps)
Brisbane (4 laps)
Perth (6 laps)
Frank Duckett (3 laps)
Tommy Benstead (4 laps)
Sig Schlam (6 laps)
Paddy Dean (3 laps)
Dick Sulway (4 laps)
Cecil Walker (6 laps)
Tommy Benstead (3 laps)

Sid Parsons (6 laps)
1930
wyniki
Adelaide (3 laps)
Perth (6 laps)
Melbourne (2 miles)
Jack Chapman (3 laps)
Wielka Brytania Arthur Atkinson (6 laps)
Reg West (2 miles)
Wielka Brytania Jack Ormston (3 laps)
Jack Chapman (6 laps)
Lionel Davey (2 miles)
Frank Arthur (3 laps)
Bill Dunne (6 laps)
1931
wyniki
Melbourne (2 laps)
Bathurst (4 laps)
Adelaide (6 laps)
Harold Hastings (2 laps)
Harold Murdoch (4 laps)
Stany Zjednoczone Ray Tauser (6 laps)
Max Grosskreutz (2 laps)
Ken Kirkman (4 laps)
Jack Hanson (6 laps)
Frank Duckett (2 laps)
Bruce Webb (4 laps)
Laurie Packer (6 laps)
1932
wyniki
Sydney (2 laps)
Adelaide (3 laps)
Melbourne (4 laps)
Wally Little (2 laps)
Arnold Hansen (3 laps)
Bill Rogers (4 laps)
Ken Kirkman (2 laps)
Max Grosskreutz (3 laps)
Lionel Davey (4 laps)

Dick Wise (3 laps)
1933
wyniki
Melbourne Wielka Brytania Larry Boulton Bert Spencer Jack Bibby
1934
wyniki
Brisbane Vic Huxley Wielka Brytania George Greenwood Frank Arthur
1935
wyniki
Sydney Bluey Wilkinson Wielka Brytania Tiger Stevenson Wielka Brytania Frank Varey
1936
wyniki
Sydney Max Grosskreutz Vic Huxley Stany Zjednoczone Jack Milne
1937
wyniki
Sydney Stany Zjednoczone Jack Milne Stany Zjednoczone Wilbur Lamoreaux Vic Duggan
1938
wyniki
Sydney (3 laps)
Sydney (4 laps)
Adelaide (5 laps)
Bluey Wilkinson (3 laps)
Bluey Wilkinson (4 laps)
Wielka Brytania Jack Parker (5 laps)
Stany Zjednoczone Jack Milne (3 laps)
Stany Zjednoczone Wilbur Lamoreaux (4 laps)
Stany Zjednoczone Cordy Milne (5 laps)
Wielka Brytania Joe Abbott (3 laps)
Clem Mitchell (4 laps)
Frank Woodroofe (5 laps)
W roku 1939 mistrzostw Australii prawdopodobnie nie rozgrywano
1940
wyniki
Sydney Stany Zjednoczone Cordy Milne Vic Duggan Lionel van Praag
1941
wyniki
Sydney Vic Duggan Lionel van Praag Max Grosskreutz
w latach 1942–1945 prawdopodobnie nie rozgrywano
1946
wyniki
Sydney Frank Dolan Lionel van Praag Bill Rogers
1947
wyniki
Melbourne (2 laps)
Sydney (3 laps)
Brisbane (4 laps)
Bill Rogers (2 laps)
Vic Duggan (3 laps)
Andy Menzies (4 laps)
Lionel van Praag (2 laps)
Lionel van Praag (3 laps)
Charlie Spinks (4 laps)
Aub Lawson (2 laps)
Ray Duggan (3 laps)
Keith Cox (4 laps)
1948
wyniki
Sydney (2 laps)
Sydney (3 laps)
Sydney (4 laps)
Vic Duggan (2 laps)
Vic Duggan (3 laps)
Vic Duggan (4 laps)
Max Grosskreutz (2 laps)
Wielka Brytania Norman Parker (3 laps)
Aub Lawson (4 laps)
Bill Melluish (2 laps)
Max Grosskreutz (3 laps)
Ray Duggan / Wielka Brytania Alec Statham (4 laps)
1949
wyniki
Sydney (2 laps)
Brisbane (4 laps)
Aub Lawson (2 laps)
Aub Lawson (4 laps)
Jack Biggs (2 laps)
Bill Rogers (4 laps)
Kanada Eric Chitty / Graham Warren (2 laps)
Charlie Spinks / Ray Duggan (4 laps)
1950
wyniki
Sydney (2 laps)
Melbourne (3 laps)
Sydney (4 laps)
Sydney (Champion of Champions)
Aub Lawson (2 laps)
Bill Kitchen (3 laps)
Jack Parker (4 laps)
Aub Lawson (Champion of Champions)
Graham Warren (2 laps)
Bill Longley (3 laps)
Aub Lawson (4 laps)
Jack Parker (Champion of Champions)
Jack Biggs (2 laps)
Aub Lawson / Jack Biggs (3 laps)
Bill Longley (4 laps)
Jack Biggs (Champion of Champions)
1951
wyniki
Sydney (3 laps)
Sydney (4 laps)
Brisbane (Champion of Champions)
Wielka Brytania Jack Parker (3 laps)
Wielka Brytania Jack Parker (4 laps)
Wielka Brytania Jack Parker (Champion of Champions)
Keith Ryan (3 laps)
Aub Lawson / Wielka Brytania Tommy Miller (4 laps)
Aub Lawson (Champion of Champions)
Aub Lawson (3 laps)

Wielka Brytania Tommy Miller (Champion of Champions)
1952
wyniki
Maitland (2 laps)
Sydney (3 laps)
Sydney (4 laps)
Brisbane (Champion of Champions)
Keith Ryan (2 laps)
Keith Ryan (3 laps)
Lionel Levy (4 laps)
Aub Lawson (Champion of Champions)
Aub Lawson / Lionel Levy (2 laps)
Wielka Brytania Jack Parker / Lionel Levy (3 laps)
Aub Lawson (4 laps)
Lionel Levy (Champion of Champions)


Wielka Brytania Jack Parker (4 laps)
Keith Ryan (Champion of Champions)
1953
wyniki
Sydney (3 laps)
Sydney (4 laps)
Brisbane (Champion of Champions)
Aub Lawson (3 laps)
Lionel Levy (4 laps)
Aub Lawson (Champion of Champions)
Lionel Levy (3 laps)
Aub Lawson (4 laps)
Lionel Levy (Champion of Champions)
Allan Quinn (3 laps)
Don Lawson (4 laps)
Keith Ryan (Champion of Champions)
1954
wyniki
Sydney (3 laps)
Sydney (Champion of Champions)
Aub Lawson (3 laps)
Aub Lawson (Champion of Champions)
Szkocja Ken McKinlay (3 laps)
Lionel Levy (Champion of Champions)
Lionel Levy (3 laps)
Szwecja Rune Sörmander (Champion of Champions)
W latach 1955-1961 mistrzostw Australii prawdopodobnie nie rozgrywano.

1962-2017[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg
1962
wyniki
Rockhampton Bob Sharp Nowa Zelandia Ivan Mauger Keith Gurtner
1963
wyniki
Rockhampton Wielka Brytania Mike Broadbank Keith Gurtner Nowa Zelandia Ivan Mauger
1964
wyniki
Sydney Szkocja Ken McKinlay Jack Scott Ray Cresp
1965
wyniki
Sydney Bob Sharp Brian Collins Bill Bryden
1966
wyniki
Adelaide Chum Taylor Wielka Brytania Jimmy Gooch Dennis Gavros
1967
wyniki
Adelaide Jack Scott Szwecja Göte Nordin Szkocja Ken McKinlay
1968
wyniki
Sydney Jim Airey Wielka Brytania Nigel Boocock Wielka Brytania Eric Boocock
1969
wyniki
Sydney Jim Airey Szkocja Ken McKinlay / Jack White
1970
wyniki
Sydney Jim Airey John Boulger / Kevin Torpie
1971
wyniki
Perth John Boulger Bob O’Leary John Langfield
1972
wyniki
Adelaide Jim Airey Dania Ole Olsen John Boulger
1973
wyniki
Sydney John Boulger John Langfield Billy Sanders
1974
wyniki
Brisbane Steve Reinke John Boulger John Titman
1975
wyniki
Sydney Phil Crump John Titman Phil Herne
1976
wyniki
Sydney Dania Ole Olsen Phil Crump Billy Sanders
1977
wyniki
Brisbane John Titman Phil Crump Billy Sanders
1978
wyniki
Perth Billy Sanders Phil Herne Lloyd Cross
1979
wyniki
Mildura Phil Crump Danny Kennedy John Boulger
1980
wyniki
Sydney Billy Sanders Phil Crump John Titman
1981
wyniki
Brisbane Billy Sanders Phil Crump John Titman
1982
wyniki
Perth Billy Sanders Gary Guglielmi Glyn Taylor
1983
wyniki
Adelaide Billy Sanders Glyn Taylor Phil Crump
1984
wyniki
Mildura Phil Crump Billy Sanders Gary Guglielmi
1985
wyniki
Ayr Billy Sanders Phil Crump Stan Bear
1986
wyniki
Ayr Troy Butler John Titman Alan Rivett
1987
wyniki
Mildura Steve Regeling Steve Baker Glyn Taylor
1988
wyniki
Murray Bridge Phil Crump Steve Regeling Craig Hodgson
1989
wyniki
Newcastle Glenn Doyle Stephen Davies Jamie Fagg
1990
wyniki
Brisbane Glenn Doyle Leigh Adams Stephen Davies
1991
wyniki
Alice Springs Craig Boyce Glenn Doyle Glyn Taylor
1992
wyniki
Adelaide Leigh Adams Shane Parker Mark Carlson
1993
wyniki
Brisbane Leigh Adams Jason Lyons Shane Bowes
1994
wyniki
Mildura Leigh Adams Jason Lyons Jason Crump
1995
wyniki
Gosford Jason Crump Craig Boyce Leigh Adams
1996
wyniki
Newcastle Craig Boyce Jason Crump Tony Langdon
1997
wyniki
Brisbane Craig Boyce Jason Crump Ryan Sullivan
1998
wyniki
Murray Bridge Leigh Adams Jason Lyons Jason Crump
1999
wyniki
Mildura Todd Wiltshire Jason Lyons Nigel Sadler
2000
wyniki
Gosford Leigh Adams Mark Lemon Todd Wiltshire
2001
wyniki
Murray Bridge Todd Wiltshire Leigh Adams Mick Poole
2002
wyniki
Adelaide Leigh Adams Jason Crump Ryan Sullivan
2003
wyniki
Gosford Leigh Adams Todd Wiltshire Craig Watson
2004
wyniki
3 turnieje
Gold Coast, Gosford, Mildura
Ryan Sullivan Leigh Adams Todd Wiltshire
2005
wyniki
4 turnieje
Gosford, Newcastle, Adelaide, Mildura
Leigh Adams Jason Lyons Steve Johnston
2006
wyniki
3 turnieje
Adelaide, Mildura, Newcastle
Leigh Adams Todd Wiltshire Rory Schlein
2007
wyniki
5 turniejów
Newcastle, Sydney, Mildura, Adelaide, Mount Gambier
Jason Crump Leigh Adams Steve Johnston
2008
wyniki
5 turniejów
Mildura, Adelaide, Mount Gambier, Newcastle, Sydney
Chris Holder Troy Batchelor Wielka Brytania Joe Screen
2009
wyniki
3 turnieje
Newcastle, Mildura, Adelaide
Leigh Adams Chris Holder Rory Schlein
2010
wyniki
3 turnieje
Adelaide, Mildura, Newcastle
Chris Holder Troy Batchelor Darcy Ward
2011
wyniki
4 turnieje
Kurri Kurri, Adelaide, Broken Hill, Mildura
Chris Holder Darcy Ward Davey Watt
2012
wyniki
3 turnieje
Brisbane, Kurri Kurri, Adelaide
Chris Holder Davey Watt Cameron Woodward
2013
wyniki
3 turnieje
Adelaide, Undera, Kurri Kurri
Troy Batchelor Dakota North Cameron Woodward
2014
wyniki
3 turnieje
Kurri Kurri, Undera, Adelaide
Chris Holder Jason Doyle Josh Grajczonek
2015
wyniki
4 turnieje
Adelaide, Mildura, Undera, Kurri Kurri
Jason Doyle Sam Masters Justin Sedgman
2016
wyniki
4 turnieje
Kurri Kurri, Undera, Adelaide, Mildura
Brady Kurtz Sam Masters Max Fricke
2017
wyniki
4 turnieje
Adelaide, Mildura, Undera, Kurri Kurri
Sam Masters Justin Sedgman Davey Watt
2018
wyniki
4 turnieje
Kurri Kurri, Undera, Mildura, Adelaide
Rohan Tungate Brady Kurtz Max Fricke

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal indywidualnych mistrzostw kraju na żużlu.

Łącznie najwięcej medali (16) zdobył Leigh Adams. Od roku 1962 w sumie medale zdobywało 70 żużlowców.

Miejsce Zawodnik Lata[a] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Adams, LeighLeigh Adams 1990–2009 11 4 1 16
2. Sanders, BillyBilly Sanders 1973–1985 6 1 3 10
3. Holder, ChrisChris Holder 2008–2014 5 1 0 6
4. Crump, PhilPhil Crump 1975–1988 4 5 1 10
5. Airey, JimJim Airey 1968–1972 4 0 0 4
6. Crump, JasonJason Crump 1994–2007 2 3 2 7
7. Boulger, JohnJohn Boulger 1970–1979 2 2 2 6
7. Wiltshire, ToddTodd Wiltshire 1999–2006 2 2 2 6
9. Doyle, GlennGlenn Doyle 1989–1991 2 1 0 3
9. Boyce, CraigCraig Boyce 1995–1997 2 1 0 3
11. Sharp, BobBob Sharp 1962–1965 2 0 0 2
12. Titman, JohnJohn Titman 1974–1986 1 2 3 6
13. Batchelor, TroyTroy Batchelor 2008–2013 1 2 0 3
13. Masters, SamSam Masters 2015–2017 1 2 0 3
15. Szkocja McKinlay, KenKen McKinlay 1964–1969 1 1 1 3
16. Scott, JackJack Scott 1964–1967 1 1 0 2
16. Dania Olsen, OleOle Olsen 1972–1976 1 1 0 2
16. Regeling, SteveSteve Regeling 1987–1988 1 1 0 2
16. Doyle, JasonJason Doyle 2014–2015 1 1 0 2
20. Sullivan, RyanRyan Sullivan 1997–2004 1 0 2 3
21. Kurtz, BradyBrady Kurtz 2016–2018 1 1 0 2
22. Wielka Brytania Broandbank, MikeMike Broandbank 1963 1 0 0 1
22. Taylor, ChumChum Taylor 1966 1 0 0 1
22. Reinke, SteveSteve Reinke 1974 1 0 0 1
22. Butler, TroyTroy Butler 1986 1 0 0 1
22. Tungate, RohanRohan Tungate 2018 1 0 0 1
27. Lyons, JasonJason Lyons 1993–2005 0 5 0 5
28. Taylor, GlynGlyn Taylor 1982–1991 0 1 3 4
29. Watt, DaveyDavey Watt 2011–2017 0 1 2 3
30. Nowa Zelandia Mauger, IvanIvan Mauger 1962–1963 0 1 1 2
30. Gurtner, KeithKeith Gurtner 1962–1963 0 1 1 2
30. Langfield, JohnJohn Langfield 1971–1973 0 1 1 2
30. Herne, PhilPhil Herne 1975–1978 0 1 1 2
30. Guglielmi, GaryGary Guglielmi 1982–1984 0 1 1 2
30. Davies, StephenStephen Davies 1989–1990 0 1 1 2
30. Ward, DarcyDarcy Ward 2010–2011 0 1 1 2
30. Sedgman, JustinJustin Sedgman 2015–2017 0 1 1 2
38. Collins, BrianBrian Collins 1965 0 1 0 1
38. Wielka Brytania Gooch, JimmyJimmy Gooch 1966 0 1 0 1
38. Szwecja Nordin, GöteGöte Nordin 1967 0 1 0 1
38. Wielka Brytania Boocock, NigelNigel Boocock 1968 0 1 0 1
38. White, JackJack White 1969 0 1 0 1
38. Torpie, KevinKevin Torpie 1970 0 1 0 1
38. O’Leary, BobBob O’Leary 1971 0 1 0 1
38. Kennedy, DannyDanny Kennedy 1979 0 1 0 1
38. Baker, SteveSteve Baker 1987 0 1 0 1
38. Parker, ShaneShane Parker 1992 0 1 0 1
38. Lemon, MarkMark Lemon 2000 0 1 0 1
38. North, DakotaDakota North 2013 0 1 0 1
50. Johnston, SteveSteve Johnston 2005–2007 0 0 2 2
50. Schlein, RoryRory Schlein 2006–2009 0 0 2 2
50. Woodward, CameronCameron Woodward 2012–2013 0 0 2 2
50. Fricke, MaxMax Fricke 2016–2018 0 0 2 2
54. Cresp, RayRay Cresp 1964 0 0 1 1
54. Bryden, BillBill Bryden 1965 0 0 1 1
54. Gavros, DennisDennis Gavros 1966 0 0 1 1
54. Wielka Brytania Boocock, EricEric Boocock 1968 0 0 1 1
54. Cross, LloydLloyd Cross 1978 0 0 1 1
54. Bear, StanStan Bear 1985 0 0 1 1
54. Rivett, AlanAlan Rivett 1985 0 0 1 1
54. Hodgson, CraigCraig Hodgson 1988 0 0 1 1
54. Fagg, JamieJamie Fagg 1989 0 0 1 1
54. Carlson, MarkMark Carlson 1992 0 0 1 1
54. Bowes, ShaneShane Bowes 1993 0 0 1 1
54. Langdon, TonyTony Langdon 1996 0 0 1 1
54. Sadler, NigelNigel Sadler 1999 0 0 1 1
54. Poole, MickMick Poole 2001 0 0 1 1
54. Watson, CraigCraig Watson 2003 0 0 1 1
54. Wielka Brytania Screen, JoeJoe Screen 2008 0 0 1 1
54. Grajczonek, JoshJosh Grajczonek 2014 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale indywidualnych mistrzostw kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]