Instytut Wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Wolności
Fundacja Instytut Wolności
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Hoża 27/14[1]
Data założenia 2012
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja[1]
Prezes Zarządu Igor Janke
Nr KRS 0000417714
Data rejestracji 20 kwietnia 2012
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Wolności – niezależny politycznie think tank założony przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego[2] w 2012 roku. Prezesem fundacji jest Igor Janke[2].

Celem Fundacji Instytut Wolności jest poprawianie jakości elit i debaty publicznej, tworzenie miejsca dla przejrzystego dialogu między biznesem i polityką, upowszechnianie strategicznego myślenia o Polsce i otaczającym ją świecie we współpracy z przedstawicielami biznesu, nauki i polityki[3].

Obszary działalności[edytuj | edytuj kod]

 • Wolny rynek: tworzenie przewidywalnych reguł tworzących przestrzeń wolności gospodarczej
 • Nowoczesna edukacja i nauka: tworzenie mechanizmów zdrowego rozwoju nauki, warunków do współpracy nauki z biznesem. Wspieranie wiedzy na temat historycznych korzeni i kulturowej tożsamości wspólnoty euroatlantyckiej
 • Cyfryzacja i media: wspieranie rozwoju cyfryzacji, walka z wykluczeniem cyfrowym, tworzenie reguł dla swobodnego działania nowych mediów
 • Polska w regionie: pogłębianie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej, budowanie silnej pozycji naszego regionu
 • Polska w Europie: działania na rzecz rozwoju Unii Europejskiej jako wspólnoty wolnych narodów o wspólnych korzeniach kulturowych
 • Polska w świecie: wzmacnianie sojuszu europejsko-amerykańskiego na bazie wspólnych interesów politycznych, korzeni kulturowych i systemów wartości.
 • Sprawna armia: budowanie efektywnej i odpowiadającej współczesnym potrzebom i sojuszom armii
 • Bezpieczna energetyka: budowanie niezależności energetycznej Polski i sprawnego, tworzenie nowoczesnego systemu energetycznego

Wybrane zrealizowane projekty[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Przywództwa Instytutu Wolności powstała, by budować przyszłe elity zarządzające biznesem, administracją, instytucjami pozarządowymi, samorządowymi i rządowymi. Celem programu jest wsparcie rozwoju młodej generacji liderów z Polski, którzy są zaangażowani na rzecz wspólnoty. W pięciu edycjach kursu (2015–2019) wzięło udział 560 osób[4][5].
 • Polska w Praktyce – magazyn Instytutu Wolności wydawany od 2018 roku. Magazyn, w którym prezentowana jest praktyczna strona polskiej rzeczywistości[6].
 • Asy Polskiej Gospodarki – projekt wspierania polskich prywatnych firm plasujących się pomiędzy małymi i średnimi a dużymi przedsiębiorstwami w celu przekształcenia ich w globalnych graczy na arenie międzynarodowej. W ramach projektu Instytut Wolności wydał raport, w który scharakteryzowano przedsiębiorstwa należące do kategorii asów[7].
 • Biuletyn Instytutu Wolności – najciekawsze trendy ze świata polityki i biznesu komentowane w krótkiej i treściwej formie przez ekspertów, polityków i dziennikarzy. Takie treści można było znaleźć w Biuletynie Instytutu Wolności wydawanym w latach 2016–2018. Pismo zostało zastąpione nowym formatem: dwumiesięcznikiem Polska w Praktyce. W biuletynie opublikowaliśmy głosy m.in.: Andrew A. Michty, Sławomira Dębskiego, Marii Przełomiec, Kazimierza Ujazdowskiego, Tomasza Domogały, Jacka Bartosiaka, Olafa Osicy i Wojciecha Morawskiego[8].
 • Przedsiębiorczy w życiu i szkole – działanie mające na celu kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół podstawowych i średnich w Polsce[9].
 • Polskie i brytyjskie wizje przyszłości UE – projekt mający na celu zidentyfikowanie największych słabości wynikających ze sposobu funkcjonowania UE i zaproponowanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia Polski i Wielkiej Brytanii. Projekt był realizowany we współpracy z brytyjskim think-tankiem Open Europe[10] i zakończył się wydaniem raportu analitycznego[11].
 • Polska Innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys – konkurs, którego celem było odnalezienie innowacyjnych pomysłów biznesowych, które rozwiązują problemy społeczne i ułatwiają życie w miastach. W ramach konkursu przeprowadzono warsztaty idei – spotkania innowatorów, które pomagały wyłonić najlepsze pomysły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Fundacja Instytut Wolności. Kontakt, Fundacja Instytut Wolności [dostęp 2020-06-19].
 2. a b Fundacja Instytut Wolności. Założyciele i rada, Fundacja Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 3. Fundacja Instytut Wolności. O nas, Fundacja Instytut Wolności [dostęp 2020-06-19].
 4. Szkoła Przywództwa Instytutu Wolności, Szkoła Przywództwa Instytutu Wolności, 20 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-19] (pol.).
 5. Szkoła Przywództwa Instytutu Wolności, Fundacja Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 6. Polska w Praktyce, Instytut Wolności, 20 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-19] (pol.).
 7. Fundacja Instytut Wolności. Asy Polskiej Gospodarki, Fundacja Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 8. Biuletyn Instytutu Wolności, Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 9. Przedsiębiorczy w życiu i szkole, Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 10. Polskie i brytyjskie wizje przyszłości UE, Instytut Wolności [dostęp 2020-06-20].
 11. Marek Cichocki i inni, Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy: Propozycja wspólnej agendy reformy Unii Europejskiej, Instytut Wolności, Warszawa. Londyn 2016 [dostęp 2020-06-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]