Insulina lispro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Insulina lispro - analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

Modyfikacja dokonana w insulinie lispro w porównaniu z insuliną ludzką polega na zamianie miejscami aminokwasów proliny i lizyny, które znajdują się w pozycjach B28 i B29. Powoduje to powstawanie słabszych połączeń między cząsteczkami insuliny z tworzeniem dimerów czy heksamerów, co skutkuje szybszym wchłanianiem z tkanki podskórnej.

Porównanie czasu działania określonych typów insulin.

Profil farmakodynamiczny insuliny lispro charakteryzuje się szybszym i krótszym działaniem. Początek po 15 min od podania podskórnego, szczyt między 40-60 min, koniec po 3-5 godzinach.

Poza standardowym podawaniem za pomocą wstrzykiwaczy insulina lispro jest główną insuliną podawaną w pompach insulinowych.

Preparaty handlowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org - Insuliny: Humalog (insulina lispro), „mojacukrzyca.org” [dostęp 2017-12-27].
  2. Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org - Insuliny: Insulina lispro Sanofi (insulina lispro), „mojacukrzyca.org” [dostęp 2017-12-27].
  3. Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org - Insuliny: Insulina Liprolog (insulina lispro), „mojacukrzyca.org” [dostęp 2017-12-27].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.