Irena Filuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Irena Maria Filuk
Elunia
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 września 1924
Otwock
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Medal „Pro Memoria” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” (awers)

Irena Maria Filuk ps. „Elunia” (ur. 21 września 1924 roku w Otwocku) – polska działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej w ramach struktur Armii Krajowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Leona Tyralewskiego, żołnierza II Brygady Legionów Polskich i Marii z domu Huss. W Armii Krajowej działała od września 1943 do stycznia 1945, w Zgrupowaniu „Żelbet”, baon V „Bolesław” kompania II (dowódca mjr „Godziemba”) drużyna XVI w Krakowie[1]. Początkowo była kolporterką prasy podziemnej (Biuletyn Informacyjny), później łączniczką. Po ukończeniu tajnego kursu sanitarnego opiekowała się rannymi żołnierzami „Żelbetu”, pełniąc nadal funkcję łączniczki. Od połowy maja 1944, po przeszkoleniu, była szyfrantką mjr. „Godziemby”[2].

Uczęszczała na komplety tajnego nauczania, po zakończeniu wojny ukończyła studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku wyszła za mąż za Jerzego Filuka i przeniosła się na Wybrzeże.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta[3], Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Weterana Walk o Niepodległość, medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"”, medalem „Pro Memoria” oraz medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Po reaktywowaniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, od listopada 1997 pracowała przez cztery kadencje jako sekretarz gdyńskiego koła Związku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Biografie i Wspomnienia” Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski (dodatkowy wpis)
  2. "Wierni Akowskiej Przysiędze" Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski
  3. Monitor Polski nr 30 2009 Monitor Polski.