Irena Klepfisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Irena Klepfisz
Ilustracja
Irena Klepfisz
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1941
Warszawa
Narodowość żydowska
Dziedzina sztuki Literatura, poezja
Irena Klepfisz w Krakowie

Irena Klepfisz (ur. 17 kwietnia 1941 w Warszawie) – żydowska pisarka i działaczka społeczna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w warszawskim getcie. Ewakuowana stamtąd podczas powstania w getcie, w którym zginął jej ojciec, działacz Bundu, Michał Klepfisz, wraz z matką trafiła na wieś, gdzie ukrywały się do końca wojny. Przez krótki czas mieszkała w Łodzi, by następnie wyemigrować do Szwecji, a w 1949 do Stanów Zjednoczonych. W USA studiowała literaturę angielską i jidysz na City College of New York i Uniwersytecie Chicagowskim.

Jej pierwszym językiem był polski. Jidysz zaczęła się uczyć dopiero w żydowskiej szkole w Łodzi. Był on jednak narzędziem codziennej komunikacji kręgu rodzinno-towarzyskiego, w którym obracała się matka Klepfisz. Uznanie przyniosły jej tłumaczenia żydowskich poetek (Kadya Molodowsky i Fradl Shtok), których jest autorką.

Działała w organizacjach feministycznych, lesbijskich, a także w świeckich stowarzyszeniach żydowskich. Współzałożyła The Jewish Women’s Committee to End the Occupation of the West Bank and Gaza (pol. Komitet żydowskich kobiet na rzecz zakończenia okupacji Zachodniego Wybrzeża i Gazy).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Zaczęła publikować w 1971 r. Współpracowała z magazynami feministycznymi takimi jak Conditions (o profilu lesbijskim) czy Bridges, kwartalniku żydowskim o tematyce kobiecej. Była także współwydawczynią tomu The Tribe of Dina: A Jewish Women’s Anthology (pol. Plemię Diny: Żydowska antologia kobieca)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]