Irish Draught

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kary ogier rasy Irish Draught

Irish Draught (czasem nazywany też Irish Draft) – irlandzka rasa koni gorącokrwistych o wszechstronnej użytkowości.

Historia rasy[edytuj | edytuj kod]

Na irlandzkich glebach, dobre warunki rozwojowe znalazły konie przybyłe wcześniej z Afryki Północnej, Hiszpanii i Galii, sprowadzone przez kupców celtyckich, jak również konie bojowe zdobywców normańskich i późniejsze importowane z Hiszpanii. W XVIII wieku populację koni zmieszano z krwią koni zimnokrwistych. Powstała rasa wielokierunkowo użytkowana, która zachowała cechy konia wierzchowego[1].

Ta stara rasa została prawie unicestwiona podczas I wojny światowej i w późniejszych czasach, kiedy irlandzcy rolnicy sprzedawali konie do rzeźni, by zyskać pieniądze potrzebne na zakup traktorów. Dzięki zatrzymaniu tego procesu w roku 1965 przez ministra gospodarki rolnej, rasa przetrwała.

Pokrój[edytuj | edytuj kod]

Jest to krępy koń średniej wielkości, silny i mocny. Głowa duża o prostym lub czasem garbonosym profilu, długich uszach i łagodnym wyrazie. Szyja dobrze umięśniona, często krótka i ciężka. Łopatki długie i mocne, czasami strome, kłąb niewyraźny, a grzbiet szeroki i czasem zbyt długi. Klatka piersiowa głęboka i szeroka. Zad jest szeroki, ścięty, a ogon nisko osadzony. Kończyny są masywne, o krzepkich stawach, kopyta są dość duże i płaskie. Występują niewielkie szczotki pęcinowe. Umaszczenie jest często siwe, kasztanowate i gniade. Wysokość w kłębie:155-165 cm. Konie te charakteryzują się świetnym wykorzystaniem paszy. Ich chody są lekkie i energiczne, ze świetnymi predsypozycjami skokowymi[1].

Użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Koń rasy Irish Draught przeznaczony był do zaprzęgu i do pracy na roli. Świetnie nadawał się też pod siodło, zwłaszcza do polowań. Niegdyś brał też udział w paradach. Dziś najczęściej używany jako kłusak[potrzebny przypis].

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

O zachowanie tej rasy troszczy się Irish Horse Breeder's Society. Ze względu na posiadanie przez rasę Irish Draught wielkiego talentu skokowego, krzyżowanie tych koni z końmi pełnej krwi angielskiej daje uznane konie do skoków oraz polowańhuntery irlandzkie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c zob. Martin Haller: Rasy Koni. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1997. ISBN 83-7073-121-X.