Irlandia Południowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Southern Ireland
Irlandia Południowa
1921-1922
Flaga Lorda namiestnika Irlandii
Flaga Lorda namiestnika Irlandii
Stolica Dublin
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Typ państwa autonomiczna część Wielkiej Brytanii
Ostatnia głowa państwa Król Irlandii (ostatni) Jerzy V
Ostatni szef rządu szef rządu Irlandii Południowej (ostatni) W.T. Cosgrave
Data powstania 3 maja 1921
Utworzenie Wolnego Państwa Irlandzkiego 6 grudnia 1922
Mapa Lorda namiestnika Irlandii
Herb Irlandii
Historia Irlandii
Pozostałe

Irlandia Południowa (irl. Deisceart Éireann) – efemeryczna część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, istniejąca w latach 1921-1922.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na mocy przyjętego w 1920 Government of Ireland Act rok później Irlandia została podzielona na dwie autonomiczne części – Irlandię Północną i Irlandię Południową. Obie części miały mieć odrębne parlamenty, rządy i sądownictwo (z wyjątkiem apelacyjnego). Wspólny miał być Lord Namiestnik i Rada.

Postanowienia tworzące Irlandię Południową nigdy nie weszły de facto w życie. W 1921 odbyły się wybory do Izby Gmin Południowej Irlandii. 124 na 128 miejsc uzyskali kandydaci Sinn Féin, którzy natychmiast ogłosili utworzenie własnego, rewolucyjnego parlamentu (Second Dail). Na pierwszej sesji południowoirlandzkiego parlamentu zjawiło się jedynie 4 deputowanych unionistycznych. Z tego względu nie podjął on nigdy pracy i nie powołano rządu.

Po przyjęciu przez stronę irlandzką Traktatu 14 stycznia 1922 powołano Tymczasowy Rząd Irlandii Południowej, na czele którego stanął Michael Collins. Równolegle do niego istniał rząd Republiki Irlandzkiej z Arthurem Griffithem na czele, zaś kraj ogarnięty był wojną domową wywołaną przez przeciwników traktatu pod przywództwem Éamona de Valery.

Collins został zamordowany 22 sierpnia 1922. 9 września utworzono nowy rząd pod przywództwem Williama Thomasa Cosgrave’a, który połączył administracje Republiki Irlandzkiej i Irlandii Południowej.

6 grudnia 1922 nastąpiło ostateczne podpisanie traktatu i utworzenie Wolnego Państwa Irlandzkiego.