Wersja ortograficzna: Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
To jest dobry artykuł

Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Irlandia
Kod MKOl IRL
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży Aoife Hoey (otwarcie),
Shane O’Connor (zamknięcie)
Liczba zawodników 7 w 6 konkurencjach w 4 dyscyplinach
Medale
Pozycja: .
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0
Reprezentacja Irlandii podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010

Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – siedmioosobowa kadra sportowców reprezentujących Irlandię na igrzyskach w 2010 roku w Vancouver.

W reprezentacji znalazło się trzech mężczyzn i cztery kobiety. Irlandczycy wzięli udział w konkurencjach czterech dyscyplin – biegów narciarskich, bobslejów, narciarstwa alpejskiego i skeletonu. Reprezentanci Irlandii nie zdobyli żadnego medalu. Najwyższą pozycję zajęły bobsleistki Aoife Hoey i Claire Bergin, które zostały sklasyfikowane na 17. miejscu w dwójkach kobiet.

Najmłodszym zawodnikiem w reprezentacji był biegacz narciarski Petter-James Barron (20 lat i 47 dni), natomiast najstarszym – narciarz alpejski Shane O’Connor (36 lat i 105 dni)[1].

Rolę chorążego reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk pełniła Aoife Hoey[2], a podczas ceremonii zamknięcia – Shane O’Connor[3].

Był to piąty start Irlandii na zimowych igrzyskach olimpijskich, a zarazem drugi, w którym Irlandczycy wystartowali w czterech dyscyplinach sportowych. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 2002 roku.

Tło startu[edytuj | edytuj kod]

Skład irlandzkiej reprezentacji na igrzyska w Vancouver w styczniu 2010 roku powołał Komitet Olimpijski Irlandii. Zawodnikom i zawodniczkom towarzyszyli: szefowa misji olimpijskiej Siobán Hoey, fizjoterapeutka Marie Elaine Grant, menedżer narciarzy alpejskich Niall O’Connor, a także trenerzy: Ken Ellis i Colin Gaffney (narciarstwo alpejskie), Rolf Häggström (biegi narciarskie), Horst Horlein (skeleton) oraz Barry Delany odpowiedzialny za sprawy techniczne w bobslejach. Szefem wykonawczym z ramienia Komitetu Olimpijskiego Irlandii był Stephen Martin[4]. W irlandzkiej delegacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk znalazł się także przewodniczący komitetu – Patrick Hickney[5].

Występy na poprzednich igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Występ Irlandczyków na ZIO 2010 był piątym startem tej reprezentacji na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentanci Irlandii po raz pierwszy wystąpili w 1992 w Albertville[6]. Wówczas reprezentacja liczyła czterech bobsleistów, którzy uczestniczyli w konkurencji męskich dwójek[7]. Para Pat McDonagh i Terry McHugh zajęła 32. miejsce[8][9], a Malachy Sheridan i Gerry Macken uplasowali się na miejscu 38[10][11]. Kolejny start Irlandczyków na zimowych igrzyskach olimpijskich miał miejsce w 1998 w Nagano. Reprezentacja liczyła sześciu zawodników, w tym pięciu bobsleistów i jednego narciarza alpejskiego[12]. Najwyższą pozycję zajął alpejczyk Patrick-Paul Schwarzacher-Joyce, który był piętnasty w kombinacji mężczyzn[13].

W 2002 roku występ w igrzyskach olimpijskich zaliczyło sześcioro Irlandczyków. Wśród nich znalazło się dwóch bobsleistów, jeden skeletonista, jeden biegacz narciarski i dwoje alpejczyków. Narciarka Tamsen McGarry stała się pierwszą kobietą z Irlandii, która wystartowała w zimowych igrzyskach[14]. Najwyżej sklasyfikowanym Irlandczykiem podczas igrzysk w Salt Lake City był Clifton Wrottesley, który w skeletonowym ślizgu mężczyzn zajął czwarte miejsce[15].

Na poprzedzające igrzyska w Vancouver, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie, Irlandia wysłała czworo zawodników. W składzie znalazło się dwoje alpejczyków, jeden skeletonista i jeden biegacz narciarski[16]. Najlepszym rezultatem Irlandczyków było 20. miejsce Davida Connolly w ślizgu mężczyzn[17].

Łącznie, w latach 1992-2006, na zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło siedemnaścioro Irlandczyków, w tym piętnastu mężczyzn i dwie kobiety[6].

Kwalifikacje olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Bobsleistki – Aoife Hoey, Leona Byrne i Claire Bergin oraz skeletonista Patrick Shannon uzyskali kwalifikację podczas zawodów kwalifikacyjnych w Sankt Moritz na początku lutego 2010. Wówczas kwalifikację olimpijską miał już też zapewnioną specjalista alpejskiego zjazdu – Shane O’Connor[18].

Do startu w biegu narciarskim na 15 kilometrów podczas igrzysk olimpijskich został wybrany także Petter-James Barron. Wyboru dokonały Federacja Sportów Zimowych Irlandii oraz Komitet Olimpijski Irlandii[19]. Kwestia przyznania kwalifikacji olimpijskiej Barronowi zamiast Paulowi Griffinowi wzbudziła kontrowersje. Griffin spełniał bowiem wymogi olimpijskie i wywalczył kwalifikację, utracił miejsce na rzecz Barrona[20][21]. Griffin, pomimo nieprzyznania mu kwalifikacji, wciąż starał się o możliwość startu w igrzyskach. Swoją determinację argumentował tym, że jako trzeci irlandzki sportowiec chciał wziąć udział zarówno w letnich, jak i zimowych igrzyskach olimpijskich[22]. Mimo to ostatecznie nie znalazł się w składzie olimpijskim[23][24].

Kontrowersje wokół startu bobsleistek[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu kwalifikacji olimpijskiej przez irlandzkie bobsleistki, do Sportowego Sądu Arbitrażowego wpłynął wniosek Australijskiego Komitetu Olimpijskiego o przyznanie kwalifikacji olimpijskiej zawodniczkom australijskim w miejsce Hoey i Bergin. Komitet argumentował swój wniosek koniecznością umożliwienia startu zespołowi ze strefy Oceanii[25]. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu pozytywnie rozpatrzył wniosek Australijczyków, jednak umożliwiając start olimpijski australijskim bobsleistkom, nie pozbawił tej możliwości zawodniczek irlandzkich[26]. Podobny wniosek wystosowała Brazylijska Federacja Sportów Zimowych, jednak ta użyła argumentu, że brazylijskie zawodniczki pokonały Irlandki w kwalifikacjach[27]. Ostatecznie jednak, decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, niezależnie od rozstrzygnięć wniosku, zawodniczkom irlandzkim pozwolono na start w igrzyskach[28].

Pobyt w wiosce olimpijskiej[edytuj | edytuj kod]

Irlandzcy sportowcy przylecieli do Vancouver 31 stycznia 2010[29]. Do wioski olimpijskiej w Whistler przenieśli się natomiast 4 lutego. Czas pomiędzy przylotem a osiedleniem się w wiosce olimpijskiej przeznaczyli na akomodację, treningi i rozpoznanie obiektów olimpijskich[30].

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem igrzysk przewodniczący Komitetu Olimpijskiego Irlandii, Patrick Hickey, poinformował, że po zakończeniu rywalizacji sportowej przez irlandzkich olimpijczyków, do 2 marca przeniosą się oni do Irlandzkiego Domu w oczekiwaniu na oficjalną ceremonię zamknięcia igrzysk[31].

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Spośród piętnastu dyscyplin sportowych, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do kalendarza igrzysk, reprezentacja Irlandii wzięła udział w czterech. Dwie zawodniczki wystartowały w zawodach bobslejowych, dwoje zawodników uczestniczyło w konkurencjach alpejskich, a po jednym sportowcu z Irlandii wystartowało w biegach narciarskich i skeletonie[1]. Ponadto w składzie znalazła się jedna rezerwowa bobsleistka[4].

Z siedmiorga Irlandczyków startujących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 tylko narciarka alpejska Kirsty McGarry uczestniczyła w poprzednich igrzyskach[16]. W Turynie zajęła 32. miejsce w slalomie gigancie oraz 42. miejsce w slalomie[32].

Biegi narciarskie (1)
Zawodnik Data urodzenia
Miejsca na ZIO 2006
Źródło
ind. sprint
dowolna
druż. sprint
klasyczna
ind. 15 km
klasyczna
ind. 30 km
łączony
ind. 50 km
dowolna
sztafeta
4x10 km
Petter-James Barron 31 grudnia 1989 [33]
Bobsleje (3)
Zawodniczka Data urodzenia
Miejsce na ZIO 2006
Źródło
dwójki kobiet
Claire Bergin 1 lutego 1985 [34]
Leona Byrne 28 lutego 1987 [35]
Aoife Hoey 6 września 1983 [36]
Narciarstwo alpejskie (2)
Zawodniczka Data urodzenia
Miejsca na ZIO 2006
Źródło
zjazd supergigant slalom gigant slalom kombinacja
Kirsty McGarry 25 lipca 1985 32 42 [32]
Shane O’Connor 15 listopada 1973 [37]
Skeleton (1)
Zawodnik Data urodzenia
Miejsce na ZIO 2006
Źródło
ślizg mężczyzn
Patrick Shannon 10 kwietnia 1977 [38]

Statystyki według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Lp Sport Mężczyźni Kobiety Łącznie
1 Biegi narciarskie 1 1
2 Bobsleje 3 3
3 Narciarstwo alpejskie 1 1 2
4 Skeleton 1 1
Łącznie 3 4 7

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Jedynym reprezentantem Irlandii w konkurencjach biegowych był Petter-James Barron. Wystartował w biegu na 15 kilometrów mężczyzn stylem dowolnym i zajął 91. miejsce wśród 95 sklasyfikowanych zawodników. Do zwycięzcy konkurencji, którym był Szwajcar Dario Cologna, Irlandczyk stracił ponad 10 minut[39].

Konkurencja Zawodnik Kwalifikacje Ćwierćfinały Półfinały Finały
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Bieg indywidualny stylem dowolnym Petter-James Barron 43:50,4[39] 91.

Bobsleigh pictogram.svg Bobsleje[edytuj | edytuj kod]

Irlandzka reprezentacja bobsleistek na igrzyska w Vancouver liczyła trzy zawodniczki. W składzie znalazły się: Aoife Hoey, Claire Bergin i Leona Byrne. Byrne pełniła funkcję zawodniczki rezerwowej[4] i nie wystartowała w konkurencji dwójek. W zawodach wystartowały natomiast Hoey i Bergin. Wśród dziewiętnastu sklasyfikowanych dwójek zajęły one siedemnaste miejsce. Zdołały wyprzedzić zawodniczki z drugiego składu Rosji i pierwszego składu Australii. Najlepsze w rywalizacji okazały się Kanadyjki – Kaillie Humphries i Heather Moyse, do których Irlandki straciły 6 sekund i 56 setnych[40][41].

Konkurencja Zawodniczki Zjazd 1. Zjazd 2. Zjazd 3. Zjazd 4. Łącznie Miejsce
Ślizg dwójek kobiet Aoife Hoey
Claire Bergin
55,04[42] 54,49[43] 54,73[44] 54,58[45] 3:38,84[40] 17.

Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

W Vancouver wystąpiło dwoje irlandzkich narciarzy alpejskich. Wśród mężczyzn był to Shane O’Connor, który wystartował w slalomie. Zajął 45. miejsce w tej konkurencji ze stratą 25,82 sekundy do zwycięzcy, którym okazał się Włoch Giuliano Razzoli[46]. Wśród kobiet Irlandię reprezentowała Kirsty McGarry, która wzięła udział w dwóch konkurencjach – w slalomie i slalomie gigancie. W slalomie zawodniczka została zdyskwalifikowana po pierwszym przejeździe, który ukończyła w czasie 59,28 sekundy. Przyczyną dyskwalifikacji była nieprzepisowa grubość jednej z nart[47]. W slalomie gigancie zajęła natomiast 50. miejsce ze stratą 18,09 sekundy do zwyciężczyni – Viktorii Rebensburg[48].

Konkurencja Zawodnik Zjazd 1. Msc. 1. Zjazd 2. Msc. 2. Łącznie Miejsce
Slalom mężczyzn Shane O’Connor 1:00,83[49] 51. 1:04,31[50] 45. 2:05,14[46] 45.
Slalom kobiet Kirsty McGarry DQ[a][51] [52] [53] DQ
Slalom gigant kobiet Kirsty McGarry 1:24,28[54] 55. 1:20,92[55] 50. 2:45,20[48] 50.

Skeleton pictogram.svg Skeleton[edytuj | edytuj kod]

Jedynym irlandzkim skeletonistą, który wystąpił na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010, był Patrick Shannon. W ślizgu mężczyzn zajął on 25. miejsce i tym samym wyprzedził dwóch sklasyfikowanych zawodników – Nicolę Drocco i Iaina Robertsa. Zwycięzcą zawodów został Kanadyjczyk Jon Montgomery[56].

Konkurencja Zawodnik Zjazd 1. Zjazd 2. Zjazd 3. Zjazd 4. Łącznie Miejsce
Ślizg Patrick Shannon 55,18[57] 55,20[58] 54,60[59] nq[b][60] 2:44,98[56] 25.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zawodniczka została zdyskwalifikowana.
 2. Nie zakwalifikował się do czwartego przejazdu, ponieważ nie znalazł się wśród dwudziestu najlepszych zawodników po trzech rundach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Ireland at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 2. Ireland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-03)].
 3. Malahide Skier is Irish Flag Bearer at Olympic Closing Ceremony (ang.). olympicsport.ie, 26 lutego 2010. [dostęp 2013-03-19].
 4. a b c Irish Winter Olympic Team Announced (ang.). olympicsport.ie, 27 stycznia 2010. [dostęp 2013-03-30].
 5. Vancouver 2010 (ang.). olympicsport.ie. s. 2. [dostęp 2013-04-29].
 6. a b Ireland Winter Sports (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-25)].
 7. Ireland at the 1992 Albertville Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-06)].
 8. Pat McDonagh (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)].
 9. Terry McHugh (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-26)].
 10. Malachy Sheridan (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
 11. Gerry Macken (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
 12. Ireland at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 13. Patrick-Paul Schwarzacher-Joyce (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 14. Ireland at the 2002 Salt Lake City Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 15. Clifton, Baron Wrottesley (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
 16. a b Ireland at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 17. David Connolly (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 18. Irish athletes qualify for Winter Olympics (ang.). rte.ie, 4 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 19. Winter Olympics call-up for Aberdeen sports scholar (ang.). rgu.ac.uk, 1 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 20. Paul Savage: Irish Ski Team at the 2010 Winter Olympics (ang.). skiing.ie, 14 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 21. Griffin unhappy at Olympic snub (ang.). rte.ie [web.archive.org], 4 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 22. Winter Olympics: Paul Griffin XC skier (ang.). irisholympians.com, 14 stycznia 2010. [dostęp 2013-04-29].
 23. Cross-country Skiing: Griffin's Twin Peaks (ang.). independent.ie, 14 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 24. Paul Griffin (ang.). independent.ie, 23 lutego 2011. [dostęp 2013-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
 25. Irish Women’s Bobsleigh Olympic Spot under threat (ang.). mamanpoulet.com, 7 lutego 2010. [dostęp 2013-04-05].
 26. Battling Aussie bobsleighers just happy to be in Vancouver (ang.). theroar.com.au, 22 lutego 2010. [dostęp 2013-04-05].
 27. Brazil take an 11th-hour pop at Irish team (ang.). herald.ie, 10 lutego 2010. [dostęp 2013-04-05].
 28. Irish have bobsleigh place confirmed (ang.). morethanthegames.co.uk, 13 lutego 2010. [dostęp 2016-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-26)].
 29. Vancouver 2010 (ang.). olympicsport.ie. s. 3. [dostęp 2013-04-29].
 30. Irish athletes practice at Whistler Sliding Centre (ang.). olympicsport.ie, 2 lutego 2010. [dostęp 2013-04-29].
 31. Teams from Britain and Ireland Participating in the 2010 Winter Olympics (ang.). celtic-connection.com [web.archive.org], luty 2010. [dostęp 2013-04-29].
 32. a b Kirsty McGarry (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-27)].
 33. Peter-James Barron (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-04-29].
 34. Claire Bergin (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 35. Leona BYRNE (ang.). World Athletics. [dostęp 2020-03-24].
 36. Aoife Hoey (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 37. Shane O’Connor (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
 38. Pat Shannon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
 39. a b Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 15 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-13)].
 40. a b Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Two (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-23)].
 41. Canada Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-05)].
 42. Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Two Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 43. Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Two Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 44. Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Two Run 3 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 45. Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Two Run 4 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 46. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 47. Kirsty McGarry disqualified from Slalom event (ang.). rte.ie, 27 lutego 2010. [dostęp 2013-05-13].
 48. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Giant Slalom (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 49. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 50. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 51. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Slalom Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-12)].
 52. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Slalom Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-09)].
 53. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Slalom (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-12)].
 54. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Giant Slalom Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 55. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s Giant Slalom Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 56. a b Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Skeleton (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
 57. Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Skeleton Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-27)].
 58. Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Skeleton Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-27)].
 59. Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Skeleton Run 3 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-27)].
 60. Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Skeleton Run 4 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-27)].