Ischyropsalididae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ischyropsalididae
Simon, 1879
Ischyropsalis hellwigi
Ischyropsalis hellwigi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Dyspnoi
Nadrodzina Ischyropsalidoidea
Rodzina Ischyropsalididae
Rodzaj Ischyropsalis
C. L. Koch, 1839

Ischyropsalididae – rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Dyspnoi zawierająca około 40 opisanych gatunków należących do jednego rodzaju: Ischyropsalis.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała tych kosarzy wynosi od 4 do 8,5 mm. Nogi posiadają umiarkowanej długości. Charakteryzują się powiększonymi szczękoczułkami wyposażonymi w kleszcze. Ich długość może wynosić blisko dwukrotność długości ciała. Cechę tę dzielą z Nipponpsalidae, co jest efektem konwergencji. Nogogłaszczki są wydłużone i stosunkowo cienkie. Niektóre gatunki bytują w jaskiniach[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Kosarze te występują wyłącznie w Europie, gdzie na północy sięgają do Polski i Niemiec, a na południu do Kalabrii. Wiele gatunków zamieszkuje góry m.in.: Alpy, Karpaty, Góry Dynarskie i Pireneje[1].

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Najbliżej spokrewnione są z rodzajami Certolasma i Acuclavella z rodziny Ceratolasmatidae[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rodzaju Ischyropsalis pochodzi z klasycznej greki i oznacza „silne nożyce”, nawiązując do budowy szczękoczułek[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina liczy 35 gatunków[2], z czego w Polsce do 2000 roku wykazano dwa[3]. Oba znajdują się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce[4] (oznaczone pogrubieniem):

Rodzaj: Ischyropsalis

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen – The Biology of Opiliones (pl.: Biologia kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  2. Joel Hallan's Biology Catalog: Ischyropsalididae. [dostęp 2012-06-28].
  3. Wojciech Staręga: Lista kosarzy Polski na arachnologia.edu.pl. 2000-07-31. [dostęp 2012-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-15)].
  4. Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce: Pajęczaki – Arachnida. arachnologia.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-15)].