Isidro Metapán

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isidro Metapán
Pełna nazwa Asociación Deportiva Isidro Metapán
Przydomek Caleros (Wapienni)
Barwy niebieskie
Data założenia 2000
Liga Primera División
Państwo  Salwador
Adres Avenida Benjamín Estrada Valiente y 1a. Calle Poniente,
Metapán, Santa Ana
Stadion Estadio Jorge "Calero" Suárez
Prezes Salwador Wilfredo Guerra
Trener Salwador Jorge Rodríguez
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Asociación Deportiva Isidro Metapánsalwadorski klub piłkarski z siedzibą w mieście Metapán, w departamencie Santa Ana. Obecnie występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Primera División. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Jorge "Calero" Suárez.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

mistrzostwo (10): 2007 (C), 2008 (A), 2009 (C), 2010 (C), 2010 (A), 2011 (A), 2012 (A), 2013 (A), 2014 (C), 2014 (A)
wicemistrzostwo (3): 2005 (A), 2012 (C), 2015 (C)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podwaliny pod rozwój piłki nożnej w mieście Metapán położyły już w latach 50. dwie funkcjonujące w nim drużyny: Atlético Fuentes i ciesząca się większą popularnością CD Isidro Menéndez, założone przez Adána Martíneza i José Castro. Żadna z nich nie zdołała awansować do pierwszej ligi salwadorskiej. Bezpośrednim poprzednikiem Isidro Metapán był jednak powstały w 1979 roku klub CESSA, który pięć lat po założeniu wygrał rozgrywki drugoligowe, dzięki czemu wywalczył awans do Primera División de Fútbol Profesional. W marcu 1986, decyzją walnego zgromadzenia zarządu, zespół CESSA zmienił swoją nazwę na Metapán FC, zaczął używać nowych barw klubowych, a także przeniósł się na obiekt Estadio Óscar Quiteño z miasta Santa Ana. Ekipa ta występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1983–1992, nie odnosząc w niej większych sukcesów, a do drugiej ligi spadła po przegranych z Cojutepeque FC barażach o utrzymanie. Na pierwszoligowym zapleczu Metapán FC grał w latach 1992–2000, a najbliżej powrotu do Primera División był w 2000 roku, kiedy to dotarł aż dwumeczu finałowego Segunda División de Fútbol Salvadoreño, przegrywając w nim ostatecznie z Atlético Balboa.

W 2000 roku dwie istniejące w Metapán drużyny, CD Isidro Menéndez i Metapán FC, połączyły się, tworząc nowy klub – AD Isidro Metapán. Od razu przystąpił on do rozgrywek drugoligowych, grając na powstałej w latach 90. arenie Estadio Jorge "Calero" Suárez. Już po upływie roku, w sezonie 2000/2001, nowo powstała drużyna, prowadzona przez szkoleniowca Edwina Portillo, awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, pokonując w decydującym dwumeczu ekipę Jocoro FC. W Primera División klub zadebiutował w wygranym 2:1 meczu z Atlético Balboa i już po kilku latach zaczął być uznawany za jedną z czołowych drużyn Salwadoru, dysponując silną ekipą złożoną zarówno z doświadczonych, jak i młodych graczy. Spotkania z innym klubem z departamentu Santa AnaCD FAS – dorobiły się statusu meczu derbowego i są określane mianem "Derbi Santaneco".

Pierwszy poważny sukces piłkarze Isidro Metapán odnieśli podczas jesiennych rozgrywek Apertura 2005, zostając wicemistrzami kraju, po finałowej porażce z zespołem CD Vista Hermosa. Największe osiągnięcia w swojej krótkiej historii klub zaczął notować po powrocie do klubu trenera Edwina Portillo. W wiosennym sezonie Clausura 2007 wywalczył premierowy tytuł mistrza Salwadoru, pokonując w finale ekipę CD Luis Ángel Firpo. W tym samym roku drużyna wzięła również udział w premierowym turnieju międzynarodowym w historii – Copa Interclubes UNCAF, odpadając z niego już w pierwszej rundzie. Kolejne mistrzostwo kraju zespół zdobył półtora roku później, podczas rozgrywek Apertura 2008, a bohaterem spotkania finałowego z CD Chalatenango został bramkarz Isidro – Dagoberto Portillo, który zdobył dwie bramki z rzutów karnych, a w decydującej o ostatecznym triumfie serii jedenastek obronił dwa strzały i wykorzystał swojego karnego. W międzyczasie jako pierwszy salwadorski klub wziął udział w zreformowanych rozgrywkach Ligi Mistrzów CONCACAF. Trzeci tytuł mistrza Salwadoru zespół zanotował w sezonie Clausura 2009, po kolejnym triumfie nad Luis Ángel Firpo, zaś czwarty w rozgrywkach Clausura 2010, dysponując skutecznym duetem napastników, stworzonym przez Léstera Blanco i Urugwajczyka Paolo Suáreza, jedną z legend drużyny i brata Luisa Suáreza, napastnika między innymi Liverpool FC i FC Barcelona.

Kolejne, piąte już mistrzostwo, zawodnicy Isidro Metapán wywalczyli w sezonie Apertura 2010, tym razem pokonując po rzutach karnych drużynę Alianza FC. Następną serię udanych wyników, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, zapoczątkował 2011 rok, podczas którego zespół w jesiennym sezonie Apertura zdobył szósty tytuł mistrza kraju, triumfując w finale nad Once Municipal, a pół roku później, w rozgrywkach Clausura 2012, notując wicemistrzostwo – na przeszkodzie w odniesieniu kolejnego zwycięstwa stanął klub CD Águila. Prowadzony przez Portillo zespół notował równocześnie dobre występy także w najbardziej prestiżowych rozgrywkach północnoamerykańskiego kontynentu – Lidze Mistrzów CONCACAF, najdalej dochodząc w nich do ćwierćfinału w 2012 roku. Siódmy raz najlepszą drużyną w Salwadorze gracze z Metapán zostali w jesiennym sezonie Apertura 2012, po finałowym triumfie nad Alianzą.

W marcu 2013, po serii słabszych wyników, niespodziewanie zwolniony ze stanowiska został Edwin Portillo – trener prowadzący klub od sześciu lat, który wprowadził go na wyżyny salwadorskiej piłki. Zastąpił go były wielokrotny reprezentant kraju Jorge "Zarco" Rodríguez, jednak zmiana szkoleniowca nie miała wpływu na serię osiągnięć notowanych przez zespół; w przeciągu kolejnego półtora roku drużyna zdobyła trzy mistrzostwa Salwadoru z rzędu – w sezonach Apertura 2013, Clausura 2014 i Apertura 2014. Koniec udanej serii nastąpił dopiero podczas rozgrywek Clausura 2015, kiedy to w dwumeczu finałowym zawodnicy Isidro ulegli ekipie Santa Tecla FC, zdobywając tylko tytuł wicemistrzowski.

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Stan na 1 września 2015.

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Salwador Henry Hernández
2 OB Salwador Milton Molina
3 PO Salwador Francisco Álvarez
4 PO Salwador Christian Sánchez
5 OB Salwador William Barrios
6 PO Salwador Derlin Romero
7 PO Salwador Marvin Monterrosa
9 NA Salwador David Rugamas
10 NA Urugwaj Paolo Suárez
11 NA Meksyk David López
12 OB Salwador Julio Cerritos
14 NA Salwador Ricardo Ulloa
16 PO Salwador José Antonio Ramos
17 PO Salwador Nelson González
19 NA Jamajka Romeo Parkes
Nr Poz. Piłkarz
20 OB Salwador Héctor Omar Mejía
21 OB Salwador Jonathan Barrios
22 NA Salwador Otoniel Salinas
23 PO Salwador Óscar Cerén
25 BR Salwador Oscar Pleitez
26 NA Kolumbia Andrés Angulo
27 PO Salwador Luis Eduardo López
30 PO Salwador Josué Flores
33 NA Salwador Diego Peraza
34 PO Salwador Narciso Orellana
39 PO Salwador Edenilson González
42 PO Salwador Wilfredo Mirón
45 PO Salwador Marvin Figueroa
49 OB Salwador Rudy Clavel
61 NA Salwador Cristian Cisneros

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]