To jest dobry artykuł

Islandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Islandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Islandia
Kod MKOl ISL
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży Björgvin Björgvinsson (otwarcie)
Stefán Jón Sigurgeirsson (zamknięcie)
Liczba zawodników 4 w 5 konkurencjach w 1 dyscyplinie
Medale
Pozycja: .
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0
Reprezentacja Islandii podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Vancouver

Islandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kadry sportowców reprezentujących Islandię na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

W kadrze znalazło się czworo zawodników – trzech mężczyzn i jedna kobieta. Reprezentanci Islandii wystąpili w pięciu konkurencjach w narciarstwie alpejskim. Islandczycy nie zdobyli w Vancouver medalu, ich najlepszym rezultatem była 43. lokata Björgvina Björgvinssona w slalomie gigancie. Pod tym względem (najwyższego osiągniętego miejsca) był to najsłabszy występ reprezentacji Islandii na zimowych igrzyskach olimpijskich od igrzysk w Grenoble w 1968 roku. W Vancouver ponadto na 45. miejscu w supergigancie uplasował się Stefán Jón Sigurgeirsson. W pozostałych startach islandzcy sportowcy nie zostali sklasyfikowani.

Najmłodszą członkinią kadry olimpijskiej Islandii była Íris Guðmundsdóttir, która w dniu otwarcia igrzysk miała 19 lat i 284 dni, z kolei najstarszym był Björgvin Björgvinsson (30 lat i 48 dni). Björgvinsson pełnił funkcję chorążego islandzkiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Był to 16. start reprezentacji Islandii na zimowych igrzyskach olimpijskich i 33. start olimpijski, wliczając w to letnie występy[a].

Tło startu[edytuj | edytuj kod]

Występy na poprzednich igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Komitet Olimpijski Islandii został powołany w 1921 roku, lecz dopiero w 1935 roku został uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pierwsze dwa starty Islandczyków na letnich igrzyskach olimpijskich miały miejsce podczas igrzysk w Londynie w 1908 roku oraz igrzysk w Sztokholmie w 1912 roku. Wówczas jednak Islandia nie była niepodległym państwem, a islandzcy sportowcy występowali pod flagą duńską. Pierwszym oficjalnym startem olimpijskim Islandii był występ na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku[1]. W zimowych igrzyskach Islandia zadebiutowała natomiast w 1948 roku, podczas igrzysk w Sankt Moritz[2].

Przed igrzyskami w Vancouver reprezentacja Islandii, jako niepodległe państwo, 32-krotnie wystawiła reprezentację na igrzyska olimpijskie, w tym 15-krotnie na ich zimową edycję[2][3]. W letnich igrzyskach olimpijskich (do igrzysk w Pekinie w 2008 roku) Islandczycy czterokrotnie zdobyli medale olimpijskie – srebrny i brązowy w lekkoatletyce, srebrny w piłce ręcznej i brązowy w judo[4]. W zimowych edycjach igrzysk nigdy nie stanęli na podium olimpijskim. W latach 1948–2006 sportowcy z Islandii zaprezentowali się w zawodach olimpijskich w trzech dyscyplinach – biegach narciarskich (18 uczestników), narciarstwie alpejskim (46 uczestników) i skokach narciarskich (3 uczestników)[5].

Najlepszym rezultatem Islandczyków na zimowych igrzyskach olimpijskich było 11. miejsce męskiej sztafety biegaczy narciarskich (Jón Kristjánsson, Gunnar Pétursson, Ivar Stefánsson, Ebeneser Þórarinsson) podczas igrzysk w Oslo w 1952 roku. Indywidualnie najlepszy wynik osiągnęła Steinunn Sæmundsdóttir, zajmując 16. miejsce w slalomie podczas igrzysk w Innsbrucku w 1976 roku. Miejsca w pierwszej dwudziestce zawodów olimpijskich, również w slalomie, zajęli ponadto Eysteinn Þórðarson (17. na igrzyskach w Squaw Valley w 1960 roku) oraz Ásta Halldórsdóttir (20. na igrzyskach w Lillehammer w 1994 roku)[6][7][8].

Występy w sezonie przedolimpijskim[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2009 roku w Val d’Isère rozegrane zostały alpejskie mistrzostwa świata. Wzięło w nich udział czterech islandzkich narciarzy: Stefán Jón Sigurgeirsson, Árni Þorvaldsson, Björgvin Björgvinsson i Gísli Rafn Guðmundsson. Islandczycy wystąpili wyłącznie w zawodach mężczyzn – w slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i superkombinacji. Jedynymi sklasyfikowanymi zawodnikami byli Stefán Jón Sigurgeirsson i Árni Þorvaldsson, którzy w supergigancie zajęli odpowiednio 38. i 42. miejsce. W pozostałych konkurencjach alpejczycy startujący w islandzkich barwach nie zostali sklasyfikowani – nie ukończyli któregoś z przejazdów, nie wystartowali bądź zostali zdyskwalifikowani[9][10][11][12].

Kwalifikacje olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Okres kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Vancouver dla narciarzy alpejskich trwał od lipca 2008 do 25 stycznia 2010 roku. Kwalifikację olimpijską do zawodów w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe uzyskali alpejczycy, którzy w tym okresie zdobyli przynajmniej 500 punktów do listy rankingowej publikowanej przez Międzynarodową Federację Narciarską. Z kolei, aby zakwalifikować się do supergiganta i superkombinacji należało zdobyć przynajmniej 120 punktów w tych konkurencjach. Drugim kryterium kwalifikacyjnym był występ w mistrzostwach świata w Val d’Isère w 2009 roku oraz zdobycie w okresie kwalifikacyjnym przynajmniej 140 punktów FIS[13].

Kryteria kwalifikacyjne spełniło czworo islandzkich narciarzy alpejskich – trzech mężczyzn i jedna kobieta[14][15]. Íris Guðmundsdóttir zakwalifikowała się do slalomu i supergiganta, Björgvin Björgvinsson do slalomu i slalomu giganta, Árni Þorvaldsson do supergiganta, a Stefán Jón Sigurgeirsson do slalomu i supergiganta[16].

Sponsorzy reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Sponsorami reprezentacji olimpijskiej Islandii byli: 66°N, Hummel, Intersport, Ellingsen, Everest, Vodafone i Tæknivörur[17].

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

Prawa do transmisji zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver miał islandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, będący członkiem Europejskiej Unii Nadawców, Ríkisútvarpið, który prowadził relacje z zawodów za pośrednictwem kanału telewizyjnego RÚV. Ponadto transmisje za pośrednictwem telewizji kablowej i satelitarnej oraz transmisje internetowe prowadziła stacja Eurosport[18].

Skład delegacji olimpijskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład islandzkiej kadry olimpijskiej został oficjalnie zaprezentowany na początku lutego 2010 roku w Ambasadzie Kanady w Islandii. W obecności ambasadora Alana Bonesa oraz islandzkiej minister edukacji Katrín Jakobsdóttir, kadrę przedstawił Ólafur Rafnsson, prezes Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Stowarzyszenia Sportu Islandii. W kadrze znaleźli się: Björgvin Björgvinsson, Íris Guðmundsdóttir, Stefán Jón Sigurgeirsson i Árni Þorvaldsson. Przedstawiona została również jedyna reprezentantka Islandii na igrzyska paraolimpijskie w Vancouver, Erna Fridriksdóttir[19].

Spośród piętnastu dyscyplin sportowych, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do kalendarza igrzysk, Islandia wzięła udział w jednej – wszystkich reprezentantów wystawiła w narciarstwie alpejskim[20]. Poniżej przedstawiono pełen skład islandzkiej kadry olimpijskiej na igrzyska w Vancouver wraz z miejscami osiągniętymi na poprzednich zimowych igrzyskach.

Narciarstwo alpejskie (4)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
zjazd supergigant slalom gigant slalom kombinacja
Björgvin Björgvinsson 11 stycznia 1980 DNF1 22. [21]
Íris Guðmundsdóttir 13 maja 1990 [22]
Stefán Jón Sigurgeirsson 19 maja 1989 [23]
Árni Þorvaldsson 5 lipca 1984 [24]

Poza czteroosobową kadrą olimpijską sportowców, w islandzkiej delegacji na igrzyska olimpijskie w Vancouver znaleźli się: Andri Stefánsson, Guðmundur Jakobsson, Mundína Ásdís Kristinsdóttir (fizjoterapeutka) oraz trenerzy Pavel Čebulj i Primož Skerbinek[17].

Udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk[edytuj | edytuj kod]

Rolę chorążego reprezentacji Islandii podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, przeprowadzonej 12 lutego 2010 roku w hali BC Place Stadium, pełnił Björgvin Björgvinsson[25]. Islandzka delegacja olimpijska weszła na stadion jako 36. w kolejności – pomiędzy ekipami z Węgier i Indii[26]. Podczas ceremonii zamknięcia, zorganizowanej 28 lutego, flagę Islandii niósł Stefán Jón Sigurgeirsson[27].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Whistler Creekside – arena zmagań narciarzy alpejskich podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver

Rywalizacja olimpijska w narciarstwie alpejskim na igrzyskach w Vancouver odbyła się w dniach 15–27 lutego 2010[28] w Whistler Creekside[29]. Islandzcy narciarze alpejscy wystartowali w pięciu konkurencjach alpejskich, przeprowadzonych między 19 a 27 lutego[16][28].

Pierwszą konkurencją na igrzyskach w Vancouver, w której wziął udział reprezentant Islandii, był supergigant mężczyzn, rozegrany 19 lutego[16][28]. W rywalizacji uczestniczyli Stefán Jón Sigurgeirsson i Árni Þorvaldsson. Þorvaldsson nie ukończył konkurencji, a Sigurgeirsson zajął 45. miejsce – ostatnie wśród sklasyfikowanych zawodników. Uzyskał czas 1 min 39,12 s, czyli stracił 8,78 s do mistrza olimpijskiego, Norwega Aksela Lunda Svindala[30]. Dzień później w supergigancie kobiet wystąpiła Íris Guðmundsdóttir, jednak nie ukończyła przejazdu i nie została sklasyfikowana[31].

23 lutego przeprowadzono rywalizację alpejczyków w slalomie gigancie[28]. Jedyny reprezentant Islandii w tej konkurencji, Björgvin Björgvinsson zajął 43. miejsce w gronie 81 sklasyfikowanych zawodników[32]. W pierwszym przejeździe uzyskał 42. czas[33], a w drugim 45.[34] Łącznie osiągnął wynik 2 min 46,71 s, który był słabszy od rezultatu mistrza olimpijskiego Carla Janki o 8,88 s[32].

26 lutego rozegrane zostały zawody w slalomie kobiet, a dzień później w slalomie mężczyzn[28]. W zmaganiach tych wzięli udział Íris Guðmundsdóttir, Björgvin Björgvinsson i Stefán Jón Sigurgeirsson. Żaden z nich nie został jednak sklasyfikowany – wszyscy zakończyli swój udział w zawodach na nieukończonym pierwszym przejeździe[35][36][16].

Ogółem najlepszym rezultatem islandzkich narciarzy alpejskich w Vancouver była zatem 43. pozycja Björgvinssona w slalomie gigancie[16]. W efekcie, biorąc pod uwagę najlepszy rezultat wszystkich islandzkich sportowców w poszczególnych zimowych edycjach igrzysk, był to najsłabszy występ reprezentacji Islandii od 1968 roku, czyli od igrzysk w Grenoble. Wówczas najlepszym wynikiem było 67. miejsce Reynira Brynjólfssona w slalomie gigancie[6][7][8].

Konkurencja Zawodnik Zjazd 1 Zjazd 2 Łącznie
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Slalom kobiet Íris Guðmundsdóttir DNF[37] NQ[38] DNF[35] DNF1
Supergigant kobiet Íris Guðmundsdóttir DNF[31] DNF
Slalom mężczyzn Björgvin Björgvinsson DNF[39] NQ[40] DNF[36] DNF1
Stefán Jón Sigurgeirsson DNF[39] NQ[40] DNF[36] DNF1
Slalom gigant mężczyzn Björgvin Björgvinsson 1:21,44 42.[33] 1:25,27 45.[34] 2:46,71 43.[32]
Supergigant mężczyzn Stefán Jón Sigurgeirsson 1:39,12 45.[30]
Árni Þorvaldsson DNF DNF[30]

Po igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Pomimo niesatysfakcjonujących rezultatów osiągniętych na igrzyskach w Vancouver, w grudniu 2010 roku Íris Guðmundsdóttir i Björgvin Björgvinsson zostali wybrani przez Islandzki Związek Narciarski najlepszymi islandzkimi narciarzami w roku olimpijskim[41].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nie uwzględniono występów na letnich igrzyskach w 1908 i 1912 roku. Wówczas Islandia nie była niepodległym państwem, nie został jeszcze powołany komitet olimpijski tego kraju, w efekcie czego islandzcy sportowcy startowali pod duńską flagą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. History (ang.). Íþrótta-og Ólympíusamband Íslands. [dostęp 2020-09-24].
 2. a b Iceland (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 3. Keppendur á Vetrarólympíuleikum (isl.). Íþrótta-og Ólympíusamband Íslands. [dostęp 2020-09-24].
 4. Iceland Summer Sports (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 5. Iceland Winter Sports (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 6. a b Iceland in Cross Country Skiing (ang.). Olympedia. [dostęp 2020-09-24].
 7. a b Iceland in Alpine Skiing (ang.). Olympedia. [dostęp 2020-09-24].
 8. a b Iceland in Ski Jumping (ang.). Olympedia. [dostęp 2020-09-24].
 9. Val d'Isère (FRA) - FIS World Ski Championships - Men's Super G - February 04, 2009 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 10. Val d'Isère (FRA) - FIS World Ski Championships - Men's Super Combined - February 09, 2009 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 11. Val d'Isère (FRA) - FIS World Ski Championships - Men's Giant Slalom - February 13, 2009 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 12. Val d'Isère (FRA) - FIS World Ski Championships - Men's Slalom - February 15, 2009 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 13. Systèmes de qualification pour les XXIes Jeux olympiques d'hiver, Vancouver 2010. Ski alpin (fr.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. s. 1–3. [dostęp 2020-09-24].
 14. Summary of Quota allocation as per 18.01.2010 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 15. 7th FIS Points List 2009/2010 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2020-09-24].
 16. a b c d e Iceland Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 17. a b Ársskýrsla 2011 (isl.). Íþrótta-og Ólympíusamband Íslands. s. 46. [dostęp 2020-09-24].
 18. Vancouver 2010 Olympic Winter Games Rights Holding Broadcasters (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. s. 4. [dostęp 2020-09-24].
 19. Icelandic Winter Olympic Team Presented (ang.). Iceland Review, 3 lutego 2010. [dostęp 2020-09-24].
 20. Iceland at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-10-23].
 21. Björgvin Björgvinsson Bio, Stats, and Results (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 22. Íris Guðmundsdóttir Bio, Stats, and Results (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 23. Stefán Jón Sigurgeirsson Bio, Stats, and Results (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 24. Árni Þorvaldsson Bio, Stats, and Results (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 25. Óskar Ófeigur Jónsson: Björgvin var fánaberi Íslands á opnunarhátíðinni í nótt (isl.). Vísir, 13 lutego 2010. [dostęp 2020-09-24].
 26. Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers (ang.). Vancouver Sun, 12 lutego 2010. [dostęp 2020-09-24].
 27. The Flagbearers for the Vancouver 2010 Closing Ceremony (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski, 28 lutego 2010. [dostęp 2020-09-24].
 28. a b c d e Schedule and Results: Vancouver 2010 Olympics - Alpine Skiing (ang.). Vancouver 2010 Winter Olympics. [dostęp 2020-09-24].
 29. About Whistler Creekside (ang.). „The New York Times”. [dostęp 2020-09-24].
 30. a b c Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Super G (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 31. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Super G (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 32. a b c Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 33. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 1 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 34. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 2 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 35. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 36. a b c Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 37. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 1 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 38. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 2 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 39. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 1 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 40. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 2 (ang.). Sports Reference. [dostęp 2020-09-24].
 41. Þröstur Ernir Viðarsson: Íris og Björgvin skíðafólk ársins (isl.). Vikublaðið, 20 grudnia 2010. [dostęp 2020-09-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]