Isobel Stevens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isobel Katherine Stevens
Dr Modelka, Iz
Postać z Chirurgów
Ilustracja
Katherine Heigl, odtwórczyni roli Izzie Stevens
Pierwsze wystąpienie A Hard Day's Night
Ostatnie wystąpienie I Like You So Much Better When You’re Naked
Twórca Shonda Rhimes
Grany przez Katherine Heigl
Dane biograficzne
Rodzina Robbie Stevens (matka)
Hannah Klein (córka; oddana do adopcji)
małżeństwo: Alex Karev (rozwód)

Isobel Katherine Stevens (znana jako Izzie) to fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterek serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Katherine Heigl, a została stworzona przez Shondę Rhimes.

Izzie jest katoliczką.

Jako nastolatka zaszła w ciążę i oddała dziecko do adopcji. Jest w złych relacjach ze swoja matką. Miała romans z Alexem Karevem. Zakochała się w pacjencie Dennym Duquette, który zmarł. W czwartym sezonie zaczyna układać sobie życie z George’em O’Malleyem. W sezonie piątym okazuje się, że ma IV stadium złośliwego raka skóry. Również podczas piątego sezonu bierze ślub z Alexem Karevem Pracuje w Seattle Grace Hospital, w pierwszym, drugim i trzecim sezonie jako stażystka, od sezonu czwartego jako rezydentka.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Razem z innymi stażystami: Meredith Grey, Cristiną Yang, Alexem Karevem i George’em O’Malleyem została przydzielona do Mirandy Bailey nazywanej „Kapo”, z powodu bezceremonialnego i rygorystycznego podejścia. Już na początku Izzie ma trudne zadanie. Musi pomóc Chince, która przychodzi do szpitala z niewielkimi obrażeniami. Jednak pacjentka nie mówi po angielsku, przez co Izzie ma problemy z komunikowaniem się z nią. Kobieta daje znaki, żeby Izzie wyszła z nią ze szpitala, gdzie spotykają dziecko Chinki, które jest w cięższym stanie. Ponieważ nie ma ono zielonej karty, matka boi się że pójdzie do więzienia. Izzie zabiera materiały ze szpitala i opatruje rany dziewczynki. Relacje pomiędzy Izzie i Alexem są coraz lepsze, co widać gdy Izzie broni go przed pozostałymi przyjaciółmi. Mówi że „jest naprawdę słodki, gdy tylko się go pozna”. Związek pomiędzy Alexem i Izzie pogłębia się, gdy umawiają się na randkę. Izzie jest zła, ponieważ Alex nawet na pożegnanie jej nie pocałował. Niedługo potem przyłapuje go razem z Olivią uprawiających seks. Złość Izzie na Alexa, osiąga punkt krytyczny, a w dodatku dr Addison Montgomery postanawia zostawić Izzie na noc z dzieckiem, które ma umrzeć. Ma to ją nauczyć, że nie należy zbyt przywiązywać się do pacjentów. Taką samą lekcję dr Addison otrzymała w przeszłości od Richarda Webbera.

Izzie leczy pacjentkę ze spontanicznymi orgazmami. Flirtuje także z Dennym, który ma problemy z oddychaniem. Seria śmierci podczas operacji w Seattle Grace powoduje ujawnienie się przesądów wśród lekarzy, w szczególności, że „śmierć nadchodzi trójkami i siódemkami”. Cztery zgony ranka implikują więc następne trzy w tym dniu. To powoduje, że Izzie jest zdenerwowana operacją Denny'ego. Zazdrosny Alex informuje Denny'ego, że jest bardzo prawdopodobne, że nie przeżyje zabiegu, przez co powinien zerwać znajomość z Izzie. Izzie nie może powstrzymać łez, rozmawiając z Dennym po operacji, którą ostatecznie przeżył. Na zakończenie całuje swojego pacjenta i przyjmuje jego oświadczyny. Niedługo potem Denny umiera. Okazuje się, że zmarły narzeczony pozostawił jej w spadku 8,7 milionów dolarów. Stevens postanawia sfinansować przychodnię imienia Denny'ego Duquette'a. W trzeciej serii, pijana Stevens, uprawia seks z George’em. Po rozwodzie George’a z Calliope Torres, Izzie i George postanawiają być razem, lecz ich pożycie seksualne nie daje im satysfakcji, przez co zrywają. W międzyczasie Izzie zaczyna spotykać się z Alexem Karevem.

W piątym sezonie, w trakcie trwania ich związku, zaczyna widzieć swojego nieżyjącego narzeczonego, Denny'ego. Dzięki tym halucynacjom, diagnozuje u siebie czerniaka złośliwego, w IV stadium, z przerzutami do mózgu. Zaczyna walczyć z rakiem. Pomaga jej w tym znakomita, acz bardzo surowa onkolog – dr Neela Swender. Podczas tego organizuje ona ślub Dereka z Meredith. Jednak gdy jej stan się pogarsza, para młoda robi niespodziankę Isobel i to ona bierze ślub z Alexem w tym dniu. Następnie sezon kończy się zatrzymaniem jej reakcji życiowych i reanimacją (na którą się nie zgadzała).

W następnym sezonie Izzie przechodzi kryzys, w którym tęskni za zmarłym George’em O'Maileyem. Następnie, gdy dochodzi do fuzji z Mercy West, po sprzeczce z nowym rezydentem popełnia błąd, przez który jej pacjentka traci możliwość otrzymania organu do transplantacji. Zostaje wyrzucona z Seattle Grace Hospital. Odchodzi wtedy od Alexa, gdyż to jego obwinia o jej zwolnienie. Przez jakiś czas nie pojawia się w szpitalu, a kiedy wraca, Alex wyjawia jej, że ją kocha, ale nie zasłużył na takie traktowanie i mówi jej, że powinna wyjechać. Pod koniec 6. sezonu, Izzie wysyła Alexowi papiery rozwodowe i nie pojawia się już w szpitalu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]