Iwan Wendzyłowycz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Wendzyłowycz
Іван Лукич Вендзилович
Data i miejsce urodzenia 1807
Krempna
Data i miejsce śmierci 21 listopada 1885
Tarnawa Wyżna
Zawód, zajęcie malarz i rzeźbiarz

Iwan (Jan) Łukycz Wendzyłowycz (ur. 1807 w Krempnej, zm. 21 listopada 1885 w Tarnawie Wyżnej) – ukraiński (Rusin) malarz i rzeźbiarz. Podpisywał się jako Joan Wędziłowicz.

Rudolf Benedykt Lewicki na grafice autorstwa Joana Wędziłowicza

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w seminarium duchownym we Lwowie. Podczas powstania w 1831 był zaangażowany w działalność konspiracyjną, w 1834 został aresztowany, ale z braku dowodów zwolniono go bez procesu sądowego. W 1854 otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie otrzymał probostwo w Tarnawie Wyżnej, gdzie mieszkał do końca życia.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Był samoukiem, autorem malowideł o charakterze religijnym i świeckim. Jego autorstwa jest obraz przedstawiający św. Annę, umieszczony w ołtarzy kościoła św. Bartłomieja w Drohobyczu. Ponadto malował portrety polskich królów, powstańców listopadowych oraz obrazy o charakterze militarnym, z których część powstała na zamówienie Ossolineum we Lwowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • «Мистецтво живопису і графіки на Україні в першій половині і середині XIX століття» Київ-Одеса «Вища школа», 1983 s. 65;
  • X. Харчук Вендзилович Іван "Енциклопедія Львова" А. Козицького, І. Підкови Львів: Літопис 2007 t 1. s. 344, 344 ​ISBN 978-966-7007-69-0​ (hasło Iwan (Jan) Wendziłowicz w Encyklopedii Lwowa)