Iwao Hakamada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwao Hakamada (jap. 袴田 巖 Hakamada Iwao, ur. 10 marca 1936 w Shizuoka)japoński seryjny morderca. Jest japońskim byłym bokserem zawodowym, który został skazany na śmierć 11 września 1968 roku za morderstwo dokonane 30 czerwca 1966 roku, które stało się znane jako Incident Hakamada. W dniu 10 marca 2011, został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej przebywający w celi śmierci. W marcu 2014 roku jego sprawa została ponownie rozpatrzona, po czym został natychmiastowo zwolniony przez sąd okręgowy, który stwierdził, że jest powód by wierzyć, iż dowody przeciwko niemu w pierwszym procesie, zostały sfałszowane. Na wyrok oczekuje na wolności.

Iwao Hakamada ma starszą siostrę, Hideko. Jego starszy brat Shigeji zmarł w 2001. Od 1959 do 1961, Hakamada walczył w 29 profesjonalnych walkach bokserskich. Został sklasyfikowany na szóstym miejscu w swojej klasie wagowej. Zakończył swoją karierę z wynikiem 16–11–2, w tym jedno zwycięstwo przez TKO. Wszystkie stracone walki, przegrał na punkty. Po zakończeniu kariery pracował w jednej z fabryk w swoim rodzinnym mieście.

W 1968 roku został skazany na karę śmierci za zamordowanie swego pracodawcy i jego rodziny.

Skazany zawsze utrzymywał, że jest niewinny, a obciążające go zeznania podpisał – jak powiedział – pod wpływem gróźb i bicia przez policjantów. Wyrok skazujący został jednak zatwierdzony przez japoński Sąd Najwyższy w 1980 roku.

W 2008 roku pojawiły się jednak nowe dowody w sprawie Hakamady, w tym korzystne dla niego testy DNA, które nie potwierdziły jego winy. Działający na rzecz uwolnienia mężczyzny komitet poparcia, a także japońska Izba Adwokacka zażądały rewizji nadzwyczajnej całego procesu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]