Izabela Kopeć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izabela Kopeć
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1970[1]
Cieszyn
Pochodzenie Polska
Typ głosu mezzosopran
Gatunki pieśń, oratorium, opera, classical crossover
Zawód śpiewaczka operowa, pieśniarka, wokalistka, producentka muzyczna
Aktywność od 1998
Wydawnictwo MJM Music PL, Dux.pl
Strona internetowa

Izabela Kopeć (ur. 4 marca 1970 w Cieszynie) – polska śpiewaczka, mezzosopranistka, wokalistka. Jest członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Związku Producentów Audio-Video ZPAV. Przedstawicielka gatunku classical-crossover. Jest też kompozytorem i producentem muzycznym. W 2011 roku na zaproszenie włoskiego piosenkarza i kompozytora Amedeo Minghi nagrała polsko-włoskiego singla „Un uomo venuto da molto lontano” („Człowiek, który przyszedł z daleka”). Utwór został stworzony z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Polską wersję tekstową napisały dla Izabeli Kopeć pisarka Małgorzata Kalicińska i Barbara Grabowska. W 2011 koncertowała w Polsce z autorskim projektem House Opera Diva. W 2012 wraz z muzykami Filharmonii Luksemburskiej (Aconcagua Quintet) nagrała i wydała płytę pt. Piazzolla. Show Me Your Tango[2] z repertuarem pieśni Astora Piazzolli. Stypendystka: Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (2013), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2018).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła w Strumieniu, gdzie śpiewała w lokalnych chórach Lutnia i Canzonetta jako solistka. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia (gitara klasyczna) i II stopnia (śpiew solowy) w Cieszynie. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalnym o specjalizacji wokalno-aktorskiej i oratoryjno-kantatowej.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Jest z wykształcenia śpiewaczką operową, ale na scenie łączy również muzykę poważną z gatunkami takimi jak pop, jazz, house, etno, art-rock, ambient czy drum & bass. Takie połączenie stylu operowego z innymi gatunkami muzycznymi nosi nazwę classical-crossover. Ma w repertuarze również pieśni i arie, muzykę oratoryjną - Bach, Händel, Paisiello, Vivaldi, Pergolesi, Mozart, ​Haydn, Rossini, Debussy, Chopin, Saint-Saëns, Fauré, Rachmaninow, Paderewski, Karłowicz, Szymanowski, Rogowski, Piazzolla, Baird, twórczość hiszpańskich kompozytorów, takich jak Fernando Obradors i Manuel de Falla, a także musicale (np. tematy Gershwina, w tym arię „Summertime” z opery Porgy & Bess, „The Man I Love”, „Over the Rainbow” z Czarnoksiężnika z Krainy Oz oraz romanse - hiszpańskie i rosyjskie. Specjalizuje się w repertuarze Astora Piazzolli i Ludomira Michała Rogowskiego. W lipcu 2011 z koncertem pieśni Astora Piazzolli otworzyła Festiwal Kręgi Sztuki w Cieszynie, a w 2017 na Zamku Królewskim w Warszawie koncertem - światową premierą albumu Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego zainaugurowała autorski projekt „Ludomir Michał Rogowski - życie i twórczość - odkrywanie nieznanego”.

W 2002 z kompozytorem, aranżerem i producentem – Wojciechem Konikiewiczem nagrała maxisingla z trzema utworami autorstwa Konikiewicza do tekstów Sławomira Gołaszewskiego „Te trzy światy”.

W 2003 współpracowała z kompozytorem Christopherem de Voise w Nowym Yorku. Zaowocowało to nagraniem utworów „Spanish rommance” i „Hommage a Satie”. Zostały one wykorzystane w filmie aktorsko-animowanym Zbigniewa M. Dowgiałło Pankosmodios (2006) zaprezentowanym na 60. Festiwalu Filmowym w Cannes​[3].

W 2003 wykonała w Bazylice Gdańskiej „Stabat Mater” – współczesną kompozycję de Voise na chór, orkiestrę i głos solo – w Międzynarodowym Koncercie na 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II.

Od 2004 współpracowała z belgijskim kompozytorem Henri Seroka, którego „Credo” wykonała na światowej premierze w 2004 na ​Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W 2005 nagrała w Londynie we współpracy z producentem Peterem Haywoodem utwór „My Love”, łączący operowy głos z najnowocześniejszym brzmieniem clubbingowym. Gościnnie na klawiszach zagrał Keith Emerson. Piosenka ukazała się na dwóch albumach: Hotel St. Tropez i Cafe Krishna dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W latach 2006–2008 wyprodukowała utwory na kolejną płytę Inspiracje i utwory koncertowe. Nagrała także wokalizy do muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka. We współpracy z Donem Conroux, Philem Gruberem i innymi specjalistami kształciła się w terapeutycznych zastosowaniach muzyki. Nagrała dwie płyty relaksacyjne - Między niebem i ziemią i Bractwo aniołów. Jest autorką i wykonawczynią koncertów terapeutycznych i relaksacyjnych wraz z zaproszonymi muzykoterapeutami.

W roku 2008 jej wykonanie arii „Summertime” do setów dj’a w TVP zaowocowało zaproszeniem artystki do udziału w polskim finale konkursu piosenki „Eurovision Song Contest 2008”. Jej utwór „You’ve Got My Love” uzyskał wysokie uznanie publiczności i przedstawicieli zagranicznych stacji telewizyjnych – przed finałem „Piosenki dla Europy 2008” polski oddział OGAE (Międzynarodowe Stowarzyszenie miłośników Eurowizji) przeprowadził wśród swoich członków plebiscyt na najlepszy utwór, w którym Izabela Kopeć zajęła drugie miejsce.

W sierpniu 2008 brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Viva il canto w Cieszynie.

W październiku 2008 koncertowała w dziesięciu największych miastach w Polsce w ramach show – Izabela Volvo Tour.

W 2009 skomponowała utwór „I’m singing for You” do filmu fabularnego 15 fotografii (2010)[4] w reż. Franciszka Dzidy z Piotrem Machalicą w roli głównej. Tekst do utworu napisała Bożenna Intrator. Film został pokazany w konkursie kina niezależnego na XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2011 emitowany w telewizji Canal+.

W maju 2010 wraz z pianistką Beatą Szałwińską przedstawiła projekt „Blisko Chopina-Inspiracje” na III Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Amber Baltic w Międzyzdrojach. We wrześniu 2010 artystki wystąpiły z programem na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie/Czeskim Cieszynie.

W styczniu 2011 wraz z włoskim piosenkarzem i kompozytorem Amedeo Minghi nagrała polsko-włoski utwór „Un uomo venuto da lontano” („Człowiek, który przyszedł z daleka”), wydany z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Polską wersję tekstową napisały dla Izabeli Kopeć pisarka Małgorzata Kalicińska i aktorka Barbara Grabowska. Premiera teledysku odbyła się 30 kwietnia 2011 w studio TVP w Watykanie. 5 czerwca 2011 Izabela Kopeć i Amedeo Minghi zaśpiewali wspólnie hymn beatyfikacyjny podczas Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie[5]. 8 października 2011 wystąpiła z koncertem na Jubileuszu 600-lecia Katedry we Włocławku. Towarzyszyli jej muzycy Camerata Vistula, a utwór „Un uomo venuto da lontano” gościnnie zaśpiewał Amedeo Minghi.

W marcu 2011 artystka rozpoczęła trasę koncertową ze swoim autorskim projektem „House Opera Diva”, podczas której do house’owych setów dj’skich wykonuje fragmenty najbardziej znanych arii operowych świata oraz własne kompozycje[6]. Wystąpiła w najlepszych klubach w Polsce, między innymi w klubie Opera w Warszawie, Bed we Wrocławiu, Bedroom w Łodzi. 19 listopada 2011 z repertuarem House Opera Diva uświetniła międzynarodowy pokaz mody Not Fashion Alone[7].

W lipcu 2011 Izabela Kopeć wraz z luksemburskimi muzykami kwintetu Aconcagua otworzyła międzynarodowy festiwal Kręgi Sztuki w Cieszynie. Koncertem „In Memory of Astor Piazzolla” uczciła 90.lecie narodzin twórcy tango nuevo.

W maju 2012 wydała płytę pt. Piazzolla. Show Me Your Tango (wyd. MJM Music PL) z pieśniami Astora Piazzolli. Płytę promowały dwa teledyski: do utworu „Oblivion”[8] (reż. Kasia Adamik, Olgda Chajdas) oraz „Vuelvo al sur”[9] (reż. Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć). Izabela Kopeć wraz z kwintetem koncertowała z pieśniami Piazzolli m.in. w ​Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Hali Stulecia we Wrocławiu, w Studio Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie.

W październiku 2013 nagrała i wyprodukowała płytę Moc tradycji. Kolędy polskie[10], do której zaprosiła chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” z Cieszyna oraz dziecięcy chór Canzonetta ze Strumienia.

W 2017 na Zamku Królewskim w Warszawie, koncertem - Światową Premierą albumu Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego zainaugurowała autorski projekt Ludomir Michał Rogowski - życie i twórczość - odkrywanie nieznanego. Koncert odbył się z towarzyszeniem orkiestry ​Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej[11].

W 2018 współpracowała z słowackim kompozytorem Peterem Machajdikiem, którego utwór „Błogosławieni wykonała na światowej premierze w Filharmonii Lubelskiej w Lublinie 28 września 2018 (Ondrej Olos - dyrygent, Dariusz Drzazga - skrzypce). „Błogosławieni” – to dzieło w obsadzie na mezzosopran, skrzypce i orkiestrę smyczkową na podstawie słów ośmiu nowotestamentalnych błogosławieństw.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

 • 2002: „Te trzy światy” (maxi singiel, wyd. Artmus-IK)
 • 2008: „You’ve Got My Love” (prod. i wyd. Artmus-IK)
 • 2011: „Un uomo venuto da lontano/ Człowiek który przybył z daleka” (duet z Amedeo Minghi, produkcja włosko-polska)

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • 2006: Sycamore Tree (prod. i wyd. Artmus-IK)
 • 2007: Ispiracje (prod. i wyd. Artmus-IK)
 • 2010: Five (prod. i wyd. Artmus-IK)
 • 2012: Piazzolla. Show Me Your Tango, z muzykami Aconcagua Quintet (Luksemburg), (prod. Artmus-IK / wyd. MJM Music PL)
 • 2013: Moc tradycji. Kolędy polskie, z udziałem chóru UŚ HARMONIA z Cieszyna oraz dziecięcym chórem Canzonetta, (prod. Artmus-IK / wyd. MJM Music PL)[12]
 • 2017: Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego, nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej (prod. Artmus-IK / wyd. Dux)

Składanki[edytuj | edytuj kod]

 • 2005: „My Love”, włączony do albumów-składanek Hotel St. Tropez i Cafe Krishna, dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii, prod. Cottec Feat
 • 2008: wokalizy do Szkiców – muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Płyta Reżyser
2009 „I am Singing for Your”
(z filmu 15 fotografii (2010) w reż. Franciszka Dzidy)
Five Karol Grześkowiak
2012 „Oblivion” Piazzolla. Show Me Your Tango Kasia Adamik, Olga Chajdas
2013 „Vuelvo al sur” Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć
2017 „Berceuse” Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego Patrycja Woy–Wojciechowska

Produkcje Artmus-IK:[edytuj | edytuj kod]

 • W roku 2009 Teledysk do utworu „I am singing for your” z płyty „Five”, promujący film pełnometrażowy „15 fotografii” w reżyserii Franciszka Dzidy
 • W roku 2010 produkcja płyty Album „Five” Płyta ukazała się w 2010 roku nakładem Artmus-IK
 • W roku 2011 Singiel oraz teledysk „Un uomo venuto da lontano/ Człowiek, który przybył z daleka” nagrany z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wraz z włoskim śpiewakiem Amedeo Minghi (w kooperacji z firmą Gigis Productions, Włochy)
 • W roku 2011 produkcja trasy koncertowej ,,House Opera Diva''
 • W lutym 2012 roku w Luksemburgu produkcja 50 minutowego międzynarodowego nagrania pieśni Astora Piazzolli na mezzosopran i kwintet klasyczny. Płyta Izabeli Kopeć i Aconcagua ukazała się w Polsce 28 maja 2012 roku nakładem MJM Music PL
 • W roku 2012 Teledysk do utworu „Oblivion” promującego płytę „Piazzolla. Show Me Your Tango”
 • W latach 2012­ -2016 -Wyprodukowanie i wykonanie cyklu koncertów z pieśniami Astora Piazzolli na mezzosopran z towarzyszeniem kwintetu klasycznego,pt.,,Show ME Your Tango''w Polsce: Filharmonii Łódzkiej, Hali Stulecia we Wrocławiu, Filharmonii Gdańskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
 • W roku 2013 Teledysk do utworu „Vuelvo al sur” promującego płytę „Piazzolla. Show Me Your Tango”, reż. Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć
 • W latach 2013-2014 Produkcja płyty pt.,,Moc Tradycji''- kolędy polskie w wykonaniu Izabeli Kopeć, chóru dziecięcego ,,Canzonetta'' ze Strumienia i chóru Uniwersytetu Śląskiego ,,Harmonia'' z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego harfy i fortepianu. Płyta ukazała się na rynku 18 listopada 2013 nakładem MJM MusicPL
 • W latach 2013-2015 wyprodukowanie 9 koncertów z repertuarem z płyty ,,Moc Tradycji'' – kolędy polskie. Koncerty odbyły się w Warszawie Wilanów, Warszawa Wola, Warszawa Ursynów, Marki, Kobyłka, Jarocin, Wisła, Czechowice Dziedzice, Strumień, Wejherowo
 • W latach 2015-2016 produkcja koncertów oratoryjnych ,,Stabat Mater'' G.Pergolesiego w ramach festiwalu Wielkopostnego w Kobyłce oraz w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej
 • W latach 2015-2017 nagranie i wyprodukowanie płyty z muzyką wokalno-­instrumentalną L.M.Rogowskiego. Pieśni L.M.Rogowskiego na mezzosopran z towarzyszeniem fortepianu i skrzypiec, oraz ,,Fantasmagories'' L.M.Rogowskiego na ­głos mezzosopranowy wraz z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
 • W 2016 ­Organizacja spotkań ze sztuką w Centrum Kultury w Wilanowie ­projekt interdyscyplinarny (koncerty i prelekcje).
 • Wrzesień 2016 - organizacja międzynarodowej produkcji  - koncert muzyki hiszpańskiej z zaproszonymi honorowymi gośćmi - Ambasadorami :Argentyny, Finlandii, Holandii, Belgii i Japonii.
 • W 2017 produkcja teledysku do jednej z Fantasmagories L.M Rogowskiego - „BERCEUSE”.
 • W 2017 Produkcja koncertu - Światowej Premiery albumu "Songs & Fantasmagories" Ludomira Michała Rogowskiego, inauguracji autorskiego projektu "Ludomir Michał Rogowski - życie i twórczość - odkrywanie nieznanego" - na Zamku Królewskim z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej.
 • W 2017 Produkcja Listopadowego Koncertu Narodowego w Lublinie - "Songs & Fantasmagories" Ludomira Michała Rogowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej.
 • 18 listopada 2017 odbyła się lubelska premiera „Pieśni i Fantasmagories” – kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego. Koncert odbył się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, w ramach obchodów 700-lecia miasta Lublina i Narodowego Koncertu Listopadowego organizowanego przez Prezydenta miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka (produkcja Artmus-IK)
 • 26 listopada 2017 odbyła się wilanowska premiera „Pieśni” – kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego, urodzonego w Lublinie, który tworzył w I połowie XX wieku. Koncert odbył się we wnętrzach Muzeum – Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w Sali Białej (produkcja Artmus-IK).
 • Grudzień 2017 – nagranie telewizyjne Pieśni L. M. Rogowskiego w TVP Kultura
 • Styczeń 2018 - produkcja i wykonanie koncertu” Moc Tradycji” – Tychy, w ramach Tyskich Wieczorów Kolędowych
 • Marzec 2018 – cykl koncertów z muzyką kameralną (pieśni Astora Piazzolli) – Warszawa, Marki
 • Kwiecień 2018 – Koncert Wielkanocny „Miserere” – Kościół Barnabitów - Warszawa
 • Lipiec 2018 – Koncert Kameralny pieśni A. Piazzolli w Teatrze Nowym - Zabrze
 • Sierpień 2018 – Koncerty pieśni A. Piazzolli z towarzyszeniem kwintetu klasycznego w Filharmonii Koszalińskiej
 • Sierpień 2018 – Scena Klasyczna Jurata
 • Wrzesień 2018 – Koncert na 150 lecie śmierci kompozytora G. Rossiniego „Petite Messe Solennelle” – Kościół Seminaryjny w Warszawie
 • Wrzesień 2018 – Koncert w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki – Filharmonia Lubelska - T. Baird - Suita Liryczna oraz prapremiera „Błogosławionych” P. Machajdika
 • Październik 2018 Koncert - 40 lecie pontyfikatu Papieżą Jana Pawła II – Świątynia Opatrzności Warszawa
 • Październik 2018 Koncert –Piazzolla. Show me your tango – Teatr Syrena Warszawa
 • Październik 2018 Koncert – Piazzolla. Show me your tango – Filharmonia Świetokrzyska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Izabela Kopeć w bazie filmpolski.pl
 2. Mirosław Pęczak (2012-06-19): Recenzja płyty: Izabela Kopeć i Aconcagua Quintet, „Piazzolla. Show Me Your Tango” (pol.). „Polityka”. [dostęp 2020-07-04].
 3. Zbigniew M. Dowgiałło / malarstwo / „Pankosmodios” - projekcja filmowa (pol.). Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły. [dostęp 2020-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-28)].
 4. Izabela Kopeć w bazie Filmweb
 5. Polsko-włoski hymn dla papieża zabrzmi w Świątyni Opatrzności Bożej. „Wprost”, 2011-06-01. [dostęp 2011-06-01].
 6. Izabela Kopeć - ABC - „Mon Amour Mix” w Pytaniu Na Śniadanie.
 7. Contemporary Fashion From Central Europe (pol.). Not Fashion Alone - PCCE. [dostęp 2020-07-28].
 8. YouTube
 9. YouTube
 10. Izabela Kopeć w Discogs.com (ang.)
 11. Izabela Kopeć w Discogs.com (ang.)
 12. „Moc tradycji” - Kopeć Izabela (pol.). Empik. [dostęp 2020-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-13)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]