Józef Blauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Blauer
Kratowicz
Podporucznik Podporucznik
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1895
Kamionka Bużańska, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 26 października 1915
Jabłonka Wielka
Przebieg służby
Lata służby 1914-1915
Siły zbrojne Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie
Jednostki I Brygada Legionów Polskich
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości

Józef Blauer (ur. 15 stycznia 1895, zm. 26 października 1915) – podporucznik Legionów Polskich pochodzenia żydowskiego.

Józef Blauer był synem lekarza Teodora. Przed wojną uczęszczał najpierw do gimnazjum w Samborze, a następnie studiował na wydziale budowy maszyn Politechniki Lwowskiej. Od 1908 roku związany był z polskimi ugrupowaniami niepodległościowymi o zabarwieniu lewicowym. Najpierw, jeszcze w gimnazjum, w socjalistycznej organizacji „Płomień”, a w czasie studiów w organizacjach „Porozumienie” oraz studenckiej „Życie”.

Jednocześnie należał do Związku Strzeleckiego. Był jednym z organizatorów oddziału w Samborze, a następnie członkiem oddziału lwowskiego.

Po wybuchu wojny z udał się z oddziałem Strzelca ze Lwowa do Krakowa, do formujących się Legionów. Tutaj przydzielony zostaje do I Brygady do 1 pułku piechoty Legionów. Bierze udział we wszystkich bitwach swego pułku. W pierwszych swych nominacjach (9 października 1914) Piłsudski uwzględnia zaangażowanie Józefa Blauera i mianuje go podporucznikiem[1].

W 1915 roku dowodzi kompanią w V batalionie. W czasie bitwy pod Kuklami dowodząc w zastępstwie batalionem 25 października Józef Blauer zostaje ciężko ranny. Umarł dnia następnego w szpitalu polowym w Jabłonkach Wielkich na Wołyniu. Pochowano go we Lwowie.

Pośmiertnie odznaczony Virtuti Militari kl. V i Krzyżem Niepodległości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrz lista nominacji oficerskich 1 Pułku Piechoty Legionów podczas postoju oddziałów Komendanta Piłsudskiego w Jakubowicach – 9 października 1914 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]