Józef Burbelka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Burbelka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1912
Jasło
Data śmierci 1992
Zawód, zajęcie działacz sportowy
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”

Józef Burbelka (ur. 1912 w Jaśle, zm. 1992) – polski działacz sportowy, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego oraz organizator i kierownik Zakładu Historii i Organizacji Kultury Fizycznej na AWF w Poznaniu, organizator TKKF w Poznaniu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny robotniczej. W latach 1934–1937 studiował w Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (magistrem został w 1938). Do 1939 pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Jaśle i Sosnowcu. Uczestnik kampanii wrześniowej. Internowany na Węgrzech po przekroczeniu granicy. Organizator tajnego nauczania, za które został w 1944 aresztowany i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. W 1947 powrócił do Polski i osiadł w Lublinie. W 1950 oddelegowany do Poznania na stanowisko sekretarza Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej. Jeden z organizatorów Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu (potem AWF). Organizator i kierownik Zakładu Historii i Organizacji Kultury Fizycznej na tej uczelni. Wieloletni dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego. Organizator i pierwszy prezes Zarządu Wojewódzkiego TKKF w Poznaniu (1957-1966). W latach 1966-1968 wiceprezes tej struktury. Członek Zarządu Głównego TKKF. Organizator ogniska TKKF przy WSWF (AWF) w Poznaniu. Aktywny uczestnik I Olimpijskiego Seminarium TKKF[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Ryszard Wieczorek: 30 lat poznańskiego TKKF 1957-1987. Poznań: TKKF, s. 26.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]