Józef Cichy (żołnierz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Cichy
Ilustracja
Fotografia nagrobkowa.
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1920
Myślachowice
Data i miejsce śmierci 8 czerwca 2015
Chrzanów
Przebieg służby
Siły zbrojne Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne
Jednostki 2 Korpus Polski
Główne wojny i bitwy II wojna światowa,
kampania wrześniowa,
bitwa o Monte Cassino
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Krzyż Zasługi Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Gwiazda Italii (Wielka Brytania) Gwiazda za Wojnę 1939–1945 (Wielka Brytania) Medal Obrony (Wielka Brytania) Medal Wojny 1939–1945 (Wielka Brytania) Gwiazda Afryki (Wielka Brytania) Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”
Grób Józefa Cichego na cmentarzu w Myślachowicach

Józef Cichy (ur. 16 marca 1920 w Myślachowicach, zm. 8 czerwca 2015 w Chrzanowie[1]) – polski żołnierz, uczestnik II wojny światowej, podporucznik WP w stanie spoczynku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według jego relacji po kampanii wrześniowej został zatrzymany przez Sowietów przy próbie przekroczenia granicy między strefami okupacyjnymi niemiecką i radziecką, gdy jechał do rannego brata, do Lwowa. Przebywał na zesłaniu w Donbasie, skąd uciekł przez Soczi i Suchumi na Kaukaz. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Polskiej na Wschodzie i przeszedł szlak bojowy przez Palestynę i Włochy biorąc udział między innymi w bitwie o Monte Cassino. Do Polski wrócił w 1947 roku. Pracował w kopalni w Sierszy i jako elektryk w różnych zakładach pracy[2].

W ostatnim okresie życia znany był ze zmagań z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o legitymację inwalidy wojennego, która uprawniałaby go do bezpłatnych leków. Dokumenty potwierdzające przebyty przez niego w czasie II wojny światowej szlak bojowy, zostały skonfiskowane i zniszczone po jego powrocie do Polski w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Odpowiednie dokumenty udało się odnaleźć w Brytyjskich Archiwach Narodowych, ale procedura nadawania uprawnień inwalidy wojennego nie została zakończona przez ZUS do momentu śmierci Józefa Cichego w dniu 8 czerwca 2015 roku w szpitalu w Chrzanowie. Józef Cichy został pochowany 10 czerwca tego samego roku na cmentarzu w Myślachowicach[3].

Wybrane odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]