Józef Franciszek Jan Potocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagrobek na cmentarzu Montmartre
Sépulture de Józef-Franciszek-Jan Potocki et d’Herman Potocki – Cimetière Montmartre 01.JPG
Sépulture de Józef-Franciszek-Jan Potocki et d’Herman Potocki – Cimetière Montmartre 03.JPG

Józef Franciszek Jan Potocki herbu Pilawa (ur. 1800, zm. 1863) – polski hrabia, powstaniec listopadowy.

Syn Jana Alojzego i Marii Antoniny Czartoryskiej, córki Józefa Klemensa Czartoryskiego, wnuk Franciszka Piotra Potockiego. Jego bratem był Herman Potocki.

W 1831 został wybrany posłem z powiatu bielskiego na sejm powstańczy[1].

Za udział w powstaniu listopadowym został skazany wraz z bratem Hermanem na karę śmierci i pozbawienie rozległego majątku na terenie dzisiejszej Ukrainy. W drodze do Francji zostali aresztowani przez Austriaków na żądanie rosyjskich władz i osadzeni na sześć miesięcy w twierdzy breneńskiej. Po zwolnieniu udał się na stała emigrację do Francji.

Pod nazwiskiem de Montalk wziął potajemnie ślub cywilny w Belgii z uprowadzoną przez siebie z pałacu trzeciego markiza Townshend, jego siostrzenicą Judith Charlotte Anne O’Kennedy. Nazwisko Montalk było prawdopodobnie próbą przełożenia na język francuski słowa Białystok, albo Białołówka (posiadłość odebrana Potockiemu za udział w powstaniu listopadowym). Nazwisko to na stałe przyjął jego syn, Joseph Wladislas Edmund Potocki de Montalk i nosili je jego nowozeladcy potomkowie.

Służył jako dowódca kawalerii w armii hiszpańskiej i wiązł udział wyprawie meksykańskiej generała Prima. Potomkowie Potockiego zostali pozbawieni po jego śmierci możliwości przejęcia majątku prawdopodobnie na skutek nacisków rodziny w Polsce związanych z nie uznaniem związku z Judith za pełnoprawnego. Kościelny ślub z Judith, Potocki wziął 25 maja 1857 r., w Paryżu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ireneusz Ihnatowicz, Andrzej Biernat, Vademecum do badań nad historią XIX i XX wieku, Warszawa 2003, s. 482.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]