Józef Bolesław Grabiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Józef Grabiński (kapitan))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Hubalczyka. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Józef Bolesław Grabiński
Pomian, Filip, Józef Święcicki
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1907
Wieluń
Data i miejsce śmierci 1942
Łódź
Przebieg służby
Lata służby 1932 – 1942
Siły zbrojne Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
AK DYSK.png Armia Krajowa
Jednostki 27 pp
Oddział Wydzielony Wojska Polskiego
Stanowiska dowódca kompanii
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941)

Józef Bolesław Grabiński ps. „Pomian”, „Filip”, „Józef Święcicki” (ur. 6 listopada 1907 w Wieluniu, zm. 1942[1]), hubalczyk, kapitan Wojska Polskiego[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława i Jadwigi z domu Parnowska[2]. Absolwent Gimnazjum Męskiego im. T. Kościuszki. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1932–39 pełnił służbę w 27 pułku piechoty w Czestochowie. W 1939 służył w stopniu kapitana na stanowisku I adiutanta dowódcy pułku. W wojnie obronnej wraz z pułkiem walczył pod Częstochową[3] i w rejonie Janowa. Wyznaczony w Gałkach na stanowisko dowódcy kompanii piechoty. Od października pod ps. „Pomian” służył w OW WP Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Do oddziału hubalczyków dołączył prawdopodobnie w Górach Świętokrzyskich i bierze udział w walkach wraz z oddziałem do 13 marca 1940[3]. Na rozkaz Komendanta Okręgu Łódzkiego ZWZ, ppłka Leopolda Okulickiego przeszedł wraz z grupą oficerów i podoficerów do służby konspiracyjnej w Łodzi. Otrzymał nominację na komendanta miasta, a następnie w randze majora na szefa Inspektoratu Łódzkiego ZWZ-AK „Barka”. Używał pseudonimów „Filip” i „Józef Święcicki”. Aresztowany przez gestapo w Łodzi 17 lipca 1942, poddany torturom popełnił samobójstwo[2]. Według innej wersji, został aresztowany podczas masowych aresztowań członków ruchu oporu przez gestapo. Podczas śledztwa Niemcy nie wyciągnęli od niego żadnego nazwiska współtowarzyszy. Zamordowany w więzieniu[4].

Za kampanię wrześniową odznaczony Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari za walkę w szeregach Armii Krajowej. Tablica pamiątkowa poświęcona mjr. Grabińskiemu wmurowana jest w fasadę kościoła pw. św. Józefa w Wieluniu. Jego imieniem nazwano jedną z wieluńskich ulic.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. major Hubal - Henryk Dobrzański, www.majorhubal.pl [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  2. a b c Rocznik Wieluński t.8 2008 ↓, s. 106.
  3. a b Szymański 1986 ↓, s. 149.
  4. Szymański 1986 ↓, s. 150.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]