Józef Ma Taishun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Józef Ma Taishun

馬太順若瑟
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1840
Qianshenzhuang, Chiny
Data i miejsce śmierci 26 czerwca 1900
Wangla, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Ma.

Św. Józef Ma Taishun (chiń. 馬太順若瑟) (ur. 1840 r. w Qianshenzhuang, Dongguang, Hebei w Chinach – zm. 26 czerwca 1900 r. w Wangla, Dongguang, Hebei) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Józef Ma Taishun przez pewien czas pracował jako katechista i praktykował medycynę. W związku z tym był osobą dosyć znaną w powiecie Wanglajia.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. Ponieważ obawiał się powstańców wczesnym latem 1900 r. opuścił dom i udał się na wieś, żeby ukryć się na polach. Został schwytany na skraju wsi Majiayuan i zabrany siłą do Wanglajia, gdzie przywiązano go do drzewa. Powstańcy, jak również jego przyjaciele, próbowali przekonać go, żeby wyparł się wiary. Odmówił i został ścięty.

Dzień jego wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Został beatyfikowany 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 83.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]