Józef Pietrzykowski (artysta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Pietrzykowski (ur. 20 lipca 1841 Lubliniec - zm. 1933 Bytom) – architekt, artysta rzeźbiarz, fotograf, działacz narodowy, powstaniec narodowy z 1863 r. i z I powstania śląskiego.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był mistrzem stolarskim pochodzącym z Warszawy, który remontował drewniany kościół w Lublińcu zbudowany na planie krzyża[1][2]. W 1841 r. w Lublińcu jego rodzice otrzymali pruskie obywatelstwo oraz patent mieszczaństwa lublinieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef urodził się w 1841 r. w Lublińcu. Ukończył szkołę ludową, a następnie uczył się zawodu budowniczego w przedsiębiorstwach ojca - najpierw w Lublińcu, a po przeprowadzce rodziny w Częstochowie. W 1861 r. Pietrzykowski podjął studia rzeźbiarskie w Paryżu[3].

Od 1885 roku zamieszkał w Bytomiu gdzie był aktywnym działaczem społecznym. Był współzałożycielem Towarzystwa Górnośląskich Przemysłowców, Towarzystwo Śpiewu "Jedność" oraz wraz z Józefem Tucholskm 25 września 1895 roku pierwszego na Górnym Śląsku gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku.

Po 1910 roku podjął pracę w wydawnictwie "Katolika" i był powiernikiem jej rady nadzorczej. W czasie I powstania na Śląsku 18 sierpnia 1919 wraz z synem Kazimierzem oraz wnukiem Stefanem wziął udział w szturmie na koszary Grenzschutzu w Bytomiu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół w Lublińcu
  2. Dzieje Kościoła p.w.Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu - format PDF.
  3. "Józef Pietrzykowski", Gazeta Wyborcza, Katowice nr 130, wydanie z dnia 05/06/2003POŻEGNANIA, str. 7.