Józef Słomiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Słomiński (ur. 31 maja 1885 w Cegiełkach w powiecie chojnickim, zm. w październiku 1939) – polski nauczyciel i działacz społeczny.

Był synem zamożnego rolnika Piotra i Ewy z domu Dalman (Dahlman). W 1905 roku ukończył Seminarium nauczycielskie w Tucholi. Do 1911 był nauczycielem szkoły ludowej w Pastwiskach w powiecie świeckim, następnie objął kierownictwo szkoły powszechnej w Gliśnie Wielkim.

Po odzyskaniu niepodległości został znanym w regionie działaczem społecznym. Jako członek Sejmiku Powiatowego w Chojnicach doprowadził do urzeczywistnienia postulatu budowy bitej drogi z Lipnicy do Borzyszków. Był też inicjatorem uruchomienia 15 października 1930 roku pierwszego w ówczesnym województwie pomorskim - wiejskiego ośrodka zdrowia. Pełnił funkcje wójta Borzyszków i Lipnicy, zasiadał w Sądzie Okręgowym w Chojnicach oraz przewodniczył rokom sądowym w Lipnicy. W 1932 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był aktywnym działaczem Polskiego Związku Zachodniego. Niejednokrotnie protestował przeciwko prześladowaniom Polaków na Ziemi Bytowskiej.

We wrześniu 1939 został aresztowany przez hitlerowców i na początku października bestialsko zamordowany podczas prac polowych w majątku Jarcewo koło Chojnic.

Jego imię nadano ośrodkowi zdrowia w Lipnicy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Ostrowski, Słomiński Józef (1885–1939), nauczyciel, działacz społeczny, w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego (pod redakcją Stanisława Gierszewskiego), tom IV: R–Ż (pod redakcją Zbigniewa Nowaka), Gdańsk 1997, s. 229–230
  • Zbigniew Stromski, Pamięci godni. Chojnicki słownik biograficzny 1275–1980, Bydgoszcz 1986, s. 109 (z fotografią)
  • Dzieje ziemi i powiatu chojnickiego, część III: Ludzie ziemi chojnickiej (wybór i opracowanie Jacek Knopek), Chojnice 2010, s. 163–164