Józef Stompel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Stompel (ur. 4 lipca 1933 w Świętochłowicach)[1] – polski pianista i pedagog.

Studiował w klasie fortepianu prof. Wandy Chmielewskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna). Studia ukończył z wyróżnieniem w 1959. Studia uzupełniał w 1960 u Bruno Seidlhofera w Internationale Sommerakademie w Salzburgu.

Józef Stompel pracę pedagogiczną rozpoczął w 1966 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 1976-79 był prodziekanem, a od 1979 do 1984 dziekanem Wydziału Instrumentalnego. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Kierownika Katedry Fortepianu katowickiej uczelni. Obecnie prowadzi klasę fortepianu na stanowisku profesora.

Dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich, m.in. "Concertina da camera" Józefa Świdra, "Concertina" Krzysztofa Baculewskiego, "Koncertu fortepianowego" Edwarda Bogusławskiego, "Symfonii koncertującej" Jana Wincentego Hawla, "Koncertu fortepianowego" Romualda Twardowskiego

Jest wiceprezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (dwukrotnie) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Stompel (pol.). pl.chopin.nifc.pl. [dostęp 2011-10-20].