Józef Zhang Dapeng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Józef Zhang Dapeng

張大鵬若瑟
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1754
Duyun, Chiny
Data i miejsce śmierci 12 marca 1815
Guiyang, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhang.

Św. Józef Zhang Dapeng (chiń. 張大鵬若瑟) (ur. 1754 r. w Duyun, Kuejczou w Chinach – zm. 12 marca 1815 r. w Guiyang) – święty Kościoła katolickiego, katechista, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości pociągał go taoizm. W 1794 r. przeprowadził się do Guiyang i zajął się handlem jedwabiem. Najstarszy syn jego wspólnika nauczał go o chrześcijaństwie. Uwierzył w Boga, ale nie mógł zostać ochrzczony, ponieważ żył w konkubinacie. W 1797 r. opuścił konkubinę, a w 1800 r. został ochrzczony pomimo silnego sprzeciwu jego dwóch młodszych braci i wspólnika w interesach. Spowodowało to problemy w handlu, tak że musiał otworzyć własny sklep. Ponadto kupił dom i otworzył w nim małą szkołę nauczania religii. W 1808 r. został kierownikiem szkoły, ponadto służył jako katechista oraz ministrant.

Po pewnym czasie rozpoczęły się prześladowania religijne i Józef musiał się ukrywać. Jego jedyny syn został aresztowany i zmarł po 2 latach w więzieniu. Nie osłabiło to jednak jego misyjnej aktywności. W 1814 r. został zdradzony przez wrogiego chrześcijaństwu szwagra i w następstwie tego aresztowany. W więzieniu spotkał innego katechistę Piotra Wu Gosheng. W następnym roku dano mu szansę na odzyskanie wolności, jeżeli tylko wyrzeknie się wiary. Przed egzekucją jego dwaj bracia, bratankowie i inni krewni prosili go, by wyrzekł się wiary i w ten sposób ocalił życie. On jednak się nie zgodził i został stracony przez uduszenie 12 marca 1815 r. Pochowano go w Xijiaotang.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 83.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]