Józefa Róg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józefa Róg
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1916
Góra Ropczycka, Polska
Narodowość Polka
Dziedzina sztuki literatura

Józefa Róg z domu Pupa, ps. Górzanka[1] (ur. 28 lutego 1916 w Górze Ropczyckiej) – polska poetka, pisarka i publicystka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do wybuchu wojny udzielała się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Żeńskiej w Górze Ropczyckiej, gdzie również uczęszczała do szkoły[2]. Po wojnie pracowała jako księgowa w Sędziszowskich zakładach Przemysłu Drzewnego. Gdy odmówiła wstąpienia do partii pod naciskiem po upaństwowieniu Zakładów, została zwolniona ze stanowiska i podjęła pracę w Zakładach Produkcji Opakowań Blaszanych w Krakowie. Po przejściu na rentę zajęła się drobnym gospodarstwem rolnym.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Poetyckie publikacje ukazywały się m.in. w czasopismach takich jak:

oraz (wraz z biogramem)

  • Mini - słownik biograficzny polskich współczesnych poetów religijnych (t. I Gliwice 1994; t. II, Gliwice 1998)[3]

Laureatka OKP "Szukamy talentów wsi", zdobyła III nagrodę w 1996 r. W turnieju Jednego Wiersza otrzymała w 2003 r. wyróżnienie redakcji czasopisma "Łamigłówek Religijny" ukazującego się w Gliwicach. Autorka pisała również prozą. Debiut w 1959 na łamach prasy pod tytułem Prośmy Mistrza w czasopiśmie "Gość Niedzielny", w którym publikowano kolejne teksty w późniejszych latach (1961, 1962, 1968, 1973 itd.). Redakcja "Zorza" opublikowała jej artykuł pod pseudonimem Górzanka. Dorobek literacki Józefy jest świadectwem życia opartego na wartościach duchowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daj gór wysokość modłom - wiersze [Słowo wstępne]
  2. Artykuł na stronie szkoły
  3. Jasełka "Łamigłówek Religijny" Gliwice 1998

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Józefa Róg "Jasełka", 1998

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]