Jürgen Kuczynski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jürgen Kuczynski (1997)

Jürgen Kuczynski (ur. 17 września 1904 w Elberfeld, zm. 6 sierpnia 1997 w Berlinie) – niemiecki historyk ekonomii (doktor) i radziecki agent wywiadu GRU.

Od 1930 roku był członkiem Komunistycznej Partii Niemiec (KPD). W roku 1936 podjął współpracę z radzieckim wywiadem wojskowym GRU. Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił nielegalnie funkcję sekretarza Niemieckiej Partii Komunistycznej na emigracji. W styczniu roku 1940 został jako obywatel niemiecki aresztowany, po 3 miesiącach internowania zwolniony. Przez wszystkie lata wojny przebywał w Londynie działając jako agent wywiadu wojskowego Rosji Radzieckiej. W 1941 skontaktował z radziecką siatką wywiadowczą Klausa Fuchsa.

W roku 1944 został przyjęty do armii amerykańskiej, gdzie jako wybitny ekonomista odbywał służbę w stopniu pułkownika w oddziale analizującym efekty nalotów na Niemcy. Informacje uzyskane dzięki zajmowanemu stanowisku przekazywał do Moskwy za pośrednictwem siostry Ruth Werner, agentki ps. „Sonia”.

W listopadzie 1945 zbiegł do radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec. Podjął działalność naukową jako profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Humboldta, co przyniosło mu międzynarodowy rozgłos.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Był odznaczony m.in. Orderem Karla Marksa (1969) oraz Złotym Orderem Zasług dla Ojczyzny (1984).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman Polmar, Thomas B. Allen: Księga szpiegów. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo MAGNUM sp. z o.o., 2000. ISBN 83-85852-27-1.