Jürgen Schröder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jürgen Schröder
Data i miejsce urodzenia 15 września 1940
Magdeburg
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna CDU

Jürgen Herbert Schröder (ur. 15 września 1940 w Magdeburgu) – niemiecki polityk, przez trzy kadencje poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia CDU.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 60. studiował filozofię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, został jednak wydalony z przyczyn politycznych i skierowany do pracy fizycznej w przemyśle chemicznym. Był członkiem Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec, został z niej usunięty za popieranie praskiej wiosny w 1968. Wcześniej w 1966 ukończył studia językowe na Uniwersytecie Karola Marksa w Lipsku. Pracował jako tłumacz, redaktor w wydawnictwie i autor słowników.

W 1979 został członkiem koncesjonowanej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w NRD, po zjednoczeniu Niemiec wraz z tym ugrupowaniem przystąpił do CDU. W 1990 został wybrany do Izby Ludowej NRD (Volkskammer). Pełnił funkcję obserwatora w Europarlamencie.

W 1994 z listy CDU po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W wyborach w 1999 i 2004 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z ramienia CDU. Był m.in. członkiem grupy chadeckiej, pracował m.in. w Komisji Rozwoju, przewodniczył delegacjom do wspólnej komisji parlamentarnej z Czechami i Meksykiem[1]. W PE zasiadał do 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]